Logo Radio Łódź

337 nowych przypadków zakażenia. W Łódzkiem 18 kolejnych zachorowań na COVID-19 [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 337 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 5 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 43 tys. 402. Dzisiaj (27 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 337 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (150), w województwie małopolskim (61) i w Mazowieckiem (58). W Łódzkiem wykryto kolejnych 18 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 5 kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 676 osób, z czego 201 w Łódzkiem.

  • Wyzdrowiało 32 tys. 856 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 tys. 625 osób, pod respiratorem jest 69 chorych – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

  • Resort podał też, że 92 tys. 803 osoby objęto kwarantanną, a 7 tys. 394 osób nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Koronawirus w Starostwie Powiatowym w Wieluniu. Urząd został zamknięty dla petentów do końca lipca. Zakażenie wykryto również u jednego z zawodników Czarnych Rząśnia. W związku z tym mecz z Wartą Sieradz został odwołany. Czytaj więcej

W Starostwie Powiatowym w Wieluniu wykryto koronawirusa. Urząd będzie zamknięty dla petentów do końca lipca. Jest też zakażenie w drużynie Czarnych Rząśnia. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy są przekonani, że koronawirus wywołujący COVID-19 nie pochodzi od nietoperzy. Nie ma także dowodów na sztuczną ingerencję w materiał genetyczny wirusa. Może on być naturalną mutacją, która niechcący uwolniła się z laboratorium w Chinach. Czytaj więcej

Urząd gminy w Nieborowie z obawy przed koronawirusem wprowadza ponownie ograniczenia i zamyka się przed mieszkańcami. Są to działania prewencyjne, w związku ze stwierdzonymi w okolicy przypadkami zakażenia koronawirusem. Czytaj wiecej

To pierwsze w Polsce tak nowoczesne urządzenie do dekontaminacji. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu pojawiła się lampa ksenonowa. Dzięki urządzeniu szpitalne pomieszczenia, w tym sale operacyjne, gabinety lekarskie mogą być kompleksowo dezynfekowane w krótkim czasie. Czytaj więcej

Wieruszowski sanepid informuje o trzech ogniskach zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem jest tamtejszy szpital. U siedmiu pracownic potwierdzono zakażenie. Dział rehabilitacji w jest zamknięty do odwołania. Czytaj więcej

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj więcej

Co wiedzą szkoły i uczniowie o tym, na jakich zasadach miałyby się odbywać zajęcia od 1 września? Czy istnieje ryzyko przedłużenia nauki online? Czytaj więcej

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na nową karetkę dla zduńskowolskiego szpitala. Uruchomione zostało specjalne konto, gdzie można wpłacać środki. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad przepisami, które pozwolą na bezpieczny powrót uczniów do szkół od września. Obostrzenia pandemiczne mogą przełożyć się na przyspieszenie informatyzacji szkół i procesu nauczania. Do końca minionego roku szkolnego lekcje prowadzono zdalnie, ale jakie będą następne kroki? Czytaj więcej

Druga fala koronawirusa możliwa?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Programu 3 Polskiego Radia poinformował, że dziś zbierze się specjalny zespół, który będzie pracował nad strategią dotyczącą drugiej fali epidemii koronawirusa. Prace będą skupione wokół ewentualnych decyzji na miesiące jesienne. To wtedy, według wiceministra, możliwe jest połączenie się epidemii koronawirusa i grypy.

Waldemar Kraska powiedział, że do końca sierpnia ma być wypracowana jesienna strategia dotycząca testów, obostrzeń, szczepień i profilaktyki szpitalnej. - Pora jesienna, która sprzyja chorobom wirusowym, przyniesie więcej zachorowań na koronawirusa i na grypę - stwierdził wiceminister.

Waldemar Kraska dodał, że resort zdrowia planuje z tego powodu popularyzować szczepienia na grypę. Zaznaczył, że możliwe jest uruchomienie systemu bezpłatnych szczepień. - Chcemy, żeby zaszczepieni zostali przede wszystkim pracownicy medyczni i osoby starsze - powiedział senator PiS.

Wiceminister zdrowia dodał, że nie ma jeszcze decyzji, czy dzieci i młodzież wrócą do szkół, a studenci na uczelnię. Waldemar Kraska powiedział, że decyzja w sprawie szkół zapadnie w drugiej połowie sierpnia i będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju. W drugiej połowie września spodziewana jest decyzja w sprawie uczelni. - Chciałbym, żeby szkoły wróciły do normalnej pracy, ale zobaczymy, czy to będzie możliwe - powiedział wiceminister.

Waldemar Kraska dodał, że zespół zajmie się także analizą sytuacji epidemicznej w innych krajach oraz zaopiniuje ewentualną implementację rozwiązań, które niektóre państwa wprowadziły u siebie. Chodzi m.in. o ewentualne przywrócenie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej.

Wzrost zachorowań to nie powód do ponownego zamykania gospodarki

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił, że reakcją na wzrost zachorowań na koronawirusa nie będzie zamykanie gospodarki. Waldemar Kraska odniósł się w Programie 3 Polskiego Radia do pojawienia się ognisk zachorowań w kopalniach.

Wiceminister podkreślił, że odpowiedzią na nowe infekcje powinno być poddawanie pracowników testom na koronawirusa, ale obecnie nie ma mowy o zamykaniu zakładów pracy. Waldemar Kraska powiedział, że gospodarka nie wytrzymałaby ponownego zatrzymania.

Do piątku można składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR

Przedsiębiorcy mogą do piątku składać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. To program wsparcia dla mikrofirm, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Na pomoc przeznaczono sto miliardów złotych.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że dzięki Tarczy Antykryzysowej 4.0, w ramach której działa też wsparcie funduszu, udało się ocalić miejsca pracy - bezrobocie wzrosło o pół punktu procentowego. Według Ministerstwa Rozwoju, do piątku do firm trafiło 120,7 miliarda złotych. To jest porównywalnie, a praktycznie tyle samo, ile Polska wydaje rocznie na przykład na ochronę zdrowia - powiedział Bartosz Marczuk.

Z Tarczy Finansowej PFR dotychczas skorzystało 330 tysięcy firm, które zatrudniają ponad trzy miliony pracowników.

Pandemia koronawirusa zmieniła funkcjonowanie polskiej policji

Komendant Główny Policji generał Jarosław Szymczyk mówi, że do ustawowych zadań formacji doszły nowe, związane z sytuacją epidemiologiczną. Komendant jest zdania, że sposób, w jaki Polska przechodzi przez epidemię, to także zasługa policjantów. Zaznacza jednak, że na pierwszej linii walki z koronawirusem są służby medyczne. - My, uważam, byliśmy tuż za nimi, bo podejmowaliśmy cały szereg działań związanych z kontrolą na granicach na początku, później kontrolą osób pozostających w kwarantannie.
 
Takich kontroli policjanci przeprowadzili już 11 milionów. Funkcjonariusze podejmowali także "szereg interwencji wobec osób również zakażonych, stanowiących zagrożenie dla innych". Wszystko to oraz przestrzeganie ograniczeń - według Jarosława Szymczyka - w dużej mierze przyczyniły się do tego, że fala zachorowań przebiega w sposób kontrolowany i stosunkowo łagodny.

Komendant Główny Policji powiedział również, że dodatkowe zadania, które otrzymała policja, wiążą się z możliwością zakażania się koronawirusem przez funkcjonariuszy. Jak podkreślił jednak, niebezpieczeństwo to udało się opanować, dzięki pracy pionu logistycznego policji i zaangażowaniu MSWiA przy zakupie środków ochronnych.

Koronawirus na świecie

648 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 16 milionów 200 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Wyleczyć udało się 10 milionów osób.

Statystyki pokazują, że liczba nowych zachorowań na świecie z dnia na dzień jest coraz większa. Najgorzej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zakażeń jest 4 miliony 400 tysięcy, a liczba zmarłych zbliża się do 150 tysięcy. W Brazylii zmarło 87 tysięcy osób, w Wielkiej Brytanii 45 tysięcy, a w Meksyku 43 tysiące.

Wietnam ewakuuje około 80 tysięcy turystów po tym, jak w mieście Danang pojawiły się pierwsze od miesięcy przypadki koronawirusa. Władze australijskiego stanu Wiktoria ostrzegły z kolei, że lockdown może zostać przedłużony po tym, jak wczoraj wykryto tam pół tysiąca nowych przypadków COVID-19.

Rośnie liczba zachorowań w hiszpańskiej Katalonii, w Bułgarii i w Rumunii. Z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Maroka zamknęły największe miasta w kraju takie jak Casablanca, Marrakesz czy Tanger.

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń Republika Południowej Afryki zamknęła od dzisiaj wszystkie publiczne szkoły. Z kolei Korea Północna, która po wielu tygodniach przyznała, że ma przypadek koronawirusa, zamknęła leżące na granicy miasto Kaesong. Władze twierdzą, że zakażonym jest mężczyzna, który trzy lata temu uciekł do Korei Południowej, a teraz wrócił do kraju.

Władze włoskiego regionu Lacjum ze stolicą w Rzymie zdecydowały o poddawaniu testom serologicznym na koronawirusa wszystkich przybywających z Rumunii, Bułgarii, Ukrainy i Mołdawii. Podobne kroki podjęto wcześniej w Piemoncie i Wenecji Euganejskiej. Co najmniej kilkanaście tysięcy osób z tych krajów, gdzie notuje się wiele przypadków koronawirusa, pracuje we Włoszech, szczególnie w Rzymie, w charakterze opiekunów nad osobami starszymi i pomocy domowych. Stąd władze Lacjum podjęły dodatkowe środki bezpieczeństwa. Badania przeprowadzane są na rzymskiej stacji autobusowej Tiburtina, gdzie przyjeżdżają autokary z Rumunii i Ukrainy. Wprowadzone zostaną też na rzymskich lotniskach, gdzie dziennie przylatują po dwa samoloty z Rumunii i Bułgarii. Media alarmują, że choć włoskie władze w zeszłym tygodniu wprowadziły nakaz dwutygodniowej kwarantanny dla wszystkich przybywających z Rumunii i Bułgarii, żadne służby tego nie egzekwują. W Lacjum zanotowano wczoraj 19 nowych przypadków i dwa zgony. Kroki podejmują także inne regiony. W Lombardii grzywna za brak maseczki w metrze wynosi 400 euro, z kolei w Kampanii na południu Włoch karę za niezasłonięte usta i nos w miejscu, gdzie jest to wymagane, ustalono na tysiąc euro.

Po ponad czterech miesiącach brytyjskie galerie Tate znów otwierają drzwi. Zwiedzanie będzie jednak wyglądać zupełnie inaczej niż przed pandemią. Zwiedzać można londyńskie: galerię sztuki brytyjskiej Tate Britain i Tate Modern, prezentującą sztukę nowoczesną. A także dwa oddziały poza stolicą: w Liverpoolu i Kornwalii. Oznacza to na przykład, że odkurzone zostaną kartony po mydle do prania i słynne wizerunki Marylin Monroe tudzież Elizabeth Taylor. Miały być atrakcjami wiosennej retrospektywy Andy'ego Warhola w Tate Modern, ale po pięciu dniach od otwarcia wystawy, galerie Tate zostały zamknięte. W Tate Britain znów możliwe będzie spotkanie z mistrzem angielskiej odmiany art noveau Aubrey Beardsley'em. Tate Liverpool przygotowuje we wrześniu retrospektywę fotografa Dona McCullina. To wystawy czasowe, ale oprócz tego zwiedzającymi zapełnią się pokoje składające się na stałe kolekcje. Zwiedzanie bardzo się jednak zmieni. Po pierwsze trzeba rezerwować wstęp przez internet, choć pozostanie on darmowy. Po drugie należy trzymać się specjalnie wytyczonych jednokierunkowych ścieżek. Płatność w sklepie i kawiarni możliwa będzie tylko kartą, najlepiej bezdotykowo. Do tego apel do zwiedzających: "załóżcie maseczki".

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Francuski rząd spieszy ze znaczną pomocą finansową dla dyskotek. Od czterech miesięcy w związku z epidemią koronawirusa pozostają one zamknięte. Straty, jakie ponoszą właściciele dyskotek w związku z epidemią i kwarantanną, są ogromne. Branża odczuwa to szczególnie w czasie trwających wakacji. Na ratunek spieszy rząd. Podjęto decyzję o wypłaceniu w sumie 50 milionów euro na podreperowanie stanu finansowego tych miejsc rozrywki. Ponad półtora tysiąca dyskotek z państwowej kasy będzie miało opłacane koszty wynajęcia lokalu, a także zwracane rachunki za wodę i prąd. Nie mogą one jednak przekraczać 15 tysięcy euro miesięcznie. Pieniądze będą wpływać na konta dyskotek przez trzy miesiące, ale już od 10 września ich właściciele będą mogli ubiegać się o dopłaty z konta solidarności wobec przedsiębiorstw na pokrycie strat wynikających ze spadku obrotów. Jak na razie nie wiadomo, kiedy dyskoteki znów będą otwarte.

Rosyjska Agencja Nadzoru Lotniczego wydała zgodę na otwarcie międzynarodowego terminalu lotniska Szeremietiewo. Największy rosyjski port lotniczy w kwietniu wstrzymał zagraniczne rejsy w związku z pandemią. Jak podało radio Echo Moskwy, od 1 sierpnia wznowione zostaną regularne połączenia z trzema krajami. Rosyjskie samoloty będą latać do Turcji, Wielkiej Brytanii i Tanzanii. Do tych trzech państw będzie można polecić także z lotnisk w Petersburgu i Rostowie nad Donem.

W połowie lipca rosyjski rząd poinformował, że jest gotów wznowić połączenia lotnicze z kilkunastoma krajami, w tym z Polską. Rozmowy na ten temat trwają. Władze Rosji otworzą granice dla wskazanych państw, gdy te otworzą swoje dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Obecnie do Rosji mogą wjechać cudzoziemcy, którzy mają paszporty dyplomatyczne, są członkami oficjalnych delegacji lub przyjeżdżają w związku z leczeniem.

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zmarło 5 osób zakażonych koronawirusem, tyle co wczoraj. Stwierdzono mniej zakażeń, ale po raz kolejny jest więcej chorych i hospitalizowanych. Niewielkiej liczbie zgonów towarzyszy lekki spadek wykrytych nowych przypadków, Zanotowano ich dziś ponad 250. Stwierdzono ponad sto wyzdrowień. W związku z tym liczba leczących się na koronawirusa znów wzrosła i przekroczyła 12,5 tys. Większość przechodzi chorobę w domu bez objawów. W szpitalach znajduje się obecnie ponad 735 osób, o kilka więcej niż wczoraj, z czego ponad 40 przebywa na oddziałach intensywnej terapii. W 5 z 20 włoskich regionów nie stwierdzono nowych zakażeń. W Lombardii, najbardziej dotkniętej pandemią, trzeci dzień z rzędu nie było ofiar śmiertelnych.

Nowe ognisko koronawirusa w Niemczech. W gospodarstwie rolnym w miejscowości Memming w dolnej Bawarii potwierdzono, co najmniej 174 przypadków zarażenia wśród pracowników sezonowych. Służby sanitarne nakazały wstrzymanie całej produkcji, zarządziły odizolowanie zarażonych od zdrowych oraz obowiązkową kwarantannę dla wszystkich 480 pracowników sezonowych. Zatrudnieni w gospodarstwie pracownicy z Rumunii, Polski oraz z innych krajów Europy wschodniej nie mogą opuszczać baraków, w których mieszkają. Są pilnowani przez wynajętą w tym celu firmę ochroniarską. Starosta powiatu Dingolfing-Landau, Werner Bumeder powiedział, że władze musiały podjąć tak rygorystyczne środki, aby chronić okoliczną ludność przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Bumeder zaapelował do mieszkańców powiatu o zachowanie spokoju, zapewniając, że wszystkich zarażonych odizolowano. Według najnowszych danych w Niemczech stwierdzono ponad 206 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 9100 chorych osób. Wyzdrowiało prawie 190 tysięcy osób.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies