Logo Radio Łódź

715 nowych przypadków koronawirusa. Dziewięć kolejnych zgonów, w tym jeden w Łodzi

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 715 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: małopolskim, śląskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 9 osób, w tym 79-letni mężczyzna z Łodzi.

Posłuchaj także:

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 53 tys. 676. Dzisiaj (11 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 715 nowych zakażeniach. Najwięcej w województwie małopolskim (173), na Śląsku (145) i na Mazowszu (76). W Łódzkiem wykryto 43 nowe zakażenia

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 9 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich jest 79-letni mężczyzna hospitalizowany w Łodzi.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 830 osób, z czego 216 w Łódzkiem.

  •  Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2 tys. 21 osób, pod respiratorem jest 76 chorych. Wyzdrowiało 37 tys. 611 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 9490 osób, zaś kwarantanną 106 tys. 915 osób

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

W nowym roku akademickim na Uniwersytecie Łódzkim większość wykładów, ćwiczeń oraz seminariów prowadzona będzie online - ogłosił w środę rektor tej uczelni prof. Antoni Różalski. Wyjątkiem mają być zajęcia na wydziałach eksperymentalnych, które będą odbywać się na specjalnych zasadach. W wydanym w środę komunikacie rektor UŁ poinformował, że zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2020/2021 będą prowadzone w formie mieszanej. Oznacza to, że większość wykładów, ćwiczeń oraz seminariów będzie odbywać się online. Wyjątkiem mają być wybrane zajęcia na wydziałach eksperymentalnych, m.in. laboratoria i inne zajęcia wymagające bezpośredniego spotkania. Będą one organizowane zgodnie ze specjalnym regulaminem uczestnictwa, który ma zapewnić studentom i wykładowcom maksymalne bezpieczeństwo.

W większości szkół można wrócić spokojnie do tradycyjnych zajęć i bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami - ocenił w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że uczniowie będący na kwarantannie, powinni mieć organizowane nauczanie na odległość. W wywiadzie dla TVP1 minister Piontkowski powiedział, że z danych MZ i GIS wynika, że "pobyt uczniów w szkołach nie powinien wywołać poważniejszych skutków epidemicznych". "Skoro możemy wspólnie przebywać na plaży, chodzić do sklepu, to równie dobrze możemy wrócić do szkoły, przecież zakłady pracy normalnie funkcjonują, a te ogniska zakażeń, to są ogniska miejscowe w zakładach pracy czy ośrodkach pomocy społecznej" - dodał. Szef MEN przyznał jednocześnie, że rząd przewiduje możliwość ewentualnego ograniczenia funkcjonowania szkoły, przejścia częściowego lub całkowitego na kształcenie na odległość, jeżeli w danej placówce lub jej okolicach będzie trudniejsza sytuacja epidemiczna.

Płyny do płukania ust mogą ograniczać emisję koronawirusa

Komercyjnie dostępne płyny do płukania jamy ustanej mogę dezaktywować koronawirusa SARS-Cov-2 – wynika z badań na hodowlach komórek. Informację na ten temat publikuje pismo „Journal of Infectious Diseases”. Badanie zostało sfinansowane przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Naukowcy z Ruhr-Universitaet w Bochum (Niemcy) razem kolegami z innych niemieckich ośrodków naukowych testowali osiem różnych płynów do płukania ust dostępnych w drogeriach w Niemczech. Skład preparatów różnił się od siebie. Do płynu dodawano wirusa SARS-CoV-2 w odpowiednim stężeniu oraz roztwór rozcieńczający, który imitował ślinę. Następnie mieszaninę wytrząsano przez 30 sekund, by naśladować proces płukania jamy ustnej, po czym dodawano ją do hodowli komórek Vero E6 szczególnie podatnych na zakażenie SARS-Cov-2. W ramach kontroli, zamiast płynu do płukania ust, zastosowano zwykłą pożywkę do hodowli komórek. Okazało się, że wszystkie testowane płyny redukowały poziom wirusa w hodowli komórek. Trzy z nich obniżały go tak znacznie, że po 30 sekundach nie wykrywano jego obecności.

Koronawirus na świecie 

Minister zdrowia RFN Jens Spahn stwierdził w środę, że ze sceptycyzmem podchodzi do decyzji Rosji, aby formalnie zaakceptować do użytku nową szczepionkę na koronawirusa. Jak ocenił, szczepionka nie przeszła pełnych badań, a działania Moskwy nie są przejrzyste.W wywiadzie dla radia Deutschlandfunk Spahn zasugerował, że dopuszczając do użytku szczepionkę na koronawirusa jako pierwszy kraj na świecie, Rosja nie kierowała się bezpieczeństwem."Tu nie chodzi o bycie pierwszym - chodzi o posiadanie skutecznej, przetestowanej i bezpiecznej szczepionki" - powiedział minister. "Aby mieć zaufanie do takiej szczepionki, myślę, że bardzo, bardzo ważne jest - nawet w czasie pandemii - aby wykonać porządne badania, a zwłaszcza upublicznić je. Problem w tym, że wiemy o tym bardzo mało, bo rosyjskie władze nie są zbyt przejrzyste" - stwierdził.Niemieckie ministerstwo zdrowia już we wtorek podało w wątpliwość jakość i bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki, nazwanej Sputnik V, zwracając uwagę, że brak jest danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa środka. Rzeczniczka ministerstwo zastrzegła, że szczepionka zostanie dopuszczona do użytku w Unii Europejskie dopiero po przejściu pełnych testów klinicznych.

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 53 029 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1110 kolejnych zgonów - wynika najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.Oznacza to, że od wybuchu pandemii zdiagnozowano w Stanach Zjednoczonych ponad 5 138 850 przypadków infekcji SARS-CoV-2. Zmarło w sumie 164 480 osób.
Tymczasem prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że rząd USA kupi 100 milionów dawek eksperymentalnej szczepionki Moderna na koronawirusa. Testy przeprowadzane na ludziach znajdują się obecnie na końcowym etapie."Inwestujemy w rozwój i produkcję sześciu najlepszych szczepionek, aby zapewnić ich szybką dostawę. Wojsko jest gotowe do działania, jest gotowe dostarczyć szczepionkę Amerykanom, gdy tylko zostanie ona w pełni zatwierdzona przez FDA (Agencję ds. Leków i Żywności), a jesteśmy bardzo blisko tego zatwierdzenia" - mówił Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

- W ciągu ostatniej doby w Brazylii odnotowano 52 160 przypadków zakażenia koronawirusem i 1274 zgony z powodu Covid-19 - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Całkowity bilans zakażeń koronawirusem w Brazylii od początku epidemii wynosi obecnie 3 mln 109 630, natomiast łączna liczba przypadków śmiertelnych sięga 103 026. Brazylia należy do krajów najbardziej dotkniętych epidemią. Więcej zakażeń i zgonów jest tylko w USA. Zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji i zgonów w Brazylii jest znacznie wyższa. Niektórzy oceniają, że prawdziwa liczba zakażonych może wynosić nawet ok. 10 mln.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 
741 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 20 milionów 300 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.Systematycznie rośnie liczba nowych zakażeń w krajach Europy. We Francji minionej doby zachorowało 1400 osób, czyli dwa razy więcej, niż w poniedziałek. W Hiszpanii jest teraz około pół tysiąca ognisk koronawirusa. Grecja z kolei zdecydowała o zamknięciu między północą a siódmą rano restauracji w popularnych miejscowościach turystycznych.Epicentrum koronawirusa to obecnie Ameryka Północna i Ameryka Południowa. W Meksyku zmarło wczoraj niemal tysiąc osób, a w Argentynie łączna liczba ofiar przekroczyła 5 tysięcy.
Rosja poinformowała, że jako pierwszy kraj na świecie ma szczepionkę na koronawirusa. Kraje Zachodu oraz eksperci wyrażają jednak obawy o jej skuteczność. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że szczepionka nie przeszła wszystkich wymaganych testów i na razie prawdopodobnie nie otrzyma certyfikatu WHO. Nowa Zelandia zamknęła największe miasto, Auckland, po tym, jak wykryto tam pierwsze od ponad 100 dni przypadki wirusa w kraju.

Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii spadł w drugim kwartale o 20,4 procent. Oznacza to, że kraj po raz pierwszy o 11 lat wszedł w recesję.Spadek PKB jest największy od 1995 roku, kiedy zaczęto publikować dane na ten temat. Powodem spadku jest wstrzymanie działalności gospodarczej z powodu pandemii koronawirusa. Według przedstawicieli władz, w czerwcu sytuacja gospodarcza zaczęła się poprawiać w związku ze znoszeniem części restrykcji sanitarnych.

- Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło we wtorek późnym wieczorem przed wyjazdami turystycznymi do stolicy Hiszpanii, Madrytu, i Kraju Basków, ze względu na "ponowny wzrost liczby zakażeń" koronawirusem. Już pod koniec lipca niemiecki MSZ ostrzegł przed wyjazdami do trzech innych regionów Hiszpanii: Katalonii, w tym także do Barcelony i na Costa Brava, oraz do Nawarry i Aragonii. Niemieckie władze uznały te regiony Hiszpanii za "obszary wysokiego ryzyka" i w związku z tym, każdy, kto z nich powraca do Niemiec, musi poddać się testowi na obecność koronawirusa, a przypadku pozytywnego wyniku - 14-dniowej kwarantannie.Wcześniej z powodu wzrostu liczby nowych infekcji władze w Berlinie ostrzegły także przed podróżami m.in. do belgijskiej prowincji Antwerpia oraz niektórych regionów Bułgarii i Rumunii.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies