Logo Radio Łódź

Ponad 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. 161 na Śląsku, prawie 30 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 502 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 6 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 43 tys. 904. Dzisiaj (28 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 502 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (161), w województwie małopolskim (91) i w Mazowieckiem (62). W Łódzkiem wykryto kolejnych 29 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 6 kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 682 osób, z czego 201 w Łódzkiem.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od początku pandemii z choroby wywoływanej przez koronawirusa wyzdrowiało 33 tysiące 43 pacjentów. Jak przekazano również, 7 tysięcy 245 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, a 94 tysiące 920 pozostaje w kwarantannie.

  • Resort zdrowia informuje również, że 1655 łóżek szpitalnych jest zajętych przez pacjentów z koronawirusem. Do leczenia chorych wykorzystywanych jest 61 respiratorów.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Koronawirus w Starostwie Powiatowym w Wieluniu. Urząd został zamknięty dla petentów do końca lipca. Zakażenie wykryto również u jednego z zawodników Czarnych Rząśnia. W związku z tym mecz z Wartą Sieradz został odwołany. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy są przekonani, że koronawirus wywołujący COVID-19 nie pochodzi od nietoperzy. Nie ma także dowodów na sztuczną ingerencję w materiał genetyczny wirusa. Może on być naturalną mutacją, która niechcący uwolniła się z laboratorium w Chinach. Czytaj więcej

Urząd gminy w Nieborowie z obawy przed koronawirusem wprowadza ponownie ograniczenia i zamyka się przed mieszkańcami. Są to działania prewencyjne, w związku ze stwierdzonymi w okolicy przypadkami zakażenia koronawirusem. Czytaj wiecej

Wieruszowski sanepid informuje o trzech ogniskach zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem jest tamtejszy szpital. U siedmiu pracownic potwierdzono zakażenie. Dział rehabilitacji w jest zamknięty do odwołania. Czytaj więcej

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj więcej

Co wiedzą szkoły i uczniowie o tym, na jakich zasadach miałyby się odbywać zajęcia od 1 września? Czy istnieje ryzyko przedłużenia nauki online? Czytaj więcej

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na nową karetkę dla zduńskowolskiego szpitala. Uruchomione zostało specjalne konto, gdzie można wpłacać środki. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad przepisami, które pozwolą na bezpieczny powrót uczniów do szkół od września. Obostrzenia pandemiczne mogą przełożyć się na przyspieszenie informatyzacji szkół i procesu nauczania. Do końca minionego roku szkolnego lekcje prowadzono zdalnie, ale jakie będą następne kroki? Czytaj więcej

Notowany w Polsce od kilku dni wzrost liczby zakażeń koronawirusem ma charakter przejściowy, a sytuacja jest pod kontrolą

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zachęca do powrotu do dyscypliny i przestrzegania obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. W Polskim Radiu 24 wyraził przekonanie, że notowany w Polsce od kilku dni wzrost liczby zakażeń koronawirusem ma charakter przejściowy, a sytuacja jest pod kontrolą.

Janusz Cieszyński podkreślił, że dyscyplina jest najlepszą bronią przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa i nawrotowi epidemii.

Zaapelował o ciągłe przypominanie i stosowanie - jak ujął - "trzech najprostszych do zastosowania tak naprawdę przez każdego zasadach bezpiecznego funkcjonowania". "Czyli zachowujemy dystans. Jeżeli go nie jesteśmy w stanie zachować, wtedy korzystajmy z maseczki - zasłaniajmy usta i nos. (...) kiedy to tylko możliwe, korzystajmy z płynu do dezynfekcji" - prosił wiceminister. Dodał, że płyny do dezynfekcji "są dostępne praktycznie w każdym miejscu publicznym. Można je też w dobrej cenie kupić praktycznie w każdym sklepie na stacjach benzynowych".

Gość Polskiego Radia mówił też, że dyscyplina była tym, co pozwoliło nam na ograniczenie liczby nowych zakażeń w miesiącach, w których w innych krajach brakowało sprzętu medycznego, a personel medyczny nie był w stanie nieść pomocy wszystkim potrzebującym. "Wtedy to się doskonale sprawdziło, dlatego zachęcam wszystkich, by wrócić to tej dyscypliny" - powiedział Janusz Cieszyński.

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia podkreślił jednocześnie konieczność ciągłego monitorowania sytuacji i skuteczności zastosowanych dotąd środków. Poinformował, że w resorcie rozpoczął pracę zespół, który ma przygotować rekomendacje dotyczące ewentualnej jesiennej drugiej fali epidemii.

W spotkaniu zespołu uczestniczył Główny Inspektor Sanitarny oraz konsultanci krajowi w dziedzinie chorób zakaźnych, epidemiologii, anestezjologii i medycyny rodzinnej. Prace zespołu będą odbywały się w pięciu grupach roboczych. Jedna grupa będzie zbierała informacje z innych krajów europejskich w zakresie wprowadzonych standardów, inna będzie analizowała stan przygotowań polskiej służby zdrowia. Pozostałe grupy zajmą się: testowaniem, wykorzystaniem szpitali jednoimiennych oraz szczepieniami przeciwko grypie.

Pierwsze posiedzenie zespołu w sprawie drugiej fali epidemii za nami

W ministerstwie zdrowia odbyło się wczoraj pierwsze spotkanie zespołu, który opracuje strategię dotyczącą drugiej fali epidemii koronawirusa. Prace są skupione wokół ewentualnych decyzji na jesień, gdy możliwe jest połączenie się epidemii koronawirusa i grypy.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w spotkaniu uczestniczył Główny Inspektor Sanitarny oraz konsultanci krajowi w dziedzinie chorób zakaźnych, epidemiologii, anestezjologii i medycyny rodzinnej. Podkreślił, że jesienią będzie bardzo ważna rola lekarzy rodzinnych, do których trafią pacjenci ze zwykłymi infekcjami czy grypą. Wówczas kluczowe będzie właściwe rozpoznanie.

Wiceminister dodał, że prace zespołu będą odbywały się w pięciu grupach roboczych. Jedna grupa będzie zbierała informacje z innych krajów europejskich w zakresie wprowadzonych standardów, inna będzie analizowała stan przygotowań polskiej służby zdrowia. Pozostałe grupy zajmą się: testowaniem, wykorzystaniem szpitali jednoimiennych oraz szczepieniami przeciwko grypie. Wiceminister Waldemar Kraska powiedział też, że do Polski trafi półtora miliona szczepionek przeciwko grypie. Dodał, że trwają starania, aby pozyskać ich więcej.

Wzrost zachorowań to nie powód do ponownego zamykania gospodarki

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił, że reakcją na wzrost zachorowań na koronawirusa nie będzie zamykanie gospodarki. Waldemar Kraska odniósł się w Programie 3 Polskiego Radia do pojawienia się ognisk zachorowań w kopalniach.

Wiceminister podkreślił, że odpowiedzią na nowe infekcje powinno być poddawanie pracowników testom na koronawirusa, ale obecnie nie ma mowy o zamykaniu zakładów pracy. Waldemar Kraska powiedział, że gospodarka nie wytrzymałaby ponownego zatrzymania.

Do piątku można składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR

Przedsiębiorcy mogą do piątku składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. To program wsparcia dla mikrofirm, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Na pomoc przeznaczono sto miliardów złotych.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że dzięki Tarczy Antykryzysowej 4.0, w ramach której działa też wsparcie funduszu, udało się ocalić miejsca pracy - bezrobocie wzrosło o pół punktu procentowego. Według Ministerstwa Rozwoju, do piątku do firm trafiło 120,7 miliarda złotych. To jest porównywalnie, a praktycznie tyle samo, ile Polska wydaje rocznie na przykład na ochronę zdrowia - powiedział Bartosz Marczuk.

Z Tarczy Finansowej PFR dotychczas skorzystało 330 tysięcy firm, które zatrudniają ponad trzy miliony pracowników.

Pandemia koronawirusa zmieniła funkcjonowanie polskiej policji

Komendant Główny Policji generał Jarosław Szymczyk mówi, że do ustawowych zadań formacji doszły nowe, związane z sytuacją epidemiologiczną. Komendant jest zdania, że sposób, w jaki Polska przechodzi przez epidemię, to także zasługa policjantów. Zaznacza jednak, że na pierwszej linii walki z koronawirusem są służby medyczne. - My, uważam, byliśmy tuż za nimi, bo podejmowaliśmy cały szereg działań związanych z kontrolą na granicach na początku, później kontrolą osób pozostających w kwarantannie.
 
Takich kontroli policjanci przeprowadzili już 11 milionów. Funkcjonariusze podejmowali także "szereg interwencji wobec osób również zakażonych, stanowiących zagrożenie dla innych". Wszystko to oraz przestrzeganie ograniczeń - według Jarosława Szymczyka - w dużej mierze przyczyniły się do tego, że fala zachorowań przebiega w sposób kontrolowany i stosunkowo łagodny.

Komendant Główny Policji powiedział również, że dodatkowe zadania, które otrzymała policja, wiążą się z możliwością zakażania się koronawirusem przez funkcjonariuszy. Jak podkreślił jednak, niebezpieczeństwo to udało się opanować, dzięki pracy pionu logistycznego policji i zaangażowaniu MSWiA przy zakupie środków ochronnych.

Koronawirus na świecie

654 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 16,5 miliona zachorowań - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Wyleczyć udało się ponad 10 milionów osób.

Najgorsza sytuacja od wielu tygodni utrzymuje się w Stanach Zjednoczonych. Zmarło tam 150 tysięcy osób, a liczba zakażeń to prawie 4,5 miliona. Z powodu pandemii zmieniono miejsce pierwszej debaty prezydenckiej i dojdzie do niej pod koniec września nie w Indianie, ale w Ohio. Tymczasem Republikanie przedstawili nowy plan ratunkowy dla osób i firm dotkniętych koronawirusem. Jego wartość to bilion dolarów.

W Brazylii, gdzie zmarło 87 tysięcy osób, związki zawodowe oskarżyły prezydenta Bolsonaro o "zbrodnię przeciwko ludzkości". W wysłanym do Trybunału w Hadze wniosku argumentują, że prezydent bagatelizował koronawirusa, namawiał, by lekceważyć zalecenia sanitarne i pośrednio przyczynił się do śmierci tysięcy osób.

W Hiszpanii od piątku zanotowano już 6 tysięcy nowych zachorowań, a kilka europejskich państw odradza swoim obywatelom wakacje w tym kraju. Rośnie także liczba zakażeń we Francji. Belgia z kolei rozważa powrót do lockdownu. Genewa wprowadziła obowiązek noszenia masek we wszystkich sklepach.

Wietnam ewakuuje około 80 tysięcy turystów po tym, jak w mieście Danang pojawiły się pierwsze od miesięcy przypadki koronawirusa. Władze australijskiego stanu Wiktoria ostrzegły z kolei, że lockdown może zostać przedłużony.

Republika Południowej Afryki zamknęła wszystkie publiczne szkoły. Wzorem RPA, Kenia wprowadziła zakaz sprzedaży alkoholu, co miałoby pomóc utrzymać dystans społeczny.

W miejscowości Gmuend w Badenii-Wirtembergii wybuchło ognisko koronawirusa. Kilkudziesięciu uczestników uroczystości pogrzebowych, które odbyły się dwa tygodnie temu, zakaziło się patogenem. Pierwsze testy ujawniły, że u 47 uczestników pogrzebu wynik testu na koronawirusa jest pozytywny. Rzeczniczka prasowa starostwa w miejscowości Gmuend nie wykluczyła wzrostu liczby osób zakażonych. Zainfekowane mogą być także dzieci. Nie ma imiennej listy osób, które wzięły udział w pogrzebie, co znacznie utrudnia poszukiwanie potencjalnych zarażonych. W gminie profilaktycznie zamknięto żłobek, a od środy będą prowadzone testy w lokalnych szkołach. Jak twierdzi miejscowa gazeta "Rems Zeitung" był to pogrzeb znanej osoby w okolicy, dlatego w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło ponad sto pięćdziesiąt osób. Kilka dni temu z powodu koronawirusa wstrzymano produkcję i poddano kwarantannie pracowników sezonowych w gospodarstwie rolnym w miejscowości Memmingen w dolnej Bawarii. Według najnowszych danych w Niemczech stwierdzono ponad 207 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 9 tysięcy 100 chorych. Wyzdrowiało ponad 190 tysięcy osób. Aktywnych zakażeń jest 6 tysięcy 300.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Liczba zakażeń koronawirusem w Meksyku wynosi ponad 395 tysięcy, zmarły ponad 44 tysiące osób - poinformował amerykański uniwersytet Johna Hopkinsa. W ciągu doby zanotowano niemal 5 tysięcy nowych przypadków, a 342 osoby zmarły - wynika z danych opublikowanych przez meksykańskie ministerstwo zdrowia. Meksyk znajduje się na czwartym miejscu na świecie pod względem zachorowań na koronawirusa. Władze przyznają, że prawdziwa liczba zachorowań może być nieco wyższa od danych oficjalnych.

We Francji od piątku zmarło z powodu koronawirusa siedemnaście osób. Tym samym od marca, od wybuchu epidemii, zmarło 30 tysięcy 209 osób. Pojawiają się nowe ogniska zakażeń, stąd lokalne władze wprowadzają zaostrzenia ogólnokrajowych przepisów. Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że pod względem epidemiologicznym sytuacja we Francji w niewielkim stopniu, ale jednak się pogarsza. Przede wszystkim więcej jest zakażeń wśród młodych ludzi, co jest związane z jednej strony z poluzowaniem przez nich zasad sanitarnych - na przykład noszenia maseczek czy przestrzegania bezpiecznego dystansu - z drugiej z okresem wakacji. W kraju stwierdzono 223 nowe ogniska zakażeń, z tego 30 w regionie stołecznym i dziesięć w Paryżu, gdzie zaostrzono kontrole noszenia maseczek. To samo obowiązuje w wielu innych miastach, na przykład w Annecy w Alpach, oraz w Bretanii, gdzie maseczki muszą być noszone na ruchliwych ulicach uczęszczanych przez turystów i na plażach.

W Stanach Zjednoczonych w finałową fazę wkraczają testy szczepionki na koronawirusa koncernu farmaceutycznego Moderna. Obejmą one 30 tysięcy ochotników. Jeśli testy dadzą pozytywne rezultaty to akcja szczepień może się rozpocząć na przełomie tego i przyszłego roku. Trzecia, finałowa faza testów szczepionki na koronawirusa zostanie przeprowadzona w 89 punktach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. 15 tysiącom ochotników zostaną wstrzyknięte dwie dawki w odstępie 28 dni, pozostałe 15 tysięcy otrzyma placebo. Osoby biorące udział w testach nie będą wiedziały czy wstrzyknięto im prawdziwą szczepionkę czy roztwór soli fizjologicznej. Naukowcy będą rejestrować skutki uboczne i analizować skuteczność specyfiku. Współpracująca z Narodowym Instytutem Zdrowia Moderna jest jedną z kilku firm, które otrzymały wsparcie finansowe władz Stanów Zjednoczonych przy wprowadzaniu na rynek szczepionki na koronawirusa. Rząd federalny przekazał koncernowi 480 milionów dolarów na jej opracowanie, wstępne testy oraz przygotowanie potencjału produkcyjnego setek milionów dawek. Kolejne 470 milionów firma otrzymała na przeprowadzenie testów na dużą skalę. Na rok 2021 Moderna planuje produkcję od 500 milionów do miliarda dawek szczepionki rocznie.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką