Logo Radio Łódź

612 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 14 osób [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 612 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim i śląskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 48 osób. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 14 kolejnych osób. Wśród nich nie ma nikogo z województwa łódzkiego.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 69 tys. 129. Dzisiaj (3 września) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 612 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 48 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (100), mazowieckiego (93), śląskiego (71),

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 14 chorych na COVID-19. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Wśród nich nie ma nikogo z regionu łódzkiego. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 92 osoby, z czego 236 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 728 osób. Łącznie w Polsce takich osób jest 48 tysięcy 593.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o dwa i wynosi obecnie 2 tysiące 170, a liczba zajętych respiratorów zmniejszyła się o dwa - do 81.

  • W kwarantannie pozostaje 98 tysięcy 341, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 8 tysięcy 70 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź była wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka. Jarosław Turek rozmawiał z nią m.in. o początku roku szkolnego, o sytuacji w przedszkolach i zaleceniach jak uchronić dzieci przed zakażeniem koronawirusem. Czytaj więcej

Sanepid poszukuje pasażerów PKS w Skierniewicach, którzy w poprzednią środę i piątek podróżowali autobusami PKS. Na internetowej stronie sanepidu wskazane są konkretne trasy i godziny. Kierowca okazał się zakażony koronawirusem. Również jeden ze szpitalnych oddziałów w Skierniewicach wstrzymuje przyjęcia. Czytaj więcej

Powiat wieluński ma szansę na złagodzenie obostrzeń sanitarnych dla mieszkańców. Jako jedyny z regionu łódzkiego od początku wprowadzenia stref, jest w strefie czerwonej i utrzymuje się w niej już kilka tygodni. Nową listę powiatów i stref ogłosi w piątek ministerstwo zdrowia. Jak podkreśla powiatowy inspektor sanitarny Barbara Sułkowska, sytuacja epidemiczna u powiecie znacznie się poprawiła. - Przypuszczalnie dlatego, że w ostatnich dwóch tygodniach znacząco zmniejszyła się liczba dodatnich przypadków. Występujące przypadki aktywne na 10 tys. mieszkańców zmniejszyły się z 26 na dzień 24 sierpnia do 15 w dniu wczorajszym - mówi Sułkowska. Czytaj więcej

W powiecie wieruszowskim nauczycielka w Szkole Podstawowej w Wójcinie jest zakażony koronawirusem. Placówka funkcjonuje normalnie. Nauczycielka mieszkająca w powiecie wieluńskim nie miała kontaktu z dziećmi. Czytaj więcej

Nie wszyscy stosują się do nakazu noszenia maseczek w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym. Od 29 sierpnia taki obowiązek panuje w Łowiczu i Pajęcznie, od kilku tygodni w Wieluniu. Z powodu wzrostu zachorowań na koronawirusa przywrócono tam część obostrzeń, a funkcjonariusze patrolują ulice, upominają, a czasami sięgają po kary finansowe. Czytaj więcej

 

44 kraje na oficjalnej rządowej liście z nowym zakazem lotów

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie drugiego września. Zakazowi nie będą podlegać loty czarterowe.

Na nowej liście, która jest projektem rozporządzenia, znalazły się takie kraje, jak Hiszpania, Albania i Malta. Nie ma jednak Chorwacji i Francji. Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji, te dwa kraje znajdowały się listach ze względu na wysoki odsetek zakażeń koronawirusem. Mimo że ten wskaźnik nadal jest wysoki, rząd zrezygnował z umieszczenia ich w oficjalnym projekcie.

Znalazł się w nim także zapis wyłączający z zakazu samoloty czarterowe, które zostały wynajęte przez tour operatorów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. To otwiera możliwość organizowania wyjazdów na przykład na Wyspy Kanaryjskie, które administracyjnie należą do Hiszpanii.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywało do 15 września.

Polskie koleje reagują na zamknięcie granic Węgier

W związku z ograniczeniem wjazdu na terytorium tego kraju, państwowy przewoźnik, spółka PKP Intercity wprowadza zmiany w kursowaniu swoich pociągów. Ograniczenia dotyczą wagonów sypialnych i kuszetek, które nie będą włączane do pociągu IC Chopin.

Spółka poinformowała także , że rząd Węgier wprowadza restrykcje dotyczące możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju. Nie dotyczą one jedynie obywateli Węgier, bliskiej rodziny nieposiadającej obywatelstwa węgierskiego, oraz osób podróżujących w celach służbowych.

W związku z wprowadzonymi zmianami PKP Intercity umożliwi podróżnym zwrot biletów na połączenia na Węgry bez potrącenia, bez względu na ofertę w jakiej został zakupiony bilet. Zwrotu należy dokonać przed rozpoczęciem podróży. Natomiast zwrot za bilety częściowo wykorzystane oraz za bilety przedłożone do zwrotu po upływie terminu ważności odbywa się w drodze pisemnego wniosku. Podróżni mają także możliwość wymiany biletów z miejscami leżącymi lub sypialnymi na miejsca siedzące - również bez potrącania odstępnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Węgry zamykają swoje granice ze względu na obawę przed wzrostem zarażeń koronawirusem. Granice zostaną zamknięte na miesiąc. Także Ukraina w weekend zamknęła swoje granice dla obcokrajowców.

Koronawirus na świecie

Rząd Stanów Zjednoczonych powiadomił służby ochrony zdrowia 50 stanów o możliwości rozpoczęcia szczepień na koronawirusa już na początku listopada. Władze federalne poinformowały, że w pierwszej kolejności zaszczepieni mieliby zostać pracownicy służby zdrowia i inne grupy podwyższonego ryzyka.
W piśmie skierowanym do władz stanowych rządowe Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wskazało na dwie możliwe szczepionki, które określono „szczepionka A” i „szczepionka B”. Ich specyfikacja dopowiada szczepionkom, które testują obecnie firmy Pfeizer i Moderna. Szczepienia miałyby się odbywać w szpitalach, przychodniach i mobilnych klinikach. Według rządowych wytycznych objęłyby one w pierwszej kolejności pracowników służby zdrowia, funkcjonariuszy policji i innych służb bezpieczeństwa państwa, osoby powyżej 65. roku życia i inne społeczności szczególnie narażone na zarażenie koronawirusem. Centum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaznaczyło, że terminy dystrybucji szczepionki nie zostały jeszcze wyznaczone i że na razie są one niepewne. Władze stanowe proszono jednak, by były przygotowane na rozpoczęcie szczepień 1 listopada. Eksperci zwracają uwagę, że rozpoczęcie szczepień przed zakończeniem trzeciej fazy testów dotyczących potencjalnych skutków ubocznych może podważyć zaufanie opinii publicznej do szczepień, tym bardziej, że miałoby to nastąpić na dwa dni przed wyborami prezydenckimi.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 6 osób zakażonych koronawirusem, dwie mniej niż wczoraj. Znacznie wzrosła liczba wykrytych nowych przypadków. Jest więcej hospitalizowanych.

Dziś wykryto ponad 1300 nowych zakażeń, blisko 350 więcej niż wczoraj. Stwierdzono ponad 250 wyleczeń. W związku tym liczba leczących się na koronawirusa wzrosła o ponad tysiąc i zbliża się do 28 tysięcy. Tydzień temu było ich 8 tysięcy mniej. Tylko w jednym z 20 regionów Włoch nie stwierdzono nowych zakażeń. Najwięcej, blisko 250, wykryto w Lombardii, a ponad sto w dalszych 4 regionach. Duża większość zakażonych przechodzi chorobę w domu bez objawów. Jednak znów, do ponad 1400, wzrosła liczba hospitalizowanych. Ponad stu pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. Tydzień temu w szpitalach przebywało ponad 400 chorych mniej.

We Francji w ciągu ostatniej doby stwierdzono niemal pięć tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 1 września, jak wielu innych krajach europejskich, rozpoczął się nowy rok szkolny. W życie weszły także nowe przepisy.

Według ministerstwa zdrowia, w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin zmarło kolejnych dziewiętnastu chorych, a tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad trzydziestu i pół tysiąca. Cztery tysiące sześciuset chorych wciąż przebywa w szpitalach, z tej liczby czterysta dwadzieścia cztery osoby cierpiące na ostrą niewydolność górnych dróg oddechowych są umieszczone na oddziałach intensywnej terapii. To o piętnastu pacjentów więcej niż dobę wcześniej.

Zlokalizowano 53 nowe ogniska zakażeń. Tym samym jest ich we Francji w sumie 378, o ponad dwadzieścia więcej niż dzień wcześniej.

W takich warunkach, przy zachowaniu nadzwyczajnych środków ostrożności ponad dwanaście i pół miliona uczniów rozpoczęło rok szkolny. Niektórzy po półrocznej przerwie wrócili do szkolnych ław.

Od pierwszego września wszedł w życie obowiązek noszenia maseczek w miejscach pracy, a w regionie paryskim i nad Rodanem- także na ulicy.

Cudzoziemcy nie mogą wjeżdżać na Węgry w związku z ograniczeniami z powodu pandemii koronawirusa. Obywatele państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, będą mogli przekroczyć granicę za okazaniem negatywnego wyniku testu na COVID-19. Dla innych osób wjazd na Węgry będzie możliwy jedynie w uzasadnionych przypadkach. Przywrócono kontrolę graniczną. Węgierski rząd uzasadnił nowe przepisy wzrostem liczby zakażeń w Europie i zagrożeniem sprowadzenia wirusa z zagranicy. Przepisy te zostały jednak złagodzone dla obywateli krajów Grupy Wyszehradzkiej. Szef dyplomacji węgierskiej Péter Szijjártó (czyt. Sijarto) wczoraj wieczorem ogłosił, że obywatele Polski, Czech i Słowacji, którzy wcześniej zarezerwowali nocleg na Węgrzech, będą mogli wjechać na teren kraju, jeżeli przedstawią negatywny test na koronawirusa nie starszy, niż pięć dni. Peter Szijjártó podkreślił, że kraje wyszehradzkie skutecznie i w ścisłej współpracy ze sobą walczyły z pierwszą falą koronawirusa.

Na Ukrainie ostatniej doby zdiagnozowano największą do tej pory liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Odnotowano też najwyższą liczbę przypadków śmiertelnych spowodowanych COVID-19.

Ostatniej doby na Ukrainie wykonano niemal 47 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2. Dzięki nim zdiagnozowano 2495 nowych zakażeń. To największa dobowa liczba nowych przypadków koronawirusa. Ukraina jest obecnie na 14 miejscu na świecie, jeśli chodzi o nowe zakażenia. Ostatniej doby z powodu Covid- 19 zmarło tam 51 osób. Najwięcej nowych przypadków - 332 - wykryto w Kijowie. To najwyższa liczba nowych zakażeń w ukraińskiej stolicy.

Od początku trwania epidemii, na Ukrainie, SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 125 tysięcy osób. 58 tysięcy wyzdrowiało. Według danych ministerstwa zdrowia zajęte jest 44 % łóżek szpitalnych przeznaczonych do leczenia SARS-CoV-2.

 

 

 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką