Logo Radio Łódź

Ponad 19 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym ponad 1 tys. w Łódzkiem. Nie żyje 357 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 19 tys. 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, dolnośląskim i mazowieckim. W Łódzkiem zakażonych jest 1 tys. 096 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 70 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 287 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 752 tys. 940. Dzisiaj (17 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 19 tys. 854 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 086 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 70 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 357 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 10 tys. 848 osób.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że po zakażeniu koronawirusem w ciągu doby wyzdrowiało 12 tysięcy 568 osób. W sumie w Polsce ozdrowieńców jest już 324 282.

  • Resort zdrowia przekazał ponadto, że hospitalizowanych jest 23 tys. 033 chorych na Covid-19. W szpitalach wolnych pozostaje ponad 13 tysięcy łóżek.

  • Pod respiratorami jest 2 tysiące 114 pacjentów. Od wczoraj liczba ta nie zmieniła się. Wolnych pozostaje 701 respiratorów.

  • W kwarantannie przebywa ponad 415 tysięcy 184 osoby. Od wczoraj trafiło na nią ponad 9 tysięcy osób. Nadzorem epidemiologicznym jest objętych 25 tysięcy 618 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Epidemia wpływa na pracę Sądu Okręgowego w Łodzi. Zarówno Sąd Okręgowy, jak i pozostałe łódzkie sądy działają. Ale ze względu na braki kadrowe - odwoływane są rozprawy. Czytaj więcej

Caritas organizuje zbiórkę na testy dla bezdomnych. Łódzka Caritas zorganizuje testy na COVID-19 dla osób bezdomnych. Tę inicjatywę ogłosił metropolita arcybiskup Grzegorz Ryś. W okresie jesienno-zimowym pomocy w noclegowniach szuka wielu ubogich. Z uwagi na epidemię schroniska nie mogą wpuszczać osób nieprzebadanych. Czytaj więcej

Co Łódź robi ws. walki z epidemią koronawirusa? Łódzcy radni PiS zarzucają, że władze Łodzi nic nie robią w kwestii walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że tą sprawą musi zajmować się rząd, a mimo to Łódź wydała już 50 mln zł. Czytaj więcej

Nowy sprzęt do walki z epidemią trafił do szpitali w Łódzkiem. W związku z walką z epidemią koronawirusa, do szpitali w województwie łódzkim m.in. przekazano 100 respiratorów i 250 kardiomonitorów. Czytaj więcej

Osocze dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na powrót do zdrowia. Pobrane od jednej osoby może uratować życie trzech chorych. Czytaj więcej

Nauka zdalna może zostać przedłużona

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja w sprawie dalszego funkcjonowania szkół. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że placówki edukacyjne mają działać w trybie zdalnym do 29 listopada. Nauka zdalna może jednak zostać przedłużona.

Minister Piotr Muller powiedział, że rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Dodał, że należy się jej spodziewać w najbliższych dniach. Wskazał, że kolejne kraju europejskie wprowadzają ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i podał przykład Francji. Podkreślał, że przejście na nauczanie zdalne wydaje się zasadną decyzją przynajmniej do czasu, aż znacząco nie spadnie liczba zakażeń lub aż pojawią się nowe sygnały na temat szczepionek.

Stacjonarnie działają przedszkola. Szkoły podstawowe natomiast zapewniają opiekę uczniom najmłodszych klas, których rodzice uczestniczą w zwalczaniu epidemii koronawirusa.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podnoszą poziom wyszkolenia medycznego

W Toruniu, gdzie działa Centrum Szkolenia WOT, zakończył się pilotażowy kurs w opiece nad tak zwanymi pacjentami leżącymi. Rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak tłumaczy, że to szkolenie dające umiejętności w opiekowaniu się chorymi osobami starszymi, podopiecznymi DPS-ów oraz zakładów opieki lekarskiej. Oficer przypomniał, że we wcześniejszych działaniach związanych z epidemią, żołnierze OT często przejmowali zadania personelu medycznego w takich miejscach, jak DPS-y. Teraz, kiedy wzrasta zaangażowanie terytorialsów w szpitalach COVID-owych, umiejętność opieki nad pacjentem leżącym, jest wymagana. Stąd - jak powiedział pułkownik Marek Pietrzak - pomysł na szkolenia.

Rzecznik WOT dodał, że przed drugą falą epidemii w działaniach związanych z opieką nad pacjentami leżącymi dowództwo korzystało przede wszystkim z umiejętności żołnierzy, którzy w cywilu są na przykład pielęgniarkami albo opiekunami osób starszych. Teraz, gdy zapotrzebowanie na wsparcie terytorialsów wzrasta, postanowiono przeszkolić więcej żołnierzy.

Zgodnie z wytycznymi kierownictwa resortu obrony codziennie do działań przeciwkryzysowych związanych z koronawirusem jest w gotowości 20 tysięcy mundurowych. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 listopada rodzicom wypłacany jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg nie wykluczyła w rozmowie z IAR, że zasiłek ten będzie wypłacany dłużej niż do 29 listopada. 

Minister podkreśliła, że będzie to uzależnione od sytuacji epidemicznej kraju. "Będziemy analizowali sytuację" - zapewniła Marlena Maląg. Przypomniała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia, a w przypadku niepełnosprawności, w zależności od stopnia niepełnosprawności, do 24. roku życia.

Marlena Maląg zaznaczyła, że o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się starać z racji zdalnej nauki w szkołach i w razie zamknięcia z powodu Covid-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Dodatkowy zasiłek przysługuje także w przypadku, gdy placówki opiekuńcze nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania pandemii.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek, wystarczy złożyć u swojego pracodawcy czy płatnika składek oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o ten zasiłek. Minister Marlena Maląg przypomniała, że dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Koronawirus na świecie

W Seulu od północy będą obowiązywać zaostrzone zasady dystansu społecznego. Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy w Korei Południowej czwarty dzień liczba nowych zakażeń koronawirusem przekracza 200. Władze ostrzegają, że prawdopodobnie kraj czeka kolejna fala pandemii.

W Korei Południowej odnotowano dziś 202 zakażenia koronawirusem. Prawie 70 procent z nich wykryto w stolicy lub przylegających do niej regionach. Z tego powodu od północy będą obowiązywać zaostrzone zasady dystansu społecznego. We wszelkich imprezach będzie mogło brać udział nie więcej niż 100 osób, przy zachowaniu zasad dystansu społecznego. Wydarzenia sportowe z udziałem publiczności będą mogły odbywać się z ograniczeniem liczby zajętych miejsc do 30 procent pojemności obiektów. Ograniczenia mają też dotyczyć restauracji i barów.

Władze Korei Południowej ostrzegają, że kraj prawdopodobnie czeka kolejna fala pandemii. Kraj ten był uznawane za jeden z przykładów skutecznej walki z pandemią. Dzięki masowym testom i skrupulatnemu śledzeniu dróg rozprzestrzeniania patogenu, Korea Południowa opanowała pierwszą falę pandemii. Nie udało się jednak całkowicie wyeliminować zakażeń. W liczącym 52 miliony mieszkańców państwie do tej pory stwierdzono 29 tysięcy zakażeń. Zmarło prawie 500 osób.

Komisja Europejska zatwierdzi dziś umowę z niemiecką firmą CureVac na dostawy 405 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. To piąty kontrakt zaakceptowany przez Brukselę z koncernem farmaceutycznym. Wkrótce ma być sfinalizowana szósta umowa. Tym razem z amerykańską firmą Moderna, która poinformowała, że wstępne wyniki badań szczepionki wykazały skuteczność na poziomie 94,5 procent.

Komisja Europejska, która negocjuje w imieniu państw członkowskich z firmami farmaceutycznymi, pierwsze rozmowy z CureVac przeprowadziła w lipcu. Przez kilka miesięcy dopracowywane były szczegóły umowy. Przewiduje ona dostawy pierwszej partii 225 milionów dawek z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów. "Jeśli szczepionki okażą się bezpieczne i skuteczne, każdy unijny kraj otrzyma je w tym samym czasie, proporcjonalnie do populacji i na tych samych warunkach" - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Wszystkie szczepionki firm farmaceutycznych, z którymi rozmawia Komisja, będą bardzo uważnie przebadane przez Europejską Agencję Leków zanim zostaną dopuszczone na unijny rynek.

W Niemczech po dwóch tygodniach po wprowadzeniu lockdownu kanclerz Angela Merkel i szefowie lokalnych rządów dyskutowali o dalszych krokach w walce z pandemią. Punktem spornym pozostaje temat szkolnictwa.

Spotkanie służyło omówieniu rozwoju sytuacji epidemiologicznej od chwili, w której weszły w życie nowe obostrzenia. Od początku do końca listopada zamknięte są między innymi restauracje i ośrodki kultury. "Udało się nam wyhamować nieco dynamikę nowych zakażeń, choć wciąż daleko nam do celu" - oświadczyła kanclerz Angela Merkel.

Kwestią sporną pozostają zaś szkoły. W Berlinie pokutuje przekonanie, że nauka powinna się dalej odbywać stacjonarnie. Kanclerz Angela Merkel i premierzy landów przymierzają się jednak do wprowadzenia pewnych zmian, na przykład lekcji organizowanych w formie hybrydowej.

W ostatnich dwóch tygodniach zaobserwowano wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa wśród uczniów i nauczycieli. W niektórych miastach szkoły przeszły już na zdalny tryb nauczania. Konkretne decyzje, dotyczące dalej idących ograniczeń, mają zapaść za tydzień.

Czechy wprowadzają kolejne ograniczenia w handlu, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od środy w sklepach będzie obowiązywał limit klientów. Czeski rząd chce też przedłużyć stan wyjątkowy.

Na dzisiejszym posiedzeniu czeski rząd przyjął nowe zasady funkcjonowania sklepów. Od środy będzie obowiązywał limit jednego klienta na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Minister przemysłu i handlu Karel Havlíček wskazał podczas konferencji prasowej, że podobne rozwiązanie obowiązuje już w Polsce i na Słowacji. W Czechach nadal otwarte będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby.

Gabinet Andreja Babiša chce przedłużenia stanu wyjątkowego, który wprowadzono 5 października. Zgodę na to musi wydać parlament. Izba Poselska zajmie się wnioskiem w czwartek. Stan wyjątkowy miałby zostać wydłużony o 30 dni, do 20 grudnia. 

Wczoraj w Czechach odnotowano 1 887 nowych zakażeń koronawirusem - o połowę mniej niż przed tygodniem. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia, które będą jeszcze aktualizowane, dziś przybyły 2 004 przypadki. W szpitalach jest 7 200 chorych na Covid-19.

W Belgii szczepionki na COVID-19 mają być darmowe i dobrowolne. Tak ustalili wspólnie ministrowie zdrowia z rządu federalnego i rządów regionalnych. Belgijskie władze oczekują, że uda się zaszczepić 70 procent populacji, czyli około 8 milionów obywateli. Wkrótce zapadnie decyzja, kto będzie w grupie priorytetowej, która będzie miała pierwszeństwo. Grupa zadaniowa ma przygotować strategię szczepień. W jej skład wejdą między innymi naukowcy, przedstawiciele belgijskiego rządu, czy menadżerowie do spraw zarządzania kryzysowego.

Szczepionki w Belgii, podobnie jak w pozostałych unijnych krajach mają być dostępne dzięki umowom podpisanym z firmami farmaceutycznymi. Dostawy w imieniu państw członkowskich negocjuje Komisja Europejska. Nie wiadomo na razie które szczepionki będą bezpieczne i skuteczne. Komisja zapewnia, że Europejska Agencja Leków dogłębnie je sprawdzi zanim wyda zgodę na dopuszczenie na unijny rynek.

Premier Szwecji Stefan Löfven zapowiedział, że od 24 listopada zakazane będą zgromadzenia większe niż ośmioosobowe. Nowe przepisy, wprowadzane na okres czterech tygodni, mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ściślejsze obostrzenia zostały wprowadzone na skutek gwałtownego wzrostu liczby nowych zakażeń. Zgodnie z zapowiedzią szefa szwedzkiego rządu będą one miały charakter przepisów prawnych, a nie rekomendacji, jak to miało miejsce do tej pory. Oznacza to, że osoby łamiące regulacje sanitarne muszą się liczyć z karami grzywny, a nawet więzienia.
"Będzie jeszcze gorzej i naszym zadaniem jest powstrzymanie wirusa. Nie powinniśmy spotykać się w grupach większych niż osiem osób i te przepisy będą nową normą dla całego szwedzkiego społeczeństwa. Nie chodźcie na siłownie. Nie chodźcie do bibliotek. Nie umawiajcie się na wspólne obiady i imprezy" - zaapelował premier Stefan Löfven.

Jednocześnie minister finansów Per Bolund zapowiedział, że rozszerzony zostanie system państwowej pomocy dla przedsiębiorstw, które ucierpią wskutek wprowadzenia nowych obostrzeń.

Do tej pory w Szwecji obowiązywał limit zgromadzeń do 50 osób, jednak w dwudziestu regionach lokalne władze rekomendowały mieszkańcom, by nie spotykać się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego.

Łączna liczba zanotowanych przypadków zakażenia koronawirusem w Szwecji wynosi ponad 177 tysięcy. Zmarło ponad 6 tysięcy osób.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką