Łódzkie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [ZAPIS TRANSMISJI, ZDJĘCIA]
Mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego rozpoczęły się łódzkie uroczystości organizowane przez NZSS Solidarność Regionu Łódzkiego w związku z 39. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Mszy świętej w intencji ofiar stanu wojennego odprawianej w kościele ojców jezuitów pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60 przewodniczył ks. biskup Marek Marczak.
Posłuchaj zapisu transmisji mszy:
Po jej zakończeniu przedstawiciele NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej złożyli wiązanki na symbolicznym grobie bł. ks Jerzego Popiełuszki oraz przy "Pomniku - Krzyżu" znajdującym się przed kościołem Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 38.
Uroczystości wyglądały w tym roku inaczej niż zwykle. Odbyła się tradycyjna msza święta, ale po niej nie było oficjalnego pochodu ulicą Sienkiewicza, który zwykle zmierzał do skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Tuwima, pod kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża. Uczestnicy sami spontanicznie przeszli lub przejechali samochodami w to miejsce i złożyli tutaj kwiaty. Nie było oficjalnych delegacji i przemówień, choć pojawiły się na niej najwyższe władze m.in. marszałek Grzegorz Schreiber, wojewoda Tobiasz Bocheński, a także wiceprezydent miasta Łodzi Adam Wieczorek, jak również związkowcy np. przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc, był także były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
O północy w soboty na niedzielę znicze pod pomnikiem zapalili przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, młodzieżówki Platformy Obywatelskiej. - Spotykamy się pod tym pomnikiem, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego. Zapalając symboliczny znicz oddajemy im hołd - powiedział Jakub Gałka ze stowarzyszenia.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |