Logo Radio Łódź

600 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 31 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 600 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 31 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 75 tys. 734. Dzisiaj (16 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 600 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 31 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (111), mazowieckiego (70), śląskiego (62).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 10 chorych na COVID-19. Wśród nich są 2 osoby hospitalizowane w Łódzkiem. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 237 osób, z czego 247 w Łódzkiem.

  • Od początku epidemii wyzdrowiało 62 110 chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, ostatniej doby – 562 osoby – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

  • Ministerstwo podało też, że w szpitalach przebywa 2007 chorych na COVID-19. Pod respiratorem jest obecnie 86 pacjentów.

  • Kwarantanną objęto 94 273 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8062 osoby.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Nowe przypadki zakażeń wykryto na południu regionu. Czytaj więcej

Ponad 1 milion 300 tysięcy złotych ma trafić do łódzkich instytucji kultury, które ucierpiały podczas epidemii koronawirusa. Magistrat przygotował poprawkę do budżetu, którą w środę (16 września) na sesji mają zająć się radni. Czytaj więcej

Z powodu zakażeń kilka łódzkich szkół i przeszkoli zmienia organizację pracy na hybrydową lub zdalną. Zmiany dotyczą podstawówek nr 23, 42, 116, 138, a także LO nr 44. Czytaj więcej

Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba przekazał dziś szpitalowi w Skierniewicach sprzęt medyczny o wartości 600 tys. zł. Placówka wzbogaciła się o nowy sterylizator i respiratory. Czytaj więcej

Zobacz też: W ICZMP zbadają dzieci, które zakażone były koronawirusem

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

 

Jest nowa lista krajów z zakazem lotów

Rząd opublikował nową listę krajów, z i do których w najbliższym czasie nie będzie można organizować regularnych rejsów pasażerskich. W rozporządzeniu znalazło się 30 państw, w tym po raz pierwszy Francja.
Zniesiono natomiast zakaz lotów do Rumunii, Albanii, Malty i Kosowa. Kraje te były objęte zakazem przez poprzednie rozporządzenia. Na liście nadal są takie państwa, jak Izrael, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, czy Stany Zjednoczone.

Według zapowiedzi z zeszłego tygodnia lista krajów z zakazem lotów miała zawierać 31 krajów. Na początku tego tygodnia pojawił się natomiast w Biuletynie Informacji Publicznej projekt rozporządzenia, który nie zawierał takiej listy. Definiował jedynie poziom liczby zachorowań, po przekroczeniu którego realizowanie regularnych rejsów pasażerskich byłoby zakazane. Współczynnik ten wynosił 90 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na sto tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ostatecznie jednak w nowym, obowiązującym od 16 września rozporządzeniu pojawi się lista państw objętych zakazem.

Rozporządzenie definiuje dwa wyjątki od zakazu. Pierwszy dotyczy samolotów czarterowych, które zostały wprowadzone do rozkładu lotów przed wejściem w życie rozporządzenia. Drugim wyjątkiem, który po raz pierwszy pojawia się w rządowej legislacji, jest wyłączenie spod zakazu państw, deklarujących wykonywanie testów na obecność koronawirusa na lotniskach. Państwa te deklarują też wpuszczanie na pokład samolotów jedynie pasażerów z negatywnym wynikiem takiego testu.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać przez dwa tygodnie

Minister edukacji narodowej Piontkowski: bezpieczny powrót do szkoły

Bezpieczny powrót do szkoły oraz podsumowanie pierwszych dwóch tygodni nauczania było tematem posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na posiedzeniu rozmawiano też o finansowaniu edukacji. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zauważył, że procedury w związku z powrotem do szkoły są podobne, jak w innych krajach europejskich. „Przyjęliśmy za standardowy typ pracy szkoły, powrót do zajęć stacjonarnych, w których uczniowie stykają się bezpośrednio z nauczycielami. Mankamenty nauczania zdalnego przez tych kilka miesięcy były widoczne prawie we wszystkich krajach, które zostały zmuszone zareagować na epidemię w ten sposób, że zamykały szkoły i przechodziły na system kształcenia na odległość. Wszędzie były podobne mankamenty, także negatywne skutki psychologiczne, społeczne o gospodarczych nie wspomnę.”- wyjaśnia minister MEN. Minister Dariusz Piontkowski zapewnił, że rząd i samorząd prowadzą dialog w sprawie finansowania edukacji w Polsce.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewnił, że nauka w szkole jest bezpieczna. „Główny inspektorat sanitarny, ale także cała Państwowa Inspekcja Sanitarna dziękuje dyrektorom szkół, rodzicom, samorządowcom za to, że dzieci mogły spokojnie wrócić do szkoły. W tej chwili naszym problemem epidemiologicznym nie jest rozprzestrzenianie się wirusa w szkołach, tylko cały czas duże eventy i wesela.”- wyjaśnia Jarosław Pinkas.

Wydatki na edukację, zgodnie z danymi Eurostatu za 2017 i 2018 rok, są wyższe niż średnia europejska. W liczbach bezwzględnych wydatki Polski na edukację są niższe niż we Francji, Luksemburgu czy Niemczech, ale procentowy ich udział w PKB jest wyższy niż średnia europejska.

Wrocław: nowoczesne urządzenie do testów na koronawirusa

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu dostał nowoczesne urządzenie, które w 20 minut pokaże, czy pacjent jest zakażony koronawirusem.

Urządzenie będzie używane w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym do diagnozowania pacjentów w ciężkim stanie. Jak mówi Krystyna Jasińska z USK, to pozwoli szybciej i bezpieczniej ratować chorych.

"Dwudziestominutowy test pozwala nam bardzo szybko zaopiekować się takim pacjentem. W tej chwili test trwa około czterech godzin" - mówi Krystyna Jasińska. "To, co jest potrzebne - ileś urządzeń - do normalnej pracy w laboratorium molekularnym, mieści się w tej jednej kasetce. Tu się dodaje tylko płyn wymazowy z nosogardzieli lub gardła - 0,2 mililitra, wkłada się do urządzenia i po 20 minutach mamy odczyt" - wyjaśnia Krystyna Jasińska.

Użycie czytnika pozwala nie tylko wykryć COVID19, ale także grypę. Urządzenie warte blisko 60 tysięcy złotych zostało podarowane przez Fundację Wspólnota Pokoleń i Fundację PGNiG.

 

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie zanotowano największą, jak dotychczas, liczbę nowych przypadków śmiertelnych spowodowanych Covid-19. Również liczba nowych zakażeń pozostaje na wysokim poziomie. Ostatniej doby z powodu Covid-19 na Ukrainie zmarło 76 osób. Po wykonaniu 51 tysięcy testów wykryto prawie 3 tysiące nowych przypadków koronawirusa. Ogółem o początku trwania epidemii zakażenie zdiagnozowano u 162 tysięcy osób. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia, na ponad 28 tysięcy szpitalnych miejsc przygotowanych do leczenia pacjentów z Covid-19, zajętych jest już około 12 tysięcy. Ostatniej doby najwięcej, bo 380 przypadków nowych zakażeń wykryto w obwodzie tarnopolskim. Na drugim miejscu znalazła się ukraińska stolica. Tutaj, zdiagnozowano 356 nowych przypadków SARS-CoV-2.

935 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 29,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Indie są drugim na świecie krajem, gdzie liczba zachorowań na COVID-19 przekroczyła 5 milionów. Więcej przypadków koronawirusa zanotowano jedynie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zachorowało 6 milionów 700 tysięcy osób. Brazylia gdzie liczba ofiar śmiertelnych jest jedną z najwyższych na świecie, poinformowała, że w kraju zmarło wczoraj ponad 1100 osób, najwięcej od początku września.

Chiny zaczynają szczepić na koronawirusa tysiące swoich obywateli. Informacja ta wywołała zaniepokojenie specjalistów, bo opracowywana tam szczepionka nie przeszła jeszcze wszystkich niezbędnych testów. Tą samą substancję dopuściły do użytku także Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Światowa Organizacja Turystyczna informuje tymczasem, że straty w sektorze turystycznym na świecie od początku pandemii wynoszą co najmniej 450 miliardów dolarów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że amerykańska szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie gotowa za trzy-cztery tygodnie. Podkreślił, że są to prognozy urzędników ds. zdrowia publicznego i firmy Pfizer. "Jesteśmy już bardzo blisko uzyskania szczepionki" - powiedział prezydent USA. Jego zdaniem poprzedniej administracji wdrożenie szczepionki zajęłoby o wiele więcej czasu ze względu na oczekiwanie na zgodę Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz inne atesty.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

We Włoszech na lotnisku Fiumicino ruszają dziś eksperymentalne loty "covid free". Na pokład będą wpuszczani tylko pacjenci z ujemnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. To wspólna inicjatywa zarządu  lotniska, narodowego przewoźnika Alitalia i regionu Lacjum. Loty "covid free" będą odbywać się na trasie Rzym-Mediolan Linate. Na siedem kursów dziennie dwa popołudniowe będą przeznaczone tylko dla pasażerów z certyfikatem o ujemnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Pasażerowie wejdą na pokład po poddaniu się szybkiemu testowi antygenowemu lub okazaniu poświadczenia negatywnego wyniku wymazu molekularnego bądź antygenowego, wykonanego w ciągu 72 godzin przed lotem. Eksperyment służy przywracaniu regularnego ruchu lotniczego. Nie wyklucza się, że praktyka ta zostanie rozszerzona na loty na innych trasach, także międzynarodowych, zwłaszcza tam, gdzie panuje trudna sytuacja epidemiologiczna lub gdzie nie przeprowadza się prewencyjnych badań przesiewowych, a obowiązuje kwarantanna.

Z badań Polikliniki Gemelli wynika, że wciąż obniża się średnia wieku osób, które poważnie chorują po zakażeniu koronawirusem. Najciężej chory leczony obecnie w tym rzymskim szpitalu ma 52 lata. Wielu ozdrowieńców od miesięcy wciąż narzeka na zdrowotne niedogodności.

Wiek ciężko chorych z powodu zakażenia koronawirusem spada systematycznie od lipca. Wcześniej największe komplikacje występowały u 65- 80-latków , potem u 40-60-latków, ale coraz częściej wykrywa się zakażenie u 30-latków. Ci ostatni, mimo że bez lub z nieuciążliwymi symptomami, zakażają starszych w rodzinie. To dlatego na oddziały intensywnej terapii znów trafiają pacjenci 70-letni i starsi. Jednocześnie jednak częściej niż poprzednio kurowani są tam 45-55-latkowie. O ile w marcu leczenie na intensywnej terapii trwało 3-4 tygodnie, to dziś 10-15 dni. Intensywność choroby jednak nie zmieniła się.

Szpital Gemelli obecnie prowadzi intensywną terapię dla takiej samej liczby przedstawicieli młodego i starszego pokolenia, przy czym najpoważniejszy przypadek dotyczy 52-letniego pacjenta. „Mamy ozdrowieńców sprzed 6 miesięcy: jedni czują się świetnie, inni narzekają na ciągłe duszności i trudności w oddychaniu, problemy z węchem i smakiem ” - mówi Massimo Antonelli , dyrektor oddziału anestezjologii i reanimacji szpitala Gemelli. Dodaje, że pełne wyzdrowienie po zakażeniu koronawirusem może nastąpić nawet po wielu miesiącach.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką