Logo Radio Łódź

594 Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Kolejne 8 osób zmarło [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 594 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach śląskim i pomorskim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 8 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 56 tys. 894. Dzisiaj (16 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 594 nowych zakażeniach. Najwięcej w województwie śląskim (108), pomorskim 85, w Małopolsce (77), i  Mazowieckiem (73). 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 8 kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 877 osób, z czego 220 w Łódzkiem. 

  • Od wczoraj wyzdrowiało 277 osób chorych na COVID-19. W sumie w Polsce jest 39 130 ozdrowieńców.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 2 035 osób, z czego 81 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Kwarantanną jest objętych 103 805 osób, a nadzorem epidemiologicznym 9 477 osób.

  • Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 56 894 osoby, z czego zmarło 1 877 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Specjaliści alarmują, że koronawirusem coraz częściej zakaża się młodzież. W samej Łodzi i powiecie łódzkim wschodnim, w ostatnim czasie to większość zakażonych. - Młodzi ludzie przywożą wirusa z wakacji - przekonuje powiatowy inspektor sanitarny Urszula Jędrzejczyk. - Jeden chłopak był na koloniach w Sztutowie, inni wrócili z Bukowiny Tatrzańskiej, Poronina, a także z Bułgarii. Inny młody człowiek, 25-latek, wrócił z Wiednia, a o pięć lat starszy - z Dominikany. Czytaj więcej

U jednej z pielęgniarek opieki długoterminowej pracującej na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie stwierdzono zakażenie koronawirusem. Natychmiast podjęto działania mające zapobiec rozprzestrzenieniu się COVID-19 na terenie placówki. Sześcioro pracowników DPS - cztery pielęgniarki i dwóch opiekunów - trafiło na 14-dniową kwarantannę. Mieszkańcy, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, natychmiast zostali przeniesieni do wydzielonych pokoi i poddani obserwacji. Czytaj więcej

Znów ognisko zachorowań w sieradzkim szpitalu. W lecznicy stwierdzono pięć zakażeń koronawirusem wśród personelu. Osobami, które miały kontakt z zakażonymi są pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pięcioro zakażonych to pielęgniarki i ratownicy medyczni, niestety większość personelu z SOR-u została zgłoszona sanepidowi jako osoby, które miały z nimi kontakt. Skutek mógł być tylko jeden: Szpitalny Oddział Ratunkowy w Sieradzu został natychmiastowo zamknięty. Pomieszczenia są dezynfekowane. Czytaj więcej

Najnowsze doniesienia naukowe i pierwsze obserwacje łódzkich lekarzy wskazują, że osoby które chorowały na Covid19 mogą zmagać się z powikłaniami w przyszłości. Badania w tym zakresie prowadzi klinika kardiologii Uniwersytetu Medycznego, w szpitalu im Biegańskiego. Czytaj więcej

odowa wystawa ogrodnicza w Łodzi, tzw. Zielone Expo odbędzie się później niż zaplanowano. Najbardziej prawdopodobne daty to nie 2024 rok, ale 2026, a nawet 2027. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która spowodowała, że zmienił się kalendarz innych międzynarodowych wystaw. Czytaj więcej

Powiat wieluński od soboty jest oznaczony kolorem czerwonym w ramach częściowego przywracania reżimu sanitarnego. Odwołane zostały wydarzenia masowe, na ulicach przywrócono obowiązek chodzenia w maseczkach. Służby miały upominać, a nie karać. Znów pod ścianą znaleźli się przedstawiciele branż weselnych i hotelarskich. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Czytaj więcej

Do końca sierpnia, we wszystkich powiatach w regionie odbędą się spotkania informacyjne z cyklu „Wsparcie dla firm z województwa łódzkiego”. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do małych, średnich i dużych przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej

Łódzkie organizacje pozarządowe mogą otrzymać do 7 tysięcy złotych grantu na realizację zadań związanych z walką z epidemią. Pieniądze można przeznaczyć na wsparcie osób szczególnie zagrożonych koronawirusem. Czytaj więcej

 

Warszawskie lotnisko Chopina przedstawiło dane za lipiec

W lipcu tego roku na warszawskim Lotnisku Chopina wykonano 5 tysięcy 300 pasażerskich operacji lotniczych - to o 68,6 procent. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z usług stołecznego portu skorzystało 444 tysiące pasażerów. Jest to spadek o prawie 77 procent w porównaniu z lipcem 2019 roku.

Lotnisko Chopina podało lipcowe statystyki dotyczące ruchu pasażerskiego. Liczba obsłużonych lotów i pasażerów rośnie w porównaniu z poprzednimi miesiącami, ale w zestawieniu rok do roku port notuje spadki.
Od początku 2020 w ruchu międzynarodowym największe polskie lotnisko obsłużyło 3,236 mln osób - spadek o ponad 66 procent, zaś w krajowym 385 tysięcy - spadek o ponad 61 procent. Regularne połączenia rejsowe wybrało 2,584 mln. podróżnych (spadek o 65,8 proc.), niskokosztowe - 627 tysięcy. (spadek o 65,1 proc.), natomiast czartery - 410 tys. osób (spadek o 65,2 proc.). Większość pasażerów, bo prawie 60 procent podróżowała w strefie Schengen.

W lipcu największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki wakacyjne: Bułgaria (Burgas), Grecja (Heraklion, Rodos) oraz Hiszpania - głównie Majorka.

Od początku roku na pokładach wszystkich statków powietrznych przewieziono 41 760 ton ładunków (spadek o 21,9 procent). Natomiast przewóz poczty wyniósł 3 555 ton (spadek o 62,1 procent).
Warszawski port lotniczy imienia Fryderyka Chopina, to największe lotnisko w Polsce. W zeszłym roku obsłużył on ponad 19 milionów pasażerów. Od połowy marca do końca maja został całkowicie zawieszony regularny ruch pasażerski. W tym czasie jedynie Polskie Linie Lotnicze LOT prowadziły akcję LOTdoDomu, dzięki której osoby, które wyjechały za granicę, mogły wrócić do Polski.

Nauka w szkole, ale z dodatkowymi obostrzeniami dla powiatów „żółtych” i „czerwonych”

Większość szkół od września może powrócić do tradycyjnej nauki - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. O przejściu na zdalne nauczanie będzie decydował dyrektor szkoły po konsultacji z powiatowym inspektorem sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w powiatach „żółtych” i „czerwonych”.

W "czerwonych” powiatach nie będzie można na przykład organizować wycieczek i wyjazdów szkolnych. I w "żółtych" i w "czerwonych" powiatach jedna klasa powinna korzystać z jednej sali lekcyjnej.

Izabela Kucharska - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego mówi, że GIS rekomenduje także, aby w szkole była izolatka, gdyby uczeń poczuł się źle podczas lekcji. "Temu dziecku należałoby zmierzyć temperaturę i w zależności od wyników tej temperatury podejmowana jest decyzja, czy dziecko może kontynuować naukę” - mówi Izabela Kucharska.

"Na powrót do szkół pozwala obecna sytuacja epidemiczna” - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. "Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół” - mówi szef MEN.
Ministerstwo edukacji przygotowało dla szkół plakaty prezentujące zalecenia sanitarne.

Koronawirus na świecie

W krajach bałtyckich w dalszym ciągu obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna między innymi dla osób przyjeżdżających z Polski. Litwa, Łotwa i Estonia przyjęły zasadę, że samoizolacja jest obowiązkowa dla tych, którzy przybywają z krajów, gdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni koronawirusem zaraziło się więcej niż 16 osób na sto tysięcy mieszkańców. Polska trafiła na tę listę ponad tydzień temu.

Obecnie współczynnik zakażeń wirusem SARS-Cov2 dla naszego kraju wynosi prawie 25 na sto tysięcy mieszkańców. Jeśli zostanie przekroczony to polscy obywatele w ogóle nie będą mogli wjechać na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii do czasu aż nowa liczba przypadków patogenu się nie zmniejszy. Litewskie władze już zapowiedziały, że planują znieść to ograniczenie. Jutro rząd tego kraju podejmie w tej sprawie ostateczną decyzję. Nie będzie oznaczać to jednak uchylenia obowiązku kwarantanny.

Wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy zdecydują się na przyjazd na Litwę, w dalszym ciągu będą musieli poddać się dwutygodniowej samoizolacji. Polsko-litewską granicę w dalszym ciągu bez problemów mogą przekraczać między innymi osoby, które tam pracują czy się uczą. Dotyczy to także polskich rolników, którzy uprawiają ziemię po drugiej stronie granicy.

Wczoraj na Litwie potwierdzono 34 nowe przypadki koronawirusa, a na Łotwie i w Estonii po siedem. W krajach bałtyckich patogenem zaraziło się dotychczas ponad 5800 osób.

Jak poinformowało w raporcie włoskie ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem, jedna więcej niż wczoraj. Natomiast stale rośnie liczba nowych przypadków.

Dziś we Włoszech wykryto ponad 600 zakażeń koronawirusem, ponad 50 więcej niż wczoraj. Ostatnim razem więcej nowych przypadków stwierdzono 24 maja. Było ponad 300 wyzdrowień. W związku tym liczba leczących się na COVID-19 wzrosła do niemal 14,5 tysiąca. Większość przechodzi chorobę bez objawów. W szpitalach leczy się obecnie ponad 750 osób, kilka mniej niż wczoraj. Tylko w 2 z 20 włoskich regionów nie stwierdzono żadnych zakażeń. W 9 kolejnych było ich kilkadziesiąt.

Rządowy ekspert Ranieri Querra zapewnia, że na razie sytuacja epidemiologiczna jest pod kontrolą, ale jeśli będzie się nadal pogarszać, szkoły we wrześniu pozostaną zamknięte.

Na Ukrainie odnotowano kolejną znaczną liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby potwierdzono 1847 infekcji. 33 osoby zmarły. Tak wysokie liczby chorych notowane są przez sześć dni z rzędu. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w obwodzie charkowskim - 254, w Kijowie - 232, obwodach czerniowieckim - 170, lwowskim - 166, iwano-frankowskim - 148 i odeskim - 139.

Największym ogniskiem koronawirusa na Ukrainie jest nadal obwód lwowski. Łącznie we Lwowie chorych na Covid-19 jest prawie dwanaście tysięcy osób. Dotychczas na Ukrainie wykryto 89 719 zakażeń koronawirusem. Zmarły 2044 osoby, a wyleczyło się ponad 47 tysięcy chorych. Łącznie przeprowadzono ponad milion dwieście tysięcy testów.

Władze brytyjskie ogłosiły, że w północno-zachodniej Anglii przedłużone zostaną obostrzenia sanitarne. Powodem jest nieustająco wysoka liczba zakażeń koronawirusem.
W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że decyzja o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń została podjęta przez Ministerstwo Zdrowia po konsultacjach z władzami lokalnymi. W okolicach Manchesteru oraz w części hrabstw Yorkshire i Lancashire liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców nie spadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Sytuacja będzie stale monitorowana i kolejnej decyzji można spodziewać się w przyszłym tygodniu.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii zanotowano ponad 314 tysięcy zakażeń koronawirusem. Ponad 46 tysięcy osób zmarło. Północno-zachodnia część Anglii to obszar najbardziej dotknięty Covid-19. Zanotowano tam ponad 46 tysięcy zakażeń.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies