Logo Radio Łódź

4 tys. 633 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejnych 265. chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4 tys. 633 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim i pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 265 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 34 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 43 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 207 333. Dzisiaj (21 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 4 tys. 633 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 265 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 34 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 43 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 25 tys. 474 osoby.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wyzdrowiało 7 746 osób, wcześniej zakażonych koronawirusem.

  • Jak wynika z danych resortu zdrowia, obecnie zajętych jest 18 376 łóżek z ogólnej liczby 35 974 łóżka dla pacjentów z COVID-19. Pod respiratorami przebywa 1714 osób.

  • Kwarantanną jest obecnie objętych 171 536 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 9707 osób.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało w sumie 946 017 osób.

Szpital w Bełchatowie będzie punktem szczepień. Placówka przygotowuje się do Narodowego Programu Szczepień. Jest jednym z placówek medycznych wyznaczonych do tego przez resort zdrowia. Czytaj więcej

Do kilkunastu łódzkich szpitali trafiły urządzenia wspomagające leczenie pacjentów z Covid19. To między innymi aparaty ECMO i urządzenia AIRVO do terapii tlenowej. Zakupiona przez Urząd Marszałkowski aparatura pozwala na stosowanie nowatorskich metod leczenia. Czytaj więcej 

Łódź wyznacza punkty szczepień. Preparaty można przechować w Bionanoparku. Władze miasta chcą utworzyć 25 punktów szczepień przeciwko Covid 19. Osiemnaście z nich to punkty stacjonarne, głównie w miejskich przychodniach, a siedem stanowią mobilne zespoły dojeżdżające do pacjentów. Czytaj więcej

Testy dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Osoby, które w ostatnim czasie przyjechały z Wielkiej Brytanii i zgłoszą się do sanepidu, będą miały wykonany test na koronawirusa. Dyspozycję w tej sprawie wydał minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma ona związek z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany COVID-19.

Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, aby "od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii". "Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem" - zaznaczył na Twitterze minister zdrowia.

Zawieszone Loty

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował na Twitterze, że "ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek".

Zakaz lotów z i do Królestwa wprowadziły wcześniej między innymi: Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Bułgaria. Nie można też korzystać z promów w Dover, by dostać się z Wielkiej Brytanii do Francji. Dla osób wyjeżdżających z Królestwa zamknięto też Eurotunel, biegnący pod kanałem La Manche.

Nowy szczep koronawirusa, którego obecność potwierdzono między innymi w Wielkiej Brytanii, otrzymał nazwę roboczą VUI 202012/01. Ma rozprzestrzeniać się szybciej i być odporny na dotychczasowe preparaty.

24 grudnia wyjątkowo bez godzin dla seniorów

24 grudnia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wyjątkowo nie będą obowiązywały godziny dla seniorów. Oznacza to, że w Wigilię, między 10.00 a 12.00 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy będą mogli robić wszyscy, a nie tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów wprowadzone zostały w trosce o ich zdrowie w obliczu pandemii koronawirusa - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Przypomina, że osoby starsze mogą liczyć na zrobienie zakupów przez wolontariuszy działających w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Nie muszą wychodzić z domu. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię 22 505 11 11 i poproszą o pomoc.

Wielu seniorów robi jednak zakupy osobiście. W Wigilię godziny dla nich zostały zniesione z powodu skróconych godzin pracy. Handel może działać do godziny 14.00 ale w praktyce sklepy zamykane są już o 13.00 - 13.30.

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili  nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Koronawirus na świecie

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

 

W Rosji zarejestrowano 29 350 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku pandemii. Rosjanie liczą na to, że trwające od początku grudnia masowe szczepienia powstrzymają rozprzestrzenianie się wirusa.

Od marca w Rosji odnotowano prawie 2 miliony 800 tysięcy zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W tym czasie lekarze stwierdzili zgony 51 tysięcy chorych na COVID-19. Minionej doby, w związku z zakażeniem koronawirusem zmarły w Rosji 493 osoby.

Rosyjskie władze liczą na to, że zasięg epidemii ograniczą masowe szczepienia. Od 5 grudnia preparat opracowany przez Moskiewskie Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii jest podawany nauczycielom, urzędnikom, lekarzom i pracownikom placówek handlowo - usługowych. Od dziś na szczepienia mogą się zgłaszać również pracownicy firm transportowych, energetycznych i dziennikarze.

Rosyjskie media niezależne przypominają, że rosyjska szczepionka nie przeszła jeszcze wszystkich testów i do tej pory nie ma pełnych danych o jej efektywności i ewentualnych skutkach ubocznych

We Włoszech od dziś obowiązuje zakaz podróży między regionami, czyli odpowiednikami województw. W związku z pandemią w Wigilię zostanie wprowadzony całkowity lockdown. Będzie obowiązywać dwa tygodnie.

Granicę regionu można przekraczać tylko z ważnych, udokumentowanych powodów. Jednocześnie, aby rozładować ruch, wszystkie sklepy i domy towarowe będą otwarte do środy włącznie do godziny 21:00. Bary i restauracje mogą być czynne do 18:00, a od 22:00 obowiązuje godzina policyjna.

Od Wigilii do Uroczystości Trzech Króli na terenie całego kraju będą obowiązywać dalsze restrykcje. Nie będzie można opuszczać swojej gminy. Dozwolone będzie przyjmowanie dwojga dorosłych gości. Wizyty będzie można składać raz dziennie.

Otwarte będą te sklepy i punkty usługowe, które zaspokajają podstawowe potrzeby. Bary i restauracje będą mogły sprzedawać posiłki i napoje tylko na wynos.

Europejska Agencja Leków z siedzibą w Amsterdamie ma dziś ocenić szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowane przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką spółkę BionTech. Oczekuje się, że specjalny zespół ekspertów zgodzi się na autoryzację.

Opinia unijnej agencji, jeśli będzie pozytywna, nie zakończy procedury zatwierdzania szczepionek amerykańsko-niemieckiej firmy we Wspólnocie. Ostatecznie o dopuszczeniu ich do obrotu w Unii zdecyduje Komisja Europejska. Jej wiceszef Margaritis Schinas poinformował, że Bruksela może to zrobić już pojutrze. "Komisja Europejska jest gotowa dopuścić szczepionki na rynek w superszybkiej procedurze. Możemy to zrobić w dwa dni, a w normalnych warunkach standardowa formalna autoryzacja zajmuje dwa miesiące" - dodał. Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że najważniejsze jest, by zaszczepiło się jak najwięcej osób. "Aby położyć kres pandemii, 70 procent populacji musi się zaszczepić, co jest ogromnym wyzwaniem" - dodała Ursula von der Leyen. Pierwsze szczepienia w unijnych krajach mają się odbyć między 27 a 29 grudniem.

Włoskie ministerstwo zdrowia w codziennym biuletynie informuje o 15 tysiącach 104 nowych przypadkach zakażeń i 352 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Utrzymuje się tendencja spadkowa.

W ciągu minionej doby wykonano prawie 137 i pół tysiąca testów, czyli o 40 tysięcy mniej niż dzień wcześniej. Stosunek wyników pozytywnych do negatywnych wyniósł 11 procent- to o prawie 2 procent więcej niż dobę wcześniej.

Z dnia na dzień spada liczba pacjentów leczonych z powodu Covid-19 w szpitalach: obecnie na intensywnej terapii przebywa 41 pacjentów, a na innych oddziałach - 206. Najtrudniejsza sytuacja jest w Wenecji Euganejskiej- w ciągu jednego dnia potwierdzono tam zakażenie u ponad 3800 osób, co stanowi jedną czwartą wszystkich przypadków w kraju.

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano rekordową dobową liczbę zakażeń koronawirusem- 35 tysięcy 928. To najwyższa liczba od początku pandemii. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 326 osób. Wczoraj poinformowano o 635 zgonach.

Brytyjski premier Boris Johnson i tamtejsi naukowcy poinformowali wczoraj, że nowa odmiana koronawirusa, której obecność potwierdzono na Wyspach, jest o 70 procent bardziej zaraźliwa niż dotychczasowa.

W związku z tym od północy w Londynie i południowo-wschodniej Anglii obowiązuje nowy, czwarty poziom restrykcji antyepidemicznych. Oznacza on zakaz opuszczania tego rejonu i przyjeżdżania tutaj. Mieszkańcy nie mogą nocować poza domem. Można spotkać tylko z jedną osobą i to tylko na wolnym powietrzu.

Europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował o zaostrzenie zasad sanitarnych w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa. Według WHO, dziewięć przypadków zakażeń nową odmianą zarejestrowano w Danii, po jednym- w Holandii i w Australii.

"W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze"- oświadczył rzecznik WHO Europe.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką