Krzysztof Jóźwik | Radio Łódź
Politechnika Łódzka inauguruje nowy rok akademicki. Uroczystość będzie jednak zupełnie inna niż zazwyczaj - weźmie w niej udział ograniczona liczba osób, a całość będzie transmitowana online.
Zmiany dotkną także innych dziedzin życia i nauki studentów i podobne ograniczenia będą funkcjonowały przez cały rok akademicki - mówi prof. Jóźwik. - Sposób zaplanowania kształcenia w najbliższym semestrze wynika z warunków jakie są dookoła. Z pandemii, która panuje i z faktu, że chcemy zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracowników, doktorantów jak i studentów. Większość wykładów, większość ćwiczeń, część seminariów - będzie się odbywała w sposób zdalny, przy wykorzystaniu metod i narzędzi kształcenia na odległość - zapowiada prof. Jóźwik.
Jak zaznacza jednak rektor Politechniki, kształcenie akademickie, szczególnie inżynierów, wymaga również obecności na uczelni, dlatego decyzje o tym, które zajęcia będą realizowane stacjonarnie, podejmą dziekani wydziałów. - Przekazaliśmy decyzje dotyczące sposobu kształcenia, oczywiście wydając odpowiednie dyspozycje mówiące o zachowaniu bezpieczeństwa, do wydziałów, gdzie dziekani decydują, bo oni znają możliwości. I dziekani zdecydowali, że pierwsze tygodnie kształcenia w nowym semestrze dla pierwszaków, czyli nowoprzyjętych studentów, będą jednak na uczelni - żeby oni poczuli tę atmosferę - podkreśla rektor Politechniki Łódzkiej.
Jak dodaje prof. Jóźwik, w czasie pandemii istnieje obawa o jakość kształcenia, ale Politechnika wprowadziła o wiele więcej nowoczesnych metod nauczania niż tylko wideokonferencje, więc jest nadzieja, że poziom zajęć na tym nie ucierpi.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |