Logo Radio Łódź

Ponad 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. 183 na Śląsku, 30 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 512 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 12 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od początku pandemii z choroby wywoływanej przez koronawirusa wyzdrowiało 33 tysiące 190 pacjentów. Jak przekazano również, 6 tysięcy 222 osoby objęte jest nadzorem epidemiologicznym, a 95 tysięcy 453 pozostaje w kwarantannie.

  • Resort zdrowia informuje również, że 1687 łóżek szpitalnych jest zajętych przez pacjentów z koronawirusem. Do leczenia chorych wykorzystywanych jest 66 respiratorów.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Urząd gminy w Nieborowie z obawy przed koronawirusem wprowadza ponownie ograniczenia i zamyka się przed mieszkańcami. Są to działania prewencyjne, w związku ze stwierdzonymi w okolicy przypadkami zakażenia koronawirusem. Czytaj wiecej

Wieruszowski sanepid informuje o trzech ogniskach zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem jest tamtejszy szpital. U siedmiu pracownic potwierdzono zakażenie. Dział rehabilitacji w jest zamknięty do odwołania. Czytaj więcej

Koronawirus w Starostwie Powiatowym w Wieluniu. Urząd został zamknięty dla petentów do końca lipca. Zakażenie wykryto również u jednego z zawodników Czarnych Rząśnia. W związku z tym mecz z Wartą Sieradz został odwołany. Czytaj więcej

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj więcej

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na nową karetkę dla zduńskowolskiego szpitala. Uruchomione zostało specjalne konto, gdzie można wpłacać środki. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad przepisami, które pozwolą na bezpieczny powrót uczniów do szkół od września. Obostrzenia pandemiczne mogą przełożyć się na przyspieszenie informatyzacji szkół i procesu nauczania. Do końca minionego roku szkolnego lekcje prowadzono zdalnie, ale jakie będą następne kroki? Czytaj więcej

GIS: nie ma powodów, by nie rozpocząć roku szkolnego normalnie

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nie ma powodów, by nie rozpocząć roku szkolnego normalnie. Jak mówił, trwają prace nad zaleceniami dla szkół przed powrotem uczniów.

"W tej chwili nie ma powodów, żeby normalnie nie rozpocząć roku szkolnego. Natomiast ostateczne decyzje będą podjęte pod koniec sierpnia ,kiedy to będziemy więcej wiedzieć więcej o sytuacji epidemicznej. W tej chwili, współpracując z Ministerstwem Edukacji Narodowej, tworzymy wytyczne, które by określały zasady, na których to rozpoczęcie roku czy rok szkolny miałby się odbyć" - powiedział Bondar.

GIS przede wszystkim zamierza polecić szkołom takie zorganizowanie pracy, by dzieci udało się podzielić na mniejsze grupy, nawet kosztem wydłużenia czasu pracy placówek. Jak powiedział Adam Bondar, jeśli nie uda się utrzymać dystansu, niewykluczone jest zalecenie zakładanie masek przez dzieci, ale lekcje mają być od nich wolne.

"Egzekwować to trzeba od nauczycieli i dyrekcji szkoły. Generalnie chodzi o to, żeby grupy były mniejsze. W sytuacji, kiedy wystąpi jakiś nawet podejrzenie czy przypadek dodatni, żeby nie zamykać szkoły, tylko wysłać do nauki zdalnej, kwarantanny mniejszą grupę" - mówił.

Zdaniem rzecznika GIS, wprowadzenie obostrzeń w związku z koronawirusem zmniejszyło zachorowania także na inne choroby zakaźne.

KE zatwierdziła polski program wsparcia dla firm dotkniętych pandemią

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa o wartości 123 milionów euro, czyli 545 milionów złotych. Celem programu jest zapewnienie płynności finansowej firmom poprzez obniżenie niektórych opłat od nieruchomości, które muszą ponosić w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Program przewiduje obniżenie rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste oraz zwolnienie z czynszu, dzierżawy lub opłat za użytkowanie, które przysługują spółkom korzystającym z nieruchomości publicznych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Decyzja będzie miała zastosowanie zarówno do nieruchomości należących do skarbu państwa, jak i do władz lokalnych. Komisja Europejska uznała, że program przygotowany przez polskie władze jest zgodny z zasadami pomocy publicznej.

Obniżki i zwolnienia nie mogą przekroczyć 800 tysięcy euro na firmę, w tym 100 tysięcy euro na przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją podstawowych produktów rolnych, oraz 120 tysięcy euro na firmy działające w sektorze rybołówstwa i gospodarki wodnej.

PLL LOT ogłosiły wrześniową siatkę połączeń

Więcej europejskich połączeń i przywrócenie niektórych kierunków dalekodystansowych. Polski Linie Lotnicze LOT przedstawiły plany na wrzesień. Przewoźnik chce zwiększyć częstotliwość połączeń do europejskich miast, przede wszystkim z myślą o ruchu biznesowym, ale także i turystycznym.

Polski przewoźnik zwiększy częstotliwość rejsów na niemal wszystkich regularnych trasach europejskich, oferując od kilku lotów tygodniowo do Larnaki czy Nicei, a także kilkanaście rejsów między innymi do Frankfurtu, Amsterdamu, Hamburga czy Londynu. Tym samym, do prawie dwudziestu rejsów tygodniowo wzrośnie częstotliwość regularnych połączeń do Brukseli, Pragi, Budapesztu i Wilna. Linia uruchomi również rejsy do Luksemburga, wykonując z Warszawy regularne połączenia pięć razy w tygodniu.

W miarę możliwości, od września polski przewoźnik powróci na wybrane trasy na Dalekim Wschodzie: do Kolombo na Sri Lance, Delhi w Indiach, a także do Pekinu. Nadal nie jest planowane przywrócenie regularnych połączeń do Stanów Zjednoczonych ze względu na wysoką liczbę nowych przypadków zachorowań na COVID - 19 w tym kraju.

Siatka połączeń będzie dostosowana do regulacji poszczególnych państw związanych z ciągle panującą pandemią koronawirusa na świecie. W przypadku zmian dotyczących przemieszczania się i przekraczania granic poszczególnych państw, podróżni będą informowali na bieżąco o nowych regulacjach. Przedstawiciele przewoźnika apelują też do samych pasażerów, by samodzielnie śledzili, jakie są regulacje dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów.

Do piątku można składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR

Przedsiębiorcy mogą do piątku składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. To program wsparcia dla mikrofirm, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Na pomoc przeznaczono sto miliardów złotych.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że dzięki Tarczy Antykryzysowej 4.0, w ramach której działa też wsparcie funduszu, udało się ocalić miejsca pracy - bezrobocie wzrosło o pół punktu procentowego. Według Ministerstwa Rozwoju, do piątku do firm trafiło 120,7 miliarda złotych. To jest porównywalnie, a praktycznie tyle samo, ile Polska wydaje rocznie na przykład na ochronę zdrowia - powiedział Bartosz Marczuk.

Z Tarczy Finansowej PFR dotychczas skorzystało 330 tysięcy firm, które zatrudniają ponad trzy miliony pracowników.

 

Koronawirus na świecie

654 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 16,5 miliona zachorowań - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Wyleczyć udało się ponad 10 milionów osób.

W Belgii od dziś 29.07 obowiązują nowe ograniczenia wprowadzone w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem. Średnia dobowa liczba wykrytych przypadków patogenu stale rośnie od kilku tygodni i przekroczyła 300.

Przez najbliższe 4 tygodnie będzie można spotykać się w domach jedynie z tymi samymi pięcioma osobami, nie licząc dzieci poniżej 12 roku życia. Zmniejszona tym samym została tak zwana „bańka społeczna”, która do tej pory liczyła 15 osób tygodniowo. Podczas spotkań na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganego dystansu, można spotykać się maksymalnie z 10 osobami.

Powraca nakaz zakupów indywidualnych, w sklepach można przebywać maksymalnie pół godziny. "Pamiętajmy, że wszystkie ograniczenia zostały wprowadzone, by uniknąć ogólnonarodowej kwarantanny i całkowitego zamknięcia kraju. Dlatego należy przestrzegać wszystkich restrykcji bez względu na wiek, w każdej sytuacji. Idea jest cały czas ta sama - ograniczając kontakty, ograniczasz ryzyko zakażeń” - mówiła przedwczoraj premier Belgii Sophie Wilmes informując o nowych ograniczeniach.

Zmniejszona została też o połowę liczba osób, które mogą brać udział wydarzeniach kulturalnych i sportowych. W budynkach od dziś może być maksymalnie 100 osób, natomiast na zewnątrz 200.

Nakazy i zakazy wprowadzone na terenie całej Belgii przez rząd federalny, mogą być jeszcze zaostrzone przez władze lokalne. Antwerpia, prowincja na północy kraju, już wprowadziła godzinę policyjną od 23.30 do 6.00. W tym czasie można wyjść jedynie do szpitala, lub do pracy, jeśli tej nie można wykonać z domu. Bary, puby i restauracje muszą być zamykane o 23.00.

We Francji stwierdzono czternaście nowych zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem. Od początku epidemii z tego powodu zmarło 30 223 osób. Zanotowano także pojawienie się nowych ognisk zakażeń.

Według Ministerstwa Zdrowia powstało czternaście nowych ognisk zakażeń koronawirusem. W tej chwili we Francji aktywnych jest dwieście dwadzieścia osiem takich miejsc. Naczelna Dyrekcja Zdrowia monitorująca zasięg i tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa podaje, że codziennie do francuskich szpitali przyjmowanych jest ponad stu pacjentów. Wciąż hospitalizowanych jest ponad 5,5 tysiąca osób, z których 385 najciężej chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii. W tym ostatnim przypadku w ciągu doby liczba pacjentów zmniejszyła się o trzynaście osób.

Tygodniowo we Francji przeprowadza się prawie pół miliona testów. W tej chwili proporcje wykrywalności są w granicach dziewięciu przypadków na 10 tysięcy testów. Przyczyną nowych przypadków zakażeń jest lekceważenie zalecanego dystansu w miejscach publicznych i noszenia maseczek.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka poinformował, że był zainfekowany koronawirusem. Jak powiedział, chorował bezobjawowo. Aleksander Łukaszenka o swoim zakażeniu koronawirusem poinformował w trakcie zwiedzania jednostki wojsk wewnętrznych na obrzeżach Mińska. Zwracając się do zebranych przeprosił za to, że mówi ochrypłym głosem. Stwierdził, że zebrani spotykają się z człowiekiem, których przeszedł infekcję koronawirusa. "Do takiego wniosku doszli wczoraj lekarze, że choroba przeszła bezobjawowo. Jak już mówiłem 97 procent społeczeństwa u nas przechodzi infekcję bezobjawowo"- stwierdził Łukaszenka.

Prezydent Białorusi przez wiele miesięcy koronawirusa nazywał "zarazą". Jeździł po kraju i nie używał maski ochronnej. Radził obywatelom, aby częściej przebywali na świeżym powietrzu, korzystali z łaźni i do dezynfekcji stosowali alkohol.

Grecja rozszerzyła nakaz noszenia maseczek na kolejne miejsca. Decyzja podyktowana jest niewielkim wzrostem liczby nowych infekcji, którą odnotowano w drugiej połowie lipca i obawą przed drugą falą zakażeń koronawirusem.

Dotychczas na liście miejsc, w których maseczki były obowiązkowe, znajdowały się komunikacja publiczna, taksówki, szpitale i gabinety lekarskie oraz statki i samoloty. Nakaz dotyczył także klientów i pracowników supermarketów.

Od środy obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczyć będzie także klientów i pracowników banków oraz urzędów. Bez maski nie będzie można też wchodzić do windy, mniejszych sklepów, piekarni, salonów fryzjerskich, czy kosmetycznych.

Minister zdrowia Grecji Nikos Hardalias powiedział, że do kraju nie dotarła jeszcze druga fala koronawirusa, ale władze muszą być czujne. W Grecji odradza się ruch turystyczny. Od 1 sierpnia z portów na wodę wypłyną statki wycieczkowe. Zabiorą one pasażerów do Pireusu, Heraklionu, Wolos, Katakolo, Korfu i na Rodos.

W dziesięciomilionowej Grecji potwierdzono dotychczas 4 tysiące 227 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 202 osoby

Madryt wprowadzi obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych. To część środków zapobiegawczych w związku z epidemią koronawirusa - poinformowała prezydent Wspólnoty Madrytu Isabel Diaz Ayuso.

Bary będą musiały zamykać się o godzinie 1 w nocy, a spotkania w ogródkach restauracyjnych zostaną ograniczone do 10 osób. Władze Madrytu zalecają, by także domowe spotkania nie przekraczały tej liczby. Prezydent Wspólnoty Madrytu zaapelowała też do rządu o zwiększenie kontroli na madryckim lotnisku.

W weekend w Hiszpanii odnotowano 6 tysięcy nowych przypadków. Dotychczas w tym kraju potwierdzono 278 tysięcy 782 infekcje. Zmarły 28 tysięcy 434 osoby, a wyzdrowiało ponad 150 tysięcy.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

 

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies