Logo Radio Łódź

12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 421 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 12 osób.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 71 tys. 947. Dzisiaj (9 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 421 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 12 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (67), mazowieckiego (61) i śląskiego (57).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 11 chorych na COVID-19. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 147 osób, z czego 240 w Łódzkiem. 

  • Od wczoraj wyzdrowiało 1 225 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest 57 tysięcy 135 ozdrowieńców.

  • Resort zdrowia informuje, że obecnie w szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywa 2 tysiące 70 osób, z czego 81 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

  • Na kwarantannie przebywają 79 tysiące 124 osoby, a 7 tysięcy 160 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej

Możliwość zwiedzania grupowego i uruchomienie stref gastronomicznych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadziło zmiany w dotychczasowych wytycznych dla funkcjonowania instytucji kultury w czasie epidemii. Czytaj więcej

Na zmianę zasad kwarantanny osób zakażonych i z podejrzeniem koronawirusa oczekiwali specjaliści chorób zakaźnych. Ich zdaniem skrócenie czasu kwarantanny i izolacji jest uzasadnione medyczne. Czytaj więcej

W powiecie wieruszowskim nauczycielka w Szkole Podstawowej w Wójcinie jest zakażony koronawirusem. Placówka funkcjonuje normalnie. Nauczycielka mieszkająca w powiecie wieluńskim nie miała kontaktu z dziećmi. Czytaj więcej

Zobacz też: Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach?

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

 

Minister edukacji w TVP Info: prawie 100 procent przedszkoli, szkół i placówek pracuje w trybie stacjonarnym

Ministerstwo edukacji informuje, że 99.80 procent przedszkoli, szkół i placówek pracuje w trybie stacjonarnym. Jest to prawie 48 tysięcy 400 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, 37 placówek pracuje w trybie zdalnym (0,08 rpocent), a 58- w trybie mieszanym (0,12 procent).

Są to dane z dziś z wczoraj z godz. 15.15.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski mówił w TVP Info, że największym problemem na początku było to, by dyrektorzy przyzwyczaili się do tego, że trzeba jednak zasięgnąć opinii Inspekcji Sanitarnej. "Umożliwiliśmy szybki kontakt dyrektorów placówek oświatowych z inspekcją. Są to dodatkowe numery telefonów do inspekcji sanitarnej poza ogólnodostępna infolinią" - mówił minister zdrowia.

Minister Dariusz Piontkowski przyznał, że część samorządów próbowała ignorować Inspekcję Sanitarną. Tak było m.in. w Zakopanem. "Władze tego miasta próbowały zamknąć szkoły, chociaż nie był przesłanej epidemicznych do tego. Gdy okazało się, że działają niezgodnie z prawem, wycofali się z tej decyzji. To doprowadziło do tego, że dziś większość samorządów racjonalnie podchodzi do nauczania w szkołach.

Większość z nich cieszy się, podobnie jak dzieci, nauczyciele, uczniowie, z tego, że szkoła wraca do normalnego sposobu funkcjonowania" - mówił Dariusz Piotnkowski.

Minister Dariusz Piontkowski zapewnił, że sytuacja w szkołach i placówkach edukacyjnych jest na bieżąco monitorowana.

Ministerstwo Zdrowia: ponad 1 mln 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi na polski rynek

Ponad milion 800 tysięcy szczepionek przeciwko grypie trafi w tym roku na polski rynek - zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W Głównym Inspektoracie Sanitarnym zainaugurowano sezon szczepień przeciwko grypie. Pierwsze partie szczepionek już pojawiły się w aptekach i w większości zostały wykupione.

Wiceminister Maciej Miłkowski powiedział, że główne dostawy będą realizowane na przełomie września i października. Łącznie to milion 800 tysięcy szczepionek. Resort negocjuje też dodatkowe dostawy z koncernami farmaceutycznymi. "Szacujemy, że około 200 tysięcy na pewno uda nam się dokupić, ale trafią do aptek w grudniu" - dodał wiceminister.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że w tym roku sezon grypowy zbiega się z pandemią koronawirusa . Eksperci obawiają kumulacji zakażeń wywołanych wirusami grypy i SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby w grup podwyższonego ryzyka - dodał szef GIS-u.

Ministerstwo zdrowia rozszerzyło od września listę osób uprawnionych o refundacji szczepionek przeciwko grypie. Szczepienia te będą dostępne bezpłatnie dla seniorów powyżej 75. roku życia. Z 50-procentową zniżką szczepionki mogą kupić osoby powyżej 65. roku życia oraz osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, między innymi: po transplantacji narządów, z chorobami układu krążenia, oddechowego, cukrzycą, kobiety w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat, które będą miały refundowaną szczepionkę donosową.

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online. Udział w programie jest bezpłatny i skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agata Sotomoska z kierowniczka działu edukacji filmowej Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego wyjaśnia, że program umożliwia dzieciom i młodzieży z całej Polski, nie tylko poszerzenie wiedzy filmowej. "Filmoteka Szkolna" umożliwia rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych na przykład umiejętności krytycznego korzystania z informacji i danych, bezpiecznego komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i tworzenia treści audiowizualnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Agata Sotomoska wyjaśnia, że program "Filmoteki Szkolnej" jest bardzo bogaty i różnorodny. Nauczyciele i uczniowie ze szkół, które dołączą do programu zyskają szansę korzystania z internetowych kursów i eksperckich webinariów oraz wymieniania najlepszych praktyk i pomysłów z innymi placówkami. Ponadto, będą mogli wziąć udział w cieszącym się wielką popularnością wśród młodzieży Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który w tym roku, odbędzie się formule online. Zaplanowano także różnorodne warsztaty poświęcone między innymi pracy filmowca, krytyka czy producenta. Zajęcia będą też poświęcone kulisom świata filmu, praktycznej pracy na planie, ćwiczeń operatorskich i aktorskich, dziennikarstwa, montażu materiałów, scenariusza.

Agata Sotomoska dodaje, że w ramach "Filmoteki Szkolnej" przygotowanych zostało 65 lekcji do których dobrano około 140 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród wybranych tytułów są między innymi: "Wesele" Andrzeja Wajdy i "Lawy" Tadeusza Konwickiego, czy "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, a dla najmłodszych "Miś Uszatek" czy animacje oparte na wierszach Brzechwy.

Szczegóły dotyczące dołączenia do projektu oraz pełny program zajęć można znaleźć na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl/akcja

 

Koronawirus na świecie

W ciągu doby w Czechach potwierdzono rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 1 164. Dotychczas największy dobowy przyrost nowych infekcji wynosił 796. Rekordowo wysoka jest też liczba aktywnych przypadków - 9 tysięcy 272. Wyleczyć się udało ponad 20 tysięcy zakażonych, zmarło 441 osób. Czeskie ministerstwo zdrowia wskazuje, że u większości zakażenie przebiega łagodnie, często bezobjawowo. Obecnie 234 osoby są hospitalizowane, z czego 62 pacjentów jest w ciężkim stanie. Trudna sytuacja epidemiczna jest w Pradze. Na sto tysięcy obywateli notuje się tam 88 zakażeń. To jedyny region, który na mapie zagrożeń epidemicznych oznaczony jest kolorem żótym - trzecim w czterostopniowej skali.

Służby sanitarne twierdzą, że w Pradze zaobserwowano transmisję poziomą zakażeń, co oznacza, że koronawirus nie występuje jedynie w ramach ognisk. Od dziś w stolicy obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w sklepach, centrach handlowych i urzędach. Ponadto restauracje, bary, kluby nocne i dyskoteki nie mogą działać od północy do godziny 6 rano. Pogorszyła się sytuacja w powiecie Pelhrimov w kraju Wysoczyna. Na 100 tysięcy obywateli notuje się tam 102 zakażenia. W mieście Humpolec odnotowano zakażenia w domu starców. Na prośbę regionu w opiece nad starszymi pomogą żołnierze. Z kolei w powiecie Pilzno Południe od dziś obowiązkowe jest noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, przywrócono dystans społeczny, zakazano zgromadzeń, a także imprez kulturalnych, sportowych i prywatnych uroczystości.
W Czechach obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w środkach komunikacji publicznej, placówkach zdrowotnych i ośrodkach pomocy społecznej.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 10 osób zakażonych koronawirusem, 2 mniej niż wczoraj. Stwierdzono dużo więcej nowych przypadków. Jest więcej chorych i hospitalizowanych. Dziś wykryto blisko 1400 nowych przypadków, niemal 300 więcej niż wczoraj. Jednak dziś wykonano ponad 90 tys. testów, a w dniu wczorajszym nieco ponad 50 tys. Odsetek pozytywnych testów był wczoraj dużo wyższy. Stwierdzono ponad 500 wyleczeń. Liczba osób leczących się na koronawirusa znów znacznie wzrosła i zbliża się do 34 tys. Większość zakażonych nie wykazuje objawów. Ale liczba hospitalizowanych znów zwiększyła się o kilkudziesięciu chorych. W szpitalach przebywa teraz 1760 osób, z czego ponad 140 na oddziałach intensywnej terapii. Dziś nowe zakażenia wykryto we wszystkich 20 regionach Włoch. Najwięcej, ponad 200, było ich w Lombardii i Kampanii.

Kancelaria francuskiego premiera poinformowała, że Jean Castex przejdzie test na Covid-19. Informację podano po tym jak wykryto chorobę u dyrektora kolarskiego wyścigu Tour de France, z którym premier spotkał się w sobotę. „Premier przejdzie test na wszelki wypadek” informuje kancelaria. W sobotę Jean Castex spędził kilka godzin z dyrektorem Tour de France. We wspólnym samochodzie śledzili ósmy etap wyścigu w Pirenejach. „Obaj nosili maseczki i przestrzegali zasad bezpieczeństwa” zapewnia kancelaria premiera. Francuski premier poinformował, że czuje się dobrze. Organizatorzy Tour de France ogłosili, że oprócz dyrektora wyścigu, koronawirusa wykryto także u czterech pracowników.

W Rosji rozpoczynają się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak poinformował resort zdrowia, pierwsza partia szczepionek została wprowadzona do obrotu cywilnego. Pośpiech Rosji w zarejestrowaniu preparatu i rozpoczęciu produkcji jest krytykowany przez część rosyjskich i zachodnich ekspertów. Związany z opozycją rosyjski komentator Leonid Gozman napisał na blogu Echa Moskwy, że znaczna część Rosjan z dużą ostrożnością traktuje doniesienia medialne o skuteczności rodzimej szczepionki.

Preparat "Sputnik V" przygotowali eksperci moskiewskiego instytutu mikrobiologii i epidemiologii. 11 sierpnia szczepionka została zarejestrowana i rozpoczęła się jej produkcja. Według resortu zdrowia, do obrotu cywilnego trafiła pierwsza partia ampułek z preparatem. W pierwszej kolejności szczepienia obejmą ochotników z grup ryzyka, czyli lekarzy i nauczycieli.

Jak podają rosyjskie media, zaszczepiła się już część rosyjskich polityków i znanych postaci życia publicznego, w tym mer Moskwy Siergiej Sobianin i minister obrony Siergiej Szojgu. "A skąd mamy mieć pewność co oni sobie wstrzyknęli, może tylko witaminy?" - zapytał na blogu Echa Moskwy Leonid Gozman. Opozycyjny komentator zwraca uwagę, że sama szczepionka może być rzeczywiście dużym osiągnięciem rosyjskich naukowców, ale dotychczasowa praktyka pokazała, iż w procesie produkcji Rosja mocno odstaje jakościowo od innych państw. Leonid Gozman podkreśla, że preparat od wielu tygodni reklamuje państwowa telewizja, ta sama, która kłamie na każdy temat.

Część rosyjskich i zachodnich ekspertów krytykuje Rosję za pośpiech. Specjaliści zwracają uwagę, że preparat nie przeszedł odpowiednich testów i do dziś nie ujawniono całej dokumentacji badawczej, w tym wyników testów prowadzonych z udziałem zwierząt.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką