Logo Radio Łódź

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 56 tys. Kolejne 11 osób zmarło [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: małopolskim, śląskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 15 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 56 tys. 90. Dzisiaj (15 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 771 nowych zakażeniach. Najwięcej w Małopolsce (150), w województwie śląskim (133) i w Mazowieckiem (96). 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 11 kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 869 osób, z czego 220 w Łódzkiem. 

  • Od wczoraj wyzdrowiało 491 osób chorych na COVID-19. W sumie w Polsce jest 38 853 ozdrowieńców.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 2 028 osób, z czego 84 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Kwarantanną jest objętych 107 395 osób, a nadzorem epidemiologicznym 9 606 osób.

  • Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 55 319 osób, z czego zmarło 1 858 osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Najnowsze doniesienia naukowe i pierwsze obserwacje łódzkich lekarzy wskazują, że osoby które chorowały na Covid19 mogą zmagać się z powikłaniami w przyszłości. Badania w tym zakresie prowadzi klinika kardiologii Uniwersytetu Medycznego, w szpitalu im Biegańskiego. Czytaj więcej

Inspekcja pracy zapowiada dodatkowe kontrole w zakładach pracy na terenie powiatów o największej liczbie zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W regionie są to powiaty wieruszowski i wieluński. Czytaj więcej

Wszystko wskazuje na to, że międzynarodowa wystawa ogrodnicza w Łodzi, tzw. Zielone Expo odbędzie się później niż zaplanowano. Najbardziej prawdopodobne daty to nie 2024 rok, ale 2026, a nawet 2027. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która spowodowała, że zmienił się kalendarz innych międzynarodowych wystaw. Czytaj więcej

Powiat wieluński od soboty jest oznaczony kolorem czerwonym w ramach częściowego przywracania reżimu sanitarnego. Odwołane zostały wydarzenia masowe, na ulicach przywrócono obowiązek chodzenia w maseczkach. Służby miały upominać, a nie karać. Znów pod ścianą znaleźli się przedstawiciele branż weselnych i hotelarskich. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Czytaj więcej

Sanepid bada sprawę zorganizowania, mimo zakazu, dyskoteki w jednym piotrkowskich lokali. Właścicielowi grozi kara finansowa nawet do 30 tysięcy zł. Czytaj więcej

Zobacz także: Kolejny polityk z pozytywnym wynikiem testu. Dariusz Klimczak zakażony koronawirusem

Do końca sierpnia, we wszystkich powiatach w regionie odbędą się spotkania informacyjne z cyklu „Wsparcie dla firm z województwa łódzkiego”. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do małych, średnich i dużych przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej

Łódzkie organizacje pozarządowe mogą otrzymać do 7 tysięcy złotych grantu na realizację zadań związanych z walką z epidemią. Pieniądze można przeznaczyć na wsparcie osób szczególnie zagrożonych koronawirusem. Czytaj więcej

 

Warszawskie lotnisko Chopina przedstawiło dane za lipiec

W lipcu tego roku na warszawskim Lotnisku Chopina wykonano 5 tysięcy 300 pasażerskich operacji lotniczych - to o 68,6 procent. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z usług stołecznego portu skorzystało 444 tysiące pasażerów. Jest to spadek o prawie 77 procent w porównaniu z lipcem 2019 roku.

Lotnisko Chopina podało lipcowe statystyki dotyczące ruchu pasażerskiego. Liczba obsłużonych lotów i pasażerów rośnie w porównaniu z poprzednimi miesiącami, ale w zestawieniu rok do roku port notuje spadki.
Od początku 2020 w ruchu międzynarodowym największe polskie lotnisko obsłużyło 3,236 mln osób - spadek o ponad 66 procent, zaś w krajowym 385 tysięcy - spadek o ponad 61 procent. Regularne połączenia rejsowe wybrało 2,584 mln. podróżnych (spadek o 65,8 proc.), niskokosztowe - 627 tysięcy. (spadek o 65,1 proc.), natomiast czartery - 410 tys. osób (spadek o 65,2 proc.). Większość pasażerów, bo prawie 60 procent podróżowała w strefie Schengen.

W lipcu największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki wakacyjne: Bułgaria (Burgas), Grecja (Heraklion, Rodos) oraz Hiszpania - głównie Majorka.

Od początku roku na pokładach wszystkich statków powietrznych przewieziono 41 760 ton ładunków (spadek o 21,9 procent). Natomiast przewóz poczty wyniósł 3 555 ton (spadek o 62,1 procent).
Warszawski port lotniczy imienia Fryderyka Chopina, to największe lotnisko w Polsce. W zeszłym roku obsłużył on ponad 19 milionów pasażerów. Od połowy marca do końca maja został całkowicie zawieszony regularny ruch pasażerski. W tym czasie jedynie Polskie Linie Lotnicze LOT prowadziły akcję LOTdoDomu, dzięki której osoby, które wyjechały za granicę, mogły wrócić do Polski.

Nauka w szkole, ale z dodatkowymi obostrzeniami dla powiatów „żółtych” i „czerwonych”

Większość szkół od września może powrócić do tradycyjnej nauki - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. O przejściu na zdalne nauczanie będzie decydował dyrektor szkoły po konsultacji z powiatowym inspektorem sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w powiatach „żółtych” i „czerwonych”.

W "czerwonych” powiatach nie będzie można na przykład organizować wycieczek i wyjazdów szkolnych. I w "żółtych" i w "czerwonych" powiatach jedna klasa powinna korzystać z jednej sali lekcyjnej.

Izabela Kucharska - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego mówi, że GIS rekomenduje także, aby w szkole była izolatka, gdyby uczeń poczuł się źle podczas lekcji. "Temu dziecku należałoby zmierzyć temperaturę i w zależności od wyników tej temperatury podejmowana jest decyzja, czy dziecko może kontynuować naukę” - mówi Izabela Kucharska.

"Na powrót do szkół pozwala obecna sytuacja epidemiczna” - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. "Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół” - mówi szef MEN.
Ministerstwo edukacji przygotowało dla szkół plakaty prezentujące zalecenia sanitarne.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie odnotowano kolejną znaczną liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby potwierdzono 1847 infekcji. 33 osoby zmarły. Tak wysokie liczby chorych notowane są przez sześć dni z rzędu. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w obwodzie charkowskim - 254, w Kijowie - 232, obwodach czerniowieckim - 170, lwowskim - 166, iwano-frankowskim - 148 i odeskim - 139.

Największym ogniskiem koronawirusa na Ukrainie jest nadal obwód lwowski. Łącznie we Lwowie chorych na Covid-19 jest prawie dwanaście tysięcy osób. Dotychczas na Ukrainie wykryto 89 719 zakażeń koronawirusem. Zmarły 2044
osoby, a wyleczyło się ponad 47 tysięcy chorych. Łącznie przeprowadzono ponad milion dwieście tysięcy testów.

Władze brytyjskie ogłosiły, że w północno-zachodniej Anglii przedłużone zostaną obostrzenia sanitarne. Powodem jest nieustająco wysoka liczba zakażeń koronawirusem.
W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że decyzja o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń została podjęta przez Ministerstwo Zdrowia po konsultacjach z władzami lokalnymi. W okolicach Manchesteru oraz w części hrabstw Yorkshire i Lancashire liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców nie spadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Sytuacja będzie stale monitorowana i kolejnej decyzji można spodziewać się w przyszłym tygodniu.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii zanotowano ponad 314 tysięcy zakażeń koronawirusem. Ponad 46 tysięcy osób zmarło. Północno-zachodnia część Anglii to obszar najbardziej dotknięty Covid-19. Zanotowano tam ponad 46 tysięcy zakażeń.

Na Ukrainie minionej doby potwierdzono rekordową liczbę 1732 przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 19 osób. Hospitalizowano również rekordową liczbę 330 chorych. Ogólnie jest już prawie 88 tysięcy chorych. Najwięcej nowych zakażeń było w obwodach charkowskim - 205, lwowskim - 184, odeskim - 160 i w Kijowie - 158.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Największym ogniskiem koronawirusa na Ukrainie pozostaje obwód lwowski. Łącznie we Lwowie chorych jest prawie dwanaście tysięcy osób. Dotychczas na Ukrainie wykryto 87 872 zakażenia koronawirusem. Zmarło 2011 osób, a wyleczyło się prawie 47 tysięcy chorych. Łącznie przeprowadzono ponad milion dwieście tysięcy testów.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Indiach potwierdzono nieco ponad 65 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 w tym kraju przekroczyła 2,5 mln - poinformowała w sobotę agencja AP, powołując się na dane indyjskiego ministerstwa zdrowia. Pod względem liczby przypadków Indie są trzecim krajem na świecie - po USA i Brazylii.

Indyjskie ministerstwo zdrowia w sobotę poinformowało także o kolejnych 996 zgonach na Covid-19. W sumie w wyniku pandemii zmarło tam ponad 49 tys. ludzi. O takiej samej liczbie informuje także Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore.

Średnia dzienna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła od około 15 tys. w pierwszym tygodniu lipca do ponad 50 tys. na początku sierpnia. Ministerstwo zdrowia podało, że dziennie przeprowadzanych jest 800 tys. testów na koronawirusa.

Pod koniec marca w związku z pandemią Indie wprowadziły ograniczenia. Agencja AP podała, że liczba nowych przypadków wzrosła po ponownym otwarciu sklepów i zakładów produkcyjnych w Indiach, a także po zezwoleniu setkom tysięcy ludzi pracujących za granicą na powrót do swoich domów z regionów dotkniętych pandemią.

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 1415 nowych przypadków zakażenia - poinformował w sobotę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło sześć kolejnych osób. Najwięcej infekcji w ciągu doby diagnozowano w Niemczech na początku kwietnia - ponad 6 tysięcy.

Według RKI łączna liczba zakażeń w Niemczech wynosi obecnie 228 828, a zgonów - 9 231.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies