Skierniewice pamiętają o rocznicy Powstania Warszawskiego
Skierniewicki cmentarz św. Józefa, przy ulicy Kozietulskiego, jest miejscem pochówku kilkuset warszawiaków. Znajdują się tu imienne nagrobki i groby symboliczne, a tuż pod płotem, od strony torów kolejowych, kilka zbiorowych mogił. Leżą tam także powstańcy warszawscy, którym w 76 rocznicę wybuchu powstania, władze miasta i mieszkańcy oddali cześć.
Skierniewice każdego roku pamiętają o rocznicy Powstania Warszawskiego. Na cmentarzu Św. Józefa odbywają się zawsze uroczystości związane z wybuchem powstania. Jacek Stępowski prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic mówi, że Powstanie Warszawskie wywarło piętno również na Skierniewicach. - Starsi ludzie wspominali bardzo często, że wieczorami widać było od Warszawy płonącą łunę. Chyba właśnie stąd ta pamięć - dodaje Stępowski.
Dzisiaj władze miasta, przedstawiciele wojska, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, członkowie stowarzyszeń i organizacji czczą pamięć poległych powstańców - mówi Krzysztof Jażdżyk prezydent Skierniewic. - Skierniewiczanie pamiętają. Właśnie z tego powodu tutaj jesteśmy. Zawsze o tym trzeba pamiętać i oddawać cześć bohaterem - podkreśla Jażdżyk.
Dokładnie nie wiadomo ilu powstańców jest pochowanych na cmentarzu Św. Józefa, ponieważ niektóre osoby były niezidentyfikowane, ale mówi się o kilkudziesięciu.
Wśród walczących w Warszawie powstańców nie zabrakło skierniewiczan. Był wśród nich komendant Szarych Szeregów Tadeusz Dudziński.
Posłuchaj też:
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |