Logo Radio Łódź

Ponad 18 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, z czego 1 tys. 860 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 18 tys. 820 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejne 1 tys. 860 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 299 tys. 49. Dzisiaj (28 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 18 tys. 820 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 860 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 4 tys. 849 osoby, z czego 379 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 4 tysiące 267 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało Ministerstwa Zdrowia. W sumie w Polsce jest ponad 123 i pół tysiąca ozdrowieńców.

  • Obecnie w szpitalach przebywa 13 tysięcy 931 osób chorych na koronawirusa. Łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest 21 tysięcy 506 - od wczoraj przybyło ich nieco ponad 800. Do respiratorów podłączonych jest tysiąc 150 pacjentów - o 72 więcej, niż wczoraj. Łącznie respiratorów w szpitalach jest tysiąc 663 - o 69 więcej, niż wczoraj.

  • Na kwarantannie przebywa ponad 479 tysięcy osób, a ponad 47 tysięcy jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Tegoroczny 1 listopada będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Już dziś ruch wokół cmentarzy jest mniejszy niż zwykle o tej porze roku. Wskazują na to chociażby osoby, handlujące kwiatami czy zniczami. Narzekają na mniejsze dochody. Czytaj więcej

Żołnierze pomagają w 15 punktach wymazowych na terenie województwa łódzkiego, ponieważ tworzą się kolejki. Czytaj więcej

W miejskiej hali Expo przy Al. Politechniki w Łodzi powstanie tymczasowy szpital na potrzeby pacjentów zakażonych SARS Cov2. Szpital ma pomieścić od 250 do 275 łóżek. Czytaj więcej

Zobacz również: Telefon wsparcia dla młodzieży podczas pandemii

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił 4-punktowy program wsparcia dla przedsiębiorców zmagających się ze skutkami epidemii COVID-19. Pomoc trafi do branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness oraz sprzedawców detalicznych pracujących na bazarach i targach. Czytaj więcej

Z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch lekarzy oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu w Pabianicach został zamknięty. Czytaj więcej

Ponad 50 organizacji młodzieżowych dołączyło do Korpusu Wsparcia Seniorów

Ponad 50 organizacji młodzieżowych dołączyło do Korpusu Wsparcia Seniorów. Poinformowała o tym w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Rząd zachęca starsze osoby, by w trakcie pandemii zostały w domu, a członkowie Korpusu mają za nich zrobić zakupy czy wyprowadzić psa. Minister Maląg zachęcała wolontariuszy, by dołączali do Korpusu. Mogą to być osoby dorosłe, ale ostatnio pod kierunkiem pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej, Piotra Mazurka, do Korpusu dołączyło ponad 50 organizacji młodzieżowych.

Rząd uruchomił infolinię dla osób w wieku 70 lat i więcej, które potrzebują wsparcia. Jej numer to 22 505 11 11. Taką potrzebę mogą również zgłosić na stronie wspierajseniora.pl. Poprzez tę stronę mogą się też zgłaszać wolontariusze.

W Tatrzańskim Parku Narodowym schroniska w reżimie sanitarnym

Schroniska górskie w Tatrzańskim Parku Narodowym, w związku z wprowadzonymi ograniczeniami, funkcjonują w reżimie sanitarnym. Należy o tym pamiętać, wybierając się na górskie szlaki.

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki zawiesiło całkowicie działalność, do odwołania.

Pozostałe placówki: nad Morskim Okiem, w Dolinie Pięciu Stawów, Murowańcu, na Kalatówkach, Hali Kondratowej oraz w Dolinach Chochołowskiej i Kościeliskiej działają w reżimie sanitarnym. Turyści nie są wpuszczani do środka, sprzedaż jedzenia jest prowadzona przez okienko na zewnątrz. W środku, w schroniskach przebywają jedynie osoby, które mają wykupiony tam nocleg. Również wewnątrz spożywają posiłki. Turyści mogą się posilać jedynie na zewnątrz.

W sumie na terenie TPN-u jest osiem schronisk. Zarządzają nimi PTTK i dzierżawcy.

Jak informuje w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy, na szlakach powyżej górnej granicy lasu zalega śnieg, który rano oraz w miejscach zacienionych jest twardy i śliski, po południu robi się miękki. Miejscami występują tam również oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi upadkiem, dlatego wybierając się w wyższe partie Tatr trzeba mieć na wszelki wypadek odpowiedni sprzęt- raki, czekan i kask. Na odcinkach leśnych szlaków zalega błoto.

Koronawirus na świecie

W Czechach obchodzona jest dziś rocznica odzyskania niepodległości. 28 października 1918 roku powstało niepodległe państwo czechosłowackie. Na jego czele stanął wkrótce potem Tomasz Garrigue Masaryk, pierwszy prezydent republiki. Z powodu pandemii nie odbędą się dziś tradycyjne uroczystości państwowe. Republikę Czechosłowacką utworzoną na ziemiach rozpadającej się monarchii austro-węgierskiej i Cesarstwa Niemieckiego proklamowano w Pradze 102 lata temu. 28 października jest w Czechach dniem wolnym od pracy. Ze względu na pandemię nie odbędą się dziś uroczystości państwowe z udziałem władz i weteranów. Obecnie ponad 34 procent testów na obecność koronawirusa daje w Czechach pozytywny wynik. W ciągu ostatniej doby odnotowano rekordową liczbę 15 663 nowych zakażeń. W związku z zagrożeniem epidemicznym na przyszły rok przeniesiono wręczanie odznaczeń państwowych. Lista wyróżnionych zostanie opublikowana w internecie. Do minimum ograniczono także pozostałe ceremonie. W południe w Pradze odbędzie się uroczysta zmiana warty straży zamkowej. Po zmroku siedziba prezydenta zostanie podświetlona w biało-czerwono-niebieskie barwy czeskiej flagi.

Łotwa wprowadza kolejne ograniczenia, aby zahamować wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Nowe restrykcje mają obowiązywać od najbliższego piątku do połowy listopada. Na Łotwie odnotowano wczoraj ponad 130 nowych przypadków infekcji. Rząd podjął decyzję o ograniczeniu liczby uczestników imprez. W prywatnych imprezach organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych oraz na zewnątrz będzie mogło zgromadzić się nie więcej niż 10 osób. Z kolei w wydarzeniach publicznych na świeżym powietrzu będzie mogło brać udział maksymalnie trzystu uczestników. Zdalne nauczanie starszych uczniów przedłużono do 15 listopada. Łotewskie władze postanowiły też zwiększyć liczbę testów - z ponad pięciu tysięcy do ośmiu tysięcy na dobę. Rząd jednocześnie zachęca mieszkańców, aby w miarę możliwości pozostali w domach i pracowali zdalnie, ale jednocześnie nie zapomnieli o tym, by dla własnego zdrowia przebywać też na świeżym powietrzu. Łotwa bardzo dobrze poradziła sobie z wiosenną falą COVID-19. Od wybuchu pandemii wirusem zakaziło się tam niespełna pięć tysięcy mieszkańców. Zmarły 63 osoby.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W Rzymie kolejny raz doszło do starć między policją a prawicowymi radykałami i pseudokibicami. Powodem były ograniczenia wprowadzone z powodu pandemii. W poprzednich dniach do podobnych incydentów doszło m.in. w Neapolu, Turynie i Mediolanie. W Rzymie policja użyła armatek wodnych i helikoptera. Do najbardziej gwałtownych starć doszło na Piazza del Popolo w centrum miasta. Demonstranci wznosili okrzyki "wolność" i atakowali policjantów kamieniami i butelkami z benzyną. Zatrzymano kilkadziesiąt osób, w tym przywódców neofaszystowskiego ugrupowania Forza Nuova. Podobnie jak w innych miastach, w Rzymie protestujący dołączyli do legalnej i spokojnie przebiegającej demonstracji manifestantów, którzy ucierpieli z powodu wprowadzonych nowych ograniczeń. Policja łączy te starcia również z anarchistami i środowiskami kibiców. Dziś po południu włoski minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese wystąpi w tej sprawie w parlamencie.

Od dziś w Rosji obowiązuje noszenie masek wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie. Rosyjska Agencja Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego rekomenduje także zamknięcie nocnych klubów i restauracji.
Codziennie w Rosji rejestrowanych jest od 16 do ponad 17 tysięcy zakażeń koronawirusem. W części regionów lekarze alarmują, że zaczyna brakować łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19. Na podstawie tych danych Rosyjska Agencja Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego, Rospotriebnadzor, zaostrzyła zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Od dziś Rosjanie muszą nosić maski wszędzie tak, gdzie gromadzą się ludzie. Oprócz sklepów, instytucji kultury i środków transportu publicznego, na liście służb sanitarnych znalazły się: przystanki autobusowe, parkingi i windy. Jednocześnie Rospotriebnadzor zabronił organizowania występów i prezentacji publicznych od 23.00 do 6.00 i rekomendował lokalnym władzom całkowite zamknięcie barów i restauracji w godzinach nocnych.

We Francji minionej doby zmarło ponad 500 osób, które chorowały na COVID-19. Prezydent Emmanuel Macron zapowiada ogłoszenie dziś nowych obostrzeń. Podobne dane zanotowano po raz ostatni w kwietniu, podczas pierwszej fali koronawirusa. Tym samym liczba zgonów we Francji od początku pandemii przekroczyła 35 tysięcy. Minionej doby zanotowano również 33 tysiące nowych przypadków zakażeń. Liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii wzrosła do około trzech tysięcy, co oznacza, że niemal połowa dostępnych miejsc na tych oddziałach jest już zajęta przez pacjentów chorych na COVID-19. W związku z pogarszającą się sytuację epidemiczną, Emmanuel Macron ogłosi w środę nowe restrykcje sanitarne. Prezydent nie wykluczył wprowadzenia lockdownu w całym kraju.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech wykryto najwięcej nowych przypadków koronawirusa od początku pandemii. Znacznie wzrosła liczba zgonów. Zmarło 221 osób zakażonych koronawirusem. Wczoraj zanotowano 80 zgonów mniej. Wykryto niemal 22 tys. nowych przypadków, 5 tys. więcej niż wczoraj. Liczba aktywnych przypadków wzrosła o 18,5 tysiąca przekraczając 225 tys. Najwięcej nowych przypadków, ponad 5 tys., było w Lombardii. W Kampanii wykryto ich ponad 2,5 tys. W szpitalach przebywa niemal 14 tys. osób, z czego ponad 1400 w stanie ciężkim na oddziałach intensywnej terapii. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że na razie nie brakuje miejsc w szpitalach, ale sytuacja staje się coraz trudniejsza. Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala nie wykluczył wprowadzenia lockdownu w całym mieście.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 902 przypadki zakażenia koronawirusem. To najwyższy poziom zachorowań w drugiej, jesiennej fali epidemii. Na Białorusi wczoraj wykonano niespełna 9 tysięcy testów. To oznacza, że co dziesiąty test wykrywał osobę zakażoną koronawirusem. Już obecnie Białoruś doszła do najwyższego poziomu zachorowań, który obserwowano w maju gdy codziennie notowano ponad 900 nowych zakażeń patogenem. Wczoraj zanotowano 4 zgony z powodu Covid-19, a od początku epidemii zmarło 965 pacjentów. Według oficjalnych danych białoruskiego ministerstwa zdrowia codziennie umiera około 5 osób zakażonych i to nieważne czy koronawirusa wykrywa się u 100, czy u 900 osób. W sumie na Białorusi zanotowano ponad 94 i pół tysiąca osób zakażonych , a wyleczonych zostało ponad 84 tysiące chorych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką