Logo Radio Łódź

763 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 50 w Łódzkiem [RAPORT]

W ciągu ostatniej doby zanotowano 763 nowe zakażenia koronawirusem, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Według danych resortu w ciągu ostatniej doby zmarło 17 kolejnych osób, w tym jedna z Łodzi.

Posłuchaj jeszcze:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 63 tys. 073. Dzisiaj (25 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 763 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 50 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 17 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich jedna osoba z Łodzi. Większość osób zmarłych miała choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 977 osób, z czego 230 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z COVID-19 wyleczono 336 osób. Łącznie od początku epidemii wyzdrowiało 42 tysiące 784 pacjentów zakażonych koronawirusem.

  • Do leczenia pacjentów z COVID-19 wykorzystywanych jest obecnie 2 tysiące 167 łóżek szpitalnych oraz 76 respiratorów.

  • Ponadto Ministerstwo Zdrowia przekazało, że 8 tysięcy 544 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, a 100 tysięcy 023 przebywa w kwarantannie.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Łowicki magistrat częściowo zamknięty z powodu koronawirusa. Wróciły tam obostrzenia. Placówka ogranicza dostęp dla mieszkańców. Ma to związek z zakwalifikowaniem powiatu łowickiego do tzw. żółtej strefy. 

Mieszkańcy Łowicza nie załatwią bezpośrednio spraw w urzędowych wydziałach. W sytuacjach szczególnych, wymagających osobistego złożenia dokumentów, jest jednak taka możliwość. Należy dostarczyć je do biura podawczego, znajdującego się tuż za wejściem do budynku Ratusza. Czytaj więcej

Ostatni tydzień do rozpoczęcia roku. 1 września do szkół wrócą uczniowie. Ten powrót chyba nigdy nie był tak nerwowy - wszystko przez wciąż trwającą epidemię koronawirusa. Nic dziwnego, że mnożą się znaki zapytania. Czy uczniowie będą bezpieczni, czy szkoły będą w stanie sprostać wymogom sanitarnym, czy decyzja o powrocie do szkolnych ław nie jest przedwczesna? Czytaj więcej

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w powiecie pajęczańskim. - Biorąc pod uwagę liczbę osób z dodatnimi wynikami testów na liczbę mieszkańców, nasz powiat jest już w czerwonej strefie - mówił dziś (24.08) w Radiu Łódź Nad Wartą wicestarosta pajęczański Paweł Sikora. Nawet bez ministerialnego potwierdzenia, władze rekomendują stosowanie wielu obostrzeń, przypisanych właśnie do strefy czerwonej. Czytaj więcej

Z badań przeprowadzonych dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że epidemia koronawirusa w zaskakująco małym stopniu pogorszyła nastroje polskich przedsiębiorców. Prezentując wyniki badania domu badawczego Maison&Partners, przedstawiciele Związku ocenili, że polscy biznesmeni mają stalowe nerwy.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak wskazał, że zaradność przedsiębiorców sprawiła, że kryzys uderzył w polską gospodarkę słabiej niż w innych krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Bińkowski powiedział, że największy problem podczas epidemii pojawił się w obszarze inwestycji. Wyjaśnił, że odsetek firm, w których inwestycje są planowane spadł z 39 procent przed pandemią do 32 procent obecnie.

Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócili uwagę na to, że pomimo epidemii utrzymała się dość dobra sytuacja na rynku pracy. Wskazali, że nie wzrosła liczba przedsiębiorców planujących zwalnianie pracowników, a jedynie nieco rzadziej planują zatrudnianie nowych i podwyższenie płac.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił odczyt stopy bezrobocia w lipcu. W lipcu bez pracy było 6,1 procent aktywnych zawodowo Polaków - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Stopa bezrobocia była taka sama, jak w poprzednim miesiącu.

W urzędach pracy zarejestrowanych było ponad milion bezrobotnych. To wzrost o blisko 150 tysięcy osób w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.
W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej, który zakłada, że pod koniec roku stopa bezrobocia w Polsce wzrośnie do ośmiu procent..

W nowym roku akademickim studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi czeka mieszany sposób nauki. Zajęcia stacjonarne będą przeplatane internetowymi. Dobrą wiadomością jest otwarcie akademików. Czytaj więcej

Koronawirus na świecie: 

W ciągu doby w Niemczech potwierdzono 1 278 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Łącznie w tym kraju patogenem zakaziły się 234 tysiące 853 osoby.

Instytut Roberta Kocha poinformował, że wczoraj w Niemczech zmarło 5 osób, które były zakażone koronawirusem. Łącznie zmarło tam 9 tysięcy 277 osób, które były zainfekowane

W Niemczech po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiało 209 tysięcy 300 osób. Oznacza to, że aktywnych infekcji jest tam ponad 16 tysięcy.

Pierwsze cztery przypadki koronawirusa wykryto w Strefie Gazy - poinformowały władze Autonomii Palestyńskiej. Cztery zakażone osoby należą do tej samej rodziny i mieszkają w jednym z obozów dla uchodźców. Władze zadecydowały o zamknięciu obozu na 48 godzin i wprowadzeniu godziny policyjnej.

Rzecznik władz palestyńskich powiedział, że wybuch epidemii miałby katastrofalne skutki w skrajnie przeludnionym miejscu z ograniczoną dostępnością do szpitali i opieki medycznej.

Godzinę policyjną wprowadzono także na terenie całej Strefy Gazy. Na wjazdach do miast ustawiono policyjne posterunki. "Dotyczy ona budynków użyteczności publicznej oraz prywatnych, a także meczetów, targowisk oraz domów weselnych" - poinformował Salama Marouf, rzecznik palestyńskiego rządu. Dodał, że władze pracują nad mapą kontaktów, jakie miały z innymi osobami członkowie zakażonej rodziny.

W Hiszpanii łączna liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła 405 tysięcy po gwałtownym wzroście liczby potwierdzonych przypadków w ubiegłym tygodniu. Według hiszpańskiego ministerstwa zdrowia, w zeszłym tygodniu patogen wykryto u blisko 20 tysięcy osób. To najwięcej od czasu zniesienia trzymiesięcznej kwarantanny pod koniec czerwca.

Chcąc nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby, władze regionalne przywracają zniesione wcześniej ograniczenia. W Katalonii, która notowała ponad 1000 przypadków zakażeń dziennie w ciągu ostatnich pięciu dni, spotkania towarzyskie będą ograniczone do 10 osób. W leżącej na południowym wschodzie Murcji będą one ograniczone do sześciu osób. Osoby powyżej 65. roku życia będą tam musiały pozostać w domu.

Madryt, który zarejestrował ponad 24 000 przypadków w ostatnich dwóch tygodniach, wezwał ludzi w najbardziej zagrożonych rejonach do pozostania w domu. Stolica nie wyklucza dalszych obostrzeń, jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy.

Choć Hiszpania notuje gwałtowny wzrost liczby zakażeń, współczynnik umieralności z powodu Covid-19 jest mniejszy niż podczas szczytu epidemii pod koniec marca. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarły trzy osoby chorujące na Covid-19. Łączna liczba zgonów chorych z koronawiruem wynosi 28 tysięcy 872.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem, o trzy mniej, niż wczoraj. Jednak sytuacja epidemiologiczna w dalszym ciągu się pogarsza.

Dziś we Włoszech wykryto ponad 950 nowych przypadków, o przeszło 250 mniej, niż wczoraj. Jednak eksperci wskazują, że dziś wykonano 46 tysięcy testów, a wczoraj niemal o połowę więcej. Wynika z tego, że dziś odsetek pozytywnych rezultatów testów jest sporo wyższy w porównaniu z dniem wczorajszym. Zakażeni to w większości osoby, które powróciły z wakacji za granicą lub na Sardynii, gdzie zaraziły się koronawirusem. Odnotowano niecałe 200 wyzdrowień. W związku z tym ogólna liczba leczących się na koronawirusa wzrosła o ponad 750 i przekroczyła 19 tysięcy. Większość przechodzi chorobę w domu lekko lub bez objawów. Liczba hospitalizowanych wzrosła o kilkadziesiąt, przekraczając tysiąc.

Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell powiedział, że jego kraj nie spodziewa się drugiej fali zakażeń koronawirusem. "Przewidujemy, że jesienią mogą występować w kraju lokalne ogniska chorobowe, ale nie spodziewamy się drugiej, wielkiej fali epidemii" - powiedział w wywiadzie dla stacji TV4.

Szwecja przyjęła w walce z epidemią koronawirusa strategię odmienną od większości państw europejskich. W kraju nie wprowadzono całkowitego lockdownu. Większość firm, restauracji i szkół pozostaje otwarta od wybuchu epidemii. Nie ma też obowiązku zakrywania twarzy. W ubiegłym tygodniu szwedzkie dzieci wróciły do szkół po wakacyjnej przerwie.

Liczba ofiar epidemii w Szwecji zbliża się do 6 tysięcy osób. To znaczenie więcej - w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców - niż w sąsiednich krajach skandynawskich, ale nadal liczba ta jest znacznie niższa niż w krajach najbardziej dotkniętych epidemią - takich jak Belgia, Hiszpania i Wielka Brytania. W ostatnich tygodniach spadła liczba osób hospitalizowanych i nowych zakażeń.

Chiny już od ponad miesiąca prowadzą szczepienia przeciwko koronawirusowi osób najbardziej narażonych na kontakt z patogenem - poinformował przedstawiciel Narodowej Komisji Zdrowia. Choć oficjalnie nie zakończyły się testy żadnej z siedmiu szczepionek opracowanych w chińskich laboratoriach, to 22 lipca władze wydały zgodę na wykorzystywanie ich "w sytuacjach nadzwyczajnych".

Szczepionkę przeciwko Covid-19 podano już niektórym osobom z grup wysokiego ryzyka zakażenia patogenem - pracownikom służby zdrowia oraz straży granicznej. Zheng Zhongwei poinformował, że decyzję tę podjęto "zgodnie z prawem".

W Chinach trwają testy siedmiu szczepionek przeciwko koronawirusowi. Cztery z nich są już w ostatniej fazie testów klinicznych. Chińskie władze nie poinformowały, która ze szczepionek podawana jest już osobom z grup podwyższonego ryzyka. Nie wiadomo też, ile osób do tej pory zaszczepiono. Chińskie szczepionki uzyskały zgody na testy kliniczne także poza Chinami, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Argentynie, Brazylii i Rosji. 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką