Logo Radio Łódź

1700 kolejnych osób z COVID-19 w Łódzkiem. W Polsce nowy rekord zakażeń [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 21 tys. 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejne 1700 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób.

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier ogłosił, że cmentarze zostają zamknięte od 31 października do 2 listopada. Wszyscy urzędnicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie przez najbliższe dwa tygodnie. Premier odniósł się też do protestów i propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, która jego zdaniem rozwiązuje problem. Czytaj więcej

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 362 tys. 731. Dzisiaj (31 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 21 tys. 897 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1700 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci z powodu COVID-19 zmarło 41 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 239 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 5 tys. 631 osób, z czego 409 w Łódzkiem.

  • Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 16 tys. 144 osoby, u których potwierdzono zakażenie; 1305 jest podłączonych do respiratorów. W kraju jest 7880 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 502 respiratory.

  • Dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest łącznie 24 tys. 24 łóżka i 1807 respiratorów. W szpitalach przebywają obecnie 16 tys. 144 zakażone osoby, 1305 są pod respiratorem. W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi więc 7880, a respiratorów 502.

  • Na kwarantannie przebywa 504 tys. 706 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 48 tys. 928 osób. Resort podał, że wyzdrowiało 140 tys. 280 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

13 osób zmarło w regionie łódzkim z powodu koronawirusa. Minionej doby odnotowano również 1708 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyzdrowiało kolejne 190 osób wyzdrowiało.

Ze względu na decyzję rządu o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada z powodu epidemii, wielu Polaków ruszyło na cmentarze, aby zdążyć do północy położyć kwiaty i znicze na grobach bliskich. Podobnie jest w Łodzi i regionie. Czytaj więcej

Po wprowadzeniu ograniczeń dla restauracji łódzka spółdzielnia socjalna Szansa znalazła się w trudnej sytuacji. Przedsiębiorstwo prowadzi stołówkę na jednym z łódzkich osiedli i przejście w tryb "na wynos" mocno odbiło się na liczbie odwiedzających ją klientów. Problemy mają też inne przedsiębiorstwa społeczne. Sprawdziliśmy jak na kolejną falę epidemii reagują spółdzielnie socjalne, ale też Zakłady Aktywności Zawodowej. Czytaj więcej

Poseł Koalicji Obywatelskiej - Dariusz Joński przeprowadził kontrolę w kutnowskim szpitalu. Placówka funkcjonuje teraz jako szpital zakaźny, przeznaczony dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Czytaj więcej

Żołnierze z 9. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej pracują przy likwidowaniu skutków epidemii. Ponad stu z nich wspiera i pomaga w odciążeniu personelu medycznego w pobieraniu wymazów do badań laboratoryjnych. Czytaj więcej

Zobacz również: Telefon wsparcia dla młodzieży podczas pandemii

W miejskiej hali Expo przy Al. Politechniki w Łodzi powstanie tymczasowy szpital na potrzeby pacjentów zakażonych SARS Cov2. Szpital ma pomieścić od 250 do 275 łóżek. Czytaj więcej

Kolejne trzy punkty, w których pobierane są wymazy do badań na obecność koronawirusa powstały w regionie łódzkim. Dwa są w Łodzi i jeden w Konstantynowie Łódzkim w Centrum Medycznym przy ul. Piłsudskiego 4. Czytaj więcej

Z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch lekarzy oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu w Pabianicach został zamknięty. Czytaj więcej

Terytorialsi dostarczają paczki dla kombatantów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostarczają paczki dla kombatantów. W ramach walki z drugą falą epidemii koronawirusa terytorialsi pojawiają się u żołnierzy Armii Krajowej, uczestników powstania warszawskiego.

Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak wyjaśnia, że mundurowi przy rozwożeniu paczek współpracują z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Akcją objęto tysiąc osób w całej Polsce - uczestnicy powstania mieszkają nie tylko w stolicy.

Produkty do paczek z żywnością dla powstańców dostarczają rodzimi producenci. Do tej pory przekazali kilkanaście tysięcy produktów. Akcję "Paczki dla powstańców" wspierają też Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Związek Powstańców Warszawskich.

Urząd ds. Kombatantów ogłosił również kolejny konkurs dla organizacji pozarządowych, które chcą pomagać seniorom w czasie pandemii. Do 5 listopada można wysyłać dokumenty i ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację inicjatyw, w ramach których do kombatantów, działaczy opozycji antykomunistycznej i innych uprawnionych, dowożone będą paczki, ciepłe posiłki, środki do dezynfekcji i maseczki. Pula środków przeznaczona na nowy program dotacyjny Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych to 900 tysięcy złotych.

Ochrona seniorów przed koronawirusem

Koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych, które często zmagają się z różnymi schorzeniami Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych zachęca osoby starsze do kontaktu z lekarzami rodzinnymi w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących swojego stanu zdrowia.

"Teleporada, e-zdrowie, e-skierowanie - te wszystkie nowoczesne formy komunikacji są bardzo ważne a jeśli państwo nie dajecie sobie z tym rady nie przejmujcie się, pomoże przychodnia, pomogą osoby państwu bliskie, pomoże rodzina" - podkreśla doktor Sutkowski. Działa też uruchomiona w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów specjalna infolinia pod numerem telefonu (22) 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą zgłosić swoje zapotrzebowanie nie tylko na dostarczenie produktów spożywczych czy wyprowadzenie psa ale też na pomoc w skorzystaniu z możliwości jakie daje e-zdrowie. Wśród wolontariuszy udzielających wsparcia jest wielu młodych ludzi - zwraca uwagę doktor Sutkowski. Dodaje, że placówki ochrony zdrowia chcą zapewnić i pacjentom covidowym i tym niecovidowym możliwość jak najlepszego komfortu w tych trudnych dla zdrowia czasach. Zaznaczył, że dzisiaj wyjście z domu jest pewnym niebezpieczeństwem pandemicznym.

Doktor Sutkowski zwraca też uwagę na zadbanie o właściwą ilość snu. Ważna jest również zdrowa dieta pełna warzyw i owoców a także zaszczepienie się przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom.

Na Stadionie Narodowym otwarto pierwszy szpital tymczasowy

Na Stadionie Narodowym otwarto pierwszy w Polsce szpital tymczasowy dla zakażonych koronawirusem. Dziś, po zakończeniu pierwszego etapu prac na budowie, dla pacjentów dostępnych jest 300 łóżek. Docelowo podobne placówki mają powstać w każdym mieście wojewódzkim.

Szpitale tymczasowe zapewnią dodatkowo 10 tysięcy łóżek - informował dziś podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd przygotowuje państwo na bardzo niedobry scenariusz rozwoju epidemii. "Dlatego też szpital taki jak ten, szpital tymczasowy tu na Stadionie Narodowym w Warszawie, który w sposób profesjonalny w bardzo krótkim czasie został zorganizowany, jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków" - powiedział szef rządu. Dodał, że baza łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19 jest systematycznie zwiększana. Na początku października wynosiła 10 tysięcy, obecnie są to 23 tysiące, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Mateusz Morawiecki wydał dyspozycję wojewodom, by wspólnie z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ dopasowali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem. Szef rządu poinformował, że w efekcie pod koniec przyszłego tygodnia liczba dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 powinna wzrosnąć w szpitalach do 31-32 tysięcy.

Koronawirus na świecie

Słowacja rozpoczyna dziś testowanie wszystkich swoich mieszkańców na koronawirusa. Kraj zamieszkuje około 5,4 miliona osób. W akcję zaangażowanych będzi około 45 tysięcy pracowników służby zdrowia, a także wojsko i policja. Rząd planuje przeprowadzić testy w około 5 tysiącach punktów kontrolnych. Słowacja to pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na taką operację. Populacja będzie badana za pomocą testów antygenowych. Uczestnictwo w badaniach nie jest wprawdzie obowiązkowe, ale ci, którzy na nie się nie zgodzą, mogą zostać ukarani grzywną. Osoby, które uzyskają wynik pozytywny, będą automatycznie poddane dziesięciodniowej kwarantannie. Testy mają potrwać dwa dni, a kolejne zapowiadane są na przyszły weekend. Na Słowacji wykryto do tej pory ponad 55 tysięcy przypadków koronawirusa, zmarło 212 osób. Plan przeprowadzenia powszechnych testów wśród swoich populacji zapowiedziały też dużo mniejsze od Słowacji Monako i Luksemburg.

Prawie 100 tysięcy przypadków koronawirusa wykryto minionej doby w Stanach Zjednoczonych. To rekord liczby zakażeń od początku pandemii. Prezydent Donald Trump zapewnia Amerykanów, że sytuacja wkrótce zacznie się poprawiać. Prognozy mówią jednak o dalszym wzroście zachorowań. Łączna liczba stwierdzonych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 9 milionów. Tylko wczoraj 97 tysięcy testów na Covid-19 dało wynik pozytywny, a liczba hospitalizacji wzrosła do 70 tysięcy. Niemal wszystkie stany notują wzrost zachorowań. Najgorzej jest w środkowej i północnej części kraju - w Dakocie Północnej i Południowej, Iowa, Montanie, Utah, Minnesocie i Wisconsin. Powołująć się na własne doświadczenia prezydent Donald Trump przekonuje Amerykanów, że zagrożenie nie jest poważne. „Jeśli złapiecie wirusa, to zachowajcie dystans. Potem Wam się poprawi, nabierzecie odporności i sprawa załatwiona” - mówi podczas wieców wyborczych. Tymczasem kandydat demokratów Joe Biden zarzuca prezydentowi, że przedstawia Amerykanom zbyt różowy obraz sytuacji i zwiększa zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Od początku epidemii z powodu Covid-19 w Stanach Zjednoczonych zmarło prawie 230 tysięcy osób. Średnia liczba ofiar śmiertelnych utrzymuje się na poziomie około tysiąca dziennie.

Od poniedziałku w całej Belgii będą obowiązywały ostrzejsze restrykcje sanitarne w związku z epidemią koronawirusa. Zamknięte zostaną przedsiębiorstwa, które nie świadczą niezbędnych usług, ograniczone zostaną prywatne wizyty. Belgowie będą mogli przyjąć w swoich domach tylko jednego gościa, a trwające ferie dla uczniów zostaną wydłużone do 15 listopada. Osoby, którym pozwala na to ich praca, będą proszone o zdalne wykonywanie swoich obowiązków. Obostrzenia utrzymają się przez przynajmniej miesiąc. Jak powiedział premier Belgii Alexander de Croo, "to ostatnia szansa", by zatrzymać wzrost zakażeń. Minister zdrowia Belgii, Frank Vandenbroucke mówił, że nowe obostrzenia pozwolą pracować fabrykom i funkcjonować szkołom z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, nie wpędzą też obywateli w niezdrową izolację. Belgia, w której mieszka 11,5 miliona osób, ma najwyższy wskaźnik zachorowań na Covid-19 na jednego mieszkańca na świecie i zmaga się z dwukrotnie większą liczbą hospitalizacji, niż w kwietniu. Obecnie w szpitalach przebywa 6 tysięcy 187 pacjentów, z czego 1057 na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano w kraju ponad 100 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - około 15 tysięcy dziennie. Władze przyznają, że szpitale są przepełnione, a trudna sytuacja w krajach sąsiednich utrudnia leczenie pacjentów poza granicami Belgii.

24 405 nowych przypadków zakażenia, 274 zgony - to najnowszy bilans epidemii koronawirusa na Wyspach Brytyjskich. Mimo to cotygodniowa analiza brytyjskiego Biura Statystycznego sugeruje, że w niektórych częściach kraju epidemia może spowalniać.

Tempo przyrostu jest wolniejsze w niektórych regionach - na przykład na północy Anglii - i mogą to być sygnały wypłaszczania krzywej. Ale sytuacja nadal jest poważna: szpital w Liverpoolu został zmuszony do odwołania części operacji nie ratujących życia. Średnio 1 na 100 mieszkańców Anglii zakażony był w zeszłym tygodniu koronawirusem. Opozycja wciąż apeluje, by wprowadzić "lockdown" przypominający ten, który obowiązuje już w Walii."Jeśli pierwsza fala czegoś nauczyła, to tego, że trzeba działać szybko i zdecydowanie" - mówił dziś w BBC szef Partii Pracy Keir Starmer. Rządzący przekonują jednak, ze w miejscach, gdzie wirus jest relatywnie pod kontrolą, "lockdown" niepotrzebnie uderzyłby tylko w lokalną gospodarkę. "Francja i Niemcy próbowały najpierw lokalnych kwarantann, dopiero potem zamknęły się całkowicie. I to pokazuje, ze musimy teraz działać razem " - podkreślał szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab. Jak donosi dziennik "Independent", w brytyjskim rządzie panuje niepokój, że ludzie w zbyt małym stopniu stosują się do obostrzeń w lokalnych strefach kwarantanny.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W Hiszpanii odnotowano kolejny dzienny rekord zakażeń koronawirusem - potwierdzono 25 tysięcy 595 przypadków. To o ponad dwa tysiące więcej od wczorajszej - także rekordowej - liczby zakażeń. Dziś hiszpańskie władze potwierdziły także śmierć kolejnych 239 osób chorych na COVID-19 - o 28 mniej, niż wczoraj. Od początku pandemii koronawirusa w Hiszpanii zmarło 35 tysięcy 878 zakażonych. By walczyć z tak gwałtownym przyrostem nowych przypadków, rząd w Madrycie postanowił w tym tygodniu o wprowadzeniu półrocznego stanu wyjątkowego. Oficjalnie w Hiszpanii, od początku pandemii, zachorowało ponad milion 800 tysięcy osób. Premier Pedro Sanchez poinformował jednak, że według szacunków ekspertów, liczba ta wynosi ponad 3 miliony.

Czeski parlament przedłużył do 20 listopada stan wyjątkowy, wprowadzony z powodu epidemii koronawirusa. Minister zdrowia Jan Blatny powiedział w czasie debaty, że epidemia w Czechach ciągle się rozszerza. Stan wyjątkowy wprowadzono po wybuchu epidemii 12 marca. Zniesiono go 17 maja, ale wprowadzono ponownie 5 października. W ramach stanu wyjątkowego obowiązuje między innymi zakaz wychodzenia z domu między 21 a 6 rano.

We Włoszech zanotowano dziś kolejny, gwałtowny wzrost wykrytych przypadków koronawirusa. Zmarło 199 osób. Włoskie media przewidują, że rząd być może już dziś wieczorem znacznie zaostrzy środki bezpieczeństwa. Dzisiaj wykryto ponad 31 tysięcy nowych zakażeń, ponad 4 tysiące więcej niż wczoraj i najwięcej od początku pandemii. Wykonano rekordową liczbę testów - ponad 215 tysięcy. Odsetek wyników pozytywnych wzrósł do niemal 14,5 procent. Najwięcej przypadków zakażeń zanotowano w Lombardii. Liczba wykrytych aktywnych przypadków wzrosła do ponad 325 tysięcy. W szpitalach leczy się obecnie blisko 17 tysięcy pacjentów, o 1000 więcej, niż wczoraj. Współczynnik reprodukcji wirusa, wskazujący ile osób zaraża statystyczny chory, wzrósł do 1,7. Eksperci przewidują, że w wielu regionach trzeba będzie zamknąć szkoły i powtórnie wprowadzić "lockdown".

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies