Logo Radio Łódź

Ponad 700 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 51 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 711 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 51 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 80 tys. 699. Dzisiaj (22 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 711 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 51 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 18 chorych na COVID-19. Jedna osoba z tego grona nie miała chorób współistniejących. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 316 osób, z czego 256 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 368 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest 64 972 ozdrowieńców.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 1 993 osoby. 85 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa 115 789 osób, a 11 849 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

130 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi trafiło na kwarantannę - informuje łódzki Sanepid. To efekt wykrycia zakażenia u dwóch uczestników zagranicznego wyjazdu, w którym brali udział studenci. Czytaj więcej

Na 1648 publicznych szkół lub przedszkoli w regionie całkowicie zdalnie pracuje siedem, a 14 działa w trybie hybrydowym, czyli część uczniów chodzi na zajęcia do szkoły, a część uczy się w domu korzystając z internetu. Z 525 prywatnych placówek trzy działają zdalnie, a w dwóch część uczniów pracuje w domach. Czytaj więcej

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz członek Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, jest zakażony koronawirusem. Poinformował o tym za pośrednictwem Twittera. Czytaj więcej

Ponad 1 milion 300 tysięcy złotych ma trafić do łódzkich instytucji kultury, które ucierpiały podczas epidemii koronawirusa. Magistrat przygotował poprawkę do budżetu, którą w środę (16 września) na sesji mają zająć się radni. Czytaj więcej

Z powodu zakażeń kilka łódzkich szkół i przeszkoli zmienia organizację pracy na hybrydową lub zdalną. Zmiany dotyczą podstawówek nr 23, 42, 116, 138, a także LO nr 44. Czytaj więcej

Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba przekazał dziś szpitalowi w Skierniewicach sprzęt medyczny o wartości 600 tys. zł. Placówka wzbogaciła się o nowy sterylizator i respiratory. Czytaj więcej

Zobacz też: W ICZMP zbadają dzieci, które zakażone były koronawirusem

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

PKP Intercity podsumowało wakacje

Od początku czerwca do końca sierpnia z usług PKP Intercity skorzystało 8,3 miliona pasażerów. To o niemal 6 milionów mniej, niż w czasie ubiegłorocznego okresu letniego. Powodem spadku jest pandemia koronawirusa.

W czerwcu, lipcu i sierpniu przejazd z PKP Intercity wybrało o ponad 40 procent mniej podróżnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wtedy z usług przewoźnika skorzystało ponad 14 milionów osób. Jednak, jak mówi rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk, liczba podróżnych zwiększa się z miesiąca na miesiąc. W sierpniu PKP Intercity przewiozło ponad dwa razy więcej pasażerów (3,54 miliona) niż jeszcze w czerwcu (1,72 miliona) i ponad cztery razy więcej niż w maju (840 tysięcy). Spółka podkreśla, że mimo iż każdy z letnich miesięcy tego roku charakteryzował się spadkiem w stosunku do analogicznych miesięcy w ubiegłym roku, to z każdym kolejnym miesiącem te różnice były coraz mniejsze.

Popularność podróży koleją osiągnęła szczyt między 10 a 16 sierpnia, kiedy to pociągami przewoźnika podróżowało ponad 800 tysięcy osób.

W czasie tegorocznych wakacji preferencje pasażerów były nieco inne, niż w zeszłym roku. Najwięcej osób, bo prawie 400 tysięcy korzystało z połączeń na trasie Warszawa - Trójmiasto. To zmiana w stosunku do okresu letniego w ubiegłym roku, kiedy to największą popularnością cieszyły się podróże między Warszawą a Krakowem. W te wakacje PKP Intercity przewiozło pomiędzy stolicą a Gdańskiem, Gdynią i Sopotem o 48 procent więcej pasażerów niż pomiędzy stolicą a Krakowem. Trójmiasto było bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży koleją - od początku czerwca do końca sierpnia do Gdańska, Gdyni i Sopotu przyjechało blisko 1,8 miliona osób.

Dotychczasowy dzienny rekord padł 16 sierpnia, kiedy to z usług państwowego przewoźnika kolejowego skorzystało 144 tysiące osób.

We wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej zbliżony do 5 procent?

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że we wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej będzie zbliżony do 5 procent. Z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w sierpniu wskaźnik ten, liczony w cenach stałych, był o pół procent wyższy w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Natomiast w porównaniu z lipcem zmniejszył się o 2,4 procent.

Od stycznia do sierpnia spadek sprzedaży detalicznej wyniósł 3,5 procent licząc rok do roku. "To - jak napisano w przesłanym IAR komunikacie - w kontekście głębokich spadków aktywności konsumentów w okresie wiosennego lockdownu i ograniczeń w handlu, należy uznać za wynik relatywnie dobry".

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu największy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach sprzedających „meble, rtv, agd” - o 10,2 procent. Wzrost sprzedaży zanotowano też w grupach: „prasa, książki, pozostałe sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 1,6 procent), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 1,2 procent) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 0,8 procent). W przedsiębiorstwach sprzedających „pojazdy samochodowe, motocykle, części” spadek wyniósł 5 procent, a w handlujących „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” sprzedaż była o 3,3 procent niższa.

Coraz większe zainteresowanie klientów zakupami w sklepach stacjonarnych przekłada się na handel internetowy. W sierpniu wartość sprzedaży detalicznej przez internet była o 7,8 procent niższa niż miesiąc wcześniej.

 

Koronawirus na świecie

Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie ofiar koronawirusa jest najwięcej, zmarło ponad 200 tysięcy osób. Oznacza to, że co piąta ofiara COVID-19, to Amerykanin. Specjaliści z Uniwersytetu stanu Waszyngton w Seattle przewidują, że w grudniu liczba ofiar może się podwoić, a każdego dnia może umierać nawet 3 tysiące osób.

W Brazylii zmarło 137 tysięcy osób, a w Indiach 89 tysięcy. W Meksyku z kolei oficjalna liczba zakażeń przekroczyła 700 tysięcy, choć miejscowe media twierdzą, że w rzeczywistości zachorowało znacznie więcej osób.

Szybko rośnie liczba zakażeń w Europie. Najgorsza na kontynencie sytuacja jest we Francji i w Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii premier nakazał, by wszystkie puby i restauracje zamykały się o 22.00. Z kolei czeski premier Andrej Babisz przyznał, że wczesne zdjęcie restrykcji wiosną było błędem i zaapelował o noszenie masek.

Koronawirus sprawił, że pierwszy raz w historii rozpoczynające się dzisiaj po południu doroczne Zgromadzenie Ogólne ONZ zostanie przeprowadzone przez internet. Przywódcy ze świata, którzy co roku wygłaszają przemówienia w siedzibie organizacji w Nowym Jorku, tym razu przysłali do ONZ nagrania ze swoimi wystąpieniami.

Najpierw posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym wezmą udział przedstawiciele wszystkich krajów Zjednoczonego Królestwa. Potem - wystąpienie premiera przed Izbą Gmin. Brytyjski rząd jest zaniepokojony ponownym przyspieszeniem epidemii koronawirusa. Administracja Borisa Johnsona sygnalizuje, że niedługo wprowadzi kolejne obostrzenia.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Sytuacja pogarsza się w każdym z czterech krajów Królestwa. Od dziś lokalne kwarantanny obowiązują w kolejnych czterech gminach Walii. W Irlandii Północnej wprowadzono zakaz spotykania się pod dachem. "To w miejscach, gdzie czujemy sie bezpieczni i zrelaksowani nasza czujność się zmniejsza. Spotkania w domach to najlepsza okazja do tego, by wirus się rozprzestrzeniał" - tłumaczyła Arlene Foster, pierwsza minister regionalnego rządu.

Nicola Sturgeon, szefowa regionalnego rządu, ogłosi dziś nowe zasady dla Szkocji. Według brytyjskich mediów, to samo może zrobić premier Boris Johnson. Niewykluczone jest jego wieczorne orędzie do narodu.
Tymczasem opozycja zarzuca rządowi, że zmarnował lato. Politycy Partii Pracy uważają, że administracja Borisa Johnsona, nie zbudowała skutecznego systemu pozwalającego na wczesne wykrywanie i izolowanie lokalnych ognisk epidemii.

Według nieoficjalnych informacji, wśród planowanych zaostrzeń w Anglii ma być zamykanie pubów i barów o 22:00.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 17 osób zakażonych koronawirusem, o dwie więcej niż wczoraj. Wzrosła liczba hospitalizowanych zakażonych. Dziś wykryto blisko 1350 nowych przypadków, o ponad 200 mniej niż wczoraj. Jednak wykonano zaledwie 56 tysięcy testów. Wczoraj zrobiono ich niemal 20 tysięcy więcej. Zanotowano ponad 350 wyzdrowień. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone koronawirusem, wzrosła o blisko tysiąc i przekroczyła 45 tysięcy. Przed dwoma tygodniami było ich o jedną trzecią mniej.

Większość zakażonych nie wykazuje objawów i przebywa w izolacji w domu. Jednak po raz kolejny wzrosła liczba hospitalizowanych zainfekowanych. W tej chwili w szpitalach przebywa blisko 2,5 tysiąca osób, o ponad 100 więcej niż wczoraj i o prawie 800 więcej niż przed dwoma tygodniami. Nowe przypadki wykryto we wszystkich 20 regionach Włoch, najwięcej w Kampanii i Lacjum ze stolicą w Rzymie.

Tak zwane przychodnie gorączkowe, więcej testów, środki ochronne dla grup podwyższonego ryzyka i nowe zasady kwarantanny mają uzbroić Niemcy do walki z pandemią koronawirusa - zapowiedział w Berlinie minister zdrowia Jens Spahn. Z nastaniem jesieni szef resortu zdrowia spodziewa się w Niemczech gwałtownego wzrostu zakażeń. Rząd federalny podejmie starania o przygotowanie "przychodni gorączkowych" dla pacjentów z klasycznymi objawami chorób układu oddechowego. W ten sposób ma zostać zminimalizowane ryzyko przeistoczenia się szpitalnych poczekalni w ogniska zakażeń. "Te centralne punkty kontaktowe powinny być dostępne w całym kraju" - dodał polityk CDU.

Jens Spahn spodziewa się, że w ciągu kilku tygodni dojdzie do porozumienia z rządami krajów związkowych w sprawie ogólnej strategii testowania w chłodniejszych okresach roku. Planowane są szybkie testy antygenowe na koronawirusa oraz nowe zasady kwarantanny dla osób powracających z państw ze szczególnie wysoką dynamiką zakażeń. Ograniczenie zagrożenia dla grup podwyższonego ryzyka będzie wymagać z kolei "zaostrzonych środków" obowiązujących w życiu codziennym. "W domach spokojnej starości seryjne testy prewencyjne staną się integralną częścią strategii" - tłumaczył szef niemieckiego resortu zdrowia. Minister zdrowia wskazał ponadto na rosnący potencjał testowania w niemieckich laboratoriach. "Tylko w ostatnich czterech tygodniach przeprowadzono jedną trzecią liczby wszystkich testów wykonanych od początku pandemii" - poinformował Jens Spahn.

W ubiegły piątek w Niemczech padł rekord dziennych zakażeń koronawirusem. Odnotowano wówczas prawie 2300 nowych przypadków infekcji.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies