Logo Radio Łódź

Ponad 25 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym blisko 1,5 tys. w Łódzkiem. Nie żyje 548 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 25 tys. 571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest 1 tys. 487 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 119 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 429 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 691 tys. 118. Dzisiaj (14 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 25 tys. 571 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 487 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 119 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 429 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 10 tys. 045 osób.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że po zakażeniu koronawirusem w ciągu doby wyzdrowiało 14 tysięcy 635 osób. W sumie w Polsce ozdrowieńców jest już 282 215.

  • Resort zdrowia przekazał ponadto, że hospitalizowanych jest 22 tysiące 320 chorych na Covid-19. W szpitalach wolnych pozostaje ponad 12 tysięcy łóżek.

  • Pod respiratorami jest 2 tysiące 126 pacjentów. Od wczoraj liczba ta zwiększyła się o 79. Wolnych pozostaje 679 respiratorów.

  • W kwarantannie przebywa ponad 440 tysięcy 025 osób. Od wczoraj trafiło na nią ponad 9 tysięcy osób. Nadzorem epidemiologicznym jest objętych 30 tysięcy 625 osób.

Zarząd województwa łódzkiego podjął 13 listopada 2020 r., współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi dotyczącą realizacji projektu „Badanie komórek krwi w przewidywaniu ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19: wykorzystanie oceny aktywności enzymów wirusa SARS-CoV-2 w cytometrii masowej”.

Zarząd województwa przekazał na ten projekt 465 tys. zł dotacji.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Narodowy Fundusz Zdrowia zbada, czy doszło do błędu lekarzy Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, w sprawie, która zakończyła się śmiercią jednej z pacjentek. Rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder mówi, że nie wypłynęła żadna skarga od rodziny zmarłej, a o sprawie dowiedziano się z mediów. O jej wyjaśnianie poproszono Terenowy Wydział Kontroli NFZ w Łodzi. Jak zapewnia Anna Leder, jeżeli ktokolwiek ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej, może zgłosić to na bezpłatną infolinię NFZ 800 190 590. Czytaj więcej

Codziennie trafia do nas liczba nowych przypadków zakażeń, przypadków aktywnych, zrealizowanych testów, ozdrowieńców, osób w kwarantannie, czy w izolacji. Jesteśmy bombardowani ogromną liczbą danych, które mają nam powiedzieć więcej o aktualnym rozwoju epidemii koronawirusa. Tylko jak interpretować te informacje? Czytaj więcej

Osocze dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na powrót do zdrowia. Pobrane od jednej osoby może uratować życie trzech chorych. Czytaj więcej

Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu - apelują urzędnicy z Łodzi i regionu. Większość spraw urzędowych można załatwić przez Internet. Chodzi np. o złożenie wniosku o dowód osobisty, czy zgłoszenie adresu zameldowania. Czytaj więcej

Gościem po 8. w Radiu Łódź był ekonomista z UŁ - prof. Piotr Krajewski. Tomasz Lasota rozmawiał z nim m.in. o sytuacji na rynku pracy po drugiej fali pandemii, a także sytuacji przedsiębiorców i pracowników w czasie lockdownu.


Na razie nie będzie narodowej kwarantanny

W najbliższych dniach nie będzie wprowadzenia narodowej kwarantanny. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki.

W nagraniu na Facebooku szef rządu podkreślił, że w tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, średnia liczba nowych zakażeń zaczęła spadać.

Jak zaznaczył premier, 65 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców to wciąż dużo, ale jest to pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że ostatnie obostrzenia przynoszą skutki. Szef rządu zaapelował również o dalszą społeczną dyscyplinę i mówił, że nie można zmarnować "delikatnej przewagi" nad wirusem.

"Jeśli teraz odpuścimy, cały wysiłek ostatnich tygodni, może pójść na marne" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodatkowe pieniądze na program "Pokonać Bezdomność"

W tym roku na wsparcie osób bezdomnych resort rodziny i polityki społecznej przeznaczył 17 milionów złotych - poinformowała minister Marlena Maląg. Podkreśliła w rozmowie z IAR, że jest to więcej środków niż w latach poprzednich. Sytuacja osób zmagających się z bezdomnością jest szczególnie trudna nie tylko ze względu na okres jesienno-zimowy, ale też na panującą pandemię - zaznaczyła minister. Stąd konieczność zwiększenia budżetu na realizowany przez resort program "Pokonać Bezdomność", by w tej trudnej sytuacji osoby w kryzysie bezdomności "mogły być zaopiekowane" - mówiła minister.

Marlena Maląg zaapelowała do wojewodów o podjęcie szczególnych starań i wzmożoną koordynację działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym. Wyjaśniła, że kierowany przez nią resort we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracował specjalną procedurę dla podmiotów prowadzących placówki udzielające wsparcia tym osobom w czasie epidemii. Przygotował też instrukcję postępowania w sytuacji podejrzenia u osoby bezdomnej zarażenia wirusem. Wszystkie te wytyczne przekazane zostały wojewodom z prośbą o udostępnienie ich właściwym podmiotom do stosowania.

Minister Maląg wyjaśniła, że w Polsce jest obecnie około 30 tysięcy osób bezdomnych.

Nauczanie zdalne i dofinansowaniu zakupów sprzętu dla nauczycieli

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że nauczanie zdalne jest obecnie na wyższym poziomie niż wiosną. Wyjaśnił, że wiąże się to m.in. ze zwiększającym się dostępem szkół do internetu - obecnie to blisko 90 procent, a do końca roku taki dostęp będą miały wszystkie placówki.

Minister Przemysław Czarnek mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że na finansowanie sprzętu do nauki zdalnej przeznaczonych będzie 367 milionów w ramach dwóch programów dla samorządu. Fundusze będą kierowane na zakup sprzętu informatycznego dla szkół, a także laptopów i tabletów dla tych placówek, które są w sieci OSE i najbardziej tego potrzebują. Obecnie do szkół trafia kolejnych 27 tysięcy tabletów.

300 milionów złotych będzie przeznaczonych dla nauczycieli na kupno potrzebnego sprzętu do nauki zdalnej. Resort zebrał informacje w ramach konsultacji dotyczących finansowania sprzętu elektronicznego. Teraz ministerstwo będzie podejmować decyzje o ostatecznym kształcie rozporządzenia w tej sprawie.

Szef resortu zapewnił, że nauczyciele otrzymają środki na kupno dodatkowego sprzętu. Nauczyciele będą musieli złożyć wniosek do dyrektora szkoły, który następnie trafi do organu prowadzącego. Wniosek będzie krótki i będzie dostępny na stronie internetowej kuratorium i ministerstwa edukacji i nauki. Do niego trzeba będzie dołączyć imienny dowód zakupu sprzętu. "Jeszcze w tym roku, w grudniu, środki powinny trafić na rachunek nauczycieli. Przekażemy je do 25 listopada na rachunki wszystkich organów prowadzących. Środki pokryją w stu procentach tę refundację" - wyjaśnił minister.

Rozporządzenie, które reguluje naukę zdalną od pierwszej klasy szkoły podstawowej wzwyż obowiązuje do 29 listopada. Przemysław Czarnek powiedział, że jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, to po tym terminie do nauczania stacjonarnego będą stopniowo wracać uczniowie tych roczników, które tego najbardziej potrzebują ze względu na zbliżające się egzaminy - maturalne, zawodowe i ósmoklasiści, a także te roczniki, dla których nauka zdalna jest najbardziej uciążliwa, czyli uczniowie klas 1-3. 

Koronawirus na świecie

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w piątek odnotowało 7 tysięcy 357 nowych przypadków koronawirusa. To o ponad pół tysiąca mniej niż poprzedniego dnia. Liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Czechach wynosi prawie 132 tysiące. W szpitalach przebywa obecnie ponad 7 tysięcy chorych na Covid-19, a liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii zbliża się do 6 tysięcy.

Wczoraj minister zdrowia Jan Blatny przedstawił nowy system oceny ryzyka epidemicznego. Na początku przyszłego tygodnia zajmie się nim rząd. Jeśli wprowadzony zostanie najwyższy w 5-stopniowej skali poziom ryzyka, pojawią się dodatkowe ograniczenia w handlu. Na każde 15 m² powierzchni sklepu będzie mógł przypadać jeden klient. Nadal zamknięte pozostaną galerie handlowe, sklepy niezajmujące się sprzedażą produktów pierwszej potrzeby i większość punktów usługowych.

Szef czeskiego resortu zdrowia zapowiedział, że jeśli do piątku nie dojdzie do znacznego pogorszenia sytuacji epidemiologicznej, wystąpi do rządu z wnioskiem o złagodzenie obostrzeń.

W Belgii mimo delikatnej poprawy sytuacji epidemicznej rząd zdecydował o przedłużeniu ograniczeń o dwa tygodnie. W ostatnich dniach spada dobowa liczba zakażonych i przyjęć do szpitali, ale rośnie liczba zgonów, których od początku pandemii odnotowano ponad 14 tysięcy.

Rząd uznał, że łagodzenie ograniczeń byłoby teraz zbyt ryzykowne i że trzeba jeszcze poczekać na rozwój sytuacji. Na razie, zgodnie z wcześniejszymi decyzjami, w poniedziałek, po dwóch tygodniach przerwy, do szkół wracają dzieci. - "Szkoły nie są motorem napędzającym zakażenia, odzwierciedlają głównie to, co dzieje się w populacji. W samych szkołach jest stosunkowo niewiele ognisk zakażeń" - powiedział jeden z czołowych wirusologów, rzecznik zespołu do spraw Covid-19 Steven Van Gucht.

Po dwóch tygodniach sytuacja zostanie przeanalizowana. Jeśli będzie poprawa, rząd nie wyklucza lekkiego złagodzenia ograniczeń w pierwszej połowie grudnia. Na razie bary i restauracje pozostają zamknięte, podobnie jak sklepy z wyjątkiem spożywczych i supermarketów. Zamknięte są także baseny, centra sportowe, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. Rodziny będą mogły utrzymywać bliski kontakt wyłącznie z jedną i tą samą osobą. Na zewnątrz i zachowując dystans oraz nosząc maseczki, można spotkać się z maksymalnie czterema osobami.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby  zmarło 550 osób zakażonych koronawirusem, 73 mniej niż wczoraj. Wykryto blisko 41 tysięcy nowych przypadków, niemal 3 tysiące więcej niż wczoraj i najwięcej od początku pandemii.

Duża liczba wykrytych nowych zakażeń po części wynika z rekordowej liczby przeprowadzonych testów. Wykonano ich dziś ponad 250 tys. Jednak odsetek wyników pozytywnych wzrósł do ponad 16 procent. Najwięcej zakażeń po raz kolejny wykryto w Lombardii - ponad 10 tysięcy. Systematycznie rośnie liczba hospitalizowanych. Dziś jest ich blisko 31 tysięcy, ponad 1000 więcej niż wczoraj. W niektórych regionach brakuje już miejsc w szpitalach. W sumie liczba wykrytych aktywnych przypadków przekroczyła 635 tysięcy. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną minister zdrowia podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu lockdownu w dwóch kolejnych regionach, Toskanii i Kampanii ze stolicą w Neapolu.

W Niemczech minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że przypuszcza, iż obecne obostrzenia epidemiologiczne mogą w tym kraju obowiązywać nawet do końca roku. Dla niektórych przedstawicieli branży gastronomicznej jest to najgorszy z możliwych scenariuszy.

W rozmowie z ARD minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że właścicieli hoteli i restauracji czeka niełatwa zima. Dla wielu z nich jego słowa o przedłużeniu lockdownu do końca grudnia nie były zaskoczeniem. Już wcześniej politycy największych partii studzili oczekiwania przedstawicieli branży gastronomicznej, jakie wiązali z nadchodzącymi świętami. Właściciele restauracji apelują, by w okresie Adwentu i świąt Bożego Narodzenia możliwe było organizowanie imprez pod gołym niebem, na przykład jarmarków. W wielu niemieckich miastach zostały one już jednak odwołane.

Plany przedłużenia blokady skrytykował przewodniczący FDP Christian Lindner. "Szkody, jakie lockdown wyrządza gastronomii, są większe niż jego skuteczność w okiełznaniu pandemii" - uważa szef liberałów.

Na Ukrainie ostatniej doby potwierdzono ponownie rekordowy przyrost liczby zakażeń koronawirusemb- 11 tysięcy 787 przypadków. Wczoraj było to o 730 mniej. Zmarły 172 osoby. Minister zdrowia Maksym Stepanow poinformował, że najwięcej chorych przybyło w Kijowie oraz w obwodach: kijowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim i sumskim. Wykonano prawie 73 tysiące 340 testów. Od początku marca na Ukrainie na Covid-19 zachorowało 512 tysięcy 652 osób, 9 317 zmarło.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies