Logo Radio Łódź

832 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Najwięcej w trzech województwach [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 825 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: małopolskim, śląskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 15 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 55 tys. 319. Dzisiaj (14 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 832 nowych zakażeniach. Najwięcej w Małopolsce (184), w województwie śląskim (160) i w Mazowieckiem (143). 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 15 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie jest 5 osób z województwa łódzkiego. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 858 osób, z czego 220 w Łódzkiem. 

Resort zdrowia zapowiada refundację szczepień przeciwko grypie dla medyków. Jak podkreślał wiceminister Janusz Cieszyński personel medyczny pracujący bezpośrednio z pacjentami będzie mógł skorzystać z darmowych szczepień. Szczepionki przeciw grypie mają wspomóc walkę z epidemią

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z koronawirusa wyzdrowiało 401 osób. Łącznie od początku epidemii koronawirusa w Polsce z COVID-19 wyleczono 38 tysięcy 362 chorych.

  • Oprócz tego 108 tysięcy 309 osób pozostaje objętych kwarantanną a 9 660 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Resort zdrowia informuje również, że do walki z koronawirusem wykorzystywanych jest 79 respiratorów oraz 2040 łóżek szpitalnych.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Najnowsze doniesienia naukowe i pierwsze obserwacje łódzkich lekarzy wskazują, że osoby które chorowały na Covid19 mogą zmagać się z powikłaniami w przyszłości. Badania w tym zakresie prowadzi klinika kardiologii Uniwersytetu Medycznego, w szpitalu im Biegańskiego. Czytaj więcej

Inspekcja pracy zapowiada dodatkowe kontrole w zakładach pracy na terenie powiatów o największej liczbie zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W regionie są to powiaty wieruszowski i wieluński. Czytaj więcej

Wszystko wskazuje na to, że międzynarodowa wystawa ogrodnicza w Łodzi, tzw. Zielone Expo odbędzie się później niż zaplanowano. Najbardziej prawdopodobne daty to nie 2024 rok, ale 2026, a nawet 2027. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która spowodowała, że zmienił się kalendarz innych międzynarodowych wystaw. Czytaj więcej

Powiat wieluński od soboty jest oznaczony kolorem czerwonym w ramach częściowego przywracania reżimu sanitarnego. Odwołane zostały wydarzenia masowe, na ulicach przywrócono obowiązek chodzenia w maseczkach. Służby miały upominać, a nie karać. Znów pod ścianą znaleźli się przedstawiciele branż weselnych i hotelarskich. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Czytaj więcej

Sanepid bada sprawę zorganizowania, mimo zakazu, dyskoteki w jednym piotrkowskich lokali. Właścicielowi grozi kara finansowa nawet do 30 tysięcy zł. Czytaj więcej

Zobacz także: Kolejny polityk z pozytywnym wynikiem testu. Dariusz Klimczak zakażony koronawirusem

Do końca sierpnia, we wszystkich powiatach w regionie odbędą się spotkania informacyjne z cyklu „Wsparcie dla firm z województwa łódzkiego”. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do małych, średnich i dużych przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej

Łódzkie organizacje pozarządowe mogą otrzymać do 7 tysięcy złotych grantu na realizację zadań związanych z walką z epidemią. Pieniądze można przeznaczyć na wsparcie osób szczególnie zagrożonych koronawirusem. Czytaj więcej

Senat przyjął nowelizację ustawy o wsparciu rolników w związku z COVID-19

Senat przyjął nowelizację ustawy o wsparciu dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19. Na poprawę ich sytuacji przewidziano ponad miliard złotych.

Chodzi o ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawę o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Nowelizacja umożliwi wdrożenie wsparcia w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Szacuje się, że wsparcie na gospodarstwo wyniesie od 1 do 30 tysięcy złotych. Maksymalna kwota pomocy to 7 tysięcy euro. Według szacunków resortu rolnictwa, z pomocy będzie mogło skorzystać około 180 tysięcy gospodarstw. Pierwsze środki mają trafić do rolników jesienią tego roku. Przewiduje się, że otrzymają ją producenci krów mięsnych i mlecznych, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego i nieśnego oraz upraw roślin ozdobnych. Pomoc będzie wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji.

Warszawskie lotnisko Chopina przedstawiło dane za lipiec

W lipcu tego roku na warszawskim Lotnisku Chopina wykonano 5 tysięcy 300 pasażerskich operacji lotniczych - to o 68,6 procent. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z usług stołecznego portu skorzystało 444 tysiące pasażerów. Jest to spadek o prawie 77 procent w porównaniu z lipcem 2019 roku.

Lotnisko Chopina podało lipcowe statystyki dotyczące ruchu pasażerskiego. Liczba obsłużonych lotów i pasażerów rośnie w porównaniu z poprzednimi miesiącami, ale w zestawieniu rok do roku port notuje spadki.
Od początku 2020 w ruchu międzynarodowym największe polskie lotnisko obsłużyło 3,236 mln osób - spadek o ponad 66 procent, zaś w krajowym 385 tysięcy - spadek o ponad 61 procent. Regularne połączenia rejsowe wybrało 2,584 mln. podróżnych (spadek o 65,8 proc.), niskokosztowe - 627 tysięcy. (spadek o 65,1 proc.), natomiast czartery - 410 tys. osób (spadek o 65,2 proc.). Większość pasażerów, bo prawie 60 procent podróżowała w strefie Schengen.

W lipcu największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki wakacyjne: Bułgaria (Burgas), Grecja (Heraklion, Rodos) oraz Hiszpania - głównie Majorka.

Od początku roku na pokładach wszystkich statków powietrznych przewieziono 41 760 ton ładunków (spadek o 21,9 procent). Natomiast przewóz poczty wyniósł 3 555 ton (spadek o 62,1 procent).
Warszawski port lotniczy imienia Fryderyka Chopina, to największe lotnisko w Polsce. W zeszłym roku obsłużył on ponad 19 milionów pasażerów. Od połowy marca do końca maja został całkowicie zawieszony regularny ruch pasażerski. W tym czasie jedynie Polskie Linie Lotnicze LOT prowadziły akcję LOTdoDomu, dzięki której osoby, które wyjechały za granicę, mogły wrócić do Polski.

Nauka w szkole, ale z dodatkowymi obostrzeniami dla powiatów „żółtych” i „czerwonych”

Większość szkół od września może powrócić do tradycyjnej nauki - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. O przejściu na zdalne nauczanie będzie decydował dyrektor szkoły po konsultacji z powiatowym inspektorem sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w powiatach „żółtych” i „czerwonych”.

W "czerwonych” powiatach nie będzie można na przykład organizować wycieczek i wyjazdów szkolnych. I w "żółtych" i w "czerwonych" powiatach jedna klasa powinna korzystać z jednej sali lekcyjnej.

Izabela Kucharska - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego mówi, że GIS rekomenduje także, aby w szkole była izolatka, gdyby uczeń poczuł się źle podczas lekcji. "Temu dziecku należałoby zmierzyć temperaturę i w zależności od wyników tej temperatury podejmowana jest decyzja, czy dziecko może kontynuować naukę” - mówi Izabela Kucharska.

"Na powrót do szkół pozwala obecna sytuacja epidemiczna” - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski. "Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół” - mówi szef MEN.
Ministerstwo edukacji przygotowało dla szkół plakaty prezentujące zalecenia sanitarne.

Koronawirus na świecie

W Chinach ponownie wykryto koronawirusa na zewnętrznych opakowaniach importowanej, mrożonej żywności - poinformowały lokalne władze dwóch miast, do których trafiła skażona żywność. To kolejne tego typu przypadki w ostatnich tygodniach.

W portowym mieście Shenzhen na południu Chin koronawirusa wykryto w próbkach pobranych z powierzchni mrożonych skrzydełek drobiowych, importowanych z Brazylii. Z kolei w mieście Xian obecność patogenu stwierdzono na zewnętrznej części opakowań mrożonych krewetek z Ekwadoru. Dzień wcześniej koronawirusa wykryto również na zewnętrznych opakowaniach innej partii mrożonych krewetek z Ekwadoru, dostarczonych do sprzedaży w położonej na wschodzie kraju prowincji Anhui.

Chińskie władze już kilka miesięcy temu wzmocniły kontrole sanitarne importowanej, w tym także mrożonej żywności. Tamtejsze służby sanitarne nie wykluczają, że patogen obecny na mrożonej żywności może być ogniskiem lokalnych zakażeń.

Wirusy mogą przetrwać w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza nawet do dwóch lat. Agencja Reutera przytacza jednak opinie naukowców, według których na razie nie ma dowodów, które świadczyłyby o możliwości zakażenia się koronawirusem przez kontakt z mrożoną żywnością.

Szef zespołu ekspertów, który doradza włoskiemu rządowi, obawia się, że trzeba będzie na szczeblu lokalnym powrócić do lockdownu. Agostino Miozzo udzielił wywiadu dziennikowi „Corriere della Sera”:
We Włoszech od 24 lipca łączna liczba zakażeń wykrytych w ciągu tygodnia wzrosła dwukrotnie do ponad 2400 przypadków. Miozzo, koordynator komitetu naukowo-technicznego do spraw walki z pandemią koronawirusa, wykluczył możliwość powtórnego zamknięcia całego kraju. Stwierdził jednak, że jeśli sytuacja będzie się w dalszym ciągu pogarszać, to trzeba będzie znów izolować rejony z największą liczbą przypadków. Wskazał, że w okresie wakacyjnym wirus rozprzestrzenił się i jest obecny w niemal każdym z 20 regionów Włoch. W związku z tym, że wiele zakażeń powodują chorzy, którzy zarazili się zagranicą, rząd postanowił poddać testom wszystkich przybywających z Hiszpanii, Chorwacji, Malty i Grecji. Podobna decyzja zapadła wcześniej wobec przybyszów z Rumunii i Bułgarii.

Największym ogniskiem koronawirusa na Ukrainie jest nadal obwód lwowski. Łącznie we Lwowie chorych na Covid-19 jest już ponad jedenaście tysięcy osób. Dotychczas na Ukrainie wykryto 86 140 zakażeń koronawirusem. Zmarły 1992 osoby, a wyleczyło się ponad 46 tysięcy chorych. Łącznie przeprowadzono ponad milion dwieście tysięcy testów.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

749 tysięcy ofiar śmiertelnych i ponad 20,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w Stanach Zjednoczonych oraz w Ameryce Południowej. W USA na COVID-19 zmarło dotąd 169 tysięcy osób, a liczba zakażeń to 5 milionów 300 tysięcy. W Brazylii, gdzie zachorowań jest ponad 3 miliony, w ciągu ostatniej doby zmarło ponad 1100 osób, a nowych przypadków koronawirusa zanotowano 55 tysięcy. W Meksyku, gdzie minionej doby zmarło ponad 700 osób, łączna liczba zakażeń zbliża się do pół miliona.

Indie pobiły swój własny rekord po tym, jak wczoraj odnotowano 67 tysięcy nowych zakażeń. Liczba ofiar COVID-19 w tym kraju także szybko rośnie i wynosi obecnie 47 tysięcy.
W Nowej Zelandii zanotowano kolejnych 14 przypadków koronawirusa. Wcześniejsze wykrycie czterech przypadków u członków jednej z rodzin spowodowało wprowadzenie lockdownu w największym mieście w kraju, Auckland.

Tymczasem w sąsiedniej Australii poprawia się sytuacja w stanie Wiktoria. Zanotowano tam 278 nowych przypadków koronawirusa, o ponad 100 mniej niż dzień wcześniej.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 10 osób zakażonych koronawirusem, 4 więcej niż wczoraj. W dalszym ciągu rośnie liczba wykrytych nowych przypadków. Dziś we Włoszech stwierdzono blisko 500 nowych zakażeń, niemal 70 więcej niż wczoraj. Liczba leczących się na koronawirusa wzrosła do blisko 14 tysięcy. Większość przechodzi chorobę bez objawów. W szpitalach leczy blisko 780 osób, ponad 20 więcej niż wczoraj. Tylko w 3 z 20 włoskich regionów nie zanotowano nowych przypadków. W ośmiu regionach było ich kilkadziesiąt. Nowe zakażenia powodowane są głównie przez chorych przybywających z zagranicy i migrantów. W związku tym władze Sycylii zdecydowały, że wszyscy przybywający z Hiszpanii, Grecji i Malty muszą przejść kwarantannę. W sycylijskich ośrodkach dla migrantów stwierdzono ponad 60 nowych zakażeń.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką