Logo Radio Łódź

Ponad 550 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 51 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 551 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i łódzkim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 12 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 52 tys. 961. Dzisiaj (11 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 551 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (128), w województwie małopolskim (71) i w Łódzkiem (51). 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 12 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich jest 64-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu i 93-letni mężczyzna hospitalizowany w Łodzi.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 821 osób, z czego 215 w Łódzkiem. 

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z zakażenia koronawirusem wyzdrowiało 273 chorych. Łącznie takich osób jest już w Polsce 37 tysięcy 150.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów z Covid-19 wzrosław ciągu doby o 56 i wynosi obecnie tysiąc 985, a liczba zajętych respiratorów zwiększyła się o trzy - do 74.

  • W kwarantannie mamy o tysiąc 260 osób więcej niż wczoraj, czyli 105 tysięcy 427, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 9 tysięcy 230 osób. Ich liczba spadł a o 336.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Powiat wieluński od soboty jest oznaczony kolorem czerwonym w ramach częściowego przywracania reżimu sanitarnego. Odwołane zostały wydarzenia masowe, na ulicach przywrócono obowiązek chodzenia w maseczkach. Służby miały upominać, a nie karać. Znów pod ścianą znaleźli się przedstawiciele branż weselnych i hotelarskich. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Czytaj więcej

Na terenie 19 polskich powiatów, w tym dwóch w regionie łódzkim – wieluńskim i wieruszowskim – ministerstwo zdrowia ponownie wprowadza ograniczenia epidemiczne. Decyzja ma związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Czytaj więcej

Sanepid bada sprawę zorganizowania, mimo zakazu, dyskoteki w jednym piotrkowskich lokali. Właścicielowi grozi kara finansowa nawet do 30 tysięcy zł. Czytaj więcej

Zobacz także: Kolejny polityk z pozytywnym wynikiem testu. Dariusz Klimczak zakażony koronawirusem

Kontrolerzy MPK wspólnie z policjantami rozdali pasażerom ponad tysiąc maseczek chroniących przed zakażeniem. Jest to początek akcji prewencyjnej, w której od jutra (05.08) można będzie otrzymać nawet 500-złotowy mandat za brak maseczki lub przyłbicy w pojazdach komunikacji miejskiej. Czytaj więcej

Do końca sierpnia, we wszystkich powiatach w regionie odbędą się spotkania informacyjne z cyklu „Wsparcie dla firm z województwa łódzkiego”. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do małych, średnich i dużych przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej

Pierwszy dzień posiedzenia Senatu

Po południu, o godzinie 15.00, rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa parlamentu zajmie się między innymi 12 ustawami, w tym rządowymi przepisami dotyczącymi walki z koronawirusem i skutkami gospodarczymi jakie wywołała epidemia.

Pierwotnie 14. posiedzenie Senatu miało odbyć się 4 sierpnia, jednak jego termin został przesunięty, gdy okazało się, że dwóch senatorów zostało zakażonych koronawirusem.

Senat rozpocznie prace od drugiego czytania projektu uchwały w 100. rocznicę drugiego powstania śląskiego, która ma upamiętnić tamto wydarzenie. Następnie senatorowie zajmą się jedną z kilku ustaw rządowych związanych z koronawirusem. Proponowane przepisy między innymi umożliwią zdalne przeprowadzenie egzaminów specjalizacyjnych w wybranych zawodach medycznych. Nowelizacja przewiduje też, że położne w czasie epidemii będą mogły udzielać świadczeń zdrowotnych wszystkim pacjentom. Senat zajmie się też nowelizacją prawa o ruchu drogowym, która zakłada zniesienie obowiązku posiadania prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli oraz zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu pojazdu przez nowego właściciela.

CKE ogłosiło wyniki matur 

Zdający maturę poznają dziś wyniki egzaminów. W tym roku, ze względu na pandemię, matury odbyły się nie w maju, a w czerwcu. To ponad miesiąc później niż zazwyczaj. W czerwcu egzaminy pisało ponad 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Absolwenci szkół średnich będą mogli sprawdzić wyniki matur z poszczególnych przedmiotów od godziny 8 rano w serwisach informatycznych prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne - mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik. I dodaje, że każdy zdający będzie mógł dzisiaj odebrać także świadectwo dojrzałości. Sposób odbioru świadectwa i godziny, w których można będzie to zrobić wyznaczy dyrektor danej szkoły.

W tym roku podczas matur obowiązywały szczególne zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Maturzyści musieli przyjść do szkoły w maseczce. Przed wejściem do szkół musieli zdezynfekować ręce i mierzono im temperaturę. W salach egzaminacyjnych mogli być już bez maseczki, ale musieli zachować dystans. Ze względu na epidemię nie odbyły się matury ustne.

Wiceminister zdrowia o bezpieczeństwie sanitarnym w pracy i w szkole

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaapelowała w Polskim Radiu 24 o przestrzeganie wciąż obowiązujących obostrzeń sanitarnych i zasad higieny osobistej. Jak powiedziała, społeczne "rozprężenie" w tej kwestii spowodowało coraz częstsze, poziome przenoszenie się wirusa, co doprowadziło do zwiększenia liczby zakażeń.

Wiceszefowa resortu zdrowia mówiła również o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego w miejscu pracy.

Obostrzenia sanitarne muszą być tym bardziej przestrzegane w pomieszczeniach klimatyzowanych. Pamiętać należy również o dezynfekcji stanowisk pracy, dotykanych przedmiotów i dłoni. Wskazane jest także spędzanie przerw na świeżym powietrzu.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Zelażko mówiła też, że podobne zasady obowiązywały będą uczniów gdy wrócą 1 września do zajęć w szkołach. Jak podkreśliła również najmłodsze dzieci będą musiały przyzwyczaić się do reżimu sanitarnego. Zdaniem wiceszefowej resortu zdrowia, przestrzeganie stworzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia zasad, pozwoli uchronić uczniów przed masowymi zakażeniami.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała również, że szkoły w całej Polsce są obecnie przygotowywane do tego, by od 1 września móc przyjąć uczniów oraz, by lekcje były prowadzone w sposób bezpieczny. "Wiemy dobrze, jak ważne dla rozwoju dziecka jest środowisko rówieśnicze" - podkreśla wiceminister zdrowia.

Koronawirus na świecie

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 20 milionów. Na COVID-19 zmarło dotąd 736 tysięcy osób. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy monitorują sytuację na świecie.

Epicentrum koronawirusa jest teraz Ameryka Łacińska. Najpoważniejsza sytuacja jest w Brazylii i Meksyku, gdzie wczoraj łącznie zakaziło się 27 tysięcy osób. Liczba ofiar w Brazylii to obecnie 101 tysięcy, a w Meksyku - 53 tysiące.

Najwięcej ofiar jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło do tej pory 166 tysięcy osób. Sytuacja w niektórych stanach takich jak Georgia powoli się stabilizuje, ale prezydent Donald Trump rozważa możliwość blokowania powrotu do kraju Amerykanów, którzy zakazili się wirusem za granicą. Informuje o tym dziennik “The New York Times”.

Z drugą falą zakażeń zmaga się Europa, a wzrost nowych przypadków odnotowuje się m.in. w Hiszpanii, Francji i w Niemczech. Według hiszpańskich mediów, miejscowy region Aragonii jest obecnie miejscem o największej liczbie nowych zachorowań na kontynencie.

Władze australijskiego stanu Terytorium Północnego przedłużyły zamknięcie granic dla osób z krajów podwyższonego ryzyka o półtora roku.

Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała wysłanie kolejnej partii pomocy do Libanu. WHO chce pomóc w odbudowie szpitali i placówek służby zdrowia, zniszczonych po wtorkowej eksplozji w porcie w Bejrucie.
Szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział, że do Libanu trafi między innymi sprzęt ochronny dla pracowników służby zdrowia. Część libańskich zapasów do walki z koronawirusem także została zniszczona w wyniku eksplozji. “Dostarczymy wart 1 milion 700 tysięcy dolarów sprzęt ochronny, by wspomóc walkę z COVID-19, a także zapasy humanitarne, zniszczone w wybuchu. W porozumieniu z władzami wspomożemy też placówki walczące z traumą u ludzi. Wyślemy tam wykwalifikowany personel medyczny” - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus. W kilkadziesiąt godzin po katastrofie WHO wysłała do Bejrutu pieniądze oraz zapasy sprzętu chirurgicznego z Dubaju. Do Libanu przylecieli też eksperci organizacji. Eksplozja w porcie dodatkowo zniszczyła będący na skraju zapaści system służby zdrowia w Libanie. Jeszcze przed tragedią szpitale alarmowały, że brakuje im leków i nie są w stanie przyjąć wszystkich chorych na COVID-19. Przepełnienie szpitali i placówek służby zdrowia po katastrofie pogorszyło też sytuację związaną z koronawirusem w Libanie. Dzisiaj zanotowano tam niemal 300 nowych przypadków zakażeń, najwięcej od kilku miesięcy.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem, dwie więcej niż wczoraj. Spadła liczba wykrytych zakażeń, ale jest więcej chorych i hospitalizowanych. Wczoraj stwierdzono ponad 250 nowych przypadków, niemal dwieście mniej niż wczoraj. Zanotowano 150 wyzdrowień. W związku z tym liczba wszystkich leczących się na koronawirusa wzrosła do blisko 13,5 tysiąca.

Duża większość przechodzi chorobę lekko lub bez objawów. W szpitalach leczy się blisko 800 osób, kilkanaście więcej niż wczoraj. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa blisko 50 pacjentów. Tylko w 3 z 20 włoskich regionów nie zanotowano nowych przypadków. Najwięcej, blisko 40, wykryto w regionie Lacjum ze stolicą w Rzymie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Władze Egiptu wprowadziły obowiązek okazywania negatywnych wyników testów na COVID-19 przez podróżnych wjeżdżających do Egiptu - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Test powinien być przeprowadzony w okresie 72 godzin przed wjazdem na teren Egiptu. Regulacje nie dotyczą zagranicznych turystów przybywających lotami bezpośrednimi do Sharm El-Sheikh, Taby, Hurghady, Marsa Alam oraz Matrouh. Wszelkie formy przemieszczania się dla turystów przebywających w prowincji Synaj Południowy do innych prowincji Egiptu bez negatywnego testu są zabronione. Z informacji podanych przez władze Egiptu wynika, że regulacje będą obowiązywały od 15 sierpnia.

Grecja ogłosiła ograniczenia w funkcjonowaniu barów i restauracji w najpopularniejszych miejscach turystycznych, a także obostrzenia dla przylatujących z niektórych krajów europejskich. Rzeczniczka greckiego rządu Aristotelia Peloni powiedziała, że miejsca, w których restauracje i bary będą zamknięte od północy do 7.00, to wyspy Mykonos, Santorini, Korfu, Rodos i Kreta. Ograniczenia będą obowiązywać od jutra do 23 sierpnia. Ponadto wszyscy pasażerowie z Belgii, Czech, Holandii, Hiszpanii i Szwecji przylatujący od 17 sierpnia będą musieli przedstawić ujemny wynik testu na COVID-19 uzyskany do 72 godzin przed wjazdem, podobnie jak wszyscy obywatele tych krajów przekraczający granicę lądową. Greckie ministerstwo zdrowia potwierdziło wczoraj 203 nowe infekcje, najwięcej od początku pandemii. Łącznie odnotowano 212 zgonów z powodu koronawirusa.

Rosyjskie firmy farmaceutyczne apelują do rządu, aby nie wyrażał zgody na produkcję szczepionki przeciwko koronawirusowi - podał niezależny portal informacyjny "Meduza". Chodzi o preparat opracowany przez Moskiewskie Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii imienia Nikołaja Gamaleji. Wcześniej ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepionka wkrótce zostanie zarejestrowana i w październiku rozpoczną się powszechne szczepienia. W Rosji do tej pory zarejestrowano 892 tysiące zakażonych koronawirusem. Rosyjskie Stowarzyszenie Organizacji Badań Klinicznych ma zastrzeżenia do procedury testowania szczepionki. W liście do ministra zdrowia Michaiła Muraszki rosyjscy producenci leków napisali, że autorzy szczepionki nie przetestowali jej na odpowiedniej liczbie ludzi. Zauważyli także, iż podstawą preparatu jest wcześniejsza szczepionka przeciwko wirusowi MERS, której testowanie wciąż trwa. "Dlatego nie ma podstaw do wyciągania jakichkolwiek wniosków dotyczących jej efektywności" - można przeczytać w liście rosyjskich farmaceutów. Autorzy apelu wezwali ministerstwo zdrowia, aby nie forsowało produkcji nowego preparatu, i przypomnieli, że obecnie na świecie trwają prace nad 26 szczepionkami, z których sześć testowanych jest na kilkudziesięciu tysiącach osób. "Przyspieszona rejestracja nie da Rosji tytułu lidera w tym wyścigu, a jedynie narazi na niepotrzebne niebezpieczeństwo odbiorców szczepionki - obywateli Rosji" - napisali przedstawiciele rosyjskich firm farmaceutycznych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką