Logo Radio Łódź

502 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 32 w Łódzkiem [RAPORT]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ciągu ostatniej doby zanotowano 502 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, śląskim i mazowieckim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 32 osoby. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 6 kolejnych osób.

Posłuchaj także:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 67 tys. 372. Dzisiaj (31 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 502 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 32 nowe zakażenia koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (79), śląskiego (77), mazowieckiego (75).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 6 chorych na COVID-19. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 39 osób, z czego 232 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 446 osób. Łącznie w Polsce takich osób jest 46 tysięcy 638.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 7 i wynosi obecnie 2 tysiące 249, a liczba zajętych respiratorów zmniejszyła się o dwa - do 83.

  • W kwarantannie mamy o dwa tysiące 225 osób mniej niż wczoraj, czyli 96 tysięcy 351, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 8 tysięcy 397 osób. Ich liczba spadła o 158.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Nie wszyscy stosują się do nakazu noszenia maseczek w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym. Od wczoraj (29 sierpnia) taki obowiązek panuje w Łowiczu i Pajęcznie, od kilku tygodni w Wieluniu. Z powodu wzrostu zachorowań na koronawirusa przywrócono tam część obostrzeń, a funkcjonariusze patrolują ulice, upominają, a czasami sięgają po kary finansowe. Czytaj więcej

Szpital wstrzymał przyjęcia i wypisy z oddziału, ponieważ u jednego z pacjentów wynik testu na COVID-19 okazał się pozytywny. Pracownicy szpitala i chorzy przejdą badania na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

U jednego z funkcjonariuszy piotrkowskiej komendy policji stwierdzono zakażenie koronawirusem. To policjant z ruchu drogowego. Czytaj więcej

Czytaj także: Rozszerzona strefa czerwona koronawirusa w Łódzkiem

Koronawirus wykryto u pacjenta w Piotrkowie oraz u pracownicy w bełchatowskim urzędzie skarbowym. Oddział Gastrologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim wstrzymał przyjęcia. Stało się to po wykryciu koronawirusa u jednego z pacjentów. Zakażenie wykryto też w Urzędzie Skarbowym w Bełchatowie. Czytaj więcej

Sala Obsługi Klientów ZUS na Bałutach została zamknięta do odwołania. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiczną. Jak wyjaśnia rzeczniczka ZUS regionu łódzkiego, Monika Kiełczyńska, zamknięcie SOK w ZUS-ie na Bałutach, nie oznacza, że nie da się nic załatwić. - Wnioski oraz dokumenty będzie można złożyć bez osobistego kontaktu z pracownikiem do specjalnej skrzynki na dokumenty. Czytaj więcej

Szczepionki przeciw grypie będą refundowane. Ministerstwo zdrowia opublikowało, pierwszą po wybuchu epidemii, listę leków refundowanych. Wynika z niej, że dla wielu grup szczepionki przeciw grypie będą bezpłatne lub z refundacją. Ma to zachęcić do szczepień i chronić jesienią przed podwójną infekcją - grypy i koronawirusa. Czytaj więcej

Terytorialsi rozwożą środki ochrony do szkół

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają dyrektorów szkół w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Od kilku dni terytorialsi angażują się w rozwożenie środków ochrony do placówek edukacyjnych.

Rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak tłumaczy, że są to działania w ramach trwającej od końca czerwca operacji "Trwała Odporność".

Główne zadania żołnierzy OT to transport maseczek i płynów dezynfekujących oraz środków ochrony osobistej. W razie potrzeby terytorialsi mogą również pobierać wymazy oraz przeprowadzić dekontaminację.

Żołnierze OT są również przygotowani na ewentualną ewakuację szkół, jeśli pojawi się w danej placówce przypadek koronawirusa. Obecnie w zadania na rzecz szkół jest zaangażowanych około dwóch tysięcy terytorialsów.

Pierwsze wypłaty pomocy w zwalczaniu skutków COVID-19 w rolnictwie

Pierwsze transze pomocy w zwalczaniu skutków koronawirusa wysłała poszkodowanym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To pomoc łączona ze wsparciem suszowym za poprzedni sezon.
Dotychczas rolnicy złożyli niemal 35 tysięcy wniosków ubiegając się o ponad 130 milionów złotych - oszacował prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. Dodał, że równolegle trwa nabór wniosków: "Na to działanie łącznie mamy 400 milionów złotych. Jest wiele dróg wnioskowania. Można udać się do najbliższego oddziału Agencji i skorzystać z wrzutni na dokumenty. W razie potrzeby do dyspozycji będą pracownicy ARiMR.

Zachęcamy też do drogi internetowej, na przykład przez ePUAP" - powiedział prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja planuje uruchomienie kolejnego programu pomocy dla hodowców i sadowników w połowie września. Jej pula sięgnie miliarda złotych - dodał Tomasz Nowakowski. - Kierujemy tę pomoc do zajmujących się produkcją zwierzęcą, w tym drobiu, a także dla zajmujących się pielęgnacją kwiatów w szklarniach i tunelach foliowych. Maksymalna kwota wsparcia to 7 tysięcy euro. Spodziewamy się tu około 350 tysięcy wniosków - oszacował.

Z pierwszej transzy pomocy skorzystać będzie mogło ponad 52 tysiące rolników. Niezbędne jest złożenie wniosku do ARiMR.

Premier Morawiecki o walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że skutki pandemii koronawirusa nie są w Polsce tak silne, jak choćby na Zachodzie. Przysłużyły się do tego działania władz i społeczeństwa - powiedział na antenie wrocławskiego Radia Rodzina szef rzadu. Premier przypominał, że przez cały okres walki z COVID-19 służba zdrowia była przygotowana na przyjęcie kolejnych pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Nie było to natomiast standardem w państwach zachodnich.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany także o możliwy powrót do zaostrzenia restrykcji sanitarnych w sferze publicznej na poziomie całego kraju. Chodzi na przykład o ograniczenia w udziale we mszach i nabożeństwach oraz obowiązek zakrywania ust i nosa na otwartych przestrzeniach. Podkreślił, że w obecnej sytuacji nie jest to rozważane.

Koronawirus na świecie

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem, trzy więcej niż wczoraj. Jest dużo nowych przypadków. Zwiększyła się liczba hospitalizowanych. Dziś wykryto ponad 1350 nowych zakażeń, to niemal 80 mniej niż wczoraj. Stwierdzono ponad 300 wyleczeń. Służby podały, że liczba leczących się na koronawirusa znacznie przekroczyła 24 tysiące. Trzy tygodnie temu było ich 9 tysięcy mniej. Nowe przypadki zanotowano we wszystkich 20 regionach Włoch. Najwięcej, 270, w Kampanii. Większość zakażonych przechodzi chorobę bez objawów. Co niepokoi włoskich ekspertów, o ponad 80 wzrosła dziś liczba hospitalizowanych. W szpitalach przebywa w tej chwili ponad 1250 osób. Premier Giuseppe Conte, mimo stale pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej wykluczył możliwość powtórnego lockdownu. Zapewnił, że 14 września otwarte zostaną wszystkie szkoły.

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech potwierdzono 292 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował rządowy serwis poświęcony COVID-19. To najwięcej od wybuchu pandemii. Poprzedni rekord padł w kwietniu, kiedy Covid-19 zdiagnozowano u 210 osób. Dotychczas na Węgrzech wykryto 5961 zakażeń, zmarło 614 osób, a 3759 pacjentów wyzdrowiało. Od kilku dni nie było nowych zgonów. Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 1588, z tego 90 osób jest hospitalizowanych, 7 z nich jest podłączonych do respiratorów. Od 1 września cudzoziemcy nie będą mogli wjeżdżać na teren Węgier. Będzie to możliwe jedynie w wyjątkowych uzasadnionych przypadkach, ruch tranzytowy przez ten kraj będzie działał. Węgrzy powracający z zagranicy będą musieli udać się na 14-dniową kwarantannę, którą będą mogli opuścić wcześniej, jeżeli przedstawią dwa negatywne testy wykonane w odstępie dwóch dni. Rząd uzasadnił nowe przepisy wzrostem liczby zakażeń w Europie i zagrożeniem sprowadzenia wirusa z zagranicy.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Generalna Dyrekcja Zdrowia wyraża zaniepokojenie dynamiką rozwoju epidemii. Według części mediów przyczyną takiego stanu rzeczy jest zlekceważenie rygorów sanitarnych w czasie wakacji. Wzrost liczby infekcji przypada niemal w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Francuskie ministerstwo edukacji przekazało rekomendacje personelowi placówek szkolnych. Dotyczą one między innymi konieczności noszenia maseczek, dezynfekcji rąk, pomieszczeń szkolnych i wyposażenia budynków oraz przestrzegania dystansu - na przykład w stołówkach.

Zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia uda się do Wuhan, aby rozpocząć śledztwo w sprawie przyczyn pandemii koronawirusa - poinformował szef tej organizacji. Patogen po raz pierwszy wykryto właśnie w tym chińskim mieście. Chińskie władze utrzymują jednak, że nie oznacza to - iż koronawirus pochodzi z Chin. Kwestia pochodzenia koronawirusa w ostatnich miesiącach budzi coraz większe kontrowersje. Chińskie władze oskarżają bowiem część państw zachodnich, m.in. Stany Zjednoczone i Australię o próby upolitycznienia śledztwa w sprawie przyczyn pandemii. Choć Chiny jako pierwsze poinformowały o zakażeniach patogenem w Wuhan, których źródłem był targ owoców morza, to jednocześnie twierdzą, że nie jest to dowodem na pochodzenie patogenu. Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że do Wuhan uda się międzynarodowa grupa ekspertów, którzy rozpoczną śledztwo w sprawie przyczyn pandemii. Chińskie władze krytykowane były za ukrywanie informacji o koronawirusie w początkowej fazie pandemii. W opinii części analityków WHO bezkrytycznie podchodziła zaś do informacji przekazywanych przez chińskie instytucje. Chiny odpierają te oskarżenia twierdząc, że część państw wykorzystuje pandemię do prób osłabienia pozycji Chin na świecie. Wcześniej misję w Chinach zakończyli eksperci WHO, którzy odpowiedzialni byli za określenie harmonogramu i zakresu prac międzynarodowej grupy śledczych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies