Logo Radio Łódź

Ponad 21 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym ponad 1,5 tys. w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 21 tys. 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejne 1 tys. 554 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 167 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 340 tys. 834. Dzisiaj (30 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 21 tys. 629 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 554 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci z powodu COVID-19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 167 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 5 tys. 351 osób, z czego 405 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 5 tysięcy 457 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce są ponad 134 tysięce ozdrowieńców.

  • Obecnie z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa prawie 15 i pół tysiąca osób. Do respiratorów podłączonych jest 1 254 pacjentów.

  • Na kwarantannie przebywa prawie pół miliona ludzi, a ponad 49 i pół tysiąca jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Tomasz Lasota rozmawiał z nim na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie, działalności służby zdrowia w czasie pandemii. Redaktor Lasota zapytał również czy, i w jakim zakresie, rząd wprowadzi w kraju kolejny lockdown. Czytaj więcej

Tegoroczny 1 listopada będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Już dziś ruch wokół cmentarzy jest mniejszy niż zwykle o tej porze roku. Wskazują na to chociażby osoby, handlujące kwiatami czy zniczami. Narzekają na mniejsze dochody. Czytaj więcej

30 nowych przypadków zakażenia COVID-19 stwierdzono w łódzkich placówkach edukacyjnych. Są to 1 przedszkolak, 6 uczniów i 23 pracowników placówek edukacyjnych. Ponadto 26 osób: 4 przedszkolaków, 9 uczniów, 13 pracowników jest na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą zakażoną.

Nadal najwięcej zakażeń w łódzkich domach pomocy społecznej jest w placówce przy ul Podgórnej. To 99 podopiecznych oraz 29 pracowników Domu Pomocy Społecznej.

Żołnierze z 9. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej pracują przy likwidowaniu skutków epidemii. Ponad stu z nich wspiera i pomaga w odciążeniu personelu medycznego w pobieraniu wymazów do badań laboratoryjnych. Czytaj więcej

Zobacz również: Telefon wsparcia dla młodzieży podczas pandemii

W miejskiej hali Expo przy Al. Politechniki w Łodzi powstanie tymczasowy szpital na potrzeby pacjentów zakażonych SARS Cov2. Szpital ma pomieścić od 250 do 275 łóżek. Czytaj więcej

Kolejne trzy punkty, w których pobierane są wymazy do badań na obecność koronawirusa powstały w regionie łódzkim. Dwa są w Łodzi i jeden w Konstantynowie Łódzkim w Centrum Medycznym przy ul. Piłsudskiego 4. Czytaj więcej

Z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch lekarzy oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu w Pabianicach został zamknięty. Czytaj więcej

Dworczyk o kolejnych ograniczeniach epidemicznych

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że dziś zapewne zostaną ogłoszone kolejne decyzje w sprawie ograniczeń epidemicznych. Jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, również dziś ma zostać ogłoszona decyzja w prawie dostępności cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Minister Michał Dworczyk wskazywał, że sytuacja epidemiczna w kraju jest poważna i nie można wykluczyć wprowadzenia lockdownu. Dodał, że rząd z powodów gospodarczych za wszelką cenę stara się uniknąć tego rozwiązania.

Tarcza Antykryzysowa 5.0: dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

Dziś ostatni dzień składania wniosków o zwolnienia ze składek ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0. To państwowa pomoc skierowana do firm z branży turystycznej i hotelarskiej, a także do organizatorów targów, konferencji i wystaw. Przedsiębiorcy dostaną wsparcie, jeśli odnotowali znaczny spadek przychodów.

Dzięki Tarczy 5.0, przedsiębiorcy będą mogli zostać zwolnieni ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem przyznania takiego wsparcia jest udokumentowany spadek przychodów o co najmniej trzy czwarte w porównaniu z tymi samymi miesiącami ubiegłego roku.

Jak powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska, koszt opłacenia składek weźmie na siebie państwo. "Zwolnienia z płacenia składek są skalkulowane na około 400 milionów złotych" - podkreśliła.

Prezes ZUS-u dodała, że Tarcza 5.0 zakłada też świadczenia postojowe dla pilotów i przewodników turystycznych oraz dla firm, które zajmują się na przykład: transportem turystów, wystawianiem spektakli czy organizacją dyskotek. "To jest świadczenie postojowe, które mogą pobierać podmioty, które skorzystały już z tego wsparcia poprzednim razem. Warunkiem jest spadek przychodów o 75 procent w porównaniu do tego samego miesiąca przed rokiem" - powiedziała Gertruda Uścińska.

Przedsiębiorcy, którzy spóźnią się z wnioskiem do ZUS-u, nie uzyskają zwolnienia ze składek.

Na Stadionie Narodowym otwarto pierwszy szpital tymczasowy

Na Stadionie Narodowym otwarto pierwszy w Polsce szpital tymczasowy dla zakażonych koronawirusem. Dziś, po zakończeniu pierwszego etapu prac na budowie, dla pacjentów dostępnych jest 300 łóżek. Docelowo podobne placówki mają powstać w każdym mieście wojewódzkim.

Szpitale tymczasowe zapewnią dodatkowo 10 tysięcy łóżek - informował dziś podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd przygotowuje państwo na bardzo niedobry scenariusz rozwoju epidemii. "Dlatego też szpital taki jak ten, szpital tymczasowy tu na Stadionie Narodowym w Warszawie, który w sposób profesjonalny w bardzo krótkim czasie został zorganizowany, jest świadectwem tego, że państwo robi i będzie robić wszystko, żeby móc leczyć Polaków" - powiedział szef rządu. Dodał, że baza łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19 jest systematycznie zwiększana. Na początku października wynosiła 10 tysięcy, obecnie są to 23 tysiące, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Mateusz Morawiecki wydał dyspozycję wojewodom, by wspólnie z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ dopasowali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem. Szef rządu poinformował, że w efekcie pod koniec przyszłego tygodnia liczba dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 powinna wzrosnąć w szpitalach do 31-32 tysięcy.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie ostatniej doby wykryto ponad 8 tysięcy zakażeń koronawirusem. To najwięcej jak dotychczas nowych przypadków SARS-CoV-2. Wzrasta też liczba przypadków śmiertelnych. 8 312 nowych zakażeń to niemal o 800 przypadków więcej niż poprzedni rekord sprzed tygodnia. Minionej doby zanotowano też największą, jak dotychczas liczbę 173 przypadków śmiertelnych spowodowanych covid-19. Do szpitali trafiło 1140 pacjentów w stanie średnim, bądź ciężkim. Ogółem, według danych ministerstwa zdrowia, od początku trwania epidemii zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 278 tysięcy osób. 155 tysięcy wyzdrowiało. Ostatniej doby najwięcej - 741 zakażeń wykryto w ukraińskiej stolicy.

Belgia wyśle pacjentów zakażonych koronawirusem na leczenie do Niemiec jeśli zajdzie taka potrzeba. Poinformował o tym minister zdrowia Frank Vandenbroucke. Berlin i Bruksela porozumiały się w tej sprawie.
Pacjenci z Belgii mają być przewożeni do sąsiadujących z tym krajem regionów w Niemczech. Chodzi o doraźną pomoc, nie ma w ustaleniach mowy o wysyłaniu dużych grup pacjentów. Bez względu na pomoc z Niemiec, belgijskie szpitale wdrażają kolejny etap planów awaryjnych i przygotowują nowe miejsca dla pacjentów z COVID-19, bo liczba zakażeń rośnie bardzo szybko. Pojawiły się szacunki, że jeśli obecne tempo przyjęć do szpitali się utrzyma, w ciągu kilkunastu dni wszystkie przygotowane wcześniej łóżka dla zakażonych pacjentów będą zajęte. Obecnie w szpitalach leży prawie 6 tysięcy 200 osób z wykrytym patogenem, to o ponad 400 więcej w porównaniu ze szczytem pandemii podczas pierwszej fali w kwietniu. Do tej pory w Belgii zakażonych zostało w sumie ponad 390 tysięcy osób, liczba zgonów przekroczyła 11 tysięcy.

Komisja Europejska przeznaczy 220 milionów euro na transport pacjentów zakażonych koronawirusem między państwami członkowskimi. Chodzi o ułatwienie transgranicznego leczenia i wsparcie krajów we współpracy. Ponadto, jak poinformowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, Bruksela zamierza zabiegać o zatwierdzenie na poziomie unijnym szybkich, antygenowych testów. Chodzi o uzyskanie pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. Testy antygenowe nie są tak precyzyjne jak te tradycyjne, z wymazem, ale pozwolą odciążyć laboratoria i będą pomocne w utrzymaniu swobodnego podróżowania między krajami. Europejskie stolice pracują nad wspólnym uznawaniem tych testów. Komisja radzi natomiast ograniczenie podróżowania do absolutnego minimum. Bruksela zapowiedziała też, że uruchomi platformę dla specjalistów, by mogli się wymieniać informacjami na temat pandemii.

Przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia na Europę dr Hans Kluge poinformował, że region osiągnął kolejny tygodniowy rekord liczby zakażeń. W ostatnim tygodniu w 54 krajach kontynentu poinformowano o 1,5 miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa. Od początku epidemii wykryto ich 10 milionów. Do europejskiego regionu WHO zalicza Rosję i niektóre kraje Azji Środkowej, takie jak Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan i Turkmenistan.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W trakcie spotkania z europejskimi ministrami zdrowia dr Hans Kluge powiedział, że liczba hospitalizacji z powodu zakażenia wzrosła do "poziomów niespotykanych od wiosny", a liczba zgonów - o ponad 30 proc. Zwrócił też uwagę, że system testowania nie nadąża za wirusem. W większości krajów Europy poziom pozytywnych wyników testów przekroczył 5 procent, ale "wiele przypadków rozprzestrzenia się bez kontroli".

Wobec zapowiedzi kolejnych ograniczeń we Francji i Niemczech dr Kluge określił kolejne tzw. lockdowny jako ostateczność. Zwrócił uwagę na straty w gospodarce, pogarszanie się zdrowia psychicznego, czy nasilenie przemocy domowej. Wskazywał, że powinny dać krajom szansę na poprawę opieki zdrowotnej i ulepszenie wykrywania nowych ognisk zakażeń. Jego zdaniem zamknięcia nie powinny dotyczyć szkół.
Dr Hans Kluge wzywał polityków do posługiwania się danymi naukowymi. Jako przykład podał Wielką Brytanię, której rząd odmówił wprowadzenia lockdownu we wrześniu mimo zaleceń ekspertów. Zjednoczone Królestwo skupiało się na lokalnych ograniczeniach, które nie pomogły zatrzymać rozprzestrzeniania się wirusa. Według tamtejszych uczonych każdego dnia w kraju dochodzi do 96 tysięcy nowych zakażeń, a ich liczba podwaja się co 9 dni.

Przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia na Europę przywołał też badania Institute of Health Metrics and Evaluation na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Zgodnie z nimi, jeśli 95 proc. mieszkańców regionu będzie przestrzegać nakazu noszenia masek, tylko do 1 lutego pomoże to ocalić życie 265 tysięcy mieszkańców. Ostrzegł też, że kraje regionu powinny zwrócić największą uwagę na ochronę pracowników służby zdrowia.

Wspólna strategia testowania na COVID 19 i szczepień - to główny temat wideokonferencji z udziałem przywódców 27 krajów, która rozpoczęła się o 18.30. Naradę na odległość zwołał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, by koordynować działania państw członkowskich. Unijni przywódcy mają rozmawiać przede wszystkim o szybkich testach antygenowych, które wprawdzie nie są tak dokładne jak te tradycyjne z wymazem, ale pozwalają przesiewać osoby zakażone i tropić pola transmisji koronawirusa. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel uważa, że kraje członkowskie powinny zacząć je stosować jak najszybciej. Drugi temat wideoszczytu to szczepienia. "Świat znajduje się w decydującym momencie w walce z Covid 19. Testy i szczepionki to jedyny sposób na wygranie tej bitwy. Konieczna jest solidarność i współpraca" - powiedział szef Rady. Charles Michel uważa, że kraje członkowskie powinny się jak najszybciej zobowiązać do przedstawienia strategicznych planów szczepień. Chodzi o przygotowanie miejsc do przechowywania szczepionek, a także określenie grup priorytetowych.

We Włoszech trzeci dzień z rzędu zanotowano rekordową liczbę dobowych przypadków koronawirusa. Znów było ponad 200 zgonów. Dziś wykryto blisko 27 tysięcy nowych zakażeń - niemal 3 tysiące więcej niż wczoraj. Wykonano rekordową liczbę testów - ponad 200 tysięcy. Odsetek wyników pozytywnych wzrósł do ponad 13 procent. Ponad 7 tysięcy nowych przypadków zanotowano w Lombardii, połowę z nich w Mediolanie. Ponad 3 tysiące zakażeń wykryto w Kampanii - większość w Neapolu. Liczba wykrytych aktywnych przypadków wzrosła o 22 tysiące i wynosi niemal 300 tysięcy. W szpitalach leczy się obecnie blisko 16 tysięcy pacjentów - niemal 1000 więcej niż wczoraj. Do ponad 1650 wzrosła liczba ciężko chorych na oddziałach intensywnej terapii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies