Logo Radio Łódź

Nowy rekord zakażeń. 60 tys. osób z koronawirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 903 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 13 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 60 tys. 281. Dzisiaj (21 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 903 nowych zakażeniach. W Łódzkiem potwierdzono 49 nowych zakażeń koronawirusem. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 13 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Większość osób zmarłych miała choroby współistniejące. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 938 osób, z czego 226 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z COVID-19 wyleczono 548 osób. Łącznie od początku epidemii wyzdrowiało 41 tysięcy 29 pacjentów zakażonych koronawirusem.

  • Do leczenia pacjentów z COVID-19 wykorzystywanych jest obecnie 2 tysiące 151 łóżek szpitalnych oraz 84 respiratory.

  • Ponadto Ministerstwo Zdrowia przekazało, że 8 tysięcy 902 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, a 103 tysiące 351 przebywa w kwarantannie.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Od dziś powiat łowicki znajdzie się w żółtej strefie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Poinformowało o tym dzisiaj na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Czytaj więcej

Powiat pajęczański będzie od dziś w żółtej strefie obostrzeń związanych z koronawirusem. Informuje o tym w internecie resort zdrowia. Władze powiatu nie mają informacji o wyraźnym źródle rosnących zakażeń; w okolicach Pajęczna mamy więc do czynienia z tak zwaną transmisją poziomą. Czytaj więcej

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

W nowym roku akademickim studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi czeka mieszany sposób nauki. Zajęcia stacjonarne będą przeplatane internetowymi. Dobrą wiadomością jest otwarcie akademików. Czytaj więcej

Odbywająca się zawsze na początku września, duża impreza, promująca regionalną kuchnię łowicką, "Księżackie jadło" nie odbędzie się. Przyznane natomiast zostały "łowickie gwiozdy". Wyróżnienia w postaci wmurowanych w chodniku łowickich wycinanek zostaną odsłonięte na początku września. Czytaj więcej

Zobacz także: Komentarze po dymisjach w rządzie

Epidemia wywróciła do góry nogami życie szkół i przedszkoli już marcu. Teraz, po wakacjach, okazuje się, że dużo łatwiej nie będzie. Czy na dwa tygodnie przed początkiem roku szkolnego wiemy, jak będzie wyglądała edukacja szkolna i przedszkolna? Czytaj więcej

U trzech osób związanych z Domem Pomocy Społecznej w Bełchatowie stwierdzono zakażenie koronawirusem. Testy przeprowadzono u 145 osób, po tym, jak okazało się, że zakażona jest jedna z pielęgniarek firmy zewnętrznej, współpracującej z placówką. DPS w Bełchatowie jest zamknięty i nie przyjmuje nowych pensjonariuszy oraz osób odwiedzających. Czytaj więcej

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pacjentowi, który był zakażony koronawirusem i w marcu uciekł ze szpitala. Czytaj więcej

Minister klimatu zakażony koronawirusem

Minister klimatu Michał Kurtyka poinformował na Twitterze, że jest zakażony koronawirusem. - Przeprowadzony u mnie drugi test na koronawirusa przyniósł niestety dodatni wynik. Czuję się dobrze. Wraz z rodziną przebywam w domowej izolacji. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom służb sanitarnych i służby zdrowia za ofiarną pracę - napisał na Twitterze minister.

Coraz więcej młodych osób choruje na COVID-19

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polsat News, że coraz więcej młodych ludzi choruje na COVID-19. Zdaniem wiceministra należy zrewidować w Polsce przekonanie, że choroba ta nie jest groźna dla osób młodych.

Waldemar Kraska w programie "Graffiti" apelował do młodych ludzi, aby byli ostrożni i przestrzegali zaleceń sanitarnych. Wiceminister dodał, że zdecydowana większość osób zakażonych koronawirusem przechodzi tę chorobę łagodnie i nie wykazuje objawów zakażenia. Resort zdrowia szacuje, że nawet 90 procent wszystkich przypadków to zakażenia bezobjawowe.

Podkarpacie: kolonie bez koronawirusa

Letnie obozy i kolonie na Podkarpaciu są wolne od koronawirusa. Jak przekazał wojewódzki podkarpacki inspektor sanitarny Adam Sidor, dotychczas w zorganizowanych formach wakacyjnego wypoczynku wzięło udział 8 tysięcy uczestników z terenu województwa.

W rozmowie z Radiem Rzeszów Adam Sidor podkreślił, że podkarpackie obozy i kolonie nie przyniosły nowych infekcji, a zakażenia potwierdzono jedynie u trzech kolonistów, którzy przebywali poza województwem. - To były dzieci wypoczywające w Rabce Zdrój, Bukowinie Tatrzańskiej, ale też w Bułgarii - wymienił.

Adam Sidor poinformował, że od początku maja w podkarpackich przedszkolach, do których uczęszcza łącznie około 12 tysięcy dzieci, doszło do jednego zakażenia koronawirusem. Placówka była zamknięta przez dwa tygodnie, obecnie funkcjonuje normalnie.

Dariusz Piontkowski o nowym roku szkolnym

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że nowy rok szkolny powinien rozpocząć się od powtórek materiału z poprzedniego. Jako powód minister wskazał braki, jakie uczniowie mogą mieć w związku z nie zawsze skutecznym zdalnym nauczaniem oraz strajkiem nauczycieli, podczas którego nie było lekcji.

Minister Dariusz Piontkowski powiedział, że do premiera i ministra finansów został wysłany wniosek o zwiększenie subwencji oświatowej, tak aby były pieniądze na zajęcia dodatkowe w pierwszych miesiącach szkoły.

Minister Dariusz Piontkowski powtórzył, że wytyczne dotyczące pracy szkół w czasie epidemii nie są restrykcyjne i nie powinny poważnie dezorganizować życia szkół. Przypomniał, że wśród zaleceń jest obowiązek mycia rąk czy rozpoczynanie zajęć o różnych godzinach, by zmniejszyć tłok na korytarzach.

Koronawirus na świecie

793 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 22 miliony 600 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Szybko rośnie liczba nowych zakażeń w Europie. Francja zanotowała wczoraj 3800 nowych przypadków i oczekuje się, że w kolejnych dniach statystyki nadal będą rosnąć. Więcej zachorowań jest także w bałkańskiej Chorwacji. Niemcy wprowadziły obowiązek testowania osób, wracających z chorwackich wakacji, a Wielka Brytania kwarantannę dla takich podróżnych.

W Korei Południowej zachorowały 324 osoby, najwięcej od początku marca. Większość nowych przypadków to prawdopodobnie zakażenia do których doszło w miejscowych kościołach. W Maroku król Muhammad VI zapowiedział, że możliwy jest powrót do całkowitego lockdownu, bo rośnie liczba zakażeń, głównie w Casablance i w Marrakeszu.

Poprawia się sytuacja w Australii, gdzie zanotowano najmniej zakażeń od pięciu tygodni. Stan Wiktoria, gdzie wirus rozchodził się najszybciej, nadal jest jednak zamknięty.

W Ameryce Południowej, która jest teraz epicentrum wirusa, liczba zachorowań przekroczyła 250 tysięcy. Gospodarki Argentyny i Peru zanotowały największe od lat spadki.

Litwa od dziś przywraca obowiązek noszenia maseczek podczas imprez. Obostrzenia mają obowiązywać zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w plenerze. Maski mają być obowiązkowe podczas imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych. Muszą je zakładać zarówno widzowie, jak i pozostali uczestnicy, którzy nie będą w stanie zachować przynajmniej metra dystansu. Nos i usta ma też zakrywać obsługa wydarzeń, które odbywać się będą w zamkniętych pomieszczeniach. Nie zmienia się dozwolony limit liczby uczestników wydarzeń kulturalnych i sportowych. W plenerze może gromadzić się do tysiąca osób, a w pomieszczeniach - maksymalnie 600. Litewskie władze argumentują, że to właśnie zgromadzenia ludzi stają się ogniskami zakażeń koronawirusem.

Na Litwie wczoraj wykryto 32 nowe zakażenia wirusem SARS-Cov2. Ogólna liczba wzrosła do 2528.

Słowenia dodała sąsiednią Chorwację do listy krajów objętych kwarantanną. Oznacza to, że wracające stamtąd osoby będą musiały poddać się domowej izolacji. Jak powiedział tamtejszy minister spraw wewnętrznych Ales Hojs, decyzja o wpisaniu Chorwacji na listę, na której znajduje się już blisko 60 krajów, wejdzie w życie o północy. Dodał, że obywatele już przebywający w Chorwacji będą mogli uniknąć wymogu poddania się 14-dniowej kwarantannie, jeżeli powrócą do Słowenii w poniedziałek przed północą. Chorwację ominęła największa pierwsza fala pandemii koronawirusa ze względu na szybki lockdown i brak turystów pod koniec zimy. Teraz promuje się jako bezpieczne miejsce dla turystów, jednak w czwartek zarejestrowano 255 nowych infekcji, co daje łączną liczbę 7 329 przypadków.

Słowenia odnotowała 2 356 przypadków COVID-19, z czego w ciągu ostatnich kilku tygodni dziesiątki to osoby powracające z wycieczek do miejsc znanych z Chorwacji. Według chorwackiej komisji turystycznej, w tym miesiącu ponad 140 tysięcy Słoweńców odwiedziło ich kraj.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Wielka Brytania również dodała Chorwację do listy kwarantanny, podczas gdy Niemcy odradzają podróże do popularnych wśród turystów Żupanii szybenicko-knińskiej i miasta Split w Dalmacji, po tym jak agencja zdrowia publicznego ogłosiła je regionami zagrożonymi koronawirusem i wprowadziła obowiązek przeprowadzania testów dla powracających stamtąd osób.

Według danych Instytutu Roberta Kocha Chorwacja jest trzecim po Kosowie i Turcji źródłem nowych zakażeń wśród osób powracających do Niemiec.

Londyn obejmuje kwarantanną przyjeżdżających z kolejnych krajów. Izolacji będą się musiały się poddać osoby przybywające z Chorwacji, Austrii oraz Trynidadu i Tobago. Rząd tłumaczy to pogarszającą się sytuacją epidemiczną w tych państwach. Brytyjczycy, czy też na przykład mieszkający na stałe na Wyspach Polacy, którzy są na wakacjach, mają czas do 4.00 w sobotę. Po tej godzinie powrót do Królestwa będzie się wiązał z obowiązkiem dwutygodniowej kwarantanny. Zasady obowiązują w całym Zjednoczonym Królestwie, ale Szkocja zachowuje jeszcze większą ostrożność. Edynburg obowiązkiem kwarantanny objął również ludzi osoby przybywające ze Szwajcarii.

Europa znów zmaga się z wirusem

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do młodych ludzi w Europie, by bezwzględnie trzymali się zaleceń sanitarnych. Specjaliści twierdzą, że to właśnie ludzie młodzi są częściowo odpowiedzialni za nawrót wirusa na Starym Kontynencie.

Szef regionalnego biura WHO mówił w czasie wideokonferencji prasowej, że między majem a lipcem wielu europejskim krajom udało się skutecznie zdusić pandemię. Od niemal dwóch miesięcy jednak na kontynencie znów szybko przybywa zakażeń.

Hans Kluge twierdzi, że powodem jest m.in. zbyt szybkie rozluźnienie restrykcji. - W pierwszym tygodniu sierpnia było o 40 tysięcy więcej nowych zachorowań niż w pierwszym tygodniem czerwca, kiedy epidemia była na najniższym poziomie. Każdego dnia w Europie pojawia się średnio ponad 26 tysięcy zakażeń. Powodem jest m.in. rozluźnienie zasad sanitarnych i społecznych. Władze zdjęły niektóre obostrzenia, a ludzie przestali być czujni - podkreślał Hans Kluge.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że wielu Europejczyków między 20. a 40. rokiem życia nie stosuje się do zasad i nieświadomie roznosi wirusa. Chodzi zarówno o lekceważenie dystansu społecznego czy brak masek.

Hans Kluge zaapelował do młodych Europejczyków o ścisłe trzymanie się wytycznych sanitarnych. - Młodzież, tak jak inni, musi ograniczać możliwość rozchodzenia się wirusa. Noście maski, gdy jesteście blisko innych. Unikajcie tłumów i dużych grup. Trzymajcie się z dala od zatłoczonych barów i imprez. Jeśli to możliwe, spotykajcie się na zewnątrz, a nie wewnątrz. W małych grupach trzymajcie dystans co najmniej metra i zawsze myjcie ręce - dodał szef biura WHO w Europie

Koronawirus w Europie najszybciej roznosi się teraz w Hiszpanii, gdzie wczoraj zanotowano 3 349 nowych przypadków. W Niemczech każdego dnia zakaża się około tysiąca osób, a we Włoszech od wczoraj zachorowało prawie 850 osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies