Logo Radio Łódź

Blisko 10 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym 821 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 9 tys. 622 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 821 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 78 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 167 tys. 230. Dzisiaj (17 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 9 tys. 622 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 821 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 78 osób.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 3 tys. 524 osób, z czego 321 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 2 tysiące 389 osób. Łącznie w Polsce odnotowano 90 tysięcy 162 ozdrowieńców.

  • Resort zdrowia poinformował, że w szpitalach hospitalizowanych jest 7 tysięcy 612 osób. Z nich 604 osoby są podłączone do respiratorów.

  • W kwarantannie jest 327 tysięcy 507 osób, a kolejnych 45 tysięcy 605 podlega nadzorowi epidemiologicznemu.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W związku z pandemią koronawirusa i ciągłym wzrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie w swoich domach, arcybiskup metropolita łódzki udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do 15 listopada 2020 roku. Czytaj więcej

Przed niektórymi punktami wymazowymi na terenie województwa łódzkiego chwilami ustawiają się długie kolejki samochodów. Tak było wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie. Oznacza to, że na badania kierowanych jest coraz więcej osób. Od kilku tygodni kierują na nie także lekarze POZ. Czytaj więcej

Karol Młynarczyk, pierwszy wojewoda łódzki odebrał pozytywny wynik testu na COVID-19. Informację przekazało Biuro Wojewody. Czytaj więcej

Zobacz także: Wicepremier Piotr Gliński z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa

W województwie łódzkim jest już 30 punktów wymazowych do testów na obecność koronawirusa. W samej Łodzi funkcjonuje ich 9 - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Czytaj więcej 

W tym roku nie będzie kwesty na rzecz Starego Cmentarza w Łodzi w tradycyjnej formie. O takiej decyzji poinformowało Towarzystwo Opieki Nad Starym Cmentarzem, na swoich profilach w mediach społecznościowych. Czytaj więcej

Sanepid poszukuje osób, które mogły mieć kontakt z proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Kaszewicach w powiecie bełchatowskim. Apel skierowany jest do uczestników mszy świętych, które były odprawiane od 10 października. Czytaj więcej

Szkoły wyższe i średnie z ograniczeniami w strefie żółtej i czerwonej

Od dziś uczelnie i szkoły średnie z ograniczeniami w strefie żółtej i czerwonej. Ze względu na nasilającą się epidemię rząd wprowadził mieszany tryb nauki w szkołach wyższych i średnich w strefie żółtej i zdalny w tego typu placówkach w strefie czerwonej. Bez zmian będą działały przedszkola i szkoły podstawowe.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski apeluje do uczniów, by ograniczyli kontakty społeczne w trosce o osoby starsze. "Pamiętajcie wasza zmniejszona aktywność społeczna, mniejsza liczba kontaktów może pomóc osobom starszym - waszym dziadkom, waszym babciom" - mówi minister.

Premier Mateusz Morawiecki o nowych ograniczeniach dotyczących szkół poinformował w czwartek. Premier nie wykluczył wprowadzenia zdalnej nauki także w młodszych klasach. "Jeżeli nie powstrzymamy rozprzestrzeniania się wirusa to rozważamy wszelkie scenariusze, aczkolwiek ten jest jednym z najtrudniejszych, dlatego że on jednocześnie oznacza bardzo duże utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców tych najmłodszych dzieci" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Ze względu na to, że szkoły nie pracują w sobotę i niedzielę, ograniczenia dla nich będą obowiązywały od najbliższego poniedziałku.

Wiceminister Kraska apeluje o ograniczenie aktywności

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 apelował o ograniczenie naszej aktywności w związku z epidemią. Polityk podkreślał, że częste spotkania i interakcje między ludźmi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa.

Wiceminister zachęcał, abyśmy zostali w domu i nie wychodzili, jeżeli nie jest to konieczne. Odniósł się również do pojawiąjących się w przestrzeni publicznej opinii, które podważają istnienie epidemii. Zdaniem wiceministra tak zwany koronasceptycyzm sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenu.

Wiceminister Waldemar Kraska wskazywał, że obecnie w Polsce najczęściej do zakażeń dochodzi w tak zwanych „rozproszonych ognikach epidemicznych”, czyli na ulicach, w sklepach czy w restauracjach.

Koronawirus na świecie

Potwierdzono kolejnych 65 tysięcy zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba chorych przekroczyła tam 8 milionów. Już trzydzieści stanów notuje wzrost liczby zachorowań.
Od początku października średnia liczba pozytywnych testów na Covid-19 wynosi prawie 55 tysięcy. To o ponad 25 procent więcej niż w drugiej połowie września. Eksperci mówią o trzeciej fali, która jest skutkiem chłodniejszej pogody, rozluźnienia restrykcji oraz nienoszenia masek przez wielu Amerykanów. Najszybszy wzrost liczby przypadków koronawirusa ma miejsce w środkowych stanach - Dakota Północna i Południowa, Montana, Nebraska i Wisconsin. Wiele ognisk choroby zlokalizowanych jest w rejonach rolniczych, nie posiadających tak dobrej infrastruktury zdrowotnej jak większe aglomeracje. Średnia liczba ofiar śmiertelnych utrzymuje się na poziomie około siedmiuset dziennie. Łącznie na Covid-19 zmarło w Stanach Zjednoczonych 218 tysięcy osób. Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że może wystąpić o zgodę na dystrybucję szczepionki na koronawirusa dopiero pod koniec listopada. Oznacza to, że nie będzie ona dostępna przed wyborami, na co liczył prezydent Donald Trump.

W całej Belgii bary i restauracje zostaną zamknięte, wprowadzona będzie godzina policyjna. Ograniczenia będą obowiązywać od poniedziałku na razie przez 4 tygodnie. Tak zdecydował rząd w Brukseli, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W Belgii w ostatnich tygodniach znacznie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. W poniedziałek odnotowano rekord wykrytych przypadków patogenu - ponad 8 i pół tysiąca. Premier Belgii Alexander De Croo nazwał sytuacją w kraju bardzo poważną. "Wirus jest bardzo blisko nas. W porównaniu z tym, co było w marcu i kwietniu, teraz każdy zna osobę zakażoną czy objętą kwarantanną" - dodał szef belgijskiego rządu, który poinformował o wprowadzanych ograniczeniach. Wszystkie kawiarnie i restauracje, bary, puby i kafejki zostają zamknięte w całej Belgii. Do tej pory ten zakaz wprowadziła jedynie Bruksela. Godzina policyjna będzie obowiązywała od północy do piątej rano. Belgijskie władze zdecydowały też o ograniczeniu tak zwanej bańki społecznej - rodziny będą mogły utrzymywać bliski kontakt, bez konieczności zachowania dystansu, wyłącznie z jedną i tą samą osobą. Do tej pory można było utrzymywać bliski kontakt z trzema osobami. Praca zdalna staje się regułą i jest obowiązkowa wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Niemal 140 zgonów na koronawirusa zanotowano dziś w Zjednoczonym Królestwie. Hrabstwo Lancashire od jutra stanie się rejonem największego zagrożenia. Buntują się władze Manchesteru. Samorząd chce dodatkowych pieniędzy od rządu, bo zamknięcie lokali i firm pozbawi mieszkańców pracy i pieniędzy. 136 zgonów, ponad 15 i pół tysiąca wykrytych zakażeń, ponad 300 tysięcy testów - tak wyglądają dobowe statystyki dotyczące koronawirusa na Wyspach. "Epidemia się rozprzestrzenia, choć wolniej niż w marcu - właśnie dlatego, że podejmujemy kroki, by ją powstrzymać" - powiedział główny doradca naukowy rządu sir Patrick Vallance. Dodał, że często to kwestia osobistej odpowiedzialności mieszkańców: stosowania się do prostych zasad, takich jak unikanie tłumów czy noszenie maseczek. Zaostrzone środki kwarantanny wejdą w życie w rejonie Lancashire. Jednak rząd ma problem. Buntuje się bowiem Manchester. Burmistrz Andy Burnham przekonuje od wczoraj, że lokalna kwarantanna to "eksperyment na mieszkańcach". Popierają go inne lokalne samorządy, w tym politycy konserwatywni. Przekonują, że gabinet Borisa Johnsona musi przekazać lokalnej administracji więcej pieniędzy - tak, by można było wesprzeć wszystkich tych, którzy z dnia na dzień stracą pracę lub będą musieli zamknąć firmy. Rząd w Londynie nie pozostawia jednak mieszkańców trzeciej strefy bez pomocy. Zadeklarował, że pokryje koszty dwóch trzecich wynagrodzenia każdego pracownika, który w wyniku epidemii zagrożony byłby zwolnieniem. "Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia - będę musiał interweniować, by ochronić szpitale Manchesteru i uratować życie lokalnych mieszkańców" - ostrzegł dziś premier Johnson. Ewentualna odgórna interwencja będzie jednak drażliwa z punktu widzenia politycznego. Na północy Anglii częsta jest niechęć do stolicy, której elity często są uważane za aroganckie i skupione na obszarze wokół stolicy.

Jak podaje na swoim portalu francuski dziennik Le Figaro, według bilansu sporządzonego przez agencję AFP wczoraj na świecie potwierdzono ponad 400 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. AFP informuje o 404 758 nowych przypadkach koronawirusa i śmierci 6 tysięcy 86 osób zakażonych patogenem. Agencja podkreśla, że podstawą jej bilansu są dane przekazane przez władze medyczne. Przekonuje, że obserwowany wzrost liczby przypadków na całym świecie tylko częściowo można wyjaśnić wzrostem liczby przeprowadzonych testów w porównaniu do pierwszej fali epidemii, z którą mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Zwraca uwagę na gwałtowny przyrost wykrytych przypadków w USA i Kanadzie w ostatnim tygodniu o - odpowiednio - 44 i 17 procent w porównaniu do poprzedzającego tygodnia. Podkreśla, że wczoraj także Europa zanotowała najwyższą liczbę potwierdzeń nowych przypadków od początku epidemii - ponad 150 tysięcy. Z informacji AFP wynika, że dzienna liczba odnotowanych śmierci pacjentów zakażonych koronawirusem jest daleka od poziomów z kwietnia, kiedy rejestrowano średnio ponad 4 tysiące zgonów dziennie. Jednak po wypłaszczeniu krzywej zgonów w wakacje na poziomie poniżej 400, wzrost, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu i przekracza tysiąc osób dziennie, jest zauważalny.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 55 osób zakażonych koronawirusem - 28 mniej niż wczoraj. Wykryto rekordową liczbę nowych przypadków. Dziś stwierdzono ponad 10 tysięcy nowych przypadków - o 1 200 więcej niż wczoraj i najwięcej od początku pandemii. Wykonano ponad 150 tysięcy testów - nieco mniej niż wczoraj. Odnotowano niemal dwa tysiące wyzdrowień, a liczba aktywnych przypadków wzrosła do ponad 107 tysięcy. W szpitalach leczy się teraz ponad 6 tysięcy osób - blisko 400 więcej niż wczoraj. Nowe przypadki wykryto we wszystkich regionach Włoch. Najwięcej, ponad dwa tysiące, w Lombardii. W Kampanii zamknięto dziś wszystkie szkoły. Według niepotwierdzonych informacji włoskich mediów rząd zamierza wprowadzić zakaz poruszania się po 22.00.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies