Logo Radio Łódź

15 tys. 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 1010 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 15 tys. 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest 1 tys. 10 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarły 152 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 522 osoby.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 924 tys. 422. Dzisiaj (25 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 15 tys. 362 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 10 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 152 osoby z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 522 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 14 tys. 988 osób.

  • W Polsce w ciągu doby wyzdrowiało 14 810 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Łączna liczba ozdrowieńców wzrosła do 469 527.

  • W szpitalach jest zajętych ponad 22 tysiące miejsc przeznaczonych dla pacjentów "covidowych". Wolnych pozostaje ponad 16 i pół tysiąca łóżek. Do respiratorów jest podłączonych 2 073 pacjentów. Ogółem dostępnych jest ponad 3 tysiące takich urządzeń.

  • Kwarantanną jest objętych prawie 339 tysięcy osób, a nadzorem epidemiologicznym - prawie 19 tysięcy.

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi pojawił się analizator, który pozwoli zbadać poziom przeciwciał Covid 19 w osoczu ozdrowieńców. Zakup urządzenia wartego 130 tys. zł sfinansował Urząd Marszałkowski w Łodzi. Czytaj więcej

Choć sami nie mogą w pełni funkcjonować, pomagają medykom, którzy walczą z epidemią koronawirusa. Mowa o łódzkich restauratorach przygotowujących posiłki dla pracujących w szpitalach. Czytaj więcej

785 osób wpłaciło w sumie 150 tys. zł na testy, dzięki którym będzie można wykryć koronawirusa u osób bezdomnych. Akcję zainicjował metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii koronawirusa?

Łódzcy radni PiS zarzucają, że władze Łodzi nic nie robią w kwestii walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że tą sprawą musi zajmować się rząd, a mimo to Łódź wydała już 50 mln zł. Czytaj więcej

W związku z walką z epidemią koronawirusa, do szpitali w województwie łódzkim m.in. trafiło 100 respiratorów i 250 kardiomonitorów. Czytaj więcej

Lekarze walczący z epidemią koronawirusa apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które - jak potwierdzają badania - pomaga w leczeniu chorych na Covid-19. Czytaj więcej

"Bezrobocie w październiku wyniosło 6,1 procent" - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wskaźnik ten utrzymuje się na niezmienionym poziomie od czerwca.

Pod koniec ubiegłego miesiąca liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1 018,4 tysiąca, we wrześniu 1 023,7 tysiąca.

Od dziś nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów

Dziś weszło w życie nowe rządowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów. W dokumencie znalazło się dziesięć krajów, z których nie można latać do Polski.

Są to Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Jordania Armenia, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia i USA. Podobnie jak dwa tygodnie temu z zakazu wyłączone są dwa regiony Stanów Zjednoczonych - chodzi o stan Nowy Jork i Illinois. W zestawieniu po raz pierwszy pojawiły się Serbia i Kosowo, natomiast zakaz został zdjęty między innymi z Libii i Argentyny.

Podobnie, jak w poprzednich rozporządzeniach zakazem nie są objęte loty, które zostały wyczarterowane przed wejściem rozporządzenia w życie, loty specjalne na zlecenie między innymi Prezesa Rady Ministrów, czy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Z zakazu zostały usunięte te lotniska, które zagwarantują, że na pokłady samolotów zostaną wpuszczone jedynie osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Horban: Spadek liczby zakażeń koronawirusem to efekt ograniczeń epidemicznych

Główny doradca premiera do spraw walki z COVID-19 Andrzej Horban powiedział, że spadek liczby zakażeń koronawirusem to efekt ograniczeń epidemicznych. Według gościa Polskiego Radia 24, jeżeli ten spadek się utrzyma, to będzie oznaczało, że zmniejszyła się transmisja wirusa w społeczeństwie.

Profesor Andrzej Horban przypomniał, że ograniczenia epidemiczne wprowadzono miesiąc temu. Ich pierwsze efekty były obserwowane po dwóch tygodniach, kiedy dzienna liczba nowych zakażeń ustabilizowała się na poziomie 20 tysięcy. Kolejny etap następuje po kolejnych dwóch tygodniach, kiedy dochodzi do spadku liczby zachorowań.

Apel handlowej "Solidarności" do klientów sklepów o prawidłowe noszenie maseczek

Handlowa "Solidarność" apeluje do klientów sklepów o właściwe nakładanie maseczek. Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Alfred Bujara - przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu, nie wszyscy klienci zakrywają nos a jest to bardzo ważne przy kropelkowym charakterze roznoszenia się koronawirusa.

Wielu klientów przychodzi do sklepu z maseczką opuszczoną poniżej nosa na tak zwanego "bociana" - zwraca uwagę Alfred Bujara. Dodaje, że jest to duże zagrożenie dla pracowników, którzy przez wiele godzin obsługują kupujących. " Ich praca jest - zwłaszcza teraz - naprawdę ciężka, spróbujmy być mili, obdarowujmy ich dobrym słowem" - zachęca szef handlowej "Solidarności". Podkreśla, że wielu pracowników sklepów ostatnio zachorowało na koronawirusa albo przebywa na kwarantannie. "Stąd czas pandemii to czas niezwykle trudny nie tylko dla personelu medycznego ale także dla handlowców, którzy każdego dnia obsługują tysiące klientów" - zaznaczył Alfred Bujara.

Koronawirus na świecie

W ciągu ostatniej doby wykryto w Niemczech ponad 18 i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. To o tysiąc więcej przypadków niż tydzień temu. Dziś w Urzędzie Kanclerskim zostanie zatwierdzona decyzja o przedłużeniu obecnych obostrzeń do świąt Bożego Narodzenia. Jak dowiedziała się agencja DPA, kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych porozumieli się także już w sprawie wcześniejszego rozpoczęcia ferii zimowych. Według medialnych doniesień postanowiono odwołać lekcje pięć dni wcześniej niż planowano, czyli już 16 grudnia.
"Ograniczenie kontaktów kilka dni przed świętami przyspieszy dyskusję o poluzowaniu restrykcji w czasie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku" - czytamy. Rząd federalny zakłada, że dodatkowe wolne dni będzie można odjąć na przykład od ferii wielkanocnych. Tydzień temu rząd federalny doszedł do wniosku, że obowiązujący od początku listopada lockdown nie przyniósł dotąd zauważalnych skutków. Dziś w Urzędzie Kanclerskim ma zapaść decyzja o jego przedłużeniu do 20 grudnia.

W Czechach liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii przekroczyła pół miliona, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi 7,5 tysiąca. We wtorek przybyło prawie 6 tysięcy nowych infekcji.
Wczoraj odnotowano w Czechach 5 854 nowe zakażenia. W porównaniu z poniedziałkiem to wzrost o niespełna półtora tysiąca. Nowych infekcji jest też o około 1 600 więcej niż przed tygodniem. Liczba hospitalizowanych wzrosła do prawie 5,5 tysiąca. Do nauki w czeskich szkołach wrócili dziś kolejni uczniowie. Do pierwszych i drugich klas szkół podstawowych, które uczą się stacjonarnie od tygodnia, dołączyły ostatnie roczniki szkół średnich, wyższych szkół zawodowych i konserwatoriów. Wznowiono też zajęcia praktyczne dla wszystkich klas szkół zawodowych. Mogą się one odbywać w maksymalnie 20-osobowych grupach. Minister zdrowia Jan Blatný zapowiedział, że w pierwszej połowie grudnia i na początku stycznia nauczyciele będą mieli możliwość bezpłatnego przebadania się na obecność koronawirusa. Wykorzystane w tym celu mają być testy antygenowe.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Tylko w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych ponad dwa tysiące osób zmarło na Covid-19. To najwyższa liczba od maja, gdy przez USA przetaczała się pierwsza fala pandemii koronawirusa. Władze stanowe i służby medyczne apelują do Amerykanów by ograniczyli plany podróży i spotkań podczas zbliżającego się Święta Dziękczynienia. Liczba pozytywnych testów na koronawirusa po raz kolejny przekroczyła 160 tysięcy. Najbardziej niepokojąca jest szybko rosnąca liczba hospitalizacji. Aż 88 tysięcy Amerykanów z Covid-19 przebywa obecnie w szpitalach. To o prawie 30 tysięcy więcej niż podczas poprzednich dwóch fal pandemii. Liczba ofiar śmiertelnych zbliża się już do 260 tysięcy. Z powodu ryzyka zarażenia koronawirusem większość Amerykanów zamierza ograniczyć spotkania z okazji Święta Dziękczynienia do najbliższej rodziny. W porównaniu do ubiegłego roku ruch na lotniskach spadł o połowę. Mimo to amerykański służby medyczne obawiają się, że świąteczne podróże po kraju spowodują pogorszenie sytuacji. Na większości obszaru Kalifornii między 22:00 a 5:00 rano wprowadzono godzinę policyjną. W Pensylwanii dziś od 17:00 w barach i restauracjach będzie obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu. Podobny zakaz ale od 22:00 w nocy wprowadzono w Maryland. W wielu rejonach USA wprowadzane są ograniczenia liczby osób mogących przebywać w sklepach, siłowniach, kasynach i restauracjach.

Milion i 402 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 59,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji pandemicznej.

W Brazylii zmarło 169 tysięcy osób, a w Indiach 134 tysiące.

We Francji łączna liczba ofiar przekroczyła właśnie 50 tysięcy. Prezydent Emmanuel Macron w telewizyjnym wystąpieniu powiedział jednak, że kraj przeszedł już szczyt drugiej fali zakażeń, a w weekend zaczną być znoszone pierwsze ograniczenia. Restrykcje chcą też znosić niektóre niemieckie landy.

We Włoszech zmarły dzisiaj 853 osoby, najwięcej od początku kwietnia.

Część krajów szykuje się do wprowadzenia szczepień na koronawirusa. Francja chce to zrobić na przełomie roku, a Kanada i Australia w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką