Logo Radio Łódź

656 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 11 tys. 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 656 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 122 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 304 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 182 864. Dzisiaj (18 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 11 tys. 13 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 656 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 122 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 304 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 24 tys. 771 osób.

  • W Polsce w ciągu minionej doby wyzdrowiało 12227 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że łączna liczba ozdrowieńców wzrosła do 915576.

  • W szpitalach leży obecnie 18542 pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje ponad 18 tysięcy łóżek.

  • Do respiratorów jest podłączonych 1725 pacjentów, a wolnych pozostaje ponad 1400 takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych ponad 208 tysięcy osób, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 11 tysięcy.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem po 8. był przewodniczący Solidarności Ziemi Łódzkiej Waldemar Krenc. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o sytuacji pracowników, nowych obostrzeniach. Czytaj więcej

Minister Zdrowia Adama Niedzielski oraz Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban ogłosili dziś nowe zasady w walce z koronawirusem. Od poniedziałku 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będzie obowiązywała kwarantanna narodowa. Czytaj więcej

Komisarz wyborczy w Łodzi zawiesił zaplanowane na 10 stycznia referendum w sprawie odwołania burmistrz Krośniewic - Katarzyny Erdman. Powodem takiej decyzji ma być "zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa". Czytaj więcej

Zobacz także: Łodzianie sceptyczni wobec szczepień przeciw Covid19

Szpitale węzłowe to placówki, które będą szczepić przeciw Covid-19 pracowników ochrony zdrowia. Na liście są m.in łódzkie szpitale im. Biegańskiego i Barlickiego, a także szpital w Rawie Mazowieckiej. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji opublikowało rozporządzenie zmieniające zasady egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. W związku z pandemią i zdalnym nauczaniem jest sporo ułatwień dla uczniów. Czytaj więcej

Szef KPRM M. Dworczyk o wprowadzeniu tzw. narodowej kwarantanny

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że tak zwana "narodowa kwarantanna" ma ustrzec nasz kraj przed trzecią falą epidemii koronawirusa. Zaostrzenie obostrzeń epidemicznych przedstawił wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Michał Dworczyk, który był gościem Programu 1. Polskiego Radia, zwrócił uwagę, że "lockdown" społeczno-gospodarczy wprowadzają też inne kraje europejskie. Wymienił, że dotychczas zrobiły to Niemcy, Litwa, czy Holandia, a rozważają kolejne państwa.

Jak wyjaśnił, taki zabieg ma zmniejszyć siłę trzeciej fali, ale też przygotować kraj, w tym służbę zdrowia do akcji szczepień przeciw koronawirusowi. "Musimy maksymalnie zmniejszyć liczbę osób chorych po to, żeby system służby zdrowia mógł skupić się na szczepieniach i by jak najwięcej Polaków w jak najkrótszym czasie mogło się zaszczepić" - argumentował pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciw koronawirusowi.

Michał Dworczyk podkreślił, że równocześnie z wprowadzanymi ograniczeniami rząd od dłuższego czasu przygotowuje się na kolejną ewentualną falę epidemii, dlatego powstały szpitale tymczasowe, czy przygotowane zostało dociążenie systemu służby zdrowia. Celem jest uniknięcie sytuacji, w której zabraknie łóżek, respiratorów, czy takiej, w której nie będzie sposobu pomocy chorym.

"W związku z tym w najbliższych tygodniach musimy zrobić wszystko, żeby przerwać łańcuch zakażeń i żeby ta trzecia fala nie była tak poważna, jak zapowiadają eksperci" - podkreślił szef KPRM.

Dotychczasowe obostrzenia zostają przedłużone do 17 stycznia, a od 28 grudnia zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W galeriach handlowych czynne będą tylko wybrane sklepy, w których będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, hotele będą udostępnione jedynie dla medyków, otwarte pozostaną placówki pracownicze.

Zamknięte zostaną stoki narciarskie, z infrastruktury sportowej będą mogli korzystać wyłącznie sportowcy profesjonalni, przywrócona zostanie także kwarantanna graniczna - 10-dniowa dla osób powracających do kraju transportem zbiorowym. Ponadto w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia ograniczone zostanie przemieszczanie się w godzinach od 19.00 do 6.00. Z tego ograniczenia wyłączone będą osoby przemieszczające się w celach służbowych oraz wskazane w rozporządzeniu.

 

Sejm przyjął nowelizację ustawy o działach administracji rządowej

Sejm przyjął nowelizację ustawy o działach administracji rządowej.

Nowelizacja zakłada między innymi włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących dotychczas stanowisko podsekretarza stanu. Umożliwia także premierowi wskazywanie komórek organizacyjnych w urzędach administracji rządowej, których pracownicy nie będą objęci statusem członka służby cywilnej, lecz będą urzędnikami państwowymi.

Wcześniej nowelizację odrzucił Senat. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

GUS poinformuje dziś o produkcji przemysłowej w listopadzie

Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o produkcji przemysłowej w listopadzie. Rynek oczekuje wzrostu tego wskaźnika mniej więcej o 3 procent.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, że listopad to specyficzny miesiąc. "To ostatni miesiąc przed najgorętszym okresem handlu (choć w tym roku oczywiście to trochę inaczej wygląda), czyli przed Bożym Narodzeniem" - podkreśliła. Dlatego spodziewa się poprawy wyników w stosunku do odczytu z października.

Natomiast - jak dodała - nie można wykluczyć, że w kolejnych miesiącach produkcja będzie na niższym poziomie. Wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji związanej z pandemią w Polsce i za granicą, na przykład u naszego największego partnera handlowego - Niemiec.

Koronawirus na świecie

Milion 662 tysiące ofiar śmiertelnych i 75 milionów zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Najgorsza sytuacja utrzymuje się w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło tam 310 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń przekroczyła 17 milionów. Epicentrum pandemii w Ameryce to obecnie Kalifornia. W samym Los Angeles i okolicach każdej godziny umierają dwie osoby.

W Europie łączna liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła pół miliona. Najgorzej jest w Niemczech, gdzie wczoraj zakaziło się 30 tysięcy osób. We Francji zachorował prezydent Emmanuel Macron, a na izolację udali się czołowi francuscy politycy oraz premierzy Hiszpanii i Portugalii, którzy mieli kontakt z Macronem.

W Stanach Zjednoczonych druga ze szczepionek, koncernu Moderna, uzyskała pozytywną opinię rządowych ekspertów, co oznacza, że lada moment zostanie dopuszczona do użytku. Szczepionką firmy Pfizer zostanie dzisiaj zaszczepiony wiceprezydent Mike Pence.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi na Węgrzech rozpoczną się 27 lub 28 grudnia. W wywiadzie dla tamtejszego radia poinformował o tym premier Viktor Orban. W sobotę natomiast szef węgierskiego rządu przedstawi nowy program, którego celem będzie przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom pandemii. Ma on być realizowany od 1 stycznia. Na Węgrzech dotychczas zarejestrowano 291 tysięcy 549 zakażeń koronawirusem. Zmarło 7538 osób, a wyzdrowiały 86 tysięcy 954.

Szczepionka firmy Moderna uzyskała pozytywną rekomendację komisji doradczej amerykańskiej federalnej Agencji Żywności i Leków. Prawdopodobnie już dziś rząd Stanów Zjednoczonych wyda zgodę na jej dystrybucję. Pozwoli to objąć szczepieniami kolejne 3 miliony Amerykanów. Eksperci niezależnej komisji składającej się z lekarzy, immunologów i specjalistów z innych dziedzin niemal jednogłośnie poparli pozytywną rekomendację szczepionki Moderna. 20 jej członków głosowało za, jeden wstrzymał się od głosu. Według ekspertów korzyści z zastosowania szczepionki u osób powyżej 18. roku życia są wyraźnie większe od potencjalnego ryzyka. Z badań przeprowadzonych przez Modernę na próbie 30 tysięcy osób wynika, że szczepionka tej firmy jest skuteczna w 94 procentach. Jeśli Agencja Żywności i Leków formalnie zatwierdzi szczepionkę to w najbliższych dniach do dystrybucji trafi 3 milionów podwójnych dawek specyfiku. Amerykańskie władze chcą zaszczepić do końca grudnia 20 milionów osób. Nie jest pewne czy uda się osiągnąć ten cel ponieważ dostawy zatwierdzonej wcześniej szczepionki Pfizer są mniejsze od planowanych. Stany Zjednoczone przechodzą obecnie przez trzecią, najcięższa falę pandemii. Czwartek był kolejnym dniem z liczbą ofiar śmiertelnych Covid-19 powyżej 3 tysięcy.

Od północy w Czechach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia epidemicznego. Zamknięte muszą być lokale gastronomiczne, siłownie, baseny, a także większość muzeów i galerii. Wprowadzono również godzinę policyjną między 23:00 a 5:00 rano. Minister zdrowia Jan Blatný zapowiedział, że wyjątkiem będzie wigilia, kiedy Czesi będą mogli wziąć udział w pasterkach. Nocny zakaz wychodzenia z domu będzie natomiast obowiązywał w Sylwestra. Od dziś zamknięte są w Czechach lokale gastronomiczne, które mogą przygotowywać posiłki tylko na wynos. Działalność muszą zawiesić wszystkie kluby fitness, a także większość muzeów i galerii. Na wniosek ministra kultury ustanowiono wyjątek dla międzynarodowych wystaw, które cieszą się w Czechach dużym zainteresowaniem. Ograniczenia nie mają wpływu na handel. Nadal mogą być otwarte wszystkie sklepy i galerie handlowe, w których wprowadzono limity klientów. Do 23 grudnia w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd chce go przedłużyć o miesiąc, na co będzie jeszcze musiała wyrazić zgodę Izba Poselska.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Ośrodki narciarskie w Czechach i na Słowacji są dostępne dla cudzoziemców. Polacy wyjeżdżając na narty muszą jednak wykonać test na koronawirusa. Od dziś otwarte są stoki narciarskie w Czechach. Mimo obowiązujących ograniczeń w ruchu granicznym, możliwy jest jednodniowy wyjazd na narty do naszych południowych sąsiadów. Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od narciarzy przyjeżdżających z Polski wymagany jest negatywny wynik testu na koronawirusa nie starszy niż 72 godziny. Przed przekroczeniem granicy należy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronach czeskiego MSW. Czeska policja zapowiedziała kontrole w ośrodkach narciarskich i na trasach z Polski. Na Słowacji pomimo surowych obostrzeń, które zaczną obowiązywać jutro, jazda na nartach będzie nadal możliwa. Stoki w Tatrach działają już od kilku tygodni. Mogą z nich korzystać także Polacy. Warunkiem jest okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, który jest nie starszy niż trzy dni. Ośrodki narciarskie akceptują zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Wjeżdżając na terytorium Słowacji należy mieć negatywny wynik badania PCR. W przeciwieństwie do Czech, na Słowacji można nocować w hotelach i pensjonatach, które działają w ścisłym reżimie sanitarnym.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką