Logo Radio Łódź

7 tys. 192 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejnych 453. chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7 tys. 192 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 453 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 72 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 237 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 214 525. Dzisiaj (22 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 192 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 265 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 72. osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 237 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 25 tys. 783 osoby.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wyzdrowiało 8 255 osób, wcześniej zakażonych koronawirusem.

  • Jak wynika z danych resortu zdrowia, obecnie zajętych jest 18 521 łóżek z ogólnej liczby 35 578 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Pod respiratorami przebywa 1673 osoby.

  • Kwarantanną jest obecnie objętych 163 030 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 9023 osoby.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało w sumie 954 272 osoby.

Oprócz dobrej diagnostyki, coraz lepszych leków mamy wreszcie szczepionkę - zauważa profesor Piekarska. Jak ocenia - jest to jedna z najlepiej opracowanych szczepionek w historii medycyny. - Ta szczepionka to być może będzie jedna z najbezpieczniejszych, jakie zaoferowano w historii medycyny. W niej nie ma dodatków i dzięki tej technologii nie ma tego wszystkiego co innych szczepionkach powodowało odczyny poszczepienne. Powinniśmy z niej skorzystać -   podkreśliła prof. Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Łódź wyznacza punkty szczepień. Preparaty można przechować w Bionanoparku. Władze miasta chcą utworzyć 25 punktów szczepień przeciwko Covid 19. Osiemnaście z nich to punkty stacjonarne, głównie w miejskich przychodniach, a siedem stanowią mobilne zespoły dojeżdżające do pacjentów. Czytaj więcej

Szpital w Bełchatowie będzie punktem szczepień. Placówka przygotowuje się do Narodowego Programu Szczepień. Jest jednym z placówek medycznych wyznaczonych do tego przez resort zdrowia. Czytaj więcej

Zielone światło dla szczepień. 

KE dopuściła szczepionki przeciw koronawirusowi na unijny rynek. Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła szczepionki firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej na ich autoryzację zgodziła się Europejska Agencja Leków. Czytaj więcej

Testy dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Osoby, które w ostatnim czasie przyjechały z Wielkiej Brytanii i zgłoszą się do sanepidu, będą miały wykonany test na koronawirusa. Dyspozycję w tej sprawie wydał minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma ona związek z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany COVID-19.

Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, aby "od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii". "Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem" - zaznaczył na Twitterze minister zdrowia.

Zawieszone Loty

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował na Twitterze, że "ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostały zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek.

Zakaz lotów z i do Królestwa wprowadziły wcześniej między innymi: Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Bułgaria. Nie można też korzystać z promów w Dover, by dostać się z Wielkiej Brytanii do Francji. Dla osób wyjeżdżających z Królestwa zamknięto też Eurotunel, biegnący pod kanałem La Manche.

Nowy szczep koronawirusa, którego obecność potwierdzono między innymi w Wielkiej Brytanii, otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01. Ma rozprzestrzeniać się szybciej i być odporny na dotychczasowe preparaty.

24 grudnia wyjątkowo bez godzin dla seniorów

24 grudnia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wyjątkowo nie będą obowiązywały godziny dla seniorów. Oznacza to, że w Wigilię, między 10.00 a 12.00 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy będą mogli robić wszyscy, a nie tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów wprowadzone zostały w trosce o ich zdrowie w obliczu pandemii koronawirusa - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Przypomina, że osoby starsze mogą liczyć na zrobienie zakupów przez wolontariuszy działających w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Nie muszą wychodzić z domu. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię 22 505 11 11 i poproszą o pomoc.

Wielu seniorów robi jednak zakupy osobiście. W Wigilię godziny dla nich zostały zniesione z powodu skróconych godzin pracy. Handel może działać do godziny 14.00 ale w praktyce sklepy zamykane są już o 13.00 - 13.30.

Koronawirus na świecie

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

 

Kolejne kraje odwołują loty z Wielkiej Brytanii po wykryciu na Wyspach nowej odmiany koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że choć mutacja jest znacznie bardziej zaraźliwa to nie ma dowodów na większą niż dotychczas śmiertelność. Wszystko wskazuje też na to, że obecna na rynku szczepionka jest skuteczna w przypadku najnowszej mutacji.

Samolotów z Wielkiej Brytanii nie przyjmuje już ponad 40 krajów, w tym większość państw z Europy, także Polska. Maszyny z Wysp nie lądują także w Indiach, Kanadzie czy w Iranie. Arabia Saudyjska, Kuwejt i Oman całkowicie zamknęły natomiast granice dla osób z zagranicy.

Francja zamknęła zarówno tunel pod kanałem La Manche jak i przeprawę promową z Wielkiej Brytanii, co spowodowało, że wiele osób, w tym także kierowcy ciężarówek, jest uwięzionych na Wyspach. Premier Wielkiej Brytanii twierdzi, że pracuje z francuskimi władzami nad rozwiązaniem problemu.

Nową odmianę wirusa wykryto także w Danii, Australii i Republice Południowej Afryki. Przypuszcza się, że została ona przywieziona z Wielkiej Brytanii.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nie ma powodów do niepokoju, bo nowe odmiany są “naturalnym rozwojem wirusa”. Producenci dostępnej w Stanach Zjednoczonych i Europie szczepionki, koncerny Pfizer i BioNTech twierdzą, że preparat jest skuteczny także w przypadku nowej odmiany.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 mln 702 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 77 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Ukraina rozmawia z Polską na temat szczepionki przeciw koronawirusowi. Nasz kraj miałby pomóc w uzyskaniu preparatu z Unii Europejskiej. Przedstawiciel Ukrainy przy Unii Europejskiej Mykoła Toczycki poinformował, że Unia Europejska opracowuje mechanizm nadania, bądź sprzedaży szczepionki przeciw SARS-CoV-2 krajom trzecim. Jak dodał, Ukraina jest wśród państw priorytetowych.

Ukraiński dyplomata zaznaczył, że nadanie takiej szczepionki odbywać się będzie przez jeden z krajów członkowskich, który będzie pośrednikiem. Jak dodał, Ukraina przewiduje, że tym krajem będzie Polska i w związku z tym prowadzone są odpowiednie konsultacje.

Wcześniej ukraińskie władze informowały, że Ukraina pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku otrzyma 2 miliony szczepionek w ramach programu COVAX. Dziś ukraiński resort zdrowia poinformował, że trzeci tydzień z rzędu spada liczba wykrywanych zakażeń SARS-CoV-2. Nad Dnieprem wykonuje się w ciągu doby 60 tysięcy testów na obecność wirusa

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 415 osób zakażonych koronawirusem - o ponad 60 więcej, niż wczoraj. Minimalnie spadła liczba hospitalizowanych. Wykryto blisko 11 tysięcy nowych przypadków, o 4 tysiące mniej, niż wczoraj, ale wynika to z o wiele mniejszej liczby wykonanych testów. Co niepokoi włoskich ekspertów, ponownie wzrósł odsetek wyników pozytywnych - do niemal 12 i pół procent. W szpitalach leczy się obecnie nieco ponad 25 tysięcy zakażonych, o kilkanaście osób mniej, niż wczoraj. Najwięcej nowych przypadków i zgonów zanotowano po raz kolejny w Wenecji Euganejskiej.

Od początku pandemii we Włoszech zanotowano blisko 2 miliony zakażeń koronawirusem, a liczba zmarłych zbliża się do 70 tysiecy Od dziś obowiązuje zakaz przemieszczania się między regionami. W czwartek rozpocznie się 2-tygodniowy lockdown. Nie będzie można opuszczać własnej gminy. Zamknięte będą bary i restauracje.

W Rosji zarejestrowano 29 350 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii. Rosjanie liczą na to, że trwające od początku grudnia masowe szczepienia powstrzymają rozprzestrzenianie się wirusa.

Od marca w Rosji odnotowano prawie 2 miliony 800 tysięcy zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W tym czasie lekarze stwierdzili zgony 51 tysięcy chorych na COVID-19. Minionej doby, w związku z zakażeniem koronawirusem zmarły w Rosji 493 osoby.

Rosyjskie władze liczą na to, że zasięg epidemii ograniczą masowe szczepienia. Od 5 grudnia preparat opracowany przez Moskiewskie Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii jest podawany nauczycielom, urzędnikom, lekarzom i pracownikom placówek handlowo - usługowych. Od dziś na szczepienia mogą się zgłaszać również pracownicy firm transportowych, energetycznych i dziennikarze.

Rosyjskie media niezależne przypominają, że rosyjska szczepionka nie przeszła jeszcze wszystkich testów i do tej pory nie ma pełnych danych o jej efektywności i ewentualnych skutkach ubocznych

 

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano rekordową dobową liczbę zakażeń koronawirusem- 35 tysięcy 928. To najwyższa liczba od początku pandemii. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 326 osób. Wczoraj poinformowano o 635 zgonach.

Brytyjski premier Boris Johnson i tamtejsi naukowcy poinformowali wczoraj, że nowa odmiana koronawirusa, której obecność potwierdzono na Wyspach, jest o 70 procent bardziej zaraźliwa niż dotychczasowa.

W związku z tym od północy w Londynie i południowo-wschodniej Anglii obowiązuje nowy, czwarty poziom restrykcji antyepidemicznych. Oznacza on zakaz opuszczania tego rejonu i przyjeżdżania tutaj. Mieszkańcy nie mogą nocować poza domem. Można spotkać tylko z jedną osobą i to tylko na wolnym powietrzu.

Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował o zaostrzenie zasad sanitarnych w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Według WHO, dziewięć przypadków zakażeń nową odmianą zarejestrowano w Danii, po jednym- w Holandii i w Australii.

"W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze"- oświadczył rzecznik WHO Europe.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką