Logo Radio Łódź

21 713 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Minionej doby wyzdrowiało ponad 219 tys. chorych na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 21 tysięcy 713 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i wielkopolskim. W łódzkim zakażone są kolejne 1 tys. 269 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 128 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 568 tys. 138. Dzisiaj (9 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 21 tysiącach 713 nowych przypadkach. W łódzkiem potwierdzono 1 tys. 576 nowych zachorowań na COVID-19.  W ciagu doby wykonano 43,4 tys. testów.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 45 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 128 osób.

  • W całej Polsce od początku epidemii z powodu COVID-19 zmarło łącznie 8 tys. 045 osób.

  • Obecnie w szpitalach zajętych jest  20 tysięcy 967 miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych, na ogólną liczbę 31 tysięcy 250 łóżek; ponad 10 tysięcy łóżek covidowych jest wolnych. Do respiratorów podłączonych jest 1 804 pacjentów. Do dyspozycji szpitali jest ponad 600 wolnych urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 376 tysięcy 567 osób, a ponad 41 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

  • Ostatniej doby wyzdrowiało 219 tys. 371 chorych.

W województwie łódzkim zmarło 8 osób zarażonych koronawirusem, z których 4 miały choroby współistniejące. Liczba aktualnie zakażonych wzrosła do 26 tys. 374 osób.

Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Łodzi - 435 i w powiecie pabianickim - 102. W powiecie łowickim, opoczyńskim i zgierskim nie wykryto nowych zakażeń. Ostatniej doby w województwie łódzkim przebadano 1339 próbek.

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia przeciwepidemiczne. Instytucje kultury są zamknięte dla publiczności, ograniczono działalność galerii handlowych i hoteli. Dokładne informacje znajdziesz tutaj

Z kolei od dziś (9.11) najmłodsi uczniowie z klas od I do III szkoły podstawowej przechodzą na naukę zdalną. Dołączą do uczniów z pozostałych klas szkół podstawowych i szkół średnich, którzy już uczą się zdalnie. Wszyscy będą się uczyli na odległość do 29 listopada. Przedszkola będą pracowały bez zmian.

Ze świetlic w szkołach będą mogli korzystać tylko uczniowie klas I-III, których rodzice pomagają w walce z epidemią - mówi rzeczniczka ministerstwa edukacji, Anna Ostrowska. - Dyrektor szkoły musi zorganizować takie wsparcie świetlicowe, opiekę dla dzieci rodziców, zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek zapowiedział, że ze wsparcia w wysokości 500 zł na zakup sprzętu informatycznego będą mogli skorzystać wszyscy nauczyciele, którzy prowadzą zdalne nauczanie. - Może to być również dopłata w wysokości do 500 zł do droższego sprzętu. Wsparcie będzie dotyczyło zakupów zrobionych od 1 września do 7 grudnia tego roku.

Co jeszcze wydarzyło się w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Od dzisiaj znów obowiązuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To wsparcie dla rodziców, którzy muszą zostać w domu, by opiekować się dziećmi. Zasiłek został przywrócony w związku z decyzją rządu o zamknięciu szkół i przeniesieniu lekcji do Internetu - również dla klas I-III.

O zasiłek opiekuńczy mogą wnioskować rodzice dzieci do ósmego roku życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 80 procent ich pensji. "Zasiłek będzie obowiązywał na takich samych zasadach jak jeszcze jesienią czy wiosną tego roku" - powiedziała Polskiemu Radiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wyższe progi wiekowe, konieczne do uzyskania wsparcia, dotyczą dzieci niepełnosprawnych. Z zasiłku skorzystają rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wsparcie przysługuje też rodzicom dzieci do 24. roku życia, jeśli ich dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Żeby skorzystać ze wsparcia należy złożyć oświadczenie u pracodawcy. "To jest czynność, którą wykonuje pracownik zatrudniony u danego pracodawcy. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych składają wnioski bezpośrednio do ZUS-u" - mówi Marlena Maląg.

Zasiłek będzie wypłacany do 29 listopada, ale możliwe, że zostanie utrzymany również w kolejnych miesiącach. Zależy to od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Rząd apeluje do osób starszych o pozostanie w domach, a do osób młodych - o wsparcie seniorów. Na stronie gov.pl władze publikują zalecenia dla osób w grupie ryzyka, oraz dla tych, którzy chcą pomóc słabszym. "Ogranicz wyjścia z domu i unikaj miejsc publicznych. Poproś bliskich o pomoc w codziennych czynnościach. Skorzystaj z infolinii, dzięki której otrzymasz pomoc w zrobieniu zakupów. Jeśli nie możesz zostać w domu, korzystaj z godzin dla seniorów i idź do sklepu w godzinach 10:00-12:00. Przede wszystkim jednak - zasłaniaj nos i usta” - taki apel znalazł się na stronie internetowej rządu.

Ministrowie kilkakrotnie apelowali też do osób młodszych, by kontaktowały się z dziadkami i pradziadkami i pomagały im w zakupach czy dostarczeniu leków, tak, by seniorzy nie musieli wychodzić z domu. Statystycznie bowiem osoby powyżej 70. roku życia są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19, w tej grupie jest także największa śmiertelność w wyniku powikłań po zakażeniu.

Osoby powyżej 70. roku życia, którym rodzina nie jest w stanie pomóc, mogą zgłosić się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, pod numerem22 505 11 11. Wolontariusze pomogą w zrobieniu zakupów czy dostarczeniu leków. W pierwszym tygodniu działania korpusu po pomoc zgłosiło się ponad 8 tysięcy osób. Jeśli ktoś chciałby się zaangażować w pomoc w ramach Korpusu Wsparcia, wszystkie potrzebne informacje znajdzie na wspierajseniora.pl.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do osób, które wyzdrowiały z Covid-19, by oddawały krew na potrzeby walki z epidemią. Szef rządu powiedział, że listopad może być najtrudniejszym okresem walki z koronawirusem, "dlatego dzisiaj potrzebujemy solidarności". I podkreślił, że do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki, terapia osoczem ozdrowieńców będzie niezbędna. - Jest to jedna z metod, które spowalniają chorobę, być może ratują ludzkie życie.

Mateusz Morawiecki zaapelował też o przestrzeganie ograniczeń epidemicznych. Podkreślał, że rozwój epidemii zależy od tego, czy będziemy się stosowali do zasad reżimu sanitarnego.

Koronawirus na świecie 

W Niemczech minionej doby zarejestrowano  prawie 13 i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. To o wiele mniej niż w ostatnich dniach. Epidemiolodzy przestrzegają jednak przed pochopnym łagodzeniem reżimu sanitarnego.

Choć statystyki wykazują o 10 tysięcy zakażeń mniej, niż dwa dni temu, pracownicy Instytutu Roberta Kocha twierdzą, że obecna sytuacja jest trudniejsza niż wiosną. Tłumaczą, że miarą kryzysu jest raptownie rosnąca liczba pacjentów chorujących na Covid-19, przenoszonych do innych szpitali.

W dzisiejszym wywiadzie dla grupy medialnej "Funke", premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann nie wykluczył przedłużenia lockdownu. "W sytuacji, gdy oddziały intensywnej terapii są przepełnione, a obywatele nie stosują się do obostrzeń, trudno mówić o ich szybkim zniesieniu - zaznaczył polityk Zielonych. Zgodnie z założeniami rządu federalnego obecna blokada ma trwać tylko do końca listopada.

W Czechach poprawia się sytuacja epidemiczna. W niedzielę odnotowano 3 608 nowych zakażeń koronawirusem. To najmniejszy dobowy przyrost w ciągu ostatnich czterech tygodni. Od dzisiaj w gotowości jest tymczasowy szpital w Brnie, do którego mają trafiać pacjenci z Covid-19.

302 dodatkowe łóżka dla chorych na Covid-19 - Brno jest drugim po Pradze miastem w Czechach, w którym otwarto tymczasowy szpital. Powstał w hali wystawienniczej. Na razie łóżka pozostaną puste. Choć sytuacja epidemiczna w Czechach wciąż jest daleka od dobrej, to widać poprawę. W miniony weekend o ponad pół tysiąca spadła liczba hospitalizowanych. Z kolei 3 608 nowych zakażeń odnotowanych w niedzielę to zdecydowanie mniej niż przed tygodniem.

Według zapowiedzi ministra zdrowia dziś mają się rozpocząć powszechne badania na obecność koronawirusa w domach pomocy społecznej. Część placówek wciąż nie otrzymała jednak testów. Brakuje też personelu, który miałby przeprowadzać badania.

W związku z pandemią koronawirusa, od dziś obowiązują ograniczenia w ruchu granicznym. Aby wjechać do Czech z krajów wysokiego zagrożenia epidemicznego - w tym z Polski - trzeba mieć negatywny wynik testu lub poddać się kwarantannie. Wymagane jest też wypełnienie elektronicznego formularza lokalizacyjnego. Ograniczenia nie dotyczą między innymi pracowników transgranicznych i osób przejeżdżających tranzytem.

Na Łotwie od dziś obowiązuje lockdown. Z kolei w sobotę nowe obostrzenia wprowadziła Litwa. Liczba zakażeń koronawirusem w państwach bałtyckich w dalszym ciągu rośnie. Wczoraj na Litwie, Łotwie i w Estonii stwierdzono blisko 2 tysiące 400 nowych przypadków patogenu.

W ciągu ostatniego miesiąca na Łotwie na Covid-19 zachorowało około sześciu tysięcy osób. Tylko wczoraj potwierdzono ponad 200 nowych przypadków.

Stan wyjątkowy w kraju ma potrwać do 6 grudnia. W tym czasie w kraju nie mogą być organizowane imprezy kulturalne czy sportowe. W spotkaniach towarzyskich nie może uczestniczyć więcej niż dziesięć osób z dwóch gospodarstw domowych. Podobna zasada ma być stosowana w przypadku ceremonii pogrzebowych. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać żywność tylko na wynos.

Podobne obostrzenia wprowadziła w sobotę Litwa. Tam liczba stwierdzonych w ciągu doby zakażeń wyniosła prawie dwa tysiące. W kraju zamknięte zostały kluby sportowe oraz placówki kultury. Zawody sportowe mogą się odbywać, ale bez kibiców. W transporcie publicznym została ograniczona liczba pasażerów. W Estonii wykryto wczoraj 192 nowe przypadki koronawirusa.

Według danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, na Litwie w ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzono 470 przypadków na sto tysięcy mieszkańców. Na Łotwie - 177, a w Estonii 119. W Polsce współczynnik wynosi 736.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 331 osób zakażonych koronawirusem, 94 mniej niż wczoraj. Wykryto ponad 32,5 tysiąca nowych przypadków. W niektórych regionach zaczyna brakować miejsc w szpitalach.

Dziś wykryto ponad 7 tysięcy mniej nowych zakażeń niż wczoraj, ale jak zwykle w weekend wykonano mniej testów. Odsetek wyników pozytywnych jest
identyczny - nieco powyżej 17 procent.

W regionie Doliny Aosty pozytywny rezultat dał co czwarty test. Najwięcej nowych zakażeń, ponad 6 tysięcy, zanotowano w Lombardii. W Kampanii było ich ponad 4,5 tysiąca. Obecnie liczba wykrytych aktywnych przypadków wynosi niemal 560 tysięcy.

Obecnie hospitalizowanych jest ponad 26 tysięcy osób. W regionie Kampanii, szczególnie w Neapolu, przed szpitalami utworzyły się kolejki karetek pogotowia i samochodów prywatnych z chorymi. Zaczyna brakować miejsc w szpitalach.

 
 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies