Logo Radio Łódź

9186 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 9186 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażonych jest 561 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 42 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 186 osób.

Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach: mazowieckim 1170 przypadków, wielkopolskim 1096 i śląskim 908 przypadków.

Resort zdrowia zastrzega, że w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Koronawirus w statystykach:

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 21 497 osób zakażonych koronawirusem
  • Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce to prawie 707 tysięcy osób
  • W szpitalach jest zajętych niespełna 20 tys. miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych.
  • Wolnych pozostaje ponad 18,5 tys. łóżek
  • Do respiratorów jest podłączonych 1 900 pacjentów (ogółem dostępnych jest ponad 3 tys. takich urządzeń)
  • Kwarantanną jest objętych ponad 254 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 12 tysięcy
  • W ciągu minionej doby wykonano prawie 36 tys. testów na obecność wirusa
  • Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ponad 1,054 mln zakażeń koronawirusem
  • W sumie zmarło ponad 20 tys. zakażonych osób.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Potrzebna jest krew dla pacjentów. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pilnie czeka na krew. Placówka będzie pracować w niedzielę, w teren wyjadą też mobilne punkty poboru krwi. Czytaj więcej

Naukowcy sprawdzą, w jaki sposób pandemia i nauka zdalna wpłynęły na zdrowie i kondycję dzieci. Do lekarzy coraz częściej dochodzą niepokojące sygnały dotyczące siedzącego trybu życia, braku aktywności i pogarszającej się sprawności fizycznej dzieci w wielu rozwojowym. W zdalnym trybie nauczania dzieci spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, dziesięciolatki nawet do 8 godzin dziennie. Dlatego lekarze chcą sprawdzić, czy i jaki może mieć to wpływ na ich zdrowie. Czytaj więcej

W tym roku podczas Barbórki w Bełchatowie nie było tradycyjnego przemarszu ulicami miasta i smacznego krupnioka. Ze względu na koronawirusa zrezygnowano także z biesiad poprzedzających barbórkę, takich jak: karczma piwna czy comber babski. Czytaj więcej

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki uratowali życie 10-letniego chłopca. Dziecko było w bardzo ciężkim stanie, miało niewydolność wielu narządów. U chłopca rozpoznano nową chorobę - PIMS - wieloukładowy zespół zapalny po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Samo zakażenie dziecko przeszło bezobjawowo. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii koronawirusa?

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że wraz z żołnierzami i wolontariuszami urząd organizuje wsparcie kombatantów w czasie epidemii. Pomoc polega między innymi na dostarczaniu ciepłych obiadów.

Minister wyjaśnił na antenie Polskiego Radia 24, że wydawanie posiłków to kontynuacja działań, które prowadzone były wiosną. Dzięki temu kombatanci nie muszą wychodzić z domów i narażać się na zakażenie. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wymienił, że w akcję włączyli się żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wolontariusze. - To jest dobry przykład, jak świetnie współpracuje, kiedy jest taka potrzeba, i jak powinna współpracować administracja państwowa, służby mundurowe i sektor pozarządowy - podkreślił.

Wciąż aktualny jest apel Jana Józefa Kasprzyka, by w czasie epidemii, każdy z nas w miarę swoich możliwości, nie zapominał o mieszkających w naszym sąsiedztwie weteranach i kombatantach. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych prosi o udzielanie wielowymiarowego wsparcia, polegającego m.in. na pomocy w zakupach, wyniesieniu śmieci, pożyczeniu książki, czy na rozmowie telefonicznej.

Od początku epidemii w Polsce kombatantów i weteranów wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerze, strzelcy oraz wolontariusze.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział, że szczepionka przeciwko Covid-19 ochroni przed chorobą, ale nie przed zakażeniem. Wyjaśnił, że osoby zakażone, ale zaszczepione nie będą też zakażać innych.

W Polsce szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dobrowolna i darmowa. Wirusolog, profesor Włodzimierz Gut powiedział w Polskim Radiu 24, że szczepionka ma przede wszystkim zabezpieczyć tych, którzy są najbardziej narażeni - osoby pracujące w kontakcie z zakażonymi oraz osoby z wysokiej grupy ryzyka, gdzie zakażenie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia.

Polski rząd podpisał umowę na zakup szczepionki z kilkoma producentami. Są różne metody wytwarzania szczepionki. Profesor Włodzimierz Gut tłumaczył, że teoretycznie najlepsza, messenger RNA, jest jednocześnie najmniej znana i wymaga bardzo sprawnego łańcucha logistycznego. - W przypadku dwóch pozostałych szczepionek, opartych o wektory, "mamy już duże doświadczenie" - zaznaczył wirusolog. Dodał, że w szczepionce produkcji Johnson & Johnson użyto ludzkiego adenowirusa i szczepionka ta może nie zadziałać, jeśli pacjent się z nim zetknął w przeszłości. - W przypadku drugiej ze szczepionek wektorowych to ryzyko nie występuje, bo użyto wirusa małpiego - informował profesor Włodzimierz Gut.

Na potrzeby powszechnych szczepień rząd zakupił 45 milionów dawek szczepionek. Producenci informują o ich ponad 90-procentowej skuteczności. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął nabór placówek leczniczych, które chcą przeprowadzać szczepienia przeciwko Covid-19. Warunki zgłoszenia i formularz aplikacyjny można znaleźć na stronie internetowej Funduszu. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 grudnia.

Po 15 grudnia rząd przekaże informacje o zgłoszonych podmiotach leczniczych do Narodowego Programu Szczepień i o organizacji punktów. Będzie ich w całej Polsce około 8 tysięcy, w tym przynajmniej jeden w każdej gminie. Będą działać również zespoły mobilne. Szczepień będzie mógł dokonywać personel medyczny, w tym pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

 

Koronawirus na świecie

Liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 w Stanach Zjednoczonych może się podwoić w ciągu najbliższych czterech miesięcy - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Do tej pory pandemia koronawirusa spowodowała w USA prawie 280 tysięcy zgonów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 umiera codziennie od 2 do 2,5 tysiąca osób. Według naukowców z Instytutu Metryk Zdrowotnych przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w styczniu średnia liczba ofiar śmiertelnych przekroczy najprawdopodobniej 3 tysiące. Do końca marca liczba zgonów z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wzrośnie do 539 tysięcy.

Choć pierwsze szczepionki na Covid-19 mają być w USA dostępne jeszcze w tym miesiącu, nie przyniosą one gwałtownej poprawy sytuacji, ponieważ w pierwszych miesiącach ich liczba będzie ograniczona. Z tego powodu efekt szczepień będzie początkowo niewielki.

Według naukowców do końca marca dzięki szczepieniom uda się uchronić przed śmiercią 9-14 tysięcy osób. Sytuacja poprawi się w połowie przyszłego roku, gdy szczepionka będzie powszechnie dostępna dla Amerykanów.

Jak dotąd dwa koncerny - Pfizer i Moderna wystąpiły do rządu USA o zgodę na dystrybucję szczepionki. W pierwszej kolejności mają ja otrzymać pensjonariusze i pracownicy domów spokojnej starości oraz pracownicy służby zdrowia narażeni na zarażenie koronawirusem.

We Włoszech zmarły 622 osoby zakażone koronawirusem, blisko 200 mniej niż wczoraj. Wykryto też mniej nowych przypadków. Systematycznie spada liczba hospitalizowanych.

Dziś wykryto ponad 21 tys. nowych zakażeń, ponad 3 tys. mniej niż wczoraj przy porównywalnej liczbie testów. Odsetek wyników pozytywnych spadł poniżej 11 procent. Minister zdrowia zwrócił uwagę, że 13 listopada wskaźnik ten był o połowę wyższy i wykryto wówczas aż 40 tys. nowych przypadków. Ale podkreślił, że mimo poprawy sytuacji epidemiologicznej, nie można jeszcze w znaczący sposób złagodzić środków bezpieczeństwa.

Liczba hospitalizowanych zmniejszyła się o ponad 1000 pacjentów. W szpitalach leczy się nieco ponad 30 tysięcy zakażonych. Po raz kolejny zmalała liczba aktywnych przypadków. Jest ich obecnie ponad 750 tys.

W Belgii liczby zakażeń koronawirusem, zgonów i przyjęć do szpitali spadają, ale wolniej niż jeszcze kilkanaście dni temu. Najnowsze dane opublikował belgijski instytut zdrowia.

W ostatnim tygodniu potwierdzano w Belgii średnio prawie 2200 zakażeń w ciągu doby i 115 zgonów, a do szpitali przyjmowano każdego dnia 218 osób. Od początku pandemii w 11-milionowej Belgii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 17 tysięcy, zakażonych zostało ponad 587 tysięcy osób.

Jeszcze kilka tygodni temu Belgia miała najwyższą liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w całej Unii - potwierdzano ponad 1600 przypadków. Teraz jest w grupie pięciu krajów z najniższą liczbą 284 przypadków. Lepsza sytuacja niż w Belgii jest na Islandii, Irlandii, Finlandii i Norwegii. Najwięcej przypadków odnotowano w Luksemburgu - ponad 1200, oraz w Chorwacji i na Litwie.

Francuski rząd przedstawił strategię szczepień przeciwko koronawirusowi na przyszłe miesiące. Premier Jean Castex ogłosił, że działania zostaną przeprowadzone w trzech etapach. Francja otrzyma 200 milionów dawek szczepionki, co pozwoli na zaszczepienie około stu milionów osób. Francuski premier przedstawił rządową strategię podczas konferencji prasowej. "Termin rozpoczęcia szczepień jest kwestią kilku tygodni" - oświadczył Jean Castex. Pierwszy etap rządowego planu ma nastąpić pod koniec grudnia i będzie dotyczył około miliona Francuzów. Szczepione będą osoby starsze przebywające w domach opieki oraz personel medyczny najbardziej narażony na ciężki przebieg choroby. Drugi etap rozpocznie się w marcu. Szczepionkę otrzyma wówczas ponad 14 milionów osób - przede wszystkim pracownicy służby zdrowia i osoby z chorobami współistniejącymi. Trzeci etap nastąpi pod koniec wiosny i będzie dotyczył wszystkich Francuzów. "Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich. Rząd przewidział na ten cel półtora miliarda euro w budżecie narodowego systemu pomocy społecznej" - mówił premier Castex. Powtórzył, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką