Logo Radio Łódź

729 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 34 w regionie łódzkim [RAPORT]

W ciągu ostatniej doby zanotowano 729 nowych zakażeń koronawirusem, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 17 kolejnych osób, w tym dwie ze Zgierza.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 63 tys. 802. Dzisiaj (26 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 729 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 34 nowe zakażenia koronawirusem. 

  • Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach: małopolskim - 118 przypadków, śląskim - 114 przypadków i mazowieckim - 106 przypadków. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 17 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich dwie osoby ze Zgierza. Większość osób zmarłych miała choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 994 osób, z czego 230 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z COVID-19 wyleczono 615 osób. Łącznie od początku epidemii wyzdrowiało 43 tysiące 399 pacjentów zakażonych koronawirusem.

  • Do leczenia pacjentów z COVID-19 wykorzystywanych jest obecnie 2 tysiące 170 łóżek szpitalnych oraz 79 respiratorów.

  • Ponadto Ministerstwo Zdrowia przekazało, że 8 tysięcy 947 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 99 tysięcy 705 przebywa w kwarantannie.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Źródłem ostatnich nowych zakażeń w Łodzi są głównie dwa wesela, które były zorganizowane w restauracjach. W weekend liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o ponad pięćdziesiąt. Badania obu ognisk dopiero się zaczynają - mówi łódzki powiatowy inspektor sanitarny Urszula Jędrzejczyk. Czytaj więcej

Przybywa zakażeń koronawirusem w powiecie łowickim. Starosta powiatowy obawia się, że powiat zostanie wpisany do czerwonej strefy. Decyzję podejmie w czwartek (27 września) Ministerstwo Zdrowia. Czytaj więcej

Specjalistyczny sprzęt do dezynfekcji kupili dla szpitala im. N.Barlickiego w Łodzi członkowie kół łowieckich Ziemi Łódzkiej. To sprzęt niezbędny do prawidłowej dezynfekcji, do oczyszczania pomieszczeń po pobycie pacjentów, którzy są zakażeni SARS-CoV-2. Czytaj więcej

Nowa lista leków refundowanych jest już opublikowana na stronach Ministerstwa Zdrowia. Znalazły się na niej dwie szczepionki przeciw grypie - poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Jak napisał na twitterze minister, dla dzieci od 3 do ukończenia 5 roku refundowana będzie szczepionka donosowa Fluenz Tetra. "Jest to bardziej przyjazna dla dzieci forma podania" - pisze Maciej Miłkowski.

Dla osób starszych niż 75 lat NFZ zrefunduje szczepionkę przeciwko grypie Vaxigrip Tetra. Do tej pory dofinansowanie wynosiło połowę jej kosztów od 65 roku życia. Osoby młodsze będą mogły zaszczepić się bez dodatkowych opłat, jeśli mają choroby współistniejące lub są ciężarnymi. Refundowana będzie szczepionka Influvac Tetra.

Zakazy lotów na razie nie zostaną poszerzone o kolejne kraje. Rząd zrezygnował z wprowadzenia listy 63 krajów, która miała obowiązywać od jutra. W myśl tymczasowych regulacji, nadal będzie aktualna lista 44 krajów z zakazem regularnego ruchu pasażerskiego. Będą one obowiązywać do pierwszego września.

Oznacza to, że do końca wakacji nie wejdzie w życie zakaz ruchu lotniczego między Polską a Albanią, Maltą, czy Hiszpanią. Takie obostrzenia przewidywał projekt opublikowany w ostatni piątek.

Polscy turyści przebywający w tych krajach będą mogli swobodnie powrócić do Polski wcześniej zaplanowanymi rejsami. Wprowadzenie listy z krajami, które są celem polskich turystów, wiązałoby się z koniecznością uruchomienia specjalnych rejsów czarterowych, które umożliwiłyby powrót polskich obywateli do kraju. Nowy projekt przewidywał też zniesienie zakazu lotów do Chorwacji, Rosji i Chin.

Decyzją ministra edukacji narodowej, po miesiącach zdalnego nauczania, edukacja będzie się odbywała tradycyjnie, tak jak przed pandemią. To wyzwanie dla dyrektorów, nauczycieli i młodych ludzi. Samorządy, które prowadzą szkoły, starają się, by opracowane i przyjęte procedury zapewniły wszystkim bezpieczeństwo.

Kupiono płyny i urządzenia do dezynfekcji rąk. Zalecane, chociaż nieobowiązkowe, jest noszenie maseczek albo przyłbic. W Radomiu przygotowaniami do powrotu uczniów do szkolnych ławek zajmuje się zespół zarządzania kryzysowego - tłumaczy Michał Michalski sekretarz Miasta Radomia.

Pierwszy, szkolny dzwonek poprzedzają konsultacje wszystkich instytucji i służb, które odpowiadają za zdrowotne bezpieczeństwo. W razie wątpliwości czy pytań można zwrócić się do sanepidu. Pracownicy stacji podpowiedzą, które z wprowadzonych zasad są skuteczne i minimalizują niebezpieczeństwo zakażenia - zapewnia Witold Barwicki, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

1 września w szkolnych ławkach powinno zasiąść ponad 4,5 miliona uczniów.

O korzystanie ze szczepień przeciwko grypie zaapelował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że mają one uchronić przed zachorowaniami na grypę, która w początkowym etapie infekcji może być mylona z zakażeniem koronawirusem.

Wiceminister Kraska poinformował, że od 1 września dostępne będą w połowie refundowane szczepionki dla dzieci między 3. a 5. rokiem życia. Z podobnej refundacji będą mogły skorzystać osoby poniżej 65. roku życia, które mają choroby współistniejące, między innymi kardiologiczne, obniżoną odporność czy choroby układu oddechowego.

Z kolei dla osób powyżej 75. roku życia szczepionka na grypę będzie refundowana w 100 procentach. 

Koronawirus na świecie: 

814 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 23 miliony 700 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Najwięcej ofiar COVID-19 na świecie jest w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku i w Indiach. Ameryka Północna i Ameryka Południowa to obecnie epicentrum wirusa. Druga fala zakażeń przetacza się przez Europę, powodując masowy wzrost zachorowań we Francji, Niemczech czy w Hiszpanii. Rząd w Madrycie zapowiedział, że wojsko będzie do dyspozycji lokalnych władz, jeśli zajdzie potrzeba użycia żołnierzy w zapobieganiu roznoszenia się wirusa.

W palestyńskiej Strefie Gazy wprowadzono dwudniowy "lockdown" po tym, jak pojawiły się pierwsze od kilku miesięcy przypadki zakażeń. Cztery zachorowania wykryto w jednym z obozów dla uchodźców.

W Belgii i w Holandii tymczasem potwierdzono powtórne zakażenia koronawirusem u pacjentów, którzy wcześniej wyszli z COVID-19. Wcześniej informowano o podobnym przypadku w Hong Kongu.

Koronawirusem zakaził się znany jamajski sportowiec Usain Bolt. Stało się to w kilka dni po tym, jak biegacz zorganizował urodzinową imprezę, na której goście pojawili się bez masek. Na Florydzie z kolei jeden z taksówkarzy, który publicznie przekonywał, że koronawirus nie istnieje, stracił właśnie żonę. Kobieta zmarła na COVID-19.

Liban wprowadził częściowy zakaz wychodzenia z domów. Powodem jest gwałtowny wzrost liczby nowych zachorowań na koronawirusa. Wszystko to zaledwie w trzy tygodnie po tragicznym w skutkach wybuchu w porcie w Bejrucie i w czasie, kiedy mieszkańcy libańskiej stolicy usiłują podnieść się ze zniszczeń.

W czasie, gdy mieszkańcy Bejrutu wciąż sprzątają zniszczone domy i leczą się z ran liczba nowych przypadków koronawirusa podwoiła się. Miejscowe władze twierdzą, że od czasu eksplozji zachorowało 5 tysięcy osób.

Z tego powodu do Bejrutu po raz drugi w ciągu miesiąca polecieli polscy lekarze z zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. “Naszym zadaniem będzie współpraca z lekarzami w zakresie opieki nad chorymi na COVID-19, ale też pomoc w dostosowaniu procedur związanych z zabezpieczeniem pacjentów i personelu medycznego” - mówi szef polskiego zespołu Michał Madeyski.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem. To tyle samo, co wczoraj. Wykryto nieco mniej zakażeń, ale sytuacja epidemiologiczna w dalszym ciągu się pogarsza.

Wykryto blisko 900 nowych przypadków, o 75 mniej, niż wczoraj. Stwierdzono ponad 350 wyzdrowień. W związku z tym liczba leczących się na koronawirusa wzrosła o ponad 500 i wynosi niemal 20 tysięcy. Dwa tygodnie temu było ich o 6,5 tysiąca mniej. W większości chodzi o osoby, które powróciły z wakacji za granicą lub na Sardynii, gdzie zaraziły się
koronawirusem. Większość przechodzi chorobę w domu bez objawów. Nieco wzrosła liczba hospitalizowanych. Jest ich ponad tysiąc, z czego blisko 70 przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Tylko w jednym z 20 regionów Włoch nie stwierdzono nowych przypadków. Najwięcej, blisko 150, wykryto w regionie Lacjum ze stolicą w Rzymie.

Władze Hiszpanii zaangażują wojsko do pomocy w identyfikacji osób, które mogły być narażone na kontakt z zakażonymi koronawirusem. Poinformował o tym premier Pedro Sanchez.

Rząd wyśle do tego celu 2000 żołnierzy - mają pomagać w śledzeniu przypadków i w konsekwencji powstrzymywać wzrost liczby nowych zakażeń. Szef hiszpańskiego rządu zadeklarował, że liczba wojskowych delegowanych do tego zadania mogłaby zostać zwiększona, jeśli zaszłaby taka potrzeba, dzięki zaplanowanym, pilnym szkoleniom. Część ekspertów twierdzi, że w niektórych regionach Hiszpanii, między innymi w Madrycie i Katalonii, brak było dostatecznej liczby osób do śledzenia zakażeń. "Nie możemy pozwolić, by pandemia ponownie przejęła kontrolę nad naszym życiem. To my musimy przejąć kontrolę i powstrzymać drugą falę" - powiedział Pedro Sanchez.

W Hiszpanii potwierdzono ponad 400 tysięcy zakażeń koronawirusem. Prawie 29 tysięcy osób zmarło. Po zniesieniu ograniczeń liczba nowych zakażeń znacząco wzrosła. Wzrost liczby ofiar śmiertelnych był jednak o wiele niższy.

Dwie osoby w Europie - jedna w Belgii i jedna w Niderlandach - zostały ponownie zakażone koronawirusem. Informacja, którą potwierdziły służby sanitarne w tych krajach, stawia pod znakiem zapytania wcześniejsze doniesienia o odporności nabywanej po przejściu zakażenia.

Belgijski wirusolog Marc Van Ranst poinformował, że do ponownego zakażenia doszło w przypadku kobiety, która po raz pierwszy zachorowała w marcu. Badania przeprowadzone w czerwcu potwierdziły, że jest ponownie zakażona koronawirusem. "Nie wiemy, czy takich przypadków będzie więcej. Prawdopodobnie nie, ale wiemy tego na pewno. Jeśli powstanie szczepionka, być może trzeba będzie ją powtarzać co roku lub co dwa-trzy lata" - powiedział wirusolog Marc Van Ranst. Dodał, że ponownie zarażona koronawirusem kobieta przeszłą pierwszą infekcję stosunkowo łagodnie. Mogło to spowodować brak wystarczającej ilości przeciwciał do wytworzenia trwałej odporności.

Holenderska wirusolog Marion Koopmans, która potwierdziła ponowne zakażenie u starszego mężczyzny w Niderlandach, powiedziała, że konieczne będą testy genetyczne, aby stwierdzić, czy oba zakażenia wywołał ten sam szczep koronawirusa.

Pierwsze przypadki ponownego zakażenia zanotowano w Hongkongu. Tamtejsi naukowcy potwierdzili, że do ponownego zakażenia doszło wskutek kontaktu z innym niż pierwotnie szczepem wirusa. 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies