Logo Radio Łódź

631 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej w województwach: małopolskim, śląskim i lubelskim [RAPORT]

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ciągu ostatniej doby zanotowano 631 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, śląskim i lubelskim. W Łódzkiem zakażone są kolejne 34 osoby. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 14 kolejnych osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 66 tys. 870. Dzisiaj (30 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 631 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 33 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województw: małopolskiego (153), śląskiego (86), lubelskiego (69).

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 1 chorego na COVID-19. To 69-letni mężczyzna hospitalizowany w Warszawie. Osoba ta miała choroby współistniejące.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2 tys. 33 osoby, z czego 232 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 656 osób. Łącznie w Polsce wyzdrowiały 46 tysięcy 192 osoby.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 5 i wynosi obecnie 2 tysiące 242, a liczba zajętych respiratorów zmniejszyła się o dwa - do 85.

  • W kwarantannie mamy o dwa tysiące 576 osób mniej niż wczoraj, czyli 98 tysięcy 576, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 8 tysięcy 555 osób. Ich liczba spadła o 262.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne prowadzą dochodzenia epidemiologiczne w Łodzi i Uniejowie. W Uniejowie po weselu potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z uczestników. Już wiadomo, że pracownicy restauracji na zamku są zdrowi, od niedzieli (30.08) lokal będzie zatem otwarty. Czytaj więcej

Krzysztof Kaliński prosi o przestrzeganie prawa i stosowanie się do przepisów obowiązujących w czerwonej strefie. Czytaj więcej

Szpital wstrzymał przyjęcia i wypisy z oddziału, ponieważ u jednego z pacjentów wynik testu na COVID-19 okazał się pozytywny. Pracownicy szpitala i chorzy przejdą badania na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

U jednego z funkcjonariuszy piotrkowskiej komendy policji stwierdzono zakażenie koronawirusem. To policjant z ruchu drogowego. Czytaj więcej

Czytaj także: Rozszerzona strefa czerwona koronawirusa w Łódzkiem

Koronawirus wykryto u pacjenta w Piotrkowie oraz u pracownicy w bełchatowskim urzędzie skarbowym. Oddział Gastrologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim wstrzymał przyjęcia. Stało się to po wykryciu koronawirusa u jednego z pacjentów. Zakażenie wykryto też w Urzędzie Skarbowym w Bełchatowie. Czytaj więcej

Sala Obsługi Klientów ZUS na Bałutach została zamknięta do odwołania. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiczną. Jak wyjaśnia rzeczniczka ZUS regionu łódzkiego, Monika Kiełczyńska, zamknięcie SOK w ZUS-ie na Bałutach, nie oznacza, że nie da się nic załatwić. - Wnioski oraz dokumenty będzie można złożyć bez osobistego kontaktu z pracownikiem do specjalnej skrzynki na dokumenty. Czytaj więcej

Szczepionki przeciw grypie będą refundowane. Ministerstwo zdrowia opublikowało, pierwszą po wybuchu epidemii, listę leków refundowanych. Wynika z niej, że dla wielu grup szczepionki przeciw grypie będą bezpłatne lub z refundacją. Ma to zachęcić do szczepień i chronić jesienią przed podwójną infekcją - grypy i koronawirusa. Czytaj więcej

Terytorialsi rozwożą środki ochrony do szkół

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają dyrektorów szkół w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Od kilku dni terytorialsi angażują się w rozwożenie środków ochrony do placówek edukacyjnych.

Rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak tłumaczy, że są to działania w ramach trwającej od końca czerwca operacji "Trwała Odporność".

Główne zadania żołnierzy OT to transport maseczek i płynów dezynfekujących oraz środków ochrony osobistej. W razie potrzeby terytorialsi mogą również pobierać wymazy oraz przeprowadzić dekontaminację.

Żołnierze OT są również przygotowani na ewentualną ewakuację szkół, jeśli pojawi się w danej placówce przypadek koronawirusa. Obecnie w zadania na rzecz szkół jest zaangażowanych około dwóch tysięcy terytorialsów.

Pierwsze wypłaty pomocy w zwalczaniu skutków COVID-19 w rolnictwie

Pierwsze transze pomocy w zwalczaniu skutków koronawirusa wysłała poszkodowanym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To pomoc łączona ze wsparciem suszowym za poprzedni sezon.
Dotychczas rolnicy złożyli niemal 35 tysięcy wniosków ubiegając się o ponad 130 milionów złotych - oszacował prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. Dodał, że równolegle trwa nabór wniosków: "Na to działanie łącznie mamy 400 milionów złotych. Jest wiele dróg wnioskowania. Można udać się do najbliższego oddziału Agencji i skorzystać z wrzutni na dokumenty. W razie potrzeby do dyspozycji będą pracownicy ARiMR.

Zachęcamy też do drogi internetowej, na przykład przez ePUAP" - powiedział prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja planuje uruchomienie kolejnego programu pomocy dla hodowców i sadowników w połowie września. Jej pula sięgnie miliarda złotych - dodał Tomasz Nowakowski. - Kierujemy tę pomoc do zajmujących się produkcją zwierzęcą, w tym drobiu, a także dla zajmujących się pielęgnacją kwiatów w szklarniach i tunelach foliowych. Maksymalna kwota wsparcia to 7 tysięcy euro. Spodziewamy się tu około 350 tysięcy wniosków - oszacował.

Z pierwszej transzy pomocy skorzystać będzie mogło ponad 52 tysiące rolników. Niezbędne jest złożenie wniosku do ARiMR.

Premier Morawiecki o walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że skutki pandemii koronawirusa nie są w Polsce tak silne, jak choćby na Zachodzie. Przysłużyły się do tego działania władz i społeczeństwa - powiedział na antenie wrocławskiego Radia Rodzina szef rzadu. Premier przypominał, że przez cały okres walki z COVID-19 służba zdrowia była przygotowana na przyjęcie kolejnych pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Nie było to natomiast standardem w państwach zachodnich.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany także o możliwy powrót do zaostrzenia restrykcji sanitarnych w sferze publicznej na poziomie całego kraju. Chodzi na przykład o ograniczenia w udziale we mszach i nabożeństwach oraz obowiązek zakrywania ust i nosa na otwartych przestrzeniach. Podkreślił, że w obecnej sytuacji nie jest to rozważane.

Skrócenie okresu kwarantanny jest bezpieczne?

Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie profesor Tomasz Hryniewiecki twierdzi, że skrócenie okresu kwarantanny jest bezpieczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że ma ona teraz trwać 10 dni, a nie 14 - jak wcześniej. Zrezygnowano też z przeprowadzania testów u osób kończących kwarantannę.

To bardzo dobre decyzje - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Tłumaczył, że o COVID-19 wiemy coraz więcej.

Minister Adam Niedzielski argumentował, że krótsza kwarantanna nie wpływa negatywnie na liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Szef resortu zdrowia tłumaczył też, że nowe wytyczne są oparte o standardy ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia i mają na celu przygotowanie infrastruktury polskiej służby zdrowia na możliwą drugą falę epidemii koronawirusa.

Koronawirus na świecie

Rekordowa w skali świata ilość nowych przypadków koronawirusa w Indiach. Od wczoraj przybyło 78761 chorych, a od początku pandemii zachorowało 3,5 miliona osób.

Poprzedni niechlubny dobowy rekord przypadków ustanowiły w połowie lipca Stany Zjednoczone. Dzień wcześniej indyjski rząd poluzował obostrzenia sanitarne w kraju. Nowe przepisy będą obowiązywały od pierwszych dni września. Tamtejsze MSW postanowiło, że dozwolone będą zgromadzenia do 100 osób, pod warunkiem, że ich uczestnicy będą nosili maseczki i zachowają dystans. Dotyczy to wydarzeń kulturalnych, sportowych i wieców politycznych. W dużych miastach wznowione zostanie, choć w ograniczonym stopniu, kursowanie metra.

Koronawirus w Indiach początkowo uderzył głównie w aglomeracje Bombaju i New Delhi, a ostatnio przenosi się także do mniejszych miejscowości.

Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego we Francji rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Więcej jest także ognisk epidemii. W ciągu doby we Francji stwierdzono ponad 5400 nowych przypadków zakażenia patogenem. Jak podało tamtejsze ministerstwa zdrowia, w kraju zanotowano 23 nowe ogniska epidemii. Tym samym jest ich w tej chwili ponad 300.

Generalna Dyrekcja Zdrowia wyraża zaniepokojenie dynamiką rozwoju epidemii. Według części mediów przyczyną takiego stanu rzeczy jest zlekceważenie rygorów sanitarnych w czasie wakacji. Wzrost liczby infekcji przypada niemal w przededniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Francuskie ministerstwo edukacji przekazało rekomendacje personelowi placówek szkolnych. Dotyczą one między innymi konieczności noszenia maseczek, dezynfekcji rąk, pomieszczeń szkolnych i wyposażenia budynków oraz przestrzegania dystansu - na przykład w stołówkach.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarła jedna osoba zakażona koronawirusem. Wczoraj poinformowano o dziewięciu zgonach. Nadal jednak liczba nowych zakażeń pozostaje bardzo wysoka. Wczoraj wykryto ponad 1450 nowych przypadków, najwięcej od początku pandemii. Dziś było ich kilkanaście mniej- 1444. Zakażenia stwierdzono we wszystkich dwudziestu regionach Włoch. W Lombardii było ich prawie trzysta, w Kampanii- niemal dwieście, a w trzech kolejnych regionach, w tym w Lacjum ze stolicą w Rzymie- ponad 150. Jest też ponad 1300 wyzdrowień. Ogólna liczba leczących się na koronawirusa wzrosła o ponad sto osób, przekraczając 23 tysiące. Eksperci wskazują, że ofiar śmiertelnych jest coraz mniej, a większość zakażonych przechodzi chorobę w domu bez objawów. Dziś po raz pierwszy od wielu dni zmalała nieco liczba hospitalizowanych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 1150.

We Włoszech w wyniku lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa sektor usług zanotował spadek obrotów o ponad jedną czwartą. Dane porównawcze drugiego kwartału bieżącego i ubiegłego roku opublikował Narodowy Instytut Statystyczny ISTAT.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Statystycy Instytutu podkreślają, że to największy kryzys w sektorze usług od końca wojny. Wszystkie dziedziny usług poniosły straty. Najbardziej ucierpiała turystyka. Biura podróży i agencje turystyczne zanotowały spadek obrotów o blisko 95 procent. Hotele, schroniska i struktury bed&breakfast - niemal 90 procent. Transport lotniczy stracił 80 procent obrotów, a restauracje i bary - 65 procent. Handel samochodami zmniejszył się o połowę. Najmniejsze, kilkuprocentowe straty poniosły usługi informatyczne i telekomunikacyjne.

Jak poinformowano, dane z lipca i sierpnia napawają optymizmem i pozwalają wierzyć, że w ostatnim kwartale roku sytuacja powróci do normy.

Na Ukrainie wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zdiagnozowano ich ponad 2400. Najwięcej w ukraińskiej stolicy. Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano około 43 tysięcy testów. Wykazały one 2481 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Jest to jak do tej pory najwyższa liczba nowych zakażeń koronawirusem na Ukrainie. Ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 41 osób. W Kijowie wirus wykryto u 265 osób. Na drugim miejscu znalazł się obwód charkowski, gdzie zakażenie wykryto u 247 osób. Ukraińskie władze od wczoraj zamknęły granice państwa dla cudzoziemców. Ma to związek z pogarszającą się sytuacją epidemiczną.

Zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia uda się do Wuhan, aby rozpocząć śledztwo w sprawie przyczyn pandemii koronawirusa - poinformował szef tej organizacji. Patogen po raz pierwszy wykryto właśnie w tym chińskim mieście. Chińskie władze utrzymują jednak, że nie oznacza to - iż koronawirus pochodzi z Chin. Kwestia pochodzenia koronawirusa w ostatnich miesiącach budzi coraz większe kontrowersje. Chińskie władze oskarżają bowiem część państw zachodnich, m.in. Stany Zjednoczone i Australię o próby upolitycznienia śledztwa w sprawie przyczyn pandemii. Choć Chiny jako pierwsze poinformowały o zakażeniach patogenem w Wuhan, których źródłem był targ owoców morza, to jednocześnie twierdzą, że nie jest to dowodem na pochodzenie patogenu. Szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że do Wuhan uda się międzynarodowa grupa ekspertów, którzy rozpoczną śledztwo w sprawie przyczyn pandemii. Chińskie władze krytykowane były za ukrywanie informacji o koronawirusie w początkowej fazie pandemii. W opinii części analityków WHO bezkrytycznie podchodziła zaś do informacji przekazywanych przez chińskie instytucje. Chiny odpierają te oskarżenia twierdząc, że część państw wykorzystuje pandemię do prób osłabienia pozycji Chin na świecie. Wcześniej misję w Chinach zakończyli eksperci WHO, którzy odpowiedzialni byli za określenie harmonogramu i zakresu prac międzynarodowej grupy śledczych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies