Logo Radio Łódź

Festiwal Podróżniczy Wataha 2020

12 i 13 września 2020 r. w Klubie Muzycznym Bogart w Gomunicach odbędzie się III edycja Festiwal Podróżniczy Wataha 2020. Organizatorzy zapraszają na podróże po najdalszych zakątkach Ziemi, przygody i przemyślenia jednych z najciekawszych i najbardziej inspirujących osób z polskiej sceny podróżniczej.

Festiwal Podróżniczy Wataha to nie tylko prelekcje, ale też koncerty, warsztaty i degustacje.

Dzień I – 12.09.2020

Anna Jaklewicz - Jak zostać eko podróżnikiem

Każdego roku do mórz i oceanów trafia około 8 mln ton plastiku. To tak jakby co minutę wyrzucać do nich zawartość ciężarówki wypełnionej odpadami z tworzyw sztucznych. Do 2050 roku w oceanach będzie więcej śmieci, niż ryb, a już teraz po Pacyfiku dryfuje plama śmieci pięć razy większa od Polski. Czy to w ogóle mój problem? Jaki wpływ na stan środowiska naturalnego mają moje podróże? Co mogę zrobić, by ograniczyć ilość używanego przeze mnie plastiku?

Podczas spotkania ruszymy w podróż, podczas której poznamy tropikalną dżunglę, zamieszkujące ją orangutany zwane „ludźmi lasu” oraz wielobarwna rafę koralową Oceanu Spokojnego. Jednocześnie dowiemy się, jak obliczyć swój podróżniczy ślad węglowy, jakie środki transportu są bardziej przyjazne naturze, i jak uratować orangutana nie wyjeżdżając z Polski. Poznamy także przydatne rozwiązania i produkty zero waste: składane kubki na napoje, szampony w kostce oraz pastę do zębów w tabletkach i wiele innych.

Anna Jaklewicz to podróżniczka, archeolożka i eko aktywistka; autorka książek o Chinach i Indonezji; inicjatorka społecznej akcji sprzątania świata „Książka za worek śmieci”, prowadząca warsztaty międzykulturowe i ekologiczne dla dzieci i dorosłych. W podróży po Egipcie spędziła rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Odwiedziła także Mongolię, Indie, Laos, Kambodżę, Tajlandię, Wietnam oraz Malezję i Singapur. Pięciokrotnie uczestniczyła w pracach polskich misji archeologicznych w Sudanie. Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył jedną z nagród publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie, a prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły. Jej ostatnia książka "Indonezja. Po drugiej stronie raju” otrzymała wyróżnienie jury festiwalu Mediatravel oraz nagrodę Magellana (wyróżnienie) w kategorii reportażowa książka roku 2017. Za projekt „Książka za worek śmieci” otrzymała Eko Janosika - nagrodę przyznawaną przez Narodową Radę Ekologiczną oraz Travelera - nagrodę redakcji i czytelników magazynu National Geographic.

Michał Woroch - Wheelhairtrip 371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę

Wheelhairtrip - Z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie, a przy okazji – samym sobie. Przez 12 miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia. Wheelchairtrip - to tysiące kilometrów bezdrożami Ameryki Południowej. Białe piaski pustyni Atacama, rejs Amazonką do serca dżungli – Iquitos, tonięcie w błocie, tropikalne choroby, eksplozje silnika i jeden cel: udowodnić, że można pokonać tę morderczą trasę będąc niepełnosprawnym.

Michał Woroch to podróżnik, fotograf; laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku; absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu; organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie, między innymi w takich tytułach jak: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format.

Stones on Travel: Pieszo z Panamy do Kanady

Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go... pieszo! Przeszedł całą Amerykę Centralną i to wcale nie najprostszą drogą, bo przez góry, zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą przemierzył pieszo kolejne 7 tys. km, aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

35 - 45 kilometrów – tyle średnio Ola i Arek przechodzili w ciągu dnia. Spędzali noce w miejscowościach, gdzie nikt się nie zatrzymuje. Słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to właśnie oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z rolnikami na polach, protestującymi blokującymi drogi i migrantami przemierzającymi tę samą trasę co oni. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących samochodów. To, co na poboczu Ameryk.

Ola i Arek podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach i w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 6 km/godz. to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie.

Arkadiusz Winiatorski – edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, autor artykułów podróżniczych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu oraz autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.

Ola Synowiec - latynoamerykanistka, dziennikarka pisząca dla polskiej prasy o Meksyku. Autorka przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog i książki "Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk" (Wydawnictwo Czarne, 2018)

Romek Puchowski - Nad Missisipi - koncert z programem edukacyjno-warsztatowym na temat źródeł bluesa

Kilka lat temu Romek Puchowski koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street, przemierzał też Deltę Missisipi – od Memphis po Nowy Orlean. Podczas swojej podróży poprzez krainy mistrzów bluesa komponował nowy materiał na kolejny solowy album. Szukając śladów takich legend jak Charley Patton, Son House czy samego Roberta Johnsona, odwiedził m.in. Clarksdale, Lula, Tunica, Friars Point, Vicksburg i Hazelhurst - rodzinną miejscowość wspomnianego Roberta Johnsona.

Cała ta wyprawa przyniosła Romkowi Puchowskiemu inspirację, której szukał. Z tych wszystkich magicznych miejsc, które odwiedził przywiózł również setki zdjęć własnego autorstwa i Jakuba Bednarka, młodego, utalentowanego fotografika, który z nim podróżował. Wybrane zdjęcia można obejrzeć na slide-show towarzyszącym koncertowi.

Prawie każda fotografia jest powiązana z jakąś historią lub anegdotą. Jak choćby tą, kiedy w miejscowości Lula Romek Puchowski wypytywał grupkę raczących się trunkiem ukrytym pod zasłoną papierowych torebek „lokalsów” o Son House’a i Charliego Pattona – wybitnych artystów, którzy byli związani z tą miejscowością. Ci nie mieli pojęcia o kim mowa. Byli przekonani, że chodzi o jakichś współczesnych mieszkańców Lula. Więcej historii będzie
można usłyszeć na koncercie.

Puchowski obszernie opowiada o Delcie, przybliżając charakter, znaczenie poszczególnych miejsc, w których zrodził się i pulsował przed laty rdzenny blues. Prezentuje różne odcienie tego gatunku, techniki gry na gitarze, charakter pieśni najważniejszych twórców bluesa z Delty. Połączenie opowieści z fotografiami i muzyką (zarówno autorskimi utworami oraz interpretacjami klasycznych bluesowych pieśni) chociaż na chwilę zabiera publiczność w podróż do Delty. To muzyczne i krajoznawcze zdarzenie ukazuje Deltę Mississippi z perspektywy leniwej, sennej włóczęgi przez kolebkę bluesa.

Romek Puchowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów, gra na gitarze DOBRO, slide, gitarze akustycznej, basowej. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to Delta blues, indie folk, experimental rock. Zainspirowany archetypicznym bluesem od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów. Jego dyskografia liczy sześć pozycji. „Gitarzysta roku” plebiscycie Blues Top 2018. 

Dzień II – 13.09.’20

Łukasz Supergan - Przez wyspę lodu i wiatru

W 2016 roku Łukasz Supergan przeszedł całą szerokość Islandii ze wschodu na zachód, przez ogromne, wulkaniczne pustkowia i podnóża lodowców. Miejsce to, mimo surowej przyrody, trudnych warunków i wielu dni w samotności było tak fascynujące, że już wówczas podjął decyzję o powrocie w to miejsce i próbie jej przejścia w środku zimy, samotnie i na nartach. Po ponad 3 latach stało się to faktem. Między styczniem i marcem, przez 36 dni, ciągnąc 50-kilogramowe sanie, przeszedł samotnie 800 kilometrów przez dzikie wnętrze Islandii. W temperaturach sięgających -20 stopni, przy wietrze i burzach śnieżnych, wyszukując drogę wśród śniegu, lodu i skał. Po 5 tygodniach przeszedł wyżyny Islandii, kończąc marsz na odległym zachodnim krańcu półwyspu Snaeffelsnes. Było to prawdopodobnie jedyny takie przejście ukończone w kalendarzowej zimie.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych, autor, fotograf, przewodnik. Przeszedł 20 tys. km na szlakach Europy, Azji i Ameryki Pn., w tym szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie). Wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze. Przemierzył grań Pirenejów, irańskie góry Zagros, trawers Islandii, całość łańcucha Alp oraz Izraelski Szlak Narodowy. Członek 8a Team.

Jakub Rybicki - Bajkał - święte morze Syberii

Opowieść o życiu na Syberii i mrożącej krew w żyłach wyprawie rowerowej po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Czy dalekie rubieże Rosji to naprawdę “przeklęta ziemia?” Czym zajmowali się Polacy zesłani w okolice Bajkału? Co się z nimi stało? Jak wygląda syberyjska przyroda i czy naprawdę w tajdze mieszkają duchy? Wszystko okraszone potężną dawką niesamowitych zdjęć.

Jakub Rybicki – z zawodu podróżnik, fotograf i dziennikarz, ekspert od krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year. Autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych, współautor podcastu o odpowiedzialnym podróżowaniu “Dobra Podróż”. Ambasador marki Olympus. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek. Alpinista, w 2016 roku podjął próbę zdobycia drugiego najwyższego niezdobytego szczytu świata. Rowerem przejechał w zimie jezioro Bajkał i Grenlandię. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna. Rowerem, pieszo, konno i samochodem odwiedził jak dotąd 70 krajów.

Jarosław Botor - Zimowa Narodowa Wyprawy na K2

Jarosław Botor - polski wspinacz-alpinista, reprezentant Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu, członek projektu Polski Himalaizm Zimowy. Uczestnik Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 z 2018 roku. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Z zawodu Ratownik Medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Ratownik i Instruktor ratownictwa górskiego GOPR, współzałożyciel Agencji Eventowej More Than Explore. Fotograf i filmowiec, żonaty, trójka dzieci.

W swojej karierze alpinisty wspiął się m.in. na Alpamayo, Ama Dablam, Artensoraju, Aconcagua, Ojos del Salado, Denali (Mount McKinley), Mount Blanc, Monte Rosa, Matterhorn, Dente del Gignte, Elbrus, Chimborazo, Cotopaxi, Pitz Badile. Zorganizował kilkanaście wypraw w Andy, Karakorum, Himalaje, Kaukaz i Góry Alaski. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2, która ostatecznie nie zdobyła szczytu. 27 stycznia 2018 roku był kierownikiem zespołu, w ramach działalności którego, wspólnie z Denisem Urubko, Adamem Bieleckim i Piotrem Tomalą, przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. Akcja ta odbiła się szerokim echem w polskich i światowych mediach pokazując, że relacje międzyludzkie nadal w górach są najważniejsze. Za udział w akcji ratunkowej na Nanga
Parbat i uratowanie Elizabeth Revol otrzymał od Prezydenta RP w 2019 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz francuski Krzyż Kawalerski Legii Honorowej od władz Francji.

Koncert i warsztaty z zespołem Oranżada

Oranżada, to trzech, upartych gości z Otwocka, grają razem od 20 lat po nocach jedną i tą samą długą, niesamowitą piosenkę w stylu w jakim nie gra nikt.Kochają się i nienawidzą, ale znają się jak łyse konie i trzymają się razem, i to jest siła zespołu. W skład wchodzą Robert Derlatka, Michał Krysztofiak i Artur Rzempołuch. Zespół miał okazję występować na licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym teatralnych i filmowych, jak również brać udział w projektach multimedialnych, do których warto zaliczyć uczestnictwo w programie "Taper" emitowanym na antenie TVP Kultura, gdzie muzycy grali na żywo muzykę do filmu Charlie Chaplina. Zespół wydał 4 albumy, a jego członkowie mieli okazję napisać muzykę do 2 filmów. Oranżada to transowo-melodyjna melancholia i psychodeliczna liryka. To muzyka dla fanów: krautrocka, zimnej fali, punka i psychodelii.

Skład zespołu:

  • Michał Krysztofiak
  • Robert Derlatka
  • Artur Rzempołuch
  • Maciej Łabudzki

Festiwal Podróżniczy Wataha 2020
12/13.09.2020
K
lub Muzyczny Bogart, ul. Fabryczna 13, Gomunice

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies