Logo Radio Łódź

Koronawirus w Polsce. Nie żyją 24 kolejne osoby, w tym 3 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 605 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 17 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 75 tys. 134. Dzisiaj (15 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 605 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 17 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (120), mazowieckiego (98), śląskiego (62).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 24 chorych na COVID-19. Wśród nich są 3 osoby hospitalizowane w Łódzkiem. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 227 osób, z czego 245 w Łódzkiem.

  • Od wczoraj wyzdrowiało 451 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest 61548 ozdrowieńców.

  • Ministerstwo Zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 1 996 osób, z czego 92 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywa obecnie 95241 osób, a 6 934 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Ponad 1 milion 300 tysięcy złotych ma trafić do łódzkich instytucji kultury, które ucierpiały podczas epidemii koronawirusa. Magistrat przygotował poprawkę do budżetu, którą w środę (16 września) na sesji mają zająć się radni. Czytaj więcej

Z powodu zakażeń kilka łódzkich szkół i przeszkoli zmienia organizację pracy na hybrydową lub zdalną. Zmiany dotyczą podstawówek nr 23, 42, 116, 138, a także LO nr 44. Czytaj więcej

Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba przekazał dziś szpitalowi w Skierniewicach sprzęt medyczny o wartości 600 tys. zł. Placówka wzbogaciła się o nowy sterylizator i respiratory. Czytaj więcej

Zobacz też: W ICZMP zbadają dzieci, które zakażone były koronawirusem

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

 

Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera zgierski szpital

205 tysięcy złotych z Agencji Rozwoju Przemysłu trafiło do Wielospecjalistycznego Szpitala imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Środki te zostaną przekazane na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

To kolejne wsparcie ze strony spółek skarbu państwa, które trafia do zgierskiej placówki - mówi wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin. - Już wiosną tego roku, w marcu, prawie dwa miliony złotych przekazała Polska Grupa Energetyczna i około 180 tysięcy Wojskowe Zakłady Lotnicze. Dzisiaj spotykamy się tutaj przy okazji kolejnej transzy wsparcia, tym razem ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu kolejną kwotą 205 tysięcy złotych - powiedział Jacek Sasin.

Na początku epidemii szpital w Zgierzu został przekształcony w szpital jednoimienny, czyli przeznaczony dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Dzisiaj placówka funkcjonuje już dwutorowo, to znaczy ma oddział przeznaczony dla pacjentów z Covid-19, ale przyjmuje także pozostałych pacjentów - mówi dyrektor szpitala Agnieszka Jóźwik. - Jesteśmy już na tym etapie, kiedy cały czas działa szpital w budynku psychiatrycznym. Baza 150 łóżek - powiedziała dyrektor. - Natomiast działa już szpital wielospecjalistyczny. Pacjenci już się zapisują. Co jest istotne, w żaden sposób nie krzyżują się drogi pacjentów, ze względu na sprzęt, który otrzymaliśmy jeszcze w tamtym miesiącu od Urzędu Marszałkowskiego - powiedziała dyrektor Jóźwik.

Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że od wiosny spółki skarbu państwa przekazały szpitalom i innym ośrodkom zdrowia w kraju ponad 170 milionów złotych w formie finansowej lub rzeczowej.

Ministerstwo Zdrowia: ponad 1 mln 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi na polski rynek

Ponad milion 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi w tym roku na polski rynek - zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W Głównym Inspektoracie Sanitarnym zainaugurowano sezon szczepień przeciwko grypie. Pierwsze partie szczepionek już pojawiły się w aptekach i w większości zostały wykupione.

Wiceminister Maciej Miłkowski powiedział, że główne dostawy będą realizowane na przełomie września i października. Łącznie to milion 800 tysięcy szczepionek. Resort negocjuje też dodatkowe dostawy z koncernami farmaceutycznymi. "Szacujemy, że około 200 tysięcy na pewno uda nam się dokupić, ale trafią do aptek w grudniu" - dodał wiceminister.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że w tym roku sezon grypowy zbiega się z pandemią koronawirusa . Eksperci obawiają kumulacji zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby w grup podwyższonego ryzyka - dodał szef GIS-u.

Ministerstwo zdrowia rozszerzyło od września listę osób uprawnionych o refundacji szczepionek przeciwko grypie. Szczepienia te będą dostępne bezpłatnie dla seniorów powyżej 75. roku życia. Z 50-procentową zniżką szczepionki mogą kupić osoby powyżej 65. roku życia oraz osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, między innymi: po transplantacji narządów, z chorobami układu krążenia, oddechowego, cukrzycą, kobiety w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat, które będą miały refundowaną szczepionkę donosową.

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online. Udział w programie jest bezpłatny i skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agata Sotomoska z kierowniczka działu edukacji filmowej Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego wyjaśnia, że program umożliwia dzieciom i młodzieży z całej Polski, nie tylko poszerzenie wiedzy filmowej. "Filmoteka Szkolna" umożliwia rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych na przykład umiejętności krytycznego korzystania z informacji i danych, bezpiecznego komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i tworzenia treści audiowizualnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Agata Sotomoska wyjaśnia, że program "Filmoteki Szkolnej" jest bardzo bogaty i różnorodny. Nauczyciele i uczniowie ze szkół, które dołączą do programu zyskają szansę korzystania z internetowych kursów i eksperckich webinariów oraz wymieniania najlepszych praktyk i pomysłów z innymi placówkami. Ponadto, będą mogli wziąć udział w cieszącym się wielką popularnością wśród młodzieży Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który w tym roku, odbędzie się formule online. Zaplanowano także różnorodne warsztaty poświęcone między innymi pracy filmowca, krytyka czy producenta. Zajęcia będą też poświęcone kulisom świata filmu, praktycznej pracy na planie, ćwiczeń operatorskich i aktorskich, dziennikarstwa, montażu materiałów, scenariusza.

Agata Sotomoska dodaje, że w ramach "Filmoteki Szkolnej" przygotowanych zostało 65 lekcji do których dobrano około 140 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród wybranych tytułów są między innymi: "Wesele" Andrzeja Wajdy i "Lawy" Tadeusza Konwickiego, czy "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, a dla najmłodszych "Miś Uszatek" czy animacje oparte na wierszach Brzechwy.

Szczegóły dotyczące dołączenia do projektu oraz pełny program zajęć można znaleźć na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl/akcja

 

Koronawirus na świecie

Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna we Francji, gdzie wciąż notuje się wzrost kolejnych przypadków zakażeń koronawirusem. W Marsylii i w Bordeaux zaostrzono przepisy. Stan epidemiologiczny w 79 departamentach uznano za groźny. Według Ministerstwa Zdrowia, w całym kraju zlokalizowano ponad osiemset pięćdziesiąt nowych ognisk zakażenia koronawirusem. O ile w połowie czerwca współczynnik pozytywnych wyników testów wynosił dwa i cztery dziesiąte procenta, o tyle w tej chwili jest on ponad dwa razy większy i wynosi pięć i trzy dziesiąte procenta. W ciągu doby zanotowano ponad 6 tysięcy nowych przypadków, zmarło trzydziestu czterech chorych. Zwiększyła się do ponad czterystu czterdziestu liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. W Marsylii i Bordeaux wprowadzono liczne ograniczenia. W Bordeaux prefektura zakazała spotkań prywatnych w większym gronie niż 10 osób. Dotyczy to także miejsc publicznych takich jak parki, plaże czy bulwary.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 14 osób zakażonych koronawirusem - dwa razy więcej niż wczoraj. Jest o 450 mniej nowych zakażonych niż dzień wcześniej: 1008 osób. Jednak, jak podkreśla raport ministerstwa zdrowia, pobrano o jedną trzecią mniej wymazów niż dzień wcześniej, bo tylko 45 tysięcy. To mniej niż połowa testów wykonywanych średnio każdego dnia.

Tylko w jednym regionie - w Bazylikacie - nie odnotowano nowych przypadków koronawirusa. Wciąż rośnie liczba pacjentów leczonych szpitalnie, w tym na oddziałach intensywnej terapii, po zakażeniu koronawirusem. Teraz jest ich 2300. Blisko 37 tysięcy pozostaje w izolacji domowej.

Polacy wjeżdżający na Litwę nie muszą się poddawać dwutygodniowej kwarantannie. Od dziś obowiązują nowe przepisy. Litwini zmienili zasady dotyczące wskaźnika zachorowań. Od dziś na Litwie obowiązkowej samoizolacji nie podlegają osoby przyjeżdżające z państw, w których wskaźnik zakażeń nie przekroczył 25 na 100 tysięcy mieszkańców. Do tej pory próg ten był niższy i wynosił 16. Oznacza to, że bez większych problemów, oprócz Polaków na Litwę mogą wjechać mieszkańcy Niemiec, Szwecji, Bułgarii, Norwegii, Islandii, Serbii i Kanady. Zmiana nie została wprowadzona na stałe. W przypadku, gdy wskaźnik w danym państwie przekroczy 25 na 100 tysięcy, jego mieszkańcy będą musieli poddać się kwarantannie. Lista krajów i wskaźniki są aktualizowane i publikowane co piątek.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Rozpoczyna się nauka we włoskich szkołach. Dzwonek zabrzmi po raz pierwszy od 9 marca, kiedy z powodu pandemii w całym kraju wprowadzono czerwoną, zamkniętą, strefę. Od tego czasu do końca roku szkolnego nauka odbywała się zdalnie. Razem z uczniami, nauczycielami i minister oświaty Lucią Azzoliną, rok szkolny rozpoczyna prezydent Włoch Sergio Mattarella. Uroczystość zorganizowano w miejscowości Vo Euganeo w regionie Wenecja Euganejska, gdzie w lutym odnotowano pierwszy w kraju przypadek koronawirusa.

Premier Giuseppe Conte, zwracając się do uczniów, napisał na portalu społecznościowym: „Wracacie do szkół pełni emocji, a my w tych emocjach wam towarzyszymy”. Zachęcił do przestrzegania zasad sanitarnych, dbania o zdrowie własne i najbliższych. Przy zachowaniu metra odległości uczniowie nie będą musieli nosić maseczek w czasie lekcji. W ławkach będą siedzieć pojedynczo. Do szkół trafi 2,5 mln ławek. Jak podkreśla ministerstwo oświaty, to pierwsza taka inwestycja od co najmniej dwóch dekad. W ławkach zasiądzie 5,6 mln spośród 8,3 mln uczniów. Pozostali rozpoczną rok szkolny w ciągu najbliższych kilku dni. Dotyczy to zwłaszcza regionów, w których odbywają się wybory do lokalnych władz, a komisje wyborcze są właśnie w szkołach.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką