Logo Radio Łódź

Ponad 24 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, ponad 300 osób nie żyje [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 24 tys. 692 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim i śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 1 tys. 766 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 316 osób.

Posłuchaj także:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 439 tys. 536. Dzisiaj (4 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 24 tys. 692 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 766 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 57 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 316 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 6 tys. 475 osób.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 8 tysięcy 947 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest prawie 170 tysięcy ozdrowieńców.

  • Obecnie w szpitalach zajętych jest ponad 18 i pół tysiąca miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Wolnych jest prawie 8 i pół tysiąca łóżek covidowych spośród 27 tysięcy dostępnych miejsc. Do respiratorów podłączonych jest 1 625 pacjentów. Do dyspozycji szpitali jest jeszcze niespełna 500 wolnych respiratorów spośród ogólnej liczby 2 tysięcy tych urządzeń.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 408 tysięcy osób, a prawie 44 tysiące są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

W województwie łódzkim może powstać kolejny szpital tymczasowy - powiedział podczas nadzwyczajnego posiedzenia sejmiku województwa łódzkiego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Czytaj więcej

Od 3 listopada każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, ma obowiązek poddania się kwarantannie. W takiej sytuacji kwarantanna ma mieć charakter automatyczny - sanepid nie musi wydawać w tej sprawie decyzji. Czytaj więcej

Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu - apelują urzędnicy z Łodzi i regionu. Większość spraw urzędowych można załatwić przez Internet. Chodzi np. o złożenie wniosku o dowód osobisty, czy zgłoszenie adresu zameldowania. Czytaj więcej

Zobacz także: Apel wojewody do pracowników medycznych o akces do pracy z chorymi na Covid19

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki trwają ostatnie przygotowania przed uruchomieniem laboratorium, w którym badane będą próbki na obecność koronawirusa. W regionie łódzkim, według listy ministerstwa zdrowia, pracuje 13 laboratoriów badających próbki na obecność wirusa SARS COV 2. Wszystkie poza zgierskim są w Łodzi. Czytaj więcej

Ze względu na sytuację epidemiczną tradycyjna kwesta przy ul. Ogrodowej w Łodzi musiała zostać odwołana. Stąd pomysł na zbiórkę pieniędzy w sieci. Do tej pory na portalu zrzutka.pl udało się zebrać blisko 13 tys. zł. Czytaj więcej

Od nieco ponad tygodnia wszyscy uczniowie klas od czwartej do ósmej szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich uczą się przez internet. Zdalna nauka ma obowiązywać do 8 listopada.

Studenci WAT pomogą sanepidowi

Prawie 250 studentów Wojskowej Akademii Technicznej wesprze pracę sanepidu w Warszawie. Poinformował o tym na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister wyjaśnił, że "przeszkoleni podchorążowie w systemie zmianowym będą pomagać w telefonicznym przeprowadzaniu wywiadów epidemiologicznych". Dodał, że 1. Pomorska Brygada Logistyczna wspiera działania Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Żołnierze transportują między innymi pacjentów zarażonych koronawirusem do szpitali bądź izolatorium w Ciechocinku.

Kolejne ograniczenia, jeśli przyrost zakażeń będzie wzrastał

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że jeżeli przyrost liczby zachorowań na COVID19 będzie wzrastał, to należy się spodziewać kolejnych ograniczeń. Na dziś zaplanowana jest konferencja rządu w tej sprawie.

Wiceminister Kraska w Programie 3 Polskiego Radia powiedział, że rząd troszczy się zarówno o gospodarkę, jak i o zdrowie obywateli. Wskazywał, że rząd stara się opóźniać kolejne restrykcje i uniknąć wprowadzenia kolejnego lockdownu, ponieważ będzie to miało tragiczne skutki dla gospodarki. Zaznaczył jednak, że rząd przygotowuje plan działania na każdą ewentualność. Wiceminister wskazał, że jeżeli ten tydzień przyniesie wzrost liczby zachorowań, to nieuniknione będą trudne i niepopularne decyzje. Podkreślił jednak, że najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 19 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce potwierdzono niecałe 415 tysięcy zakażeń.

W Radomiu więcej covidowych łóżek

Do 230 zwiększono w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W sumie na całym Mazowszu jest ich ponad 2600. Polecenie w tej sprawie wydał wojewoda mazowiecki.

W połowie października wojewoda zdecydował, że w miejskim szpitalu w Radomiu leczeni będą jedynie chorzy z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Jak mówi szpitalny koordynator ds. COVID-19 doktor Wojciech Dworzański, szybko okazało się, że dwieście łóżek to za mało. Na każde z nich - po wypisaniu wyleczonego pacjenta - czekał już kolejny chory. "Poza dodatkowymi łóżkami w placówce pojawiło się także więcej łóżek respiratorowych" - mówi Elżbieta Cieślak z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Teraz jest ich piętnaście.

W najbliższym czasie w Radomiu powstanie szpital tymczasowy. Utworzone zostanie również izolatorium.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie ostatniej doby zanotowano największy do tej pory przyrost zakażeń koronawirusem - ponad 9,5 tysiąca. Niemal 200 osób zmarło z powodu COVID-19. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia, ostatniej doby testy wykazały 9524 nowe zakażenia koronawirusem. To o kilkaset przypadków więcej niż wczoraj. Medycy donoszą też o zgonach 199 chorych, co jest również najwyższym do tej pory dobowym wskaźnikiem śmiertelności. Najwięcej nowych zakażeń - 856 zdiagnozowano w Kijowie. Kolejne miejsca pod względem nowych zakażeń zajmują obwody charkowski i odeski. Ukraińskie władze rozpatrują możliwość wprowadzenia tzw. weekendowego lockdownu, to znaczy zaostrzenia antywirusowych restrykcji w dniach wolnych od pracy, w celu zmniejszenia liczby zakażeń.

Rosja zanotowała gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Minionej doby liczba wykrytych nowych przypadków zbliżyła się do 20 tysięcy. To najwięcej od początku pandemii. W wielu regionach brakuje miejsc w szpitalach, personelu medycznego i lekarstw. Jak podały rosyjskie media, rząd musiał podjąć interwencje, głównie finansowo wspierające lokalną administrację.
Rosyjskich lekarzy niepokoi wysoka liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem. W ciągu minionej doby zmarło w Rosji 389 chorych na COVID-19. Najwięcej zakażeń notowanych jest w Moskwie. Ostatnie dane wskazują na prawie 6 tysięcy przypadków. Rosyjscy lekarze od połowy października alarmują, że w wielu regionach, głównie na Syberii, brakuje personelu medycznego, miejsc w szpitalach i lekarstw. Rząd federalny wsparł część regionów finansowo, a do niektórych miejscowości wysłał zespoły lekarzy wojskowych. Eksperci Rosyjskiej Agencji Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego tłumaczą, że ograniczenia wprowadzane przez lokalne administracje nie przyniosą poprawy, jeśli Rosjanie nie zaczną nosić masek i utrzymywać dystansu.

Premier Włoch Giuseppe Conte dziś w nocy, po długich rozmowach z władzami lokalnymi, podpisał nowy dekret bezpieczeństwa, zaostrzający restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. Na terenie całego kraju wprowadzono godzinę policyjną. Bez ważnego, udokumentowanego powodu nie wolno przemieszczać się od godziny 22.00 do piątej rano. Zamknięte będą muzea, galerie, wystawy, sale gier hazardowych i siłownie. Utrzymano nakaz zamykania lokali gastronomicznych i barów o 18.00. W weekend nieczynne będą duże centra handlowe. Ograniczono do połowy górny limit pasażerów w środkach komunikacji. W szkołach średnich nauczanie będzie się odbywać przez internet. Wprowadzone zostaną ograniczenia w podróży między niektórymi regionami. Na terenach szczególnie dotkniętych pandemią wprowadzone zostaną dodatkowe środki bezpieczeństwa lub całkowity lockdown. Restrykcje będą obowiązywać od jutra do 3 grudnia. Władze lokalne skarżą się, że nie miały żadnego wpływu na podjęte przez rząd decyzje.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

  

Brytyjski rząd uruchomi program masowych badań na obecność koronawirusa. Na początek w Liverpoolu, jednym z największych ognisk. Możliwość przetestowania się dostanie każdy z pół miliona mieszkańców miasta. Celem jest lepsze kontrolowanie epidemii i skrócenie czasu kwarantanny. Jeśli wszystko pójdzie dobrze - program obejmie inne rejony Anglii już w grudniu. Program rusza w piątek. Ma pozwolić przede wszystkim na wykrywanie ludzi, którzy są zakażeni, ale nie wykazują objawów. Mogą jednak bezwiednie rozprzestrzeniać wirusa. Błyskawiczny test ma pozwolić na szybkie przeniesienie ich do kwarantanny i zapobieżenie tworzeniu się ognisk epidemii. Badania będą masowe i powtarzane wiele razy, tak by mieć jasny obraz tego, jak rozwija się epidemia. Eksperci zwracają uwagę na kolejną korzyść. Im więcej jest testów i im są częstsze, tym mniej czasu będzie można spędzać na prewencyjnej kwarantannie. "Po zbudowaniu systemu będziemy mogli testować człowieka na przykład co dwa dni. Jeśli będą negatywne - ludzie będą mogli funkcjonować tak, jak zwykle.To otwiera drzwi do tego, by wrócić do zdecydowanie bardziej normalnego życia" - tłumaczył w BBC profesor John Bell z uniwersytetu w Oksfordzie. Ma to być dopiero początek. Latem rząd rozbudowywał infrastrukturę służącą przeprowadzaniu badań. Już teraz jest ich około 300 tysięcy dziennie, liczba ta ma według rządu znacznie wzrosnąć. Jeśli program liverpoolski się powiedzie, w tym roku testy mają być dostępne dla milionów ludzi na Wyspach.

Za nieco ponad dwa tygodnie, 19 listopada, z udziałem europejskich przywódców, odbędzie się unijny wideoszczyt dotyczący pandemii koronawirusa. Szczyt na odległość zwołał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, o czym poinformował na Twitterze jego rzecznik Barend Leyts.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką