Logo Radio Łódź

Wzrost zakażeń koronawirusem, sprawa S12, łódzkie lotnisko na sprzedaż? Taki był tydzień w Łodzi i regionie [PODCAST]

Zapraszamy do posłuchania i przeczytania o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia w regionie łódzkim. Będzie m.in. o rekordach dobowych zakażeń koronawirusem (co za tym idzie, kolejnych instytucjach przerywających pracę i przechodzących na kwarantannę), także o protestach i żądaniach mieszkańców natychmiastowej budowy drogi S12 i o niepewnej sytuacji łódzkich wodociągów i przyszłości łódzkiego lotniska.

Posłuchaj podcastu:

A zaczynamy od kolejnych rekordów dobowych w liczbie zakażeń koronawirusem. W miniony czwartek zanotowano ich ponad 1000. Kolejny rekord padł w piątek - przybyło ponad 1500 chorych. Co ważne, taki wynik odnotowano przy liczbie prawie 25 tysięcy testów. Wzrost każe się niepokoić, nie tylko ze względu na zdrowie Polaków i mieszkańców województwa, ale również ze względu na sytuację firm, instytucji i szkół, które coraz częściej przechodzą na kwarantannę.

W szkołach podstawowych powodem nauki zdalnej jest bezpośredni lub pośredni kontakt z osobą zakażoną. Pozostali uczniowie uczą się normalnie.
Z kolei dwa Licea Ogólnokształcące w Łodzi decyzją Sanepidu w całości przeszły na zdalne nauczanie. W 33. liceum potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. Na kwarantannie przebywa 45 uczniów i 24 nauczycieli, którzy mieli z nim kontakt.Podobnie sytuacja przedstawia się w 20. LO - po potwierdzeniu zakażenia u jednego z uczniów na kwarantannie jest jego klasa i 13 nauczycieli. Zdalne nauczanie w 33. liceum ma trwać do 28 września, w 20 LO do 30 września.

W Bełchatowie zakażenie stwierdzono u mężczyzny pracującego w spółce Wod-Kan. Pozytywny wynik miała też opiekunka w żłobku miejskim Jaś i Małgosia. Kobieta od kilku dni przebywała na zwolnieniu i nie miała kontaktu z dziećmi ani z personelem. Sanepid skierował na kwarantannę trzy pozostałe opiekunki i 16 dzieci. 

Epidemia koronawirusa uderza również w kulturę. Mogli to odczuć ci, którzy wybierali się na najnowszą premierę w łódzkim Teatrze Muzycznym. Została ona odwołana, ponieaż u jednej z aktorek test wykrył zakażenie. Cały personel trafił na kwarantanne, a spektakle spadły z afisza.

- Do czasu ustania kwarantanny i wykluczenia innych, potencjalnych, zagrożeń, Teatr pozostanie zamknięty. Poinformujemy o zasadach zachowania ważności biletów albo możliwości ich zwrócenia - Informuje Joanna Karpińska z biura prasowego teatru.

Nowy termin premiery spektaklu "Prosimy nie wyrywać foteli" będzie wyznaczony po zakończeniu procedury sanitarno-epidemiologicznej.  

Sanepid po kilku dniach wydał pozytywną decyzję o działaniu teatru.

Wzrost zakażeń zmienił również mapę tak zwanych stref zagrożeniach w Polsce. Do strefy żółtej wszedł powiat Piotrkowski.

Wzrost liczby zakażeń na pewno ma związek z jesienną falą epidemii, którą od dłuższego już czasu zapowiadali lekarze. Podobny wzrost odnotowywany jest w większości państw - między innymi w Czechach, gdzie liczba dobowych zakażeń sięga nawet trzech tysięcy. Z drugiej jednak strony ma to związek z kolejną mutacją koronawirusa, który staje się nieco mniej groźny, ale bardziej zaraźliwy - mówił o tym na naszej antenie gość Rozmowy Dnia Radia Łódź dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki prof. Maciej Banach.

Dlatego pamiętajmy o tym, o co lekarze cały czas apelują – epidemia wcale się nie skończyła, dbajmy o siebie, zakładajmy maseczki i pilnujmy dystansu. 

W Przygłowie w powiecie piotrkowskim odbył się kolejny happening grupy "S12 natychmiast". Była trumna, znicze i niezadowolenie, że wciąż nie ma alternatywy dla zatłoczonej drogi krajowej nr 12 między Piotrkowem Trybunalskim a Sulejowem. To miejsce, które powinno być zaznaczone bardzo wyraźnie na wypadkowej mapie województwa łódzkiego. Mieszkańcy okolic od lat zwracają uwagę na problem niebezpiecznej trasy. Alternatywą ma być dla niej ekspresowa 12. Niestety, odkąd w 2016 roku została wydana pierwsza decyzja środowiskowa w sprawie jej budowy, sprawa grzęźnie w procedurach i odwołaniach. Nic dziwnego, że mieszkańcy tracą cierpliwość. Członkowie grupy "S12 natychmiast" przez happening chcieli przypomnieć o swoich żądaniach.

Warto tu zaznaczyć, że poseł PiS Grzegorz Lorek zapowiedział zorganizowanie spotkania parlamentarzystów w sprawie S12. Jak mówi, teraz decydują się losy przyszłych dróg. Chce, by jak najwięcej osób lobbowało na rzecz S12, także lokalni samorządowcy.

Jednak czy rzeczywiście uda się doprowadzić do powstania drogi? Gość Radia Łódź, logistyk z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Remigiusz Kozłowski patrzy na sprawę pesymistycznie. Jego zdaniem, perspektywa budowy S12 się oddala. W porannej rozmowie zaznaczył, że czas na odważne decyzje.

Pytanie tylko czy na taki wariant zgodziliby się mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i samorządowcy, którym bardzo zależy na tym, żeby droga S12 powstała w pierwotnie zakładanym kształcie. Do sprawy oczywiście będziemy na antenie Radia Łódź wracać.

Teraz przenosimy się do Łodzi, gdzie w mijającym tygodniu, nad łódzkim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji zawisło widmo protestów. Związki zawodowe, działające w zakładzie, obawiają się o przyszłość swojej firmy. Ich zdaniem, może ona wkrótce stanąć na granicy upadku. Perspektywa straty finansowej wydaje się jednak dość zaskakująca jeśli wziąć pod uwagę, że ZWiK w Łodzi jest monopolistą w dystrybucji wody i do tej pory przynosił miastu spore zyski.

Jednak związkowcy są zdania, że polityka miasta wobec spółki wkrótce może doprowadzić ją na skraj upadku. To mocne słowa, ale na ich poparcie związki zawodowe działające w ZWiK przedstawiają liczby. W tym roku czynsz dzierżawny, jaki zakład płaci za korzystanie z sieci wodociągowej, ma wzrosnąć aż o 25 milionów złotych. Co ciekawe, ten czynsz ZWIK płaci innej miejskiej firmie - Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej. - Boimy się tego, że za chwilkę władze miasta przedstawią, że jesteśmy nierentowni i że trzeba będzie szukać innych rozwiązań - przekonuje Bogdan Mądry ze związku zawodowego Transport Plus. Zdaniem związkowców, jeśli decyzja o podwyżce zostanie utrzymana, będzie to oznaczało straty finansowe ZWIK-u na poziomie kilku milionów złotych, a to już może doprowadzić na przykład do zwolnień. Dlatego związkowcy chcą wyjść na ulicę. - Nosimy się z zamiarem zorganizowania protestu przechodzenia przez ulicę, żeby zwrócić uwagę mieszkańców na to, co się dzieje w mieście - mówi związkowiec Stanisław Jędrzejczyk.

Związki działające w zakładzie wysłały list do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, w którym żądają wycofania się z decyzji o podwyżce czynszu. Zarzucają w nim nawet miastu niegospodarność. Tymczasem Tomasz Piotrkowski, prezes ŁSI, czyli miejskiej firmy, która jest właścicielem sieci wodociągowej zapowiada, że miasto z podwyżki się nie wycofa. Prezes Piotrowski dodaje, że związkowcy nie mają się o co martwić. Ale te straty będzie można pokryć zyskami z kolejnych lat. - Myślę, że mogą spać absolutnie spokojnie. Spółka nadal będzie funkcjonowała na, myślę, przyzwoitych warunkach. Owszem, pewnie będą w przyszłym roku przejściowe problemy, spółka być może będzie miała straty, ale możemy je pokryć w kolejnych latach z generowanego zysku, więc to nie jest kłopot i nie wpłynie to negatywnie na płynność firmy - tłumaczy Piotrowski.

To jednak związkowców nie uspokaja. Rozwiązaniem sytuacji mogłaby być podwyżka cen wody, dzięki której ZWIK zarobiłby więcej i miałby pieniądze na wyższy czynsz. To rozwiązanie jednak nie wchodzi w grę, bo niedawno regulator taryf, czyli Wody Polskie odrzuciły wniosek władz Łodzi o prawie 40-procentowy wzrost cen. To zresztą na pewno ucieszyło mieszkańców. Paradoksalnie z tą decyzją zgadza się również prezes ŁSI.

Sytuacja wydaje się więc patowa. Miasto nie chce się wycofać z podwyżki czynszu dla wodociągów, a cen za wodę podwyższyć nie może. To każe zadawać pytania nad przyszłością łódzkich wodociągów. Łódzka radna Marta Grzeszczyk napisała w tej sprawie interpelację do władz miasta.

Jak nieoficjalnie udało się nam ustalić, w poniedziałek (28 września) prezydent Hanna Zdanowska będzie chciała spotkać się ze związkowcami ZWIK, żeby porozmawiać z nimi o sytuacji zakładu i jego przyszłości.

Przenosimy się teraz szybko do Krośniewic, żeby zapytać czy dojdzie do odwołania w referendum burmistrz miasta Katarzyny Erdman. Na ostatniej sesji radni po raz kolejny nie udzielili wotum zaufania pani burmistrz, a to stwarza możliwość podjęcia kroków w kierunku organizacji referendum. 

Przewodniczący rady Sławomir Kępisty mówi, że wobec pracy pani burmistrz jest sporo zastrzeżeń, między innymi miała ona zerwać umowę na przebudowę targowiska, nie uzgadniając tego z radnymi. - To jest inwestycja, na którą pozyskano ok. 1 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego z programu obszarów wiejskich. Pani burmistrz, nie informując rady, zerwała umowę z wykonawcą. Następne podejścia do wyłonienia wykonawcy skutkowały tym, że inwestycja stała się o 1,4 mln zł droższa.

Burmistrz Katarzyna Erdman zarzuty odpiera i przekonuje, że działała zgodnie z prawem. Dodaje, że ewentualnego referendum się nie boi i wierzy w mądrość mieszkańców. - Jest jeszcze za wcześnie oceniać realizację mojego programu wyborczego, co robią niektórzy - tłumaczy.

Uchwałę w sprawie organizacji referendum, radni będą procedować 30 września. Co wato zaznaczyć, takie referenda odbywają się bardzo rzadko. A jeszcze rzadziej są skuteczne. Tym bardziej warto obserwować jak sytuacja w Krośniewicach będzie się rozwijać.

Na koniec o rewolucyjnym wręcz pomyśle władz Łodzi na przyszłość łódzkiego lotniska. W mijającym tygodniu mogliśmy usłyszeć zapowiedź, że miasto nosi się z zamiarem sprzedaży całości albo cześć udziałów w Porcie. Bierze również pod uwagę stworzenie w Łodzi hubu logistycznego i zrezygnowanie z przewozu pasażerów. - Być może sprzedaż portu obcemu kapitałowi, żeby zorganizować port lotniczy, ale bardziej w stronę cargo. Być może znalezienie współudziałowców, a może samemu rozwijać branżę związaną z towarowym transportem lotniczym. Potencjalnych inwestorów będziemy szukać w Azji - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że pomysły na łódzkie lotnisko zmieniają się jak w kalejdoskopie. Łodzianie już wiele razy mogli usłyszeć, że łódzki port będzie walczył o pasażerów, a później, że jego utrzymywanie nie ma sensu. Trzy lata temu, kiedy do Łodzi udało się ściągnąć Lufthansę, prezes portu Anna Midera, mówiła nawet o planach obsługi pół miliona pasażerów rocznie.

Lufthansa jednak już z Łodzi nie lata, a liczba pasażerów obsługiwanych przez łódzki port nie przekroczyła 250 tysięcy osób rocznie. Wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki mówił wówczas, że plany obsługi większej liczby pasażerów krzyżuje choćby budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mimo to, wciąż miasto mówiło o walce o większą liczbę pasażerów.

Teraz znów koncepcje się zmieniają. Lotnisko ma zostać sprzedane albo przekształcone w hub logistyczny do przewozów towarów. Czy to oznacza, że władze Łodzi kapitulują w sprawie lotniska? Najwyraźniej tak, bo obsługa pasażerów była głównym celem przebudowy portu, która pochłonęła 200 milionów złotych. - Najważniejszą funkcją jest pasażerska. Być może równolegle powinna być utrzymana funkcja wymiany towarowej. Jeżeli się oddaje kontrolę nad lotniskiem podmiotowi zewnętrznemu bez gwarancji, że tam będzie lotnisko pasażerskie, skreśla się Łódź z mapy świata. Miasto, czy metropolia, do którego nie można dolecieć przestaje mieć znaczenie - zauważa poseł Włodzimierz Tomaszewski, były wiceprezydent Łodzi.

Od lat jednak eksperci zwracają uwagę na jeden problem, jaki ma łódzki lotnisko. Jest to kiepski dojazd. Dlaczego w takim razi teraz, kiedy w okolicach lotniska powstaje już droga ekspresowa S14, miasto nie wykorzystuje okazji i nie chce poprawić dojazdu do lotniska? W Rozmowie Dnia Radia Łódź prof. Kozłowski wskazuje na sytuację finansową miasta.

Zatem miasto ze względu na finanse nie tylko prawdopodobnie nie wybuduje dojazdów do drogi S14, ale również sprzedając lotnisko będzie starało się ograniczyć straty, które wynoszą nawet kilkanaście milionów złotych rocznie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że planowana jest debata o przyszłości lotniska, w której wziąć udział będą mogli również mieszkańcy.

I to wszystko w tym podsumowaniu. Na kolejne zapraszam tradycyjnie za tydzień.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies