Logo Radio Łódź

8 tys. 594 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejnych 447 chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 8 tys. 594 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 447 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 39 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 104 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 202 700. Dzisiaj (20 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 8 tys. 594 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 447 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 39 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 104 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 25 tys. 397 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wyzdrowiało 10 546 osób, wcześniej zakażonych koronawirusem.

  • Jak wynika z danych resortu zdrowia, obecnie zajętych jest 18 180 łóżek z ogólnej liczby 35 986 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Pod respiratorami przebywa 1710 osób.

  • Kwarantanną jest obecnie objętych 166 375 osób, a nadzorowi epidemiologicznemu podlegają 9774 osoby.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało w sumie 938 269 osób.

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili dziś nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Komisarz wyborczy w Łodzi zawiesił zaplanowane na 10 stycznia referendum w sprawie odwołania burmistrz Krośniewic - Katarzyny Erdman. Powodem takiej decyzji ma być "zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa". Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Szpitale węzłowe to placówki, które będą szczepić przeciw Covid-19 pracowników ochrony zdrowia. Na liście są m.in łódzkie szpitale im. Biegańskiego i Barlickiego, a także szpital w Rawie Mazowieckiej. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

24 grudnia wyjątkowo bez godzin dla seniorów

24 grudnia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wyjątkowo nie będą obowiązywały godziny dla seniorów. Oznacza to, że w Wigilię, między 10.00 a 12.00 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy będą mogli robić wszyscy, a nie tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów wprowadzone zostały w trosce o ich zdrowie w obliczu pandemii koronawirusa - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Przypomina, że osoby starsze mogą liczyć na zrobienie zakupów przez wolontariuszy działających w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Nie muszą wychodzić z domu. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię 22 505 11 11 i poproszą o pomoc.

Wielu seniorów robi jednak zakupy osobiście. W Wigilię godziny dla nich zostały zniesione z powodu skróconych godzin pracy. Handel może działać do godziny 14.00 ale w praktyce sklepy zamykane są już o 13.00 - 13.30.

W Szpitalu Narodowym aktualnie jest leczonych 80 pacjentów

W tymczasowym Szpitalu Narodowym w Warszawie aktualnie jest leczonych 80 pacjentów na 112 przygotowanych lóżek. W ciągu ostatnich dwóch dni przyjęto tam 41 osób.
Jak informuje szpital w komunikacie, łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 246 osób.

Kilkunastu chorych przebywających w Szpitalu Narodowym jest w stanie cięższym, ci pacjenci są umieszczeni są na oddziale intensywnego monitorowania.

Duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące, dlatego są poddawani rehabilitacji.
11 grudnia 2020 roku specjalny autobus tlenowy Warszawskiego Transportu Publicznego po raz pierwszy przewiózł 14 pacjentów do Szpitala Narodowego. Dzień później tą samą drogą do placówki przewieziono kolejne 19 osób. Są to zarażeni pensjonariusze i pracownicy domu dla bezdomnych.

Szpital Narodowy informuje w komunikacie, że 8 grudnia w placówce po raz pierwszy przetoczono osocze ozdrowieńca osobie zakażonej koronawirusem

Szpital Narodowy w komunikacie przypomina także, że Szpital Narodowy jest szpitalem tymczasowym, a więc takim, do którego przyjmuje się pacjentów wtedy, gdy wyczerpią się możliwości szpitali tradycyjnych. Ponadto nie wszyscy pacjenci są kwalifikowani do przyjęcia, "ponieważ tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada większe możliwości udzielania pomocy".

Ponadto w komunikacie wyjaśnia się, że personel Szpitala Narodowego, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każ da osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym.

Szpital Narodowy w Warszawie jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej.

Koronawirus na świecie

Mieszkańcy Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu przygotowują się do obchodów Bożego Narodzenia mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i nowych restrykcji sanitarnych. Tradycyjna Pasterka w Kościele Bożego Narodzenia odbędzie się zgodnie z planem, jednak bez udziału wiernych. Odwołano słynne parady orkiestr skautów, ale niektóre z nich nadal planują wystąpić na ulicach miasta ze świątecznym repertuarem. Występy będą oglądać jedynie mieszkańcy Betlejem, bowiem miasto, które w okresie świątecznym odwiedzałoy dziesiątki tysięcy turystów, w tym roku pozostanie niemal puste. W związku z obostrzeniami zamknięte są hotele, restauracje oraz sklepy z pamiątkami. Z powodu szybkiego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem władze Autonomii Palestyńskiej wprowadziły w czwartek dwutygodniowy ścisły lockdown na całym Zachodnim Brzegu Jordanu. Zamknięte zostały szkoły, uniwersytety, zakłady fryzjerskie, a także większość usług oraz siłownie i centra rozrywki. Nie jest także możliwe przekraczanie granicy z Izraelem. Od początku grudnia w całym regionie, również w samym Betlejem, od 19 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna. Na Zachodnim Brzegu Jordanu zanotowano do tej pory ponad 90 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 1000 osób.

Wilno zachęca do dekorowania balkonów świątecznymi ozdobami. Ma to być jeden ze sposobów na zachęcenie mieszkańców do tego, aby w warunkach społecznej kwarantanny pozostali w domach. Dekorowanie balkonów jest bezpieczne i może pomóc w stworzeniu świątecznej atmosfery dla siebie i sąsiadów - argumentują wileńskie władze. Na pomysł akcji wpadł litewski fotograf Adas Vasiliauskas. Artysta robił wiosną zdjęcia mieszkańcom Litwy, którzy podczas pierwszej fali pandemii zostali zmuszeni do pozostania w domach. Swoich bohaterów fotografował korzystając z drona zazwyczaj właśnie na balkonach. Mer Wilna Remigijus Šimašius zwraca uwagę na to, że przestrzegając zasad bezpieczeństwa nie trzeba ograniczać kreatywności, a sama akcja ma też na celu promowanie poczucia wspólnoty i zaangażowania mieszkańców litewskiej stolicy. Balkony ozdobili już litewscy artyści. Jolita Vaitkute udekorowała balkon jednego z pensjonatów na wileńskiej Starówce. Jej instalacja to przewrócony świerk, który czubkiem dotyka chodnika, a na niej znajduje się postać łuskowca. Vaitkute zwraca uwagę na to, że wiele osób uważało, iż właśnie to zwierzę przyczyniło się do pandemii. Zdjęcia balkonów publikowane są w internecie, gdzie można na nie głosować. Zwycięzca otrzyma w prezencie nocleg w jednym z najbardziej prestiżowych hoteli na Starym Mieście w Wilnie.

Szkocja reaguje na pogarszającą się sytuację epidemiczną. Wbrew pierwotnym planom na święta nie otworzy granicy z resztą Królestwa, podobnie jak Anglia i Walia, ograniczy też możliwość spotkań w Boże Narodzenie. Będą one możliwe tylko 25 grudnia, a nie - jak wcześniej planowano - w ciągu pięciu dni. Wreszcie za tydzień większość kraju znajdzie się w strefie najwyższego zagrożenia koronawirusem. Pierwsza minister Nicola Sturgeon nie ukrywa, że to nie była łatwa decyzja. "Gdy stoję tu i mówię to wszystko, chce mi się płakać. Wam na pewno także, gdy tego słuchacie. Wiem, jak okropnie to brzmi. Wiem, jakie to niesprawiedliwe. Ale ten wirus jest niesprawiedliwy. Nie obchodzi go Boże Narodzenie. Nie obchodzi nic oprócz tego, by jak najbardziej się rozprzestrzeniać. A właśnie stał się w tym jeszcze lepszy" - podkreśliła Nicola Sturgeon.

Zaostrzenie zasad ma związek ze zidentyfikowanym niedawno na Wyspach nowym wariantem koronawirusa. Naukowcy uważają obecnie, że nie powoduje on groźniejszego przebiegu choroby, ale łatwiej się rozprzestrzenia. Informują, że na razie nie ma też przesłanek, by zakładać, że wariant ten będzie bardziej odporny na działanie szczepionek.

Polacy żyjący w Londynie i większości południowo-wschodniej Anglii będą musieli odwołać świąteczne wyjazdy do kraju. "Osoby z czwartej strefy nie będą mogły wyjeżdżać za granicę, poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak podróże związane z pracą" - oświadczył premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson. Od północy w niedzielę w stolicy i południowo-wschodniej Anglii rozpocznie się lockdown. Rząd Borisa Johnsona w ostatniej chwili wycofał się z planów, by na Boże Narodzenie pozwolić ludziom na spotkanie się w gronie maksymalnie trzech gospodarstw domowych. Teraz ludzie będą musieli zostać w domach. Ponadto wiele punktów usługowych i sklepy niesprzedające podstawowych produktów będą musiały z dnia na dzień zamknąć drzwi.
Zaostrzenie zasad ma związek ze zidentyfikowanym niedawno na Wyspach nowym wariantem koronawirusa. Naukowcy uważają obecnie, że nie powoduje on groźniejszego przebiegu choroby, ale łatwiej się rozprzestrzenia. Premier podkreślił, że nie ma też przesłanek do tego, by zakładać, że szczepionki okażą się w przypadku nowego wariantu mniej skuteczne.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Najnowszy biuletyn włoskiego ministerstwa zdrowia wskazuje na znaczny spadek liczby nowych zakażeń w tym kraju. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich w Italii 16 308. Zmarły 553 zakażone osoby. Liczba infekcji patogenem zmniejszyła się o ponad półtora tysiąca w porównaniu z poprzednią dobą, a liczba śmiertelnych przypadków - o ponad sto. W szpitalach, w tym na oddziałach intensywnej terapii, przebywa coraz mniej pacjentów leczonych z powodu COVID-19. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 176 tysięcy wymazów - o 3600 mniej niż dzień wcześniej. Pozytywny wynik testu odnotowano u dziewięciu na stu pacjentów. Od początku pandemii koronawirusem zakaziły się prawie dwa miliony Włochów (1 938 083). Od 6 grudnia dzienna liczba nowych zakażeń nie przekracza 20 tysięcy.

W Belgii po raz pierwszy od początku listopada wzrosła liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Tak wynika z danych opublikowanych przez belgijski instytut zdrowia. W ostatnim tygodniu średnio w ciągu doby do szpitali przyjmowano 186 osób z Covid-19. Na oddziałach przebywa teraz 2 tysiące 618 pacjentów, z czego ponad pół tysiąca na OIOM-ach. Od kilkunastu dni w Belgii rośnie też dobowa liczba wykrywanych przypadków patogenu. Obecnie średnio jest to ponad dwa i pół tysiąca. "To może być początek trzeciej fali, ale możemy tego uniknąć jeśli będziemy ograniczać nasze kontakty i przestrzegać zasad" - mówił wczoraj premier Belgii Alexander De Croo. Władze w Brukseli zdecydowały o utrzymaniu obowiązujących od końca listopada ograniczeń i wzmocnieniu kontroli. Kontakty są ograniczone do jednej osoby spoza gospodarstwa domowego, zamknięte są bary, restauracje, siłownie, salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie.
Otwarte są natomiast sklepy i galerie handlowe. Utrzymana zostaje godzina policyjna, która w Brukseli i Walonii obowiązuje od 22.00 a we Flandrii od północy. Od 25 grudnia będą obowiązywały zaostrzone zasady wjazdu do Belgii. Obywatele tego kraju i rezydenci powracający ze stref wysokie ryzyka będą obejmowani tygodniową kwarantanną. Obcokrajowcy, którzy chcą wjechać do Belgii, muszą mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Od początku pandemii w Belgii zakażonych zostało ponad 621 tysięcy osób, odnotowano prawie 18 i pół tysiąca zgonów.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką