Logo Radio Łódź

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Uroczystości w Łodzi i w regionie [ZDJĘCIA]

100 lat temu ruszyła polska kontrofensywa znad Wieprza, Wojsko Polskie zaskoczyło Bolszewików i zmusiło ich do odwrotu spod Warszawy. W Łodzi i w regionie odbywają się dziś (15 sierpnia) uroczystości z okazji tego święta.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Łódź

Złożenie kwiatów na grobach na cmentarzu Zarzew (Fot. Sebastian Szwajkowski)

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej to nie tylko zwycięstwo militarne, była to walka o to jaki kształt przybiorą ludzie losy - przekonuje metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś. Podczas homilii, w czasie mszy świętej za ojczyznę, zwrócił uwagę, że historia narodów to także historia zbawienia. - Przez ostatnie 100 lat przekazujemy sobie z ust do ust "Cud nad Wisłą", katalogujemy, spisujemy imiona i nazwiska wszystkich twórców tego zwycięstwa. Wiemy jednocześnie, że pod tą pierwszą warstwą dramatycznej bitwy działo się jeszcze coś bardziej fundamentalnego, że rzeczywiście szło o to, jaki ostateczny kształt przybiorą ludzkie dzieje.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Jak dodał arcybiskup Ryś, wojna 1920 roku nie była tylko wojną polsko-bolszewicką, ale również wojną o to, jak będzie wyglądało życie człowieka. - Dobrze o tym wiemy, że to nie była tylko wojna polsko-bolszewicka, to była tak naprawdę wojna o całą Europę. To jest pewna warstwa historyczna, polityczna. Tak naprawdę gdzieś do końca dochodziło do pytania o koncepcję człowieka, przewalczenie, przełamanie tej absolutnie zabójczej dla człowieka ideologii, jaką był bolszewicki komunizm.

Czytaj także: Mija 100 lat od Cudu nad Wisłą

Przed łódzką katedrą odsłonięto tablicę upamiętniająca 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. To jeden z elementów łódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości organizowanej przez wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Wojewoda wręczył również wysokie odznaczenia państwowe - krzyże Orderu Odrodzenia Polski.

Posłuchajcie:

Stawka Bitwy Warszawskiej była ogromna - powiedział podczas łódzkich uroczystości Święta Wojska Polskiego wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Walka z bolszewikami toczyła się nie tylko o militarne zwycięstwo, ale o przyszłość Polski i o to jak będą żyły kolejne pokolenia polaków.

Wojewoda łódzki przypomniał jednocześnie, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej nie byłoby możliwe bez udziału wielu łodzian i mieszkańców województwa łódzkiego. - Pamiętamy o Janie Kowalewskim, kryptologu, którego rozszyfrowanie sowieckich kodów umożliwiło dowództwu wgląd w wiele informacji, które są w czasie wojny bezcenne. Pamiętamy Stefana Pogonowskiego, nieustraszonego ułana, który zmarł 100 lat temu, 15 sierpnia, od ran poniesionych w trakcie ataku. Pamiętamy także Aleksandra Napiorkówskiego, lewicowego społecznika.

Przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod pomnikami ks. Ignacego Skorupki, uczestnika Bitwy Warszawskiej, a także pod pomnikiem Jana Pawła II. Po uroczystościach przez Piotrkowską, w defiladzie, przemaszerowały oddziały reprezentacyjne wojska, policji i straży pożarnej. Z kolei nad piotrkowską przeleciały wojskowe śmigłowce.

W Święto Wojska Polskiego łodzianie mogą uczestniczyć w historycznym spacerze ulicą Piotrkowską. W siedmiu punktach na zwiedzających czekać będą narratorzy opowiadający o ludziach, miejscach i latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jak mówi Katarzyna Zielińska z Urzędu Miasta jednym z punktów jest kamienica Jana Kowalewskiego przy Piotrkowskiej 132.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

W kilku punktach na ul. Piotrkowskiej byli dziś narratorzy ubrani w stroje z lat dwudziestych, którzy opowiadali o ludziach z tej epoki i historycznych miejscach. Na pierwszy spacer zapraszała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Kolejne punkty to Pasaże Schillera i Rubinsteina, pomnik lampiarza i Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Spacery i opowieści narratorów od godz. 13 do godz. 17.

(Fot. Dorota Matyjasik)

W łódzkie obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej włączyli się też Instytut Pamięci Narodowej i Towarzystwo „Strzelec", przygotowując historyczny spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi, szlakiem miejsc spoczynku bohaterów 1920 roku.

Z okazji Święta Wojska Polskiego w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” odbyła się uroczystość wręczenia żołnierzom odznaczeń i awansów. Łódzcy Terytorialsi wzięli także udział w obchodach Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Terytorialsi uczestniczyli w obchodach Święta WP i rocznicy Bitwy Warszawskiej m.in. przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Skierniewicach i Łodzi, Grobie Nieznanego Żołnierza pod łódzką Archikatedrą, przy tablicy upamiętniającej 100-lecie Cudu nad Wisłą, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Zelowie. Wystawili tam posterunki honorowe i złożyli kwiaty. Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi delegacja z 9ŁBOT uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej tych, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny.

Skierniewice 

Uroczystą mszą świętą i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości rozpoczęły się obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w Skierniewicach. Następnie grupy rekonstrukcyjne przemaszerowały na teren Muzeum Historycznego, gdzie odbywa się dalsza część obchodów pod hasłem - „VII Skierniewickie Spotkania z Historią 2020. Skierniewiczanie dumni z Niepodległej”.

W programie m.in. dwie wystawy: „Bitwa Warszawska Stulecie Zwycięstwa” i „Żołnierze Garnizonu Skierniewickiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921”. - Będziemy mogli zobaczyć pokazy rekonstrukcyjne, dwie wystawy, spotkać się z panem Janem Krzyżewski, który opowie o wspomnieniach swojej rodziny, właśnie w tym okresie wojennym - mówi dyrektor muzeum Agata Niedziółka.

Grupy rekonstrukcyjne i uczestnicy uroczystości przeszli do Muzeum Historycznego, gdzie odbywają się prezentacje i pokazy wojskowe. 

(Fot. Katarzyna Grabowska)

Wśród prezentowanego sprzętu znajduje się również specjalistyczne samochody medyczne. - Prezentujemy dzisiaj wóz medyczny z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej, który w dzisiejszych czasach często operuje na poligonach, na ćwiczeniach czy strzelaniach. Taki wóz medyczny jest tak samo wyposażony, jak cywilna karetka wojskowa. Pojazd przeważnie służy do poruszania się po terenie poligonowym, aby żołnierza przewieźć do najbliższego specjalistycznego ośrodka- mówi starszy kapitan. Juliusz Wiącek.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 w kościele garnizonowym.

Łowicz

100-lecie Bitwy Warszawskiej uczci również Łowicz. Tam po Mszy świętej w bazylice katedralnej o godz. 12 i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej odbędzie się, o godz. 15 koncert patriotyczny w Parku Błonie i o godz. 16 historyczny piknik przy baszcie generała Klickiego.

Czytaj także: Prapremiera słuchowiska "Zagadka Jana K." i otwarcie wystawy poświęconej wybitnemu kryptologowi [ZDJĘCIA]

Na Starym Rynku w Łowiczu można też oglądać wystawę plenerową poświęcona tematyce wojny polsko-bolszewickiej.

Piotrków Trybunalski

Setną rocznicę Bitwy Warszawskiej uczcili także piotrkowianie. Uroczystości miejskie odbyły się na cmentarzu wojennym, gdzie spoczywają uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty.

Piotrkowskie muzeum od wczoraj prezentuje wystawę „100-lecie Cudu nad Wisłą”.Ekspozycja obejmuje regionalne wątki Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej.

Jak mówi Jacek Ziętek kustosz działu historii muzeum, wśród eksponatów są odznaczenia i dyplomy uczestników, wykazy misji, rozkazy, fotografie i fragmenty strojów żołnierskich. Jest też część poświęcona ochotnikom. - Mamy dokumenty, które świadczą o sformułowaniu się tutaj 202. Ochotniczego Pułku Armii Ochotniczej. Te 213 osób, które od razu do tego pułku wstąpiło, ruszyło do Warszawy, poszerzono tam ochotników z Warszawy i brało udział w obronie stolicy. To była jednostka, która w Bitwie Warszawskiej brała czynnie udział.

Zobacz także: Spotkanie z twórcami słuchowiska "Zagadka Jana K." [WIDEO]

Piotrkowian biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej było znacznie więcej. Wśród wyróżnionych na wystawie jest piotrkowianin Franciszek Gnyp, znany malarz. Walczył w szeregach 6 Pułku Ułanów Kaniowskich. Został odznaczony orderem wojennym Virtuti-Militari.

Na wystawie można m.in. znaleźć także szczegółowe informacje dotyczące trzech pułków związanych z Piotrkowem. Ekspozycja czynna będzie do końca sierpnia.

Bełchatów

Jak co roku przedstawiciele władz miasta i powiatu bełchatowskiego złożyli kwiaty na grobie Nelly i Stefana Hellwigów, tragicznych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Tuż po ślubie oboje wyruszyli walczyć, oboje w innym miejscu. Kiedy on zginął, ona popełniła samobójstwo. Zostali pochowani w Bełchatowie, na terenie swojego majątku. Ich grób nadal znajduje się w parku przy Dworku Olszewskich, dziś miejscowym muzeum. Mieszkańcy znają tę historię.

Każdego roku 15 sierpnia para młodych ludzi wciela się w postaci Stefana i Nelly i oddaje im hołd przy ich grobie.

(Fot. Krzysztof Tubilewicz)

Sieradz

Przed starostwem powiatowym w Sieradzu odsłonięto dziś pomnik "Bohaterskim obrońcom ojczyzny przed najazdem bolszewickim". Uroczystość połączona była z obchodami Święta Wojska Polskiego. Starosta Mariusz Bądzior przypominał sylwetki sieradzan uczestniczących w Bitwie Warszawskiej.

Odsłonięty dziś pomnik składa się z dwóch brył. Przerwa między nimi symbolizuje płynącą przez Warszawę rzekę Wisłę.

Maciej Trojanowski, Katarzyna Grabowska, Monika Gosławska, Dorota Matyjasik, Krzysztof Tubilewicz

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką