Logo Radio Łódź

Nauka w dobie koronawirusa, piłkarskie derby Łodzi, przyszłość Złoczewa, Bełchatowa i łódzkiego botanika. Podsumowanie tygodnia [PODCAST]

Nauka w szkołach w dobie koronawirusa, ciągły znak zapytania nad odkrywką w Złoczewie i Elektrownią Bełchatów, 65. derby Łodzi, reforma łódzkiego Urzędu Miasta i przyszłość łódzkiego ogrodu botanicznego - to najważniejsze tematy magazynu informacyjnego Radia Łódź Słuchasz i Wiesz – Podsumowanie Tygodnia.

Zaczynamy od sytuacji w szkołach związanej z epidemią. Coraz więcej z nich przechodzi na naukę zdalną, albo na system hybrydowy. Wszystko przez kolejne ogniska choroby powstające właśnie w placówkach edukacyjnych. Pod koniec tygodnia wykryto je m.in. w Szkole Podstawowej nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim – największej tego typu placówce w mieście. Przypadki COVID-19 pojawiły się też w bełchatowskiej „Jedynce” i w Tomaszowie Mazowieckim w jednym z przedszkoli.

Na 1648 publicznych placówek edukacyjnych w regionie całkowicie zdalnie pracuje siedem, a 14 działa w trybie hybrydowym, czyli część uczniów chodzi na zajęcia do szkoły, a część uczy się w domu korzystając z internetu. Z 525 prywatnych placówek trzy działają zdalnie, a w dwóch część uczniów pracuje w domach - wyjaśnia Anna Skopińska z Łódzkiego Kuratorium Oświaty. - Na razie sprawdza zarówno tryb hybrydowy, jak i zdalny. Mamy nadzieję, że te placówki, którym skończy się kwarantanna, hybryda lub zawieszenie działalności, jak u Salezjanów, wrócą do normalnej pracy – mówi rzeczniczka kuratorium.

Do szkoły nie chodzą też uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Łodzi. Na kwarantannie jest dziewięciu nauczycieli i 10 uczniów, którzy mieli kontakt z chorym chłopcem, ale dyrektor placówki Małgorzata Janiuk-Piątkowska zdecydowała, że zdalnie pouczą się wszyscy, do końca obowiązywania kwarantanny, czyli do 24 września.

Część z uczniów tej szkoły mieszka w pobliskiej bursie nr 11. - Nie mamy żadnego zakażonego dziecka, ale z racji tego, że będzie zdalne nauczanie, to dzieci z tej szkoły wyjeżdżają do domów. Pełnoletnie jadą same, po niepełnoletnie przyjeżdżają rodzice - mówiła dyrektorka bursy Grażyna Rucińska.

Gdzie jeszcze dzieci uczą się hybrydowo? W Łodzi m.in. w Szkole Podstawowej nr 42, gdzie przez internet edukuje się 313 uczniów klas IV - VIII i 28 z klas I - III. Zdalne nauczanie przedłużono tam do 21 września, ponieważ wśród uczniów wykryto drugi przypadek zakażenia.

Zajęcia zawieszono też w przedszkolu nr 185, gdzie koronawirusa ma troje dzieci. Zakażenie koronawirusem stwierdzono też w placówkach oświatowych w Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie i Tomaszowie Mazowieckim.

Czytaj także Kwarantanna w wieluńskiej podstawówce

W Piotrkowie Trybunalskim zakażenie stwierdzono u jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 12. Zgodnie z wytycznymi sanepidu na kwarantannę trafiło 15 nauczycieli oraz uczniowie klasy, do której uczęszczało zakażone dziecko. Tak będzie do 21 września.

W Bełchatowie zakażenie stwierdzono ucznia czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 1. Dziecko od tygodnia nie miało kontaktu ze swoimi kolegami, dyrekcja placówki wdrożyła zalecenia sanepidu. Uczniowie klasy, do której chodzi zostają w domach i będzie dla nich prowadzone nauczanie zdalne. Na kwarantannę skierowanych zostało również ośmioro nauczycieli wraz z rodzinami.

W Tomaszowie Mazowieckim zakażenie wykryto w jednym z przedszkoli. Na kwarantannę trafili nauczyciele oraz część dzieci korzystających z placówki. Do 25 września przedszkole pracuje zdalnie.

Do normalnej pracy wróciła za to Szkoła Podstawowa nr 23 w Łodzi. Dyrektor placówki Elżbieta Jankowska-Muzolf dobrze ocenia zarówno tryb hybrydowy, jak i samą współpracę z sanepidem i miastem przy podejmowaniu decyzji o zmianie sposobu nauczania. - Przez te dwa dni po prostu wdrażaliśmy ten system nauczania zdalnego, jaki opracowaliśmy sobie już pod koniec tamtego roku. Jeśli chodzi o sanepid, to uzyskaliśmy wielką pomoc i wsparcie, jakiego było nam potrzeba. Również nasz organ prowadzący był w tych dniach naprawdę pomocny – zaznacza dyrektorka.

Korzystanie ze zdalnego trybu nauczania zdecydowanie ułatwiło doświadczenie z czasu lockdownu, kiedy szkoły testowały na żywym organizmie nauczanie przez internet. Teraz liczą jednak na to, że nie będą musiały z niego często korzystać.

Koronawirus pojawia się nie tylko w szkołach. Narażeni na niego są wszyscy – niezależnie od tego, jakie stanowiska piastują. Przykładem może być zakażenie posła Prawa i Sprawiedliwości Roberta Telusa, który o swojej chorobie poinformował na Twitterze.

„Potwierdzono u mnie zakażenie koronawirusem. Początki choroby były ciężkie, teraz jest znacznie lepiej. Obecnie przebywam w izolacji. Moja cała rodzina objęta jest kwarantanną, na razie nie mają objawów. Proszę, uważajcie na siebie” - napisał na portalu.

A skoro już przy zakażeniach jesteśmy, to w miniony poniedziałek gościem Radia Łódź był demograf z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Piotr Szukalski. Mówił o pogarszającej się sytuacji demograficznej regionu i stolicy województwa. Przy okazji zapytaliśmy profesora także o epidemię i o to, czy może ona pogorszyć i tak już nie najlepszą sytuację demograficzną. - Prawie o połowę zmniejszyła się liczba zawartych małżeństw, a o ponad 30 proc. liczba rozwodów. Pozamykanie sądów i przejście na tryb zdalny nie nadaje się specjalnie na orzekanie tak subtelnych rzeczy jak rozwód - dodaje ekspert.

Epidemia to nie tylko konsekwencje zdrowotne, i nie dotyczy tylko zamykania pewnych dziedzin życia. To także konsekwencje dotyczące gospodarki. Zapytaliśmy Piotra Szukalskiego, czy możemy się spodziewać np. większych emigracji związanych z zarobkami. - Migracje, jeśli będą, to tylko lokalnie, z tych części kraju, gdzie sytuacja ekonomiczna bardzo się pogorszyła - wyjaśniał prof. Szukalski. I przewidywał, że wiele osób zostanie w trybie pracy zdalnej. A to będzie oznaczało, że wzrośnie liczba osób, które zdecydują się mieszkać w podmiejskich miejscowościach i dojeżdżać do dotychczasowej pracy tylko raz na jakiś czas. Poza tym ludzie będą się osiedlać znacznie dalej niż do tej pory. To z kolei spowoduje, że prawdopodobnie te osoby przestaną być “użytkownikami” miasta.

Wykładowca UŁ podkreśla jednak, że dokładne konsekwencje demograficzne epidemii będzie można ocenić dopiero, kiedy pojawią się dane z Głównego Urzędu Statystycznego, np. dotyczące dzietności. Tych można spodziewać się dopiero za kilka miesięcy. 

W mijającym tygodniu gorąco było zarówno w Sejmie, jak i w stolicy województwa. Zacznijmy jednak od Warszawy i głosowania w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, która - jak się okazuje - stała się „kością niezgody” w koalicji. Zjednoczona Prawica nie była jednomyślna, co do tak zwanej „piątki dla zwierząt”, czyli ustawy, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Od kilku dni wokół tych właśnie zapisów rozgorzały w debacie publicznej ogromne emocje. Jak się okazuje na tyle duże, że część posłów Prawa i Sprawiedliwości nie poparła zaproponowanych rozwiązań. Przeciwni byli również posłowie Solidarnej Polski, a część posłów Porozumienia wstrzymała się od głosowania. Ostatecznie ustawa została przyjęta, ale dzięki głosom opozycji, co doprowadziło do bardzo zasadnych pytań o przyszłość rządu i koalicji.

Za przyjęciem noweli ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Przeciwko opowiedział się m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wśród posłów Zjednoczonej Prawicy, którzy zagłosowali przeciwko jest dwóch posłów z regionu łódzkiego: Tadeusz Wozniak z Solidarnej Polski i Tomasz Rzymkowski, członek klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem tego ostatniego pojawiające się od rana zapowiedzi o końcu koalicji Zjednoczonej Prawicy są tylko elementem i etapem negocjacji pomiędzy koalicjantami. - Jak to dalej będzie wyglądało? Trudno powiedzieć. Żywo nie uczestniczę w tych rozmowach, nie jestem przedstawicielem żadnego ze stronnictw sojuszniczych.

Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski nie wierzy w rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy. Sam głosował przeciwko tzw. „Piątce dla zwierząt”, ponieważ - jak tłumaczy - kierował się groźbą bankructwa wielu polskich hodowców. - Podchodzimy do tego na spokojnie. Jako Solidarna Polska pokazaliśmy, że nikt nas nie złamie. Przed nami poważny czas - trzy lata do wyborów. Usiądźmy, ułóżmy sobie wszystko.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Nie tylko w Sejmie mijający tydzień był gorący politycznie. W Łodzi rozpoczęły się zmiany w łódzkim magistracie. To zapowiadana od kilku tygodni reforma, która zaczęła się od przedstawienia nowego wiceprezydenta, czyli Adama Pustelnika. O jego nominacji nieoficjalnie mówiło się co najmniej od kilku tygodni, i te informacje się potwierdziły. Prezydent Hanna Zdanowska mówi, że urząd potrzebuje zmian i to właśnie pierwsza z nich. - Adamowi Pustelnikowi w zakresie obowiązków powierzam wszystko, co jest związane z urbanistyką, architekturą, biura architekta miasta, wydział urbanistyki i architektury i przede wszystkim dysponowanie majątkiem. Ponadto również biuro rozwoju gospodarczego i współpracy zagranicznej - dodaje Hanna Zdanowska.

(Fot. uml.lodz.pl)

Kim jest człowiek, który ma zająć się w mieście tak kluczowymi obszarami? Ma zaledwie 32 lata, ukończył kilka uczelni, m.in. Uniwersytet Łódzki, ale też szkołę biznesu na Oxfordzie. Był dyrektorem Biura Obsługi Inwestora w łódzkim magistracie, a później pełnomocnikiem prezydenta miasta do spraw kontaktu z inwestorami. Pracował też w sektorze prywatnym – tam jednak brakowało mu wyzwań - wyjaśnia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Adam Pustelnik może być brany pod uwagę jako potencjalny następca prezydent Hanny Zdanowskiej. Tak jego powołanie oceniają komentatorzy i publicyści. Nazwisko młodego współpracownika pani prezydent już wcześniej pojawiało się w kontekście politycznym. Rok temu był forsowany jako lider łódzkiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - przypomina publicysta Dziennika Łódzkiego Marcin Darda. - Warto cofnąć się pamięcią rok wstecz, ponieważ już wtedy Hanna Zdanowska chciała uczynić Adama Pustelnika numerem jeden łódzkiej listy KO. To skończyło się spektakularną porażką, ale było też sygnałem, że ona będzie w niego politycznie inwestować - komentuje redaktor Marcin Darda.

O tym, że nominacja nowego wiceprezydenta to decyzja polityczna a nie merytoryczna przekonani są radni miejskiej opozycji. Szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Radosław Marzec jest zdania, że za nominacją Adama Pustelnika nie stały argumenty merytoryczne. - Nikt nie wspomina z jakich powodów jest dokonywana ta zmiana. Dostrzegam, że jest jakaś walka w Platformie Obywatelskiej o stanowiska. Natomiast mieszkańcy oczekują raczej rozwiązań, które poprawiają funkcjonowanie życie w naszym mieście, a nie walki o stanowiska - mówi Radosław Marzec.

Czy jednak takie spekulacje są bliskie prawdy? Zaprzecza temu sam zainteresowany. - Słyszałem tyle spekulacji w sferze medialnej. Bardzo często rzeczywistość weryfikowała te kandydatury. Trzy lata to bardzo długo, to w większości spekulacje, a według mojej wiedzy pani prezydent Zdanowska nigdzie się nie wybiera - mówił Pustelnik.

Jak dodaje nowy wiceprezydent, nie zamierza on wstępować do żadnej partii i nie będzie politykiem. To jego zdaniem nie jest konieczne, żeby dobrze zarządzać miastem. - Nie jestem i nie byłem nigdy członkiem żadnej partii politycznej. Uważam, że nie każdy, kto piastuje stanowisko publiczne jest politykiem. Nie zamierzam wstępować do żadnego z ugrupować - dodaje.

Nowy wiceprezydent pod koniec tygodnia był gościem Radia Łódź.

Nominacja nowego wiceprezydenta to jednak dopiero początek zmian w łódzkim magistracie. Poprzednik Adama Pustelnika, czyli Wojciech Rosicki objął funkcję sekretarza miasta. Będzie odpowiedzialny przede wszystkim za wdrażanie nowej strategii rozwoju Łodzi i nadzór nad funkcjonowaniem całego urzędu.

(Fot. Agata Gwizdała )

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówi, że dotychczasowy sposób funkcjonowania sekretarza miasta kompletnie się zmieni. - W rzeczywistości stanie się "super wiceprezydentem". Poprosiłam Wojciecha Rosickiego, by zajął się bezpośrednio nadzorem stworzenia Centrum Aktywności Miejskiej. Będzie nadzorował i sprawował kontrolę nad dyrektorami departamentów, ale także nad strategicznymi wydziałami, jak Zarząd Dróg i Transportu, Biuro Strategii, Biuro Projektowe i Zarząd Inwestycji Miejskich - mówi prezydent Zdanowska.

Wojciech Rosicki nową funkcję przyjmuje z satysfakcją, ale także z obawami. Zapowiada, że pierwsze zmiany w funkcjonowaniu urzędu powinny być widoczne w ciągu najbliższych kilku tygodni. - Trzeba zakasać rękawy, aby zrealizować zadania nałożone na mnie przez panią prezydent. Potrzebna jest przebudowa urzędu i trochę zmiana mentalności urzędników. Będziemy pracowali nad tymi pomysłami - mówi Rosicki.

Dotychczasowa sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko pozostaje w urzędzie. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że może też objąć stanowisko prezesa łódzkiego lotniska. Nie potwierdza tego prezydent Łodzi, która zmiany w spółkach miejskich ogłosić ma w październiku.

Nadal pozostajemy w Łodzi, a konkretniej w łódzkim ogrodzie botanicznym, wokół którego w ostatnich dniach narasta sporo emocji. Do 2 października trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian w łódzkim arboretum. Magistrat zastanawia się nad inwestycją w infrastrukturę na terenie ogrodu, chodzi np. o rozbudowę punktów gastronomicznych. Ogród leży na sercu jego bywalcom, którzy nie chcą radykalnych zmian i boją się o jego przyszłość. Czy mają się o co martwić?

Placówka stanowi jedną z najważniejszych form ochrony przyrody i zgodnie z założeniami ma zajmować się przede wszystkim edukacją i badaniami naukowymi, a nie rozrywką.

Po ostatnim spotkaniu urzędników z mieszkańcami, do radnych Prawa i Sprawiedliwości dotarły niepokojące informacje. Liczący 67 hektarów ogród mógłby zostać zmniejszony o zachodnią część - mówi Marta Grzeszczyk z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska RMŁ. - Żądamy bardzo jasnej i jednoznacznej deklaracji od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, że obszar Ogrodu Botanicznego w Łodzi nie zostanie zmniejszony. I że zachodnia część ogrodu nie zostanie przekazana ani wydzierżawiona jakimkolwiek deweloperom i osobom, które by tę wartościową dla Łodzi tkankę zniszczyły - podkreśla Marta Grzeszczyk z PiS.

Maciej Riemer, dyrektor departamentu Ekologii i Klimatu w Urzędzie Miasta dementuje pogłoski o planach zmniejszenia botanika. Dodaje, że nie chodzi o uczynienie z ogrodu parku rozrywki, tylko dopełnienie go funkcjami wspierającymi.

Na posiedzeniu komisji finansów Rady Miejskiej wykreślono z budżetu warty 2,5 mln zł projekt stworzenia ogrodu różanego dofinansowany z pieniędzy unijnych. Dyrektor Riemer tłumaczy, że projekt miał poważne błędy i musi zostać poprawiony. - Ten projekt miał wady merytoryczne, które powodowały drastyczny wzrost kosztów. W trakcie realizacji musielibyśmy zwiększyć finansowanie tego przedsięwzięcia o 50 procent. W dobie koronawirusa nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Nie zarzucamy tego projektu, musieliśmy go odłożyć - mówi dyrektor.

Magistrat będzie musiał ponownie złożyć wniosek o finansowanie unijne i przeformułować projekt. Władze miasta liczą, że uda się w niego włączyć propozycje, które padną w trakcie konsultacji społecznych.

Czytaj także: Dyrektor Departamentu Ekologii łódzkiego magistratu doradza firmie zajmującej się nieruchomościami. Czy wpłynie to na przyszłość miejskiego ogrodu botanicznego?

A jaka będzie ostatecznie przyszłość Ogrodu Botanicznego w Łodzi? Na te pytania mają właśnie odpowiedzieć m.in. konsultacje z mieszkańcami, który potrwają do 2 października.

Niepewny jest też los Złoczewa i Bełchatowa, ponieważ wciąż nie wiadomo, jaka ostatecznie zapadnie decyzja, co do nowej odkrywki węgla brunatnego właśnie w Złoczewie, która mogłaby zapewnić funkcjonowanie bełchatowskiej kopalni i elektrowni aż do 2060 roku. Już w sierpniu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska powinna wydać decyzję w tej sprawie, jednak po raz kolejny przedłużyła termin opublikowania dokumentu – tym razem do listopada. Jednocześnie na stole leżą rządowe dokumenty, które mówią o redukcji wykorzystywanej w Polsce energii z węgla.

O to, czy w Złoczewie powstanie odkrywka, zapytaliśmy wicepremiera Jacka Sasina, który był gościem Radia Łódź. - Minister środowiska rzeczywiście jeszcze nie podjął decyzji, co do koncesji dla Złoczewa. Myślę, że jest to spowodowane tym, że nie ma jednoznacznego stwierdzenia, jakie rozwiązanie byłoby lepsze z punktu widzenia społecznego, czy środowiskowego - wyjaśniał Jacek Sasin, dodają, że w samym Złoczewie opinie są podzielone, ponieważ jedni chcą tej kopalni, inni nie.

- Unijnym założeniem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej dla całej wspólnoty do 2050 roku - przypomina wicepremier Sasin. - Mamy politykę w Unii Europejskiej zmierzającą do tego, aby wyeliminować węgiel z energetyki, także poprzez bardzo wysokie opłaty emisyjne, które są nakładane na produkcję energii z węgla. To powoduje, że ta produkcja staje się ekonomicznie nieuzasadniona. Ta energia jest droga i wypychana z rynku przez energię produkowaną z innych źródeł. A jeśli chodzi o Złoczew, to musi być to decyzja bardzo wyważona i przemyślana. Musimy brać pod uwagę wiele okoliczności. Część, to są te warunki, które nam narzuca Unia Europejska, ale mamy też swoje uwarunkowania - dodaje Jacek Sasin.

Te uwarunkowania to kwestie finansowania inwestycji związanych z zastąpieniem energetyki węglowej tą opartą o inne źródła energii. To także kwestie społeczne.

Niezależnie od tego Polska Grupa Energetyczna czeka na koncesję. - Koncentrujemy się na uzyskaniu koncesji, aby mieć taką opcję rozwoju. Jednak ewentualne jej uzyskanie, nie oznacza realizacji inwestycji. Ten projekt jest analizowany z wielu perspektyw - wyjaśnia Małgorzata Babska z departamentu komunikacji korporacyjnej grupy kapitałowej PGE.

Polska Grupa Energetyczna, niezależnie od procesu koncesyjnego, ma plany inwestowania w zieloną energię w rejonie Bełchatowa. - Z dostępnych badań wynika, że zielone inwestycje mogą dać znacznie więcej miejsc pracy, niż obecnie oferują regiony górnicze - dodaje Babska.

Złoczew ma być alternatywą dla kończących się zasobów węgla brunatnego pod Bełchatowem. Koncesji jednak do tej pory nie ma. Toczy się bowiem postępowanie w sprawie odwołania od decyzji środowiskowej dla nowego złoża. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny odroczył wydanie postanowienia w tej sprawie. Tym razem do 30 listopada. Jak czytamy w zawiadomieniu: "przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy".

To mocno niepokoi bełchatowian. Zwłaszcza pracowników kopalni i elektrowni. Kilka miesięcy temu głośno demonstrowali swoje oczekiwania. Zapowiadają kolejne protesty i przeprowadzenie referendum strajkowego. - Kopalnia i elektrownia to miejsca pracy, nie tylko dla Bełchatowa - mówi Adam Olejnik z kopalnianej Solidarności. - My żyjemy w takiej niepewności, co będzie z Bełchatowem, co będzie z naszymi miejscami pracy. Nasz region utrzymuje się jedynie z energetyki opartej na węglu - dodaje związkowiec.

Podobnie myślą mieszkańcy Bełchatowa. - Nie będzie odkrywki, to ludzie nie będą mieli w Bełchatowie co robić. - Powinna ona powstać, powinny być kopalnie też na Śląsku. To może się zmienić za 200 lat, ale nie teraz - mówią.

Największe emocje wśród mieszkańcy terenów, gdzie miałaby być prowadzona odkrywka, panowały kilka lat temu. Teraz powątpiewają w jej powstanie. Urząd w Złoczewie jest zasypywany pytaniami w tej sprawie. Tylko nie bardzo wiadomo, co odpowiedzieć pytającym. A osobną kwestią pozostaje inwestowanie przez mieszkańców na terenie potencjalnej odkrywki.

Sytuacja w Złoczewie budzi na tyle dużo wątpliwości, że górnicy nie wykluczają protestu. Zresztą taki protest już jest planowany na Śląsku. Tamtejsi związkowcy chcą rozmawiać o przyszłości całego górnictwa z rządem i podkreślają: „jeśli takich rozmów nie będzie, zaczniemy strajkować”. Jeśli dojdzie do akcji protestacyjnej, dołączy do niej na pewno także Bełchatów – uważa jeden z gości Radia Łódź Patryk Marjan – górnik i polityk Konfederacji.

Wiele zatem wskazuje na to, że odkrywki w Złoczewie jednak nie będzie. A to każe zadawać kolejne pytania – jaka przyszłość czeka region bełchatowski, jak wpłynie to na okolice miasta, gdzie większość osób jest powiązana z górnictwem, i jaki będzie plan restrukturyzacji tego regionu. To wciąż pytania, na które odpowiedzi nie znamy.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Na koniec całkowicie zmieniamy temat, ponieważ warto odnotować, że w minioną środę rozegrane zostały 65. piłkarskie derby łodzi. To zawody, które są świętem nie tylko w mieście, ale również w całym regionie. Na starcie drużyn Widzewa Łódź i Łódzkiego Klubu Sportowego kibice czekali trzy lata. Tym razem lepszy okazał się ŁKS, który pokonał Widzew na własnym boisku 2:0.

To na pewno nie było najpiękniejsze widowisko. Cele były jednak inne - wygrać. Trenerzy wybrali odmienne nastawienie obu ekip. W ŁKS-ie postawili na spokój, Widzew z kolei rzucił się agresywnym pressingiem od początku. - Nie możemy piłkarzom odbierać determinacji, ducha walki i tego, że chcieli tym meczem wrócić na dobrą stronę - przyznał po spotkaniu Enkeleid Dobi, trener Widzewa.

- Był to mecz typowo derbowy, czyli dużo walki, ale byliśmy dobrze przygotowani i wiedzieliśmy czego możemy spodziewać się po Widzewie. Była tylko kwestia tego, żebyśmy zaczęli grać swoją piłkę. Nie zawsze nam to się udawało, ale kontrolowaliśmy ten mecz i dlatego zwyciężyliśmy 2:0 - dodał Maksymilian Rozwandowicz, strzelec pierwszej bramki.

Zobacz też, fotorelację z 65. Derbów Łodzi

Choć piłkarze ŁKS-u przyzwyczaili w poprzednim sezonie do rozgrywania długich akcji, co lubi też obecny trener tej drużyny, a w przeszłości szkoleniowiec Widzewa, tym razem ełkaesiacy mieli jak najszybciej przerzucać ciężar gry na połowę rywala. - Byliśmy w każdej formacji lepsi od Widzewa. Graliśmy piłkę bardziej dojrzałą, poukładaną i z tego brały się sytuacje oraz bramki. Nie bawiliśmy się w jakieś koronkowe rozgrywanie piłki. Po prostu było dużo arytmii, zmienności w naszej grze. Oczywiście Widzew też takie sytuacje miał, ale na posterunku stał Arek Malarz - przyznał Wojciech Stawowy.

Gospodarze po końcowym gwizdku nie ukrywali, że znów stracili gole po błędach indywidualnych, co w ostatnich spotkaniach stało się smutną normą. - Na 0:1 straciliśmy bramkę po stałym fragmencie gry, gdzie łatwo daliśmy dojść przeciwnikowi do strzału głową. Drugi gol był taki trochę dziwny, bo sędzia daje rzut pośredni, ełkaesiacy zagrywają do przodu i zdobywają kolejną bramkę. No nie może tak być, że piłka stoi na boisku, a za chwilę przeciwnik wychodzi nagle na sam na sam z bramkarzem - nie ukrywał Marcin Robak, kapitan widzewiaków.

Mimo błędów w defensywie popełnionych przez Widzew, trener rywali komplementował beniaminka Fortuna 1. Ligi. - Oglądaliśmy te mecze, które Widzew grał z Radomiakiem i Chrobrym i naprawdę obecna pozycja w tabeli nie oddaje tego, co ten zespół prezentuje - przyznał Wojciech Stawowy.

Z kolei szkoleniowiec Widzewa zwracał uwagę na różnicę jeśli chodzi o sytuację obu klubów. - Dzisiaj graliśmy z drużyną, która oczywiście jest spadkowiczem z ekstraklasy i miała więcej czasu do przygotowania niż my i grają tym samym składem od maja - zauważył Enkeleid Dobi.

Widzewiacy swoje braki próbowali nadrabiać zaangażowaniem. To w pewnym momencie przerodziło się jednak w niezdrową agresję, przez co było wiele przerw w grze i kartek. W końcówce za drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną plac gry opuścić musiał Bartłomiej Poczobut.

- Pod względem sportowym nie było to dobre widowisko. Mecz szarpany, rwany, z dużą ilością gry brutalnej. Niektórym zawodnikom puszczały nerwy. Zamiast grać w piłkę, próbowali tylko walczyć i to nie zawsze fair, dlatego była tak duża liczba kartek. Widać, że Widzew nie wytrzymał tego meczu pod względem psychicznym. Po czerwonej kartce ŁKS już zdecydowanie panował nad spotkaniem - podsumował Marek Chojnacki były piłkarz i trener ŁKS-u.

- Mam nadzieję, że po tych niektórych wejściach i zachowaniach żaden z zawodników nie będzie potrzebował pomocy lekarskiej przez co wypadnie z gry w kolejnym spotkaniu - dodał Chojnacki.

A na kolejne derby nie trzeba będzie już czekać tak długo, te zostaną rozegrane jesienią.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką