Logo Radio Łódź

735 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Liczba wszystkich zakażonych przekroczyła 58 tys. [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 735 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 17 osób.

 • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 58 tys. 611. Dzisiaj (19 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 735 nowych zakażeniach. Najwięcej w województwie śląskim (160), w Małopolsce (140) i w Mazowieckiem (126). W Łódzkiem potwierdzono 31 nowych zakażeń koronawirusem. 

 • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 17 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich są dwie osoby hospitalizowane w Zgierzu - 59-letnia kobieta i 72-letni mężczyzna, mieszkaniec woj. śląskiego. Większość osób miała choroby współistniejące. 

 • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 913 osób, z czego 225 w Łódzkiem. 

 • Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejnych 6 osób po leczeniu otrzymało 2 wyniki ujemne i są zdrowe.

Posłuchaj także:

 • Od wczoraj wyzdrowiało 456 osób chorych na COVID-19. W sumie w Polsce jest 40 099 ozdrowieńców.

 • Resort zdrowia informuje, że obecnie 2 097 osób zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach, z czego 83 osoby są podłączone do respiratorów. 103 621 osób przebywa na kwarantannie, a 8 813 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wieluński poseł PiS, członek sejmowej komisji zdrowia Paweł Rychlik. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o dymisji ministra zdrowia. Czytaj więcej

Epidemia wywróciła do góry nogami życie szkół i przedszkoli już marcu. Teraz, po wakacjach, okazuje się, że dużo łatwiej nie będzie. Czy na dwa tygodnie przed początkiem roku szkolnego wiemy, jak będzie wyglądała edukacja szkolna i przedszkolna? Czytaj więcej

U trzech osób związanych z Domem Pomocy Społecznej w Bełchatowie stwierdzono zakażenie koronawirusem. Testy przeprowadzono u 145 osób, po tym, jak okazało się, że zakażona jest jedna z pielęgniarek firmy zewnętrznej, współpracującej z placówką. DPS w Bełchatowie jest zamknięty i nie przyjmuje nowych pensjonariuszy oraz osób odwiedzających. Czytaj więcej

Zobacz także: Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji

W województwie łódzkim kolejny, trzeci już powiat, może być objęty specjalną strefą zagrożeń. Już dziś kryteria liczby nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców spełnia powiat łowicki. Czytaj więcej

Prokuratura Rejonowa w Zgierzu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pacjentowi, który był zakażony koronawirusem i w marcu uciekł ze szpitala. Czytaj więcej

Muzycy, filmowcy, tancerze - wizerunki łódzkich artystów można zobaczyć w różnych częściach miasta na citylightach. To kolejna forma wsparcia ludzi kultury w czasach epidemii. Czytaj więcej

Sytuacja epidemiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 4720
 • Liczba osób aktualnie zakażonych: 823
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 38
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 2277
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 501
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 3673
 • Liczba osób, które zmarły: 224

GUS podał dane na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach w lipcu

W lipcu, w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku, średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 5381 złotych 65 groszy - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 3,8 procent więcej niż przed rokiem.

Z danych GUS wynika poza tym, że w ubiegłym miesiącu przeciętne zatrudnienie w firmach było niższe o 2,3%, licząc rok do roku - wyniosło 6 milionów 252 tysiące. Chodzi o przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 osób.

W porównaniu z czerwcem przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,8%, a zatrudnienie zwiększyło się o 1,1%.

Podkarpacie: kolonie bez koronawirusa

Letnie obozy i kolonie na Podkarpaciu są wolne od koronawirusa. Jak przekazał wojewódzki podkarpacki inspektor sanitarny Adam Sidor, dotychczas w zorganizowanych formach wakacyjnego wypoczynku wzięło udział 8 tysięcy uczestników z terenu województwa.

W rozmowie z Radiem Rzeszów Adam Sidor podkreślił, że podkarpackie obozy i kolonie nie przyniosły nowych infekcji, a zakażenia potwierdzono jedynie u trzech kolonistów, którzy przebywali poza województwem. - To były dzieci wypoczywające w Rabce Zdrój, Bukowinie Tatrzańskiej, ale też w Bułgarii - wymienił.

Adam Sidor poinformował, że od początku maja w podkarpackich przedszkolach, do których uczęszcza łącznie około 12 tysięcy dzieci, doszło do jednego zakażenia koronawirusem. Placówka była zamknięta przez dwa tygodnie, obecnie funkcjonuje normalnie.

Dariusz Piontkowski o nowym roku szkolnym

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że nowy rok szkolny powinien rozpocząć się od powtórek materiału z poprzedniego. Jako powód minister wskazał braki, jakie uczniowie mogą mieć w związku z nie zawsze skutecznym zdalnym nauczaniem oraz strajkiem nauczycieli, podczas którego nie było lekcji.

Minister Dariusz Piontkowski powiedział, że do premiera i ministra finansów został wysłany wniosek o zwiększenie subwencji oświatowej, tak aby były pieniądze na zajęcia dodatkowe w pierwszych miesiącach szkoły.

Minister Dariusz Piontkowski powtórzył, że wytyczne dotyczące pracy szkół w czasie epidemii nie są restrykcyjne i nie powinny poważnie dezorganizować życia szkół. Przypomniał, że wśród zaleceń jest obowiązek mycia rąk czy rozpoczynanie zajęć o różnych godzinach, by zmniejszyć tłok na korytarzach.

Koronawirus na świecie

Papież powiedział, że świat musi znaleźć lekarstwo na koronawirusa i wirusa niesprawiedliwości społecznej. Audiencję generalną bez udziału wiernych transmitowały online watykańskie media. Franciszek w katechezie podkreślił, że pandemię można zwalczyć tylko wtedy, gdy połączy się wysiłki naukowców z solidarnością społeczną. Przypomniał, że uczniów Jezusa powinna wyróżniać bliskość wobec ubogich, chorych i opuszczonych. Wskazał, że identyczne cele powinny przyświecać działalności gospodarczej. Powiedział, że byłoby ogromnym skandalem, gdyby bogaci mieli pierwszeństwo w dostępie do szczepionki na koronawirusa. Potem papież zwrócił się do wiernych różnych krajów, w tym do Polaków: „Jednoczę się z tymi, którzy podejmują inicjatywy ograniczające skutki pandemii i wychodzące naprzeciw potrzebom chorych i ich rodzin”. Franciszek zaapelował do Polaków o hojność w pomaganiu potrzebującym.

Na Ukrainie minionej doby potwierdzono rekordową liczbę 1967 przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 28 osób. Ogólnie jest już ponad 95 tysięcy chorych. Najwięcej nowych zakażeń było w obwodzie charkowskim - 247, w Kijowie było 215, w obwodzie lwowskim - 188, w iwanofrankowskim - 163, a w czerniowieckim - 154. Największym ogniskiem koronawirusa na Ukrainie pozostaje obwód lwowski. Łącznie we Lwowie chorych jest już ponad dwanaście tysięcy osób. Również w tym mieście jest najwięcej zgonów - 338. Dotychczas na Ukrainie wykryto 95403 zakażenia koronawirusem. Zmarły 2144 osoby, a wyleczyło się prawie 50 tysięcy chorych. Łącznie przeprowadzono ponad milion trzysta tysięcy testów.

W najbiedniejszych rejonach świata brakuje lekarzy i pielęgniarek - informuje Polska Misja Medyczna. Tymczasem to właśnie pracownicy służby zdrowia niosą pomoc najbardziej potrzebującym: biednym, ofiarom wojen czy katastrof naturalnych. Dzisiaj Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Został on ustanowiony przez ONZ w hołdzie wszystkim osobom, które niosą pomoc na globie. Justyna Szumicka jest położną ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Za kilka dni wyjeżdża na misję Polskiej Misji Medycznej do Afryki. W Tanzanii będzie pomagać noworodkom, w tym wcześniakom. “To jest odpowiedź na zapotrzebowanie na położną o takiej specjalizacji. Ja już kiedyś myślałam o takich wyjazdach. Otrzymałam informację, że taka położna jest poszukiwana i postanowiłam odpowiedzieć na to ogłoszenie” - mówi położna w rozmowie z Polskim Radiem. Polska Misja Medyczna informuje, że w krajach Afryki Subsaharyjskiej brakuje niemal 4 milionów lekarzy i pielęgniarek, a na całym świecie ponad 10 milionów pracowników służby zdrowia. “Nawet w warunkach polskich tych specjalistów jest za mało, a co dopiero w krajach Afryki Subsaharyjskiej, Azji i Bliskiego Wschodu. To są główne rejony działania Polskiej Misji Medycznej. Oprócz tego, że wspomagamy te kraje sprzętem, to również profesjonalistami” - dodaje Justyna Szumicka.

Ocenia się, że na całym świecie dostępu do podstawowej opieki medycznej nie ma 400 milionów ludzi. Brak dostępu do lekarzy czy specjalistycznego sprzętu każdego roku powoduje też śmierć 2,5 miliona noworodków.

776 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz prawie 22 miliony zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Epicentrum koronawirusa pozostają Ameryka Północna i Ameryka Południowa. W Stanach Zjednoczonych na COVID-19 zmarło niemal 175 tysięcy osób, w Brazylii 109 tysięcy, a w Meksyku 57 tysięcy.

Z drugą falą zakażeń walczy Europa. W Hiszpanii, gdzie zachorowań przybywa najszybciej, wykryto tej doby około 800 nowych przypadków. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że nowa fala zakażeń w dużej mierze powstaje na skutek zachowań ludzi w wieku 20-40 lat, którzy nie są świadomi, że mają koronawirusa i przenoszą go dalej.

Premier Finlandii ma ponownie poddać się testowi na obecność wirusa po tym, jak wykryto u niej lekkie objawy choroby. Z kolei indyjski minister spraw wewnętrznych, który miał już wyleczyć się z koronawirusa, ponownie trafił do szpitala z objawami zmęczenia i bólu.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Spotkania towarzyskie w węższym gronie, imprezy sportowe znów bez kibiców i zalecenie, by pracować z domu. Irlandia zaostrza środki bezpieczeństwa związane z koronawirusem. Minister zdrowia ostrzegł, że "Irlandia jest w punkcie krytycznym", bo część ludzi ignoruje zasady społecznego dystansu. Liczba przypadków w Irlandii zwiększyła się dziś o 190, a - jak poinformował Stephen Donelly - pod względem tempa przyrostu zakażeń republika jest obecnie na czwartym miejscu w Europie. Dlatego, przynajmniej do połowy przyszłego miesiąca imprezy sportowe znów będą odbywać się bez udziału kibiców, a premier Michae; Martin podkreślił, że policja zadba, by w czasie trwania zawodów kibice nie zbierali się w okolicy aren sportowych. Rząd ogranicza też liczbę ludzi, którzy mogą się ze sobą spotykać pod dachem, do sześciu osób. Mogą pochodzić maksymalnie z trzech różnych gospodarstw domowych. Będzie też limit dotyczący spotkań na zewnątrz: 15 osób. Wciąż jednak dozwolone będzie organizowanie wesel. Tu limit się nie zmienia i wynosi 50 osób w środku i 200, jeśli impreza odbywa się na dworze. Na liście zaleceń znalazła się też prośba, by wszyscy, którzy są w stanie, pracowali z domu. Rząd prosi Irlandczyków o unikanie autobusów, tramwajów i pociągów, a także o zakładanie maseczek w samochodach, jeśli w pojeździe znajdują się inne osoby. Premier Martin odniósł sie też dziś do nagrania z jednego z dublińskich pubów, jakie pojawiło się w irlandzkich mediach w ten weekend. Widać na nim rozbawiony tłum, nieprzestrzegający zasad społecznego dystansu. Szef rządu w Dublinie przywołał nagranie jako przykład nieodpowiedzialności zagrażającej życiu i zdrowiu innych. "Możesz być młody i zdrowy, ale twoje zachowanie wpływa na wszystkich, z kim masz potem kontakt " - ostrzegł Michael Martin. Irlandzka policja dostała dziś większe uprawnienia, by wymuszać na ludziach przestrzeganie zasad.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 5 osób zakażonych koronawirusem, jedna więcej niż wczoraj. Małej liczbie zgonów towarzyszy systematyczny wzrost liczby chorych i hospitalizowanych. Dziś we Włoszech stwierdzono blisko ponad 400 nowych przypadków, 80 więcej niż wczoraj. Zanotowano blisko 180 wyzdrowień. W związku tym liczba leczących się na koronawirusa znacznie przekroczyła 15 tysięcy. Większość choruje bez objawów. W szpitalach leczy się niemal 850 osób, ponad 30 więcej niż wczoraj. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa blisko 60 chorych. Tylko w 2 z 20 włoskich regionów nie stwierdzono dziś nowych zakażeń. W ośmiu było ich kilkadziesiąt. Większość zakażeń powodują chorzy przybyli z zagranicy. Włoscy eksperci podkreślają, że na razie sytuacja epidemiologiczna jest pod kontrolą, choć ciągły wzrost liczby chorych jest niepokojący.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o równy dostęp wszystkich krajów do przyszłej szczepionki na koronawirusa. Szef WHO twierdzi, że koronawirus nie zostanie zwalczony, jeśli biedniejsze państwa nie będą mogły pozwolić sobie na szczepienie swoich obywateli. Światowa Organizacja Zdrowia utworzyła w ostatnich miesiącach program, dzięki któremu biedniejsze kraje mogłyby otrzymać pomoc finansową na zakup szczepionki. Równocześnie jednak bogate kraje starają się już teraz zamówić u firm farmaceutycznych odpowiednią liczbę medykamentów. Chodzi m.in. o władze USA i Francji. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił w czasie wideokonferencji prasowej, że gromadzenie zapasów dla siebie jedynie pogarsza sytuację. “Nacjonalizm jedynie zaostrzył pandemię i podważył globalny łańcuch dostaw. Przez pewien czas w niektórych krajach brakowało nawet podstawowych artykułów, takich jak sprzęt ochronny dla medyków. Nie wolno nam powtórzyć tego samego błędu. Musimy wystrzegać się szczepionkowego nacjonalizmu” - dodał szef WHO. Nad szczepionką na koronawirusa pracuje obecnie ponad sto zespołów naukowców ze świata. 29 potencjalnych preparatów jest teraz w zaawansowanej fazie klinicznej. Jeden z chińskich koncernów twierdzi, że będzie mieć gotową szczepionkę do końca roku. Z kolei rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił niedawno, że naukowcy z jego kraju opracowali już szczepionkę i będą ją wprowadzać na rynek. WHO i kraje Zachodu twierdzą jednak, że rosyjski preparat przeszedł zaledwie 10 procent niezbędnych testów. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 774 tysiące osób. Globalna liczba zachorowań zbliża się do 22 milionów.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies