Logo Radio Łódź

Prawie 2 tysiące wyzdrowień i ponad 400 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 437 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim i pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 20 osób. Według danych resortu, w ciągu ostatniej doby w kraju wyzdrowiało 1 tys. 910 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 70 tys. 824. Dzisiaj (6 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 437 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 20 nowych zachorowań na COVID-19. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (90), mazowieckiego (59) i pomorskiego (45).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci siedmiu chorych na COVID-19. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 120 osób, z czego 238 w Łódzkiem. 

  • Od wczoraj w Polsce wyzdrowiało 1 tys. 910 osób.

  • W codziennym raporcie, publikowanym na Twitterze, resort zdrowia podaje, że obecnie w naszym kraju jest 54 tys. 256 osób, które wyzdrowiały po infekcji, 70 tys. 788 osób objętych jest kwarantanną, a 7 tys. 112 osób pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym. Pacjenci z Covid-19 zajmują 79 respiratorów.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Zmniejszyła się lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami epidemicznymi. Zmiany dotyczą także województwa łódzkiego: powiat pajęczański nadal jest w strefie czerwonej, łowicki "spadł" do strefy żółtej, a na listę ostrzegawczą trafił powiat wieluński (który wcześniej był w strefie czerwonej), jak również Skierniewice. Czytaj więcej

Wieluń od wczoraj (5 września) nie jest już w czerwonej strefie zakażeń koronawirusem. Spadła liczba zachorowań - zmniejszą się więc ograniczenia nałożone na mieszkańców. Czytaj więcej

Mieszkańcy Łowicza mogą już poruszać się po ulicach bez maseczek. Od dzisiaj miasto z ze strefy czerwonej wróciło po tygodniu do strefy żółtej. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od dzisiaj obszarem czerwonym objęte są w Polsce 3 powiaty - Nowy Sącz, Limanowski i znajdujący się w woj łódzkim powiat pajęczański. Czytaj więcej

 

 

Zobacz też: Szczepionki przeciw grypie - kto skorzysta z refundacji?

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

U jednego z funkcjonariuszy piotrkowskiej komendy policji stwierdzono zakażenie koronawirusem. To policjant z ruchu drogowego. Czytaj więcej

Polskie koleje reagują na zamknięcie granic Węgier

W związku z ograniczeniem wjazdu na terytorium tego kraju, państwowy przewoźnik, spółka PKP Intercity wprowadza zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Ograniczenia dotyczą wagonów sypialnych i kuszetek, które nie będą włączane do pociągu IC Chopin.

Spółka poinformowała także , że rząd Węgier wprowadza restrykcje dotyczące możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju. Nie dotyczą one jedynie obywateli Węgier, bliskiej rodziny nieposiadającej obywatelstwa węgierskiego, oraz osób podróżujących w celach służbowych.

W związku z wprowadzonymi zmianami PKP Intercity umożliwi podróżnym zwrot biletów na połączenia na Węgry bez potrącenia, bez względu na ofertę w jakiej został zakupiony bilet. Zwrotu należy dokonać przed rozpoczęciem podróży. Natomiast zwrot za bilety częściowo wykorzystane oraz za bilety przedłożone do zwrotu po upływie terminu ważności odbywa się w drodze pisemnego wniosku. Podróżni mają także możliwość wymiany biletów z miejscami leżącymi lub sypialnymi na miejsca siedzące - również bez potrącania odstępnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Węgry zamykają swoje granice ze względu na obawę przed wzrostem zarażeń koronawirusem. Granice zostaną zamknięte na miesiąc. Także Ukraina w weekend zamknęła swoje granice dla obcokrajowców.

Od wczoraj 10 powiatów w strefie czerwonej i żółtej

Dziś wchodzi w życie zaktualizowana lista powiatów z ograniczeniami epidemicznymi. Liczba powiatów, w których obowiązują dodatkowe środki prewencyjne zmniejszyła się z 18 do 10. Trzy powiaty zakwalifikowano jako czerwone, a siedem jako żółte.

W strefie czerwonej znalazły się: Nowy Sącz i powiat limanowski w województwie małopolskim oraz pajęczański w województwie łódzkim.

Strefami żółtymi objęte zostały powiaty: nowosądecki (woj. małopolskie), łowicki (woj. łódzkie), lipski (woj. mazowieckie), kolski (woj. wielkopolskie), konecki (woj. świętokrzyskie), przeworski (woj. podkarpackie) i kłobucki (woj. śląskie).

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że wprowadzenie dwóch kategorii: czerwonej i żółtej spowodowało zmniejszenie się liczby zakażeń w tych powiatach. "Jeżeli wprowadzamy te obostrzenia, to mieszkańcy się stosują i nowych zachorowań ubywa. Czyli system punktowy, powiatowy w tej chwili działa. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy prowadzić tę politykę, bo widzimy, że ona przynosi dobre efekty” - powiedział Waldemar Kraska.

Resort podał również listę powiatów i miast, które znalazły się na liście ostrzegawczej, zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. Są to powiaty: łańcucki (woj. podkarpackie), kościerski (woj. pomorskie), otwocki (woj. mazowieckie), Skierniewice, ostrowski, starogardzki (woj. pomorskie),tatrzański (woj. małopolskie), nowotarski (woj. małopolskie), żuromiński (woj. mazowieckie), wieluński (woj. łódzkie).

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tysięcy - do żółtej.

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online. Udział w programie jest bezpłatny i skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agata Sotomoska z kierowniczka działu edukacji filmowej Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego wyjaśnia, że program umożliwia dzieciom i młodzieży z całej Polski, nie tylko poszerzenie wiedzy filmowej. "Filmoteka Szkolna" umożliwia rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych na przykład umiejętności krytycznego korzystania z informacji i danych, bezpiecznego komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i tworzenia treści audiowizualnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Agata Sotomoska wyjaśnia, że program "Filmoteki Szkolnej" jest bardzo bogaty i różnorodny. Nauczyciele i uczniowie ze szkół, które dołączą do programu zyskają szansę korzystania z internetowych kursów i eksperckich webinariów oraz wymieniania najlepszych praktyk i pomysłów z innymi placówkami. Ponadto, będą mogli wziąć udział w cieszącym się wielką popularnością wśród młodzieży Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który w tym roku, odbędzie się formule online. Zaplanowano także różnorodne warsztaty poświęcone między innymi pracy filmowca, krytyka czy producenta. Zajęcia będą też poświęcone kulisom świata filmu, praktycznej pracy na planie, ćwiczeń operatorskich i aktorskich, dziennikarstwa, montażu materiałów, scenariusza.

Agata Sotomoska dodaje, że w ramach "Filmoteki Szkolnej" przygotowanych zostało 65 lekcji do których dobrano około 140 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród wybranych tytułów są między innymi: "Wesele" Andrzeja Wajdy i "Lawy" Tadeusza Konwickiego, czy "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, a dla najmłodszych "Miś Uszatek" czy animacje oparte na wierszach Brzechwy.

Szczegóły dotyczące dołączenia do projektu oraz pełny program zajęć można znaleźć na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl/akcja

 

 

Koronawirus na świecie

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 16 osób zakażonych koronawirusem, o pięć więcej niż wczoraj. Jest więcej hospitalizowanych i nowych przypadków. Sytuacja epidemiologiczna stale się pogarsza. Wczoraj wykryto blisko 1,7 tys. zakażeń, 39 mniej niż wczoraj, ale wykonano kilka tysięcy mniej testów. Ponad 500 osób wyzdrowiało. Liczba leczących się na koronawirusa znów znacznie wzrosła i przekroczyła 31 tysięcy. Dwa tygodnie temu było ich niemal 13 tysięcy mniej. Dobowa liczba potwierdzonych zakażeń rośnie od pięciu tygodni. Wczoraj nowych przypadków nie stwierdzono jedynie w dwóch małych regionach Włoch. W Lombardii wykryto ich niemal 400. Znów wzrosła liczba chorych potrzebujących opieki szpitalnej. Jest ich obecnie ponad 1,6 tys. Premier Giuseppe Conte mimo pogarszającej się sytuacji sanitarnej wykluczył możliwość ponownego wprowadzenia lockdownu.

Jedna z francuskich firm farmaceutycznych poinformowała, że jest w stanie wyprodukować niemal pół miliarda szczepionek na koronawirusa. Będą one rozprowadzane w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Przedstawiciele firmy poinformowali, że trudno precyzyjnie określić koszt produkcji przyszłej szczepionki, ale już można powiedzieć, że jej cena nie przekroczy dziesięciu euro. Dyrekcja wyjaśnia, że cenę będzie można obniżyć, gdyż szczepionka będzie produkowana wspólnie z firmami amerykańskimi i dlatego będzie rozprowadzana w USA i w Europie. Amerykanie mają otrzymać sto milionów sztuk, Europejczycy 300 milionów, a Brytyjczycy - też biorący udział w przedsięwzięciu - 60 milionów. Kolejne kilka milionów zostanie przekazane krajom rozwijającym się. Informacja trafiła do wiadomości publicznej dzień po tym jak we Francji poinformowano o rekordowych niemal 9 tysiącach nowych przypadków i 53 nowych ogniskach zachorowań na koronawirusa.

Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby wykryto ponad 2,8 tys. nowych zakażeń koronawirusem. To największa jak do tej pory liczba nowych przypadków choroby. Liczba nowych zakażeń systematycznie rośnie. Wczorajsze 2 tys. 836 przypadków to o 100 więcej, niż dzień wcześniej. W ciągu poprzedniej doby z powodu SARS-CoV-2 zmarło na Ukrainie 50 osób, a 460 trafiło do szpitala. Ogółem od początku epidemii zakażenie wykryto u niemal 134 tysięcy osób. Około połowy zakażonych wyzdrowiało. Obecnie najwięcej przypadków koronawirusa notuje się w obwodzie charkowskim na Ukrainy. Ostatnio wykryto tam 380 zakażeń. Na drugim miejscu pod względem nowych przypadków jest Kijów. Tutaj koronawirus zdiagnozowano u 315 osób.

Liczba przypadków koronawirusa w Indiach przekroczyła cztery miliony. Kraj ten znalazł się tym samym na trzecim miejscu w świecie pod względem liczby zakażeń, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Przedwczoraj stwierdzono w Indiach 86 tysięcy 432 przypadki zakażenia, a ich ogólna liczba wynosi 4 miliony 23 tysiące 179. Zmarło 1 tysiąc 89 osób, przez co ogólna liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła w Indiach do 69 tysięcy 561. Epidemia rozprzestrzenia się na wsiach i w małych miastach, gdzie brakuje opieki zdrowotnej. Specjaliści obawiają się, że liczba zakażeń w Indiach może być niedługo większa, niż w Brazylii.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Australijska policja zatrzymała kilkadziesiąt osób podczas protestów przeciwko obostrzeniom sanitarnym związanym z epidemią koronawirusa. Marsze protestacyjne odbyły się w kilku miastach Australii. W największym, zorganizowanym w Melbourne, uczestniczyło ponad 300 osób. W tym mieście 14 osób zatrzymano za naruszenie przepisów sanitarnych, a jedną - za napaść na policjanta. Wystawiono także ponad 15 mandatów. Melbourne to stolica stanu Wiktoria, w którym od sześciu tygodniu obowiązują ścisłe obostrzenia sanitarne związane ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. W tym regionie doszło do 75 procent zakażeń patogenem i 90 procent zgonów zanotowanych w całej Australii. Mieszkańcy stanu nie mogą wychodzić z domów, a w samym Melbourne obowiązuje godzina policyjna oraz zakaz zgromadzeń. Protestujący twierdzą, że restrykcje spowodowały liczne bankructwa lokalnych firm.

Do protestów przeciwko restrykcjom doszło także w Sydney, Brisbane, Adelaide i Perth. Wszędzie domagano się złagodzenia restrykcji. Protestujący nawołując do zniesienia licznych zakazów powoływali się na prawa człowieka. W Australii obowiązują ograniczenia w podróżowaniu między stanami. Premier Scott Morrison zapowiedział, że mogą zostać zniesione w ciągu trzech miesięcy, jeśli sytuacja epidemiczna zostanie opanowana. Planowane jest także uruchomienie połączeń lotniczych i morskich z Nową Zelandią, by wesprzeć gospodarkę, a w szczególności branżę turystyczną. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba zakażeń koronawirusem w Australii wzrosła trzykrotnie i przekroczyła 26 tysięcy. Zmarło prawie 750 osób.

Włoski rząd ukrywał przed mediami dane i prognozy, dotyczące pandemii koronawirusa, i lekceważył zalecenia komitetu naukowo-technicznego, który sam powołał do walki z pandemią. Takie wnioski płyną z opublikowanych zapisów narad komitetu z rządem. Pod naciskiem mediów część zapisów opublikowano na stronie internetowej Ochrony Cywilnej. Okazuje się, że rząd, mimo zaleceń komitetu, zwlekał z otoczeniem kordonem sanitarnym gmin w Lombardii, najbardziej dotkniętych pandemią. Już 12 lutego eksperci przedstawili prognozy rozwoju pandemii, z których wynikało, że należy się liczyć ze śmiercią 35 tysięcy osób i milionem zakażonych. Taki jest obecny stan epidemii we Włoszech. Eksperci sugerowali natychmiastowe podjęcie środków bezpieczeństwa i wprowadzenie "lockdownu" na północy Włoch. Rząd uczynił to dopiero 9 marca na terenie całego kraju. Wyszło również na jaw, że na jednym z posiedzeń ustalono, iż nie należy ujawniać mediom pewnych danych statystycznych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką