Logo Radio Łódź

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 70 tys. Nowe zakażenia i zgon w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 567 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim (120), mazowieckim (68), wielkopolskim (59). W Łódzkiem zakażone jest kolejnych 31 osób. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 13 kolejnych osób. W tym gronie jest jedna osoba z województwa łódzkiego.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 70 tys. 387. Dzisiaj (5 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 567 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 31 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (120), mazowieckiego (68), wielkopolskiego (59).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 13 chorych na COVID-19. Wśród nich jest 73-letnia kobieta hospitalizowana w Zgierzu. Większość osób miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 113 osób, z czego 238 w Łódzkiem. 

  • Od wczoraj w Polsce wyzdrowiało 2526 osób, zakażonych koronawirusem.

  • W codziennym raporcie, publikowanym na twitterze resort zdrowia podaje, że obecnie w naszym kraju jest 52 346 osób, które wyzdrowiały po infekcji, 71 452 osoby objęte kwarantanną, a 7 090 osób pod nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Zmniejszyła się lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami epidemicznymi. Zmiany dotyczą także województwa łódzkiego: powiat pajęczański nadal jest w strefie czerwonej, łowicki "spadł" do strefy żółtej, a na listę ostrzegawczą trafił powiat wieluński (który wcześniej był w strefie czerwonej), jak również Skierniewice. Czytaj więcej

Sanepid poszukuje pasażerów PKS w Skierniewicach, którzy w poprzednią środę i piątek podróżowali autobusami PKS. Na internetowej stronie sanepidu wskazane są konkretne trasy i godziny. Kierowca okazał się zakażony koronawirusem. Również jeden ze szpitalnych oddziałów w Skierniewicach wstrzymuje przyjęcia. Czytaj więcej

Na zmianę zasad kwarantanny osób zakażonych i z podejrzeniem koronawirusa oczekiwali specjaliści chorób zakaźnych. Ich zdaniem skrócenie czasu kwarantanny i izolacji jest uzasadnione medyczne. Czytaj więcej

W powiecie wieruszowskim nauczycielka w Szkole Podstawowej w Wójcinie jest zakażony koronawirusem. Placówka funkcjonuje normalnie. Nauczycielka mieszkająca w powiecie wieluńskim nie miała kontaktu z dziećmi. Czytaj więcej

Nie wszyscy stosują się do nakazu noszenia maseczek w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym. Od 29 sierpnia taki obowiązek panuje w Łowiczu i Pajęcznie, od kilku tygodni w Wieluniu. Z powodu wzrostu zachorowań na koronawirusa przywrócono tam część obostrzeń, a funkcjonariusze patrolują ulice, upominają, a czasami sięgają po kary finansowe. Czytaj więcej

Zobacz też: Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach?

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek można się starać m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Czytaj więcej

U jednego z funkcjonariuszy piotrkowskiej komendy policji stwierdzono zakażenie koronawirusem. To policjant z ruchu drogowego. Czytaj więcej

Wojewódzki Szpital w Zgierzu przestał być szpitalem jednoimiennym. Od początku epidemii koronawirusa leczeni w nim byli tylko pacjenci z COVID-19. Czytaj więcej

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online

Filmoteka Narodowa organizuje program edukacji filmowej online. Udział w programie jest bezpłatny i skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Agata Sotomoska z kierowniczka działu edukacji filmowej Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego wyjaśnia, że program umożliwia dzieciom i młodzieży z całej Polski, nie tylko poszerzenie wiedzy filmowej. "Filmoteka Szkolna" umożliwia rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych na przykład umiejętności krytycznego korzystania z informacji i danych, bezpiecznego komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i tworzenia treści audiowizualnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Agata Sotomoska wyjaśnia, że program "Filmoteki Szkolnej" jest bardzo bogaty i różnorodny. Nauczyciele i uczniowie ze szkół, które dołączą do programu zyskają szansę korzystania z internetowych kursów i eksperckich webinariów oraz wymieniania najlepszych praktyk i pomysłów z innymi placówkami. Ponadto, będą mogli wziąć udział w cieszącym się wielką popularnością wśród młodzieży Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który w tym roku, odbędzie się formule online. Zaplanowano także różnorodne warsztaty poświęcone między innymi pracy filmowca, krytyka czy producenta. Zajęcia będą też poświęcone kulisom świata filmu, praktycznej pracy na planie, ćwiczeń operatorskich i aktorskich, dziennikarstwa, montażu materiałów, scenariusza.

Agata Sotomoska dodaje, że w ramach "Filmoteki Szkolnej" przygotowanych zostało 65 lekcji do których dobrano około 140 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród wybranych tytułów są między innymi: "Wesele" Andrzeja Wajdy i "Lawy" Tadeusza Konwickiego, czy "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze, a dla najmłodszych "Miś Uszatek" czy animacje oparte na wierszach Brzechwy.

Szczegóły dotyczące dołączenia do projektu oraz pełny program zajęć można znaleźć na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl/akcja

Od dziś 10 powiatów w strefie czerwonej i żółtej

Dziś wchodzi w życie zaktualizowana lista powiatów z ograniczeniami epidemicznymi. Liczba powiatów, w których obowiązują dodatkowe środki prewencyjne zmniejszyła się z 18 do 10. Trzy powiaty zakwalifikowano jako czerwone, a siedem jako żółte.

W strefie czerwonej znalazły się: Nowy Sącz i powiat limanowski w województwie małopolskim oraz pajęczański w województwie łódzkim.

Strefami żółtymi objęte zostały powiaty: nowosądecki (woj. małopolskie), łowicki (woj. łódzkie), lipski (woj. mazowieckie), kolski (woj. wielkopolskie), konecki (woj. świętokrzyskie), przeworski (woj. podkarpackie) i kłobucki (woj. śląskie).

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że wprowadzenie dwóch kategorii: czerwonej i żółtej spowodowało zmniejszenie się liczby zakażeń w tych powiatach. "Jeżeli wprowadzamy te obostrzenia, to mieszkańcy się stosują i nowych zachorowań ubywa. Czyli system punktowy, powiatowy w tej chwili działa. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy prowadzić tę politykę, bo widzimy, że ona przynosi dobre efekty” - powiedział Waldemar Kraska.

Resort podał również listę powiatów i miast, które znalazły się na liście ostrzegawczej, zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. Są to powiaty: łańcucki (woj. podkarpackie), kościerski (woj. pomorskie), otwocki (woj. mazowieckie), Skierniewice, ostrowski, starogardzki (woj. pomorskie),tatrzański (woj. małopolskie), nowotarski (woj. małopolskie), żuromiński (woj. mazowieckie), wieluński (woj. łódzkie).

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tysięcy - do żółtej.

Polskie koleje reagują na zamknięcie granic Węgier

W związku z ograniczeniem wjazdu na terytorium tego kraju, państwowy przewoźnik, spółka PKP Intercity wprowadza zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Ograniczenia dotyczą wagonów sypialnych i kuszetek, które nie będą włączane do pociągu IC Chopin.

Spółka poinformowała także , że rząd Węgier wprowadza restrykcje dotyczące możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju. Nie dotyczą one jedynie obywateli Węgier, bliskiej rodziny nieposiadającej obywatelstwa węgierskiego, oraz osób podróżujących w celach służbowych.

W związku z wprowadzonymi zmianami PKP Intercity umożliwi podróżnym zwrot biletów na połączenia na Węgry bez potrącenia, bez względu na ofertę w jakiej został zakupiony bilet. Zwrotu należy dokonać przed rozpoczęciem podróży. Natomiast zwrot za bilety częściowo wykorzystane oraz za bilety przedłożone do zwrotu po upływie terminu ważności odbywa się w drodze pisemnego wniosku. Podróżni mają także możliwość wymiany biletów z miejscami leżącymi lub sypialnymi na miejsca siedzące - również bez potrącania odstępnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Węgry zamykają swoje granice ze względu na obawę przed wzrostem zarażeń koronawirusem. Granice zostaną zamknięte na miesiąc. Także Ukraina w weekend zamknęła swoje granice dla obcokrajowców.

Koronawirus na świecie

We Francji padł dobowy rekord nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 8975 nowych przypadków - poinformowała Generalna Dyrekcja Zdrowia. To najwyższy dobowy przyrost nowych przypadków we Francji od początku pandemii. We francuskich szpitalach znajduje się obecnie 4671 pacjentów zakażonych koronawirusem - niemal 300 więcej niż dzień wcześniej. Generalna Dyrekcja Zdrowia poinformowała także o 20 przypadkach śmiertelnych. W sumie liczba zgonów na Covid-19 we Francji wzrosła do 30686. Na oddziałach intensywnej terapii przebywają 473 osoby.

We Włoszech odnotowano pierwsze w szkole zakażenie koronawirusem. Potwierdzono je u jednego z uczniów, ale do izolacji domowej trafiło 60 osób. Zakażony to uczeń klasy maturalnej międzynarodowego liceum Marymount w Rzymie. Uczniowie z klasy i nauczyciele, którzy mieli kontakt z chłopcem, czekają w izolacji domowej na wykonanie testów. Szkoła podjęła już działania, by lekcje mogły się odbywać zdalnie, a uczniowie byli na bieżąco z programem. Lokalne władze sanitarne zapowiedziały monitorowanie pojawienia się objawów koronawirusa u odizolowanych. Po siedmiu dniach zostaną pobrane od nich próbki do badań. We Włoszech rok szkolny w placówkach publicznych rozpoczyna się 14 września, ale szkoła, w której wykryto wirusa, jest placówką prywatną i dlatego zajęcia już tam trwają.

We Włoszech 1733 nowe zakażenia koronawirusem - to tyle co 2 maja. Zmarło 11 osób. Najwięcej zachorowań odnotowano w Lombardii, Lacjum i Kampanii. Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że zakażonych jest o 336 więcej niż dobę wcześniej. Minionej doby zmarło 11 osób. Wykonano 113 tysięcy testów - o 21 tysięcy więcej niż poprzedniego dnia. Wzrosła liczba ozdrowieńców i wyniosła 537. W czwartek było ich 289. Największa liczba nowych zakażonych jest w Lombardii (337), Lacjum (177) i Kampanii (177).

Pierwszy zakażony koronawirusem Włoch wraca do uprawiania sportu. Jutro rozegra pierwszy po przerwie mecz piłki nożnej. Mattia Maestri, był pierwszym Włochem u którego 21 lutego, po wykonaniu wymazu i badań, wykryto koronawirusa. Jest mieszkańcem Codogno w Lombardii. To miejscowość, którą jako jedną z pierwszych zamknięto ze względu na wysoką liczbę zakażonych. 38-latek zagra swój pierwszy od tego czasu mecz. Towarzyskie spotkanie zostanie rozegrane z okazji zjazdu burmistrzów włoskich miast. O palmę pierwszeństwa walczyć będą trzy reprezentacje 10 okolicznych gmin, objętych na początku epidemii we Włoszech tzw. czerwoną strefą: burmistrzów, polityków z byłej czerwonej strefy i wolontariuszy z Obrony Cywilnej. Mattia Maestri uprawia piłkę nożną amatorsko. Tuż przed wykryciem u niego koronawirusa wystąpił w meczu drużyny Picchio Somaglia.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Nie będzie w najbliższym czasie ograniczeń w podróżowaniu na Łotwę dla mieszkańców Litwy i Estonii - ogłosił po nadzwyczajnym posiedzeniu łotewski rząd. Jeszcze kilka dni temu litewskie i estońskie media alarmowały, że w związku ze zwiększającą się liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-Cov2, może przestać istnieć tzw. bałtycka bańka podróżnicza. Łotwa zamierzała od jutra wprowadzić obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Litwy i Estonii, ponieważ współczynnik zakażeń przekroczył w tych państwach 16 przypadków na sto tysięcy mieszkańców. Łotysze z kolei notują najmniej zakażeń patogenem w Europie i na świecie. Współczynnik nowych zachorowań wynosi tam obecnie 4,3 na sto tysięcy. Władze Łotwy poinformowały, że przynajmniej jeszcze przez tydzień nie wprowadzą nowych ograniczeń dla przyjezdnych z Litwy i Estonii. Gdyby Łotwa je wprowadziła, oznaczałoby to koniec tzw. bałtyckiej bańki podróżniczej. Termin ten powstał w maju, kiedy trzy państwa bałtyckie podjęły decyzję o otwarciu granic dla swoich mieszkańców. W krajach bałtyckich odnotowano dotychczas blisko 6900 przypadków zakażenia koronawirusem.

W ciągu ostaniej doby w Niemczech odnotowano 1 430 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Od czterech tygodni w Niemczech rośnie liczba zakażeń, co rodzi obawy przed drugą falą epidemii. Dużą liczbę nowych infekcji odnotowano wśród podróżnych przyjeżdżających z zagranicy. Liczba nowych zakażeń jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o poluzowaniu lub zaostrzeniu obostrzeń epidemicznych. Niemcy są postrzegane jako kraj, który dobrze radzi sobie z epidemią dzięki dużej liczbie testów i obowiązkowych zasadach dystansu społecznego. Największe dziennie przyrosty zakażeń w Niemczech - ponad 6 tysięcy przypadków - odnotowywano na początku kwietnia. Ogółem stwierdzono tam prawie 247 tysięcy przypadków, zmarło 9 tysięcy 319 osób.

Francuski minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer ogłosił, że 22 szkoły zostały zamknięte z powodu wykrycia przypadków koronawirusa. „To liczby stosunkowo małe” - uspokaja minister, apelując jednocześnie o ostrożność. Trzy dni po rozpoczęciu roku szkolnego francuskie ministerstwo edukacji zdecydowało o zamknięciu ponad 100 klas. Minister Blanquer poinformował, że codziennie w szkołach pojawia się średnio 250 podejrzeń przypadków koronawirusa. Minister uspokaja, że w skali kraju dane te nie są na razie alarmujące. Najgorzej sytuacja wygląda na wyspie Réunion na Oceanie Indyjskim, gdzie łącznie zamknięto już dwanaście placówek. We francuskich szkołach wszystkie dzieci powyżej jedenastego roku życia mają obowiązek noszenia maseczek, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od kilku dni Francja notuje duży wzrost zachorowań na Covid-19 i ponad 7000 nowych przypadków dziennie.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 2700 zakażeń koronawirusem. To największa, jak do tej pory, liczba nowych przypadków. Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia, ostatniej doby wykonano niemal 50 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2. Za ich pomocą zdiagnozowano 2723 nowe przypadki koronawirusa. To o ponad 200 przypadków więcej od poprzedniego, przedwczorajszego rekordu. W ciągu ostatniej doby, również najwięcej jak do tej pory, bo 532 zakażonych, trafiło do szpitala. Zmarło 51 osób. Najwięcej nowych zakażeń - 371 - wykryto w obwodzie charkowskim. Na drugim miejscu znalazł się Kijów z 319 nowymi zakażeniami.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies