Logo Radio Łódź

Blisko 22 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym blisko 1,4 tys. w Łódzkiem. Nie żyje 303 osoby [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 21 tys. 854 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W Łódzkiem zakażonych jest 1 tys. 389 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 36 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 267 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 712 tys. 972. Dzisiaj (15 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 21 tys. 854 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 389 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 36 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 267 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 10 tys. 348 osób.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że po zakażeniu koronawirusem w ciągu doby wyzdrowiało 12 tysięcy 568 osób. W sumie w Polsce ozdrowieńców jest już 294 783.

  • Resort zdrowia przekazał ponadto, że hospitalizowanych jest 21 tys. 988 chorych na Covid-19. W szpitalach wolnych pozostaje ponad 12 tysięcy łóżek.

  • Pod respiratorami jest 2 tysiące 114 pacjentów. Od wczoraj liczba ta zwiększyła się o 79. Wolnych pozostaje 637 respiratorów.

  • W kwarantannie przebywa ponad 409 tysięcy 322 osoby. Od wczoraj trafiło na nią ponad 9 tysięcy osób. Nadzorem epidemiologicznym jest objętych 29 tysięcy 920 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Na rządowych stronach gov.pl pojawił się formularz do elektronicznego zgłaszania kwarantanny. To dodatkowy sposób na poinformowanie służb sanitarnych o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem albo o pozytywnym wyniku testu. Czytaj więcej

Od poniedziałku szpital w Głownie zostanie przekształcony w placówkę tylko dla chorych na Covid 19. Osoby zakażone koronawirusem będą mogły leczyć się między innymi na oddziałach ginekologii i chirurgii. Czytaj więcej

Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego mają własną karetkę wymazową. Jej załoga pobiera wymazy do testów na obecność koronawirusa od tych pacjentów, którzy nie mogą podjechać do mobilnego punktu pobrań. Chodzi głównie o osoby leżące i niesamodzielne. Czytaj więcej

Zwiększyła się liczba personelu w szpitalu w Kutnie. Placówka od końca października przyjmuje tylko pacjentów zarażonych Covid 19. Jeszcze tydzień temu były w niej ogromne braki personelu medycznego. Czytaj więcej

Osocze dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na powrót do zdrowia. Pobrane od jednej osoby może uratować życie trzech chorych. Czytaj więcej

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podnoszą poziom wyszkolenia medycznego

W Toruniu, gdzie działa Centrum Szkolenia WOT, zakończył się pilotażowy kurs w opiece nad tak zwanymi pacjentami leżącymi. Rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak tłumaczy, że to szkolenie dające umiejętności w opiekowaniu się chorymi osobami starszymi, podopiecznymi DPS-ów oraz zakładów opieki lekarskiej. Oficer przypomniał, że we wcześniejszych działaniach związanych z epidemią, żołnierze OT często przejmowali zadania personelu medycznego w takich miejscach, jak DPS-y. Teraz, kiedy wzrasta zaangażowanie terytorialsów w szpitalach COVID-owych, umiejętność opieki nad pacjentem leżącym, jest wymagana. Stąd - jak powiedział pułkownik Marek Pietrzak - pomysł na szkolenia.

Rzecznik WOT dodał, że przed drugą falą epidemii w działaniach związanych z opieką nad pacjentami leżącymi dowództwo korzystało przede wszystkim z umiejętności żołnierzy, którzy w cywilu są na przykład pielęgniarkami albo opiekunami osób starszych. Teraz, gdy zapotrzebowanie na wsparcie terytorialsów wzrasta, postanowiono przeszkolić więcej żołnierzy.

Zgodnie z wytycznymi kierownictwa resortu obrony codziennie do działań przeciwkryzysowych związanych z koronawirusem jest w gotowości 20 tysięcy mundurowych. 

Na razie nie będzie narodowej kwarantanny

W najbliższych dniach nie będzie wprowadzenia narodowej kwarantanny. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki.

W nagraniu na Facebooku szef rządu podkreślił, że w tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, średnia liczba nowych zakażeń zaczęła spadać.

Jak zaznaczył premier, 65 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców to wciąż dużo, ale jest to pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że ostatnie obostrzenia przynoszą skutki. Szef rządu zaapelował również o dalszą społeczną dyscyplinę i mówił, że nie można zmarnować "delikatnej przewagi" nad wirusem.

"Jeśli teraz odpuścimy, cały wysiłek ostatnich tygodni, może pójść na marne" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 listopada rodzicom wypłacany jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg nie wykluczyła w rozmowie z IAR, że zasiłek ten będzie wypłacany dłużej niż do 29 listopada. 

Minister podkreśliła, że będzie to uzależnione od sytuacji epidemicznej kraju. "Będziemy analizowali sytuację" - zapewniła Marlena Maląg. Przypomniała, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia, a w przypadku niepełnosprawności, w zależności od stopnia niepełnosprawności, do 24. roku życia.

Marlena Maląg zaznaczyła, że o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się starać z racji zdalnej nauki w szkołach i w razie zamknięcia z powodu Covid-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Dodatkowy zasiłek przysługuje także w przypadku, gdy placówki opiekuńcze nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania pandemii.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek, wystarczy złożyć u swojego pracodawcy czy płatnika składek oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o ten zasiłek. Minister Marlena Maląg przypomniała, że dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Koronawirus na świecie

W Grecji od poniedziałku do końca listopada zamknięte będą szkoły podstawowe, przedszkola i ośrodki opieki dziennej. Decyzja w tej sprawie zapadła po tym, jak dzisiaj liczba zgonów na COVID-12 przekroczyła w tym kraju tysiąc.

Ostatniej doby w Grecji potwierdzono 2 tysiące 835 nowych zakażeń koronawirusem i 38 zgonów. Od początku pandemii zmarło 1035 osób. Od końca października liczba zgonów na COVID-19 w Grecji, gdzie żyje 11 milionów ludzi, potroiła się. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Salonik na północy, drugiego co do wielkości miasta kraju. Nauka w szkołach średnich już od ostatniego poniedziałku odbywa się zdalnie.

"Nadchodzące tygodnie będą krytyczne"- oświadczył dwa dni temu premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Grecja zaczęła stopniowo wprowadzać obostrzenia 7 listopada i zapowiada ich obowiązywanie do końca miesiąca, mimo, że specjaliści sugerują przedłużenie restrykcji. Od wczorajszej nocy w całej Grecji obowiązuje godzina policyjna w godzinach 21.00- 5.00.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby potwierdzono 37 tysięcy 255 nowych zakażeń koronawirusem, 366 mniej niż wczoraj. Zmarły 544 osoby, wczoraj było 550 zgonów. To efekt wykonania ponad 227 i pół tysiąca testów. Najgorsza sytuacja jest w Lombardii ze stolicą w Mediolanie. Od jutra "czerwonymi strefami" najwyższego ryzyka zakażeń będą: Toskania i Kampania ze stolicą w Neapolu. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Dołączą do Kalabrii, Lombardii, Piemontu, Doliny Aosty i Południowego Tyrolu.

W strefie czerwonej, do ograniczeń obowiązujących w strefie pomarańczowej, dochodzą m.in. zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, wyjątkiem jest wyjście do pracy, do lekarza czy apteki lub w związku z sytuacją wyższej potrzeby. Jest też zakaz wjazdu do i wyjazdu z regionu, jak również przemieszczania się wewnątrz, z wyjątkami, takimi jak w przypadku opuszczania miejsca zamieszkania. Zamknięte są sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły spożywcze i pierwszej potrzeby. Otwarte są apteki i punkty sprzedaży parafarmaceutyków, kioski i sklepy z artykułami tytoniowymi. Restauracje i bary mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos i to do 22.00 oraz z dostawą do domu. Działają pralnie, domy pogrzebowe i zakłady fryzjerskie.

Pomarańczową strefą najwyższego ryzyka zakażeń staną się od jutra: Friuli Wenecja Julijska, Marche i Emilia Romania. Ponadto pomarańczowe od pewnego czasu są regiony: Sycylia, Apulia, Abruzja, Liguria, Umbria i Bazylikata. Tylko pięć włoskich regionów pozostaje żółtych: Lacjum, Wenecja Euganejska, Molise, Trydent i Sardynia.

Na terenie Austrii od wtorku  obowiązywać będzie znów całkowity lockdown. Poinformowali o tym dziś kanclerz Sebastian Kurz oraz jego zastępca Werner Kogler. Według wstępnych założeń, blokada ma potrwać do 6 grudnia.

Plany austriackiego rządu przewidują między innymi wprowadzenie całodobowej godziny policyjnej. Dotąd obowiązywała ona jedynie między 20.00, a 6.00. Od wtorku do 6 grudnia zamknięte pozostaną niemal wszystkie sklepy, oprócz marketów z produktami żywnościowymi i kosmetycznymi. Szkoły i uczelnie będą funkcjonować w trybie zdalnym. "W tym czasie proszę ograniczyć wszystkie kontakty do minimum" - apelował kanclerz Sebastian Kurz.

Szef austriackiego rządu dodał, że mimo wprowadzonego na końcu października częściowego lockdownu, liczba zakażeń koronawirusem dalej gwałtownie rośnie. Dziś MSW poinformowało o ponad 7 tysiącach przypadków, co w przełożeniu na liczbę mieszkańców plasuje ten kraj w gronie państw o najwyższym poziomie nowych infekcji. Obecny na briefingu wicekanclerz Werner Kogler zaznaczył, że niektóre szpitale osiągnęły już granice swoich możliwości. "Tylko w ten sposób możemy podtrzymać nadzieję na spokojne święta" - powiedział polityk Zielonych.

W Belgii powoli poprawia się sytuacja epidemiczna, ale przedstawiciele rządu i wirusolodzy podkreślają, że wciąż jest bardzo poważna. Jeszcze niedawno Belgia była krajem z najwyższą liczbą zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w całej Unii. Teraz spadła na szóste miejsce.

Belgia odnotowuje dobowy spadek zakażeń i przyjęć do szpitali, nadal jednak rośnie liczna zgonów. Dziś liczba pacjentów zakażonych koronawirusem przebywających na oddziałach spadła do najniższego poziomu w ostatnich dwóch tygodniach i wynosi ponad 6 tysięcy 700 osób. Stabilna, ale wysoka jest liczba pacjentów na OIOM-ach - prawie półtora tysiąca z czego 900 osób jest w stanie krytycznym. 

Jeśli chodzi o dobowe liczby zakażeń koronawiruem, to w ostatnim tygodniu średnio wykrywano ich ponad 6 tysięcy 200. To o 48 procent mniej niż przed dwoma tygodniami. Odnotowano też średnio 201 zgonów w ciągu doby. Od początku pandemii w Belgii zmarło ponad 14 tysięcy osób, zakażonych zostało prawie 525 tysięcy.

Francuscy parlamentarzyści wystosowali apel do premiera Francji w sprawie poszanowania wolności wyznania i otwarcia kościołów dla wiernych. Od kilku dni francuscy katolicy domagają się wznowienia publicznych Mszy świętych - zakazanych od dwóch tygodni z powodu ogólnokrajowego lockdownu.
Czterdziestu sześciu francuskich parlamentarzystów podpisało się pod apelem zatytułowanym "Panie premierze, proszę wysłuchać katolików!". Politycy domagają się otwarcia kościołów dla wiernych w imieniu wolności wyznania. Według autorów apelu świątynie odgrywają istotną rolę w życiu społecznym, podobnie jak szkoły i niektóre sklepy, które pozostały otwarte pomimo lockdownu.

W apelu zwrócono uwagę, że od czasu pierwszej fali koronawirusa nie wykryto nowych ognisk patogenu w kościołach. Potwierdziła to Rada Naukowa doradzająca rządowi w sprawie Covid-19. Parlamentarzyści ubolewają także nad postawą rządu, który nie podjął do tej pory dialogu z przedstawicielami wspólnot religijnych w sprawie otwarcia świątyń. Tydzień temu Rada Stanu wskazała, że francuskie MSW musi pilnie doprowadzić do dyskusji z przedstawicielami wspólnot religijnych w sprawie stopniowego zniesienia zakazu celebracji. Pierwsze spotkanie w tej kwestii odbędzie się w poniedziałek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies