Logo Radio Łódź

Prawie 600 nowych przypadków i siedem nowych ognisk zakażeń koronawirusem w Polsce [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 584 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort informuje o nowych ogniskach zakażeń - na Śląsku: KWK Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia i w Małopolsce: zakłady produkcyjne, zakład mięsny, dom opieki, podmiot handlowy.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 42 tys. 622. Dzisiaj (25 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 584 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (188), w województwie małopolskim (142) i w Mazowieckiem (62). W Łódzkiem wykryto kolejne 32 zakażenia.

  • Resort informuje o nowych ogniskach zakażeń - na Śląsku: KWK Bielszowice, Chwałowice i PG Silesia i w Małopolsce: zakłady produkcyjne, zakład mięsny, dom opieki, podmiot handlowy. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 9 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie są dwie osoby z województwa łódzkiego.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 664 osób, z czego 201 w Łódzkiem.

  • Od początku epidemii koronawirusa w Polsce 32 419 osób wyzdrowiało z wywoływanej przez patogen choroby COVID-19.

  • Resort zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia wirusem w szpitalach przebywają obecnie 1 594 osoby, z czego 65 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. 94 164 osoby przebywają na kwarantannie, a 7 411 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

W Starostwie Powiatowym w Wieluniu wykryto koronawirusa. Urząd będzie zamknięty dla petentów do końca lipca. Jest też zakażenie w drużynie Czarnych Rząśnia. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy są przekonani, że koronawirus wywołujący COVID-19 nie pochodzi od nietoperzy. Nie ma także dowodów na sztuczną ingerencję w materiał genetyczny wirusa. Może on być naturalną mutacją, która niechcący uwolniła się z laboratorium w Chinach. Czytaj więcej

Urząd gminy w Nieborowie z obawy przed koronawirusem wprowadza ponownie ograniczenia i zamyka się przed mieszkańcami. Są to działania prewencyjne, w związku ze stwierdzonymi w okolicy przypadkami zakażenia koronawirusem. Czytaj wiecej

To pierwsze w Polsce tak nowoczesne urządzenie do dekontaminacji. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu pojawiła się lampa ksenonowa. Dzięki urządzeniu szpitalne pomieszczenia, w tym sale operacyjne, gabinety lekarskie mogą być kompleksowo dezynfekowane w krótkim czasie. Czytaj więcej

Wieruszowski sanepid informuje o trzech ogniskach zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem jest tamtejszy szpital. U siedmiu pracownic potwierdzono zakażenie. Dział rehabilitacji w jest zamknięty do odwołania. Czytaj więcej

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj więcej

Co wiedzą szkoły i uczniowie o tym, na jakich zasadach miałyby się odbywać zajęcia od 1 września? Czy istnieje ryzyko przedłużenia nauki online? Czytaj więcej

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na nową karetkę dla zduńskowolskiego szpitala. Uruchomione zostało specjalne konto, gdzie można wpłacać środki. Czytaj więcej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad przepisami, które pozwolą na bezpieczny powrót uczniów do szkół od września. Obostrzenia pandemiczne mogą przełożyć się na przyspieszenie informatyzacji szkół i procesu nauczania. Do końca minionego roku szkolnego lekcje prowadzono zdalnie, ale jakie będą następne kroki? Czytaj więcej

Od dziś przedsiębiorcy mogą rejestrować się do programu Polski Bon Turystyczny

Od dziś przedsiębiorcy mogą rejestrować się do programu Polski Bon Turystyczny w platformie PUE ZUS.

Program jest formą wsparcia dla krajowej branży turystycznej oraz polskich rodzin. Do rejestracji mogą przystąpić przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski - podkreśla wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy. Dodaje, że rządowi zależy na tym, by zachęcić Polaków do podróżowania po kraju, i że wierzy, iż te działania pomogą odrodzić ruch turystyczny w Polsce. Wiceminister podkreślił, że branża turystyczna szczególnie ucierpiała na skutek pandemii koronawirusa.

Przedsiębiorcy, którzy chcą przystąpić do programu, będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS złożyć oświadczenie, dzięki czemu zostaną wpisani na listę podmiotów turystycznych, prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Lista będzie opublikowana na stronach internetowych - www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel - wyjaśnia prezes POT Robert Andrzejczyk.

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 złotych.

Aby dołączyć do programu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - podkreśla prezes Zakładu, profesor Gertruda Uścińska.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił całodobową infolinię dla osób zainteresowanych Polskim Bonem Turystycznym. Pod numerem 22 11 22 111 konsultanci udzielają informacji zarówno rodzicom, którzy chcą, by ich dzieci skorzystały z bonu, jak i firmom, które będą świadczyły usługi w ramach bonu.

Rzecznik rządu P. Müller: "Nie ma ryzyka, żebyśmy stracili jakiekolwiek środki finansowe z tych, które zostały uzyskane"

Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapewnił, że nie ma zagrożenia, by nasz kraj stracił środki uzyskane na unijnym szczycie finansowym. Porozumienie unijnych przywódców zawarte na szczycie w Brukseli zakłada, że Polska otrzyma z unijnej kasy ponad 750 miliardów złotych.

Piotr Müller przypomniał, że Parlament Europejski musi zaakceptować ustalenia unijnych przywódców. - Natomiast po jego akceptacji nie ma realnych instrumentów, które by w praktyce mogły pozbawić Polskę środków, które zostały wynegocjowane - podkreślił.

Przywódcy 27 unijnych krajów uzgodnili budżet wspólnoty na poziomie biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Polska ma otrzymać z unijnego budżetu w sumie 160 miliardów euro.

O godz. 9.30 rozpoczęła się nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, na której europosłowie ocenią porozumienie unijnych przywódców na zakończonym przedwczoraj szczycie w Brukseli. Otworzą ją oświadczenia przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, a następnie odbędzie się debata, którą zakończy przyjęcie rezolucji.

Projekt przygotowany przez pięć grup politycznych - chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i zjednoczonej lewicy stwierdza, że ustalenia przywódców w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania. Europosłowie pozytywnie oceniają fundusz odbudowy, ale żądają zwiększenia wysokości unijnego budżetu, oraz zaostrzenia zapisów dotyczących praworządności i finansowania ze wspólnej kasy. Zgoda Europarlamentu jest niezbędna, by unijny budżet zaczął obowiązywać. Wkrótce mają zacząć się negocjacje w tej sprawie przedstawicieli Parlamentu i państw członkowskich.

Będzie kolejne wsparcie dla przedsiębiorców?

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie Programu 3 Polskiego Radia zapowiedziała, że w następnych miesiącach zostaną przyjęte kolejne programy pomocowe. Będą mogli na nie liczyć przedsiębiorcy i pracownicy.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że kolejne programy pomocowe zostaną przedstawione jeszcze latem. Do końca wakacji projekty ustaw mają być gotowe, we wrześniu pracować nad nimi będzie rząd. - Tak, aby do końca tego roku zostały przyjęte przez Sejm i weszły w życie od początku przyszłego roku - wyjaśniła wicepremier.

Minister rozwoju powiedziała, że przepisy tzw. mikrotarcz obejmą m.in. branże, które notują straty mimo otwarcia gospodarki, jak chociażby turystykę. Na wsparcie, z tytułu przedłużenia rozwiązań tarczowych, będą mogły liczyć biura podróży, piloci, przewodnicy, kierowcy autobusów turystycznych. Jak wyjaśniła wicepremier, te obszary notują 80-procentowe spadki.

Jadwiga Emilewicz dodała, że wśród nowych rozwiązań będą m.in. "estoński CIT" oraz ulga robotyzacyjna.

Wojskowa infolinia na temat bezpiecznego wypoczynku w dobie epidemii

Terytorialsi zachęcają do kontaktu w sprawie organizacji bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Żołnierze udzielają porad pod numerem infolinii 800-100-102.Eksperci podczas rozmowy informują między innymi o tym, jakiej pomocy mogą udzielić Wojska Obrony Terytorialnej organizatorom letniego wypoczynku - wyjaśnia rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak. W ramach wsparcia wojsko oferuje zabezpieczenie logistyczne i sanitarne w razie wystąpienia ogniska koronawirusa w miejscu wypoczynku. Terytorialsi mogą przeprowadzić ewakuację i dekontaminację miejsc, w ktorych przebywają dzieci, oraz wesprzeć organizatorów przy ozonowaniu sal między jednym a drugim turnusem kolonijnym.Terytorialsi oferują również szkolenia z zakresu organizacji wypoczynku zgodnego z wytycznymi sanitarnymi. Szkolenia takie prowadzono już na Śląsku i Wielkopolsce oraz w województwie zachodniopomorskim.Numer 800-100-102 wcześniej służył do wsparcia psychologicznego dla osób, które przebywały w kwarantannie lub źle znosiły obowiązkową w pewnym momencie izolację społeczną. Infolinia była prowadzona w ramach operacji "Odporna wiosna".

Minister środowiska o koncesjach dla górników

Minister środowiska Michał Woś powiedział, że kończony jest proces przedłużania koncesji górnikom. Michał Woś, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, że wręczy górnikom stosowne certyfikaty.

- Na kolejnych 25 lat, prawie do 2050 roku, 2044. Dzisiaj na dziewięć złóż, ale ogólnie kończymy cały proces wydawania koncesji, jako ministerstwo środowiska dla 25 kopalni - wyjaśnił. Dodał, że koncesje wydane będą dla Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Michał Woś powiedział ponadto, że inwestycje w energetykę muszą być robione z pożytkiem dla obywateli i gospodarki. Dodał, że trwają prace nad inwestycjami w energetykę atomową.

Koronawirus na świecie

We Francji koronawirus w niewielkim stopniu, ale jednak przyśpiesza tempo rozprzestrzeniania się. W ciągu doby zmarło kolejnych dziesięć osób Według oficjalnych danych Ministerstwa zdrowia, we Francji istnieje w tej chwili 215 aktywnych ognisk epidemii, a to oznacza, że w ciągu doby powstało ich jedenaście. Koronawirus zaczyna znów krążyć po kraju, o czym ma świadczyć pojawienie się w ciągu dwudziestu czterech godzin ponad tysiąca nowych przypadków zakażeń. Według tego samego źródła, stan sanitarny powrócił do sytuacji, jaka była pod koniec znoszenia kwarantanny. W sumie od marca zmarło we Francji nieco ponad trzydzieści tysięcy osób. W szpitalach wciąż przebywa ponad pięć tysięcy siedmiuset chorych, nieco ponad czterystu na oddziałach intensywnej terapii. Pod tym względem liczba ciężkich przypadków systematycznie się zmniejsza.

781 nowych przypadków zakażeń koronawirusem przybyło w Niemczech w ciągu ostatniej doby. Z powodu zakażenia zmarło siedem kolejnych osób. Wedle danych niemieckiego Instytut Roberta Kocha, od początku epidemii w kraju wirusem zakaziły się 204 964 osoby. Z powodu zakażenia zmarło w Niemczech łącznie 9 118 osób.

W piątek w Czechach stwierdzono 281 nowych zakażeń koronawirusem. Czwarty dzień z rzędu liczba nowych infekcji przekroczyła dwieście. Ognisko patogenu pojawiło się w Centrum Alzheimera w Igławie. Od dziś u naszych południowych sąsiadów wracają niektóre obostrzenia. W ostatnich dniach pogorszyła się sytuacja w powiecie igławskim, gdzie na sto tysięcy obywateli jest prawie 52 zakażonych. W tamtejszym Centrum Alzheimera koronawirusa potwierdzono u 33 pacjentów i 13 pracowników. Część kadry kliniki została wysłana na kwarantannę, poszukiwani są zmiennicy. W Centrum Alzheimera pracuje około 60 osób, a leczy się niespełna sto. W Igławie niewielkie ognisko koronawirusa występuje także wśród pracowników firmy Bosch Diesel. Nieznacznie poprawiła się sytuacja w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim. W powiecie karwińskim na 100 tysięcy mieszkańców odnotowuje się prawie 63 zakażonych, a w powiecie frydecko-misteckim ponad 35. Ostatnie dwa dni w tych powiatach to tendencja spadkowa. W powiecie karwińskim wygaszono ognisko koronawirusa w spółce węglowej OKD. Władze starają się zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa w Pradze i okolicznych powiatach, gdzie na 100 tysięcy obywateli notuje się nieco ponad 20 zakażonych. Od dziś Czesi mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych na imprezach, w których będzie uczestniczyć ponad 100 osób. Dotyczy to zarówno wydarzeń prywatnych, jak i publicznych. Przepisy nie stosują się do wizyt w sklepach i restauracjach. Z kolei od poniedziałku zmniejszony zostanie limit uczestników w imprezach, także plenerowych, do 500 osób.
Niektóre czeskie kraje indywidualnie zdecydowały się na przywrócenie części obostrzeń. W kraju morawsko-śląskim są limity w restauracjach, w mocy są zasady dystansowania i noszenia maseczek, a pracownicy transgraniczni raz na dwa tygodnie muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. W krajach libereckim i usteckim obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w placówkach medycznych, socjalnych, czy aptekach. Łącznie w Czechach zdiagnozowano nieco ponad 15 tysięcy zakażeń. Zmarło 369 osób, a wyleczono ponad 9 tysięcy 400 chorych. Aktywnych zakażeń jest prawie 5 tysięcy trzysta, a na OIOM-ie przebywa ponad 140 osób. W Czechach wykonano ponad 650 tysięcy testów.

639 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 15 milionów 700 tysięcy zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Wyleczyć udało się 9 milionów 700 tysięcy osób.

Minionej doby na całym świecie koronawirusem zakaziło się 284 tysiące osób. O rekordowej liczbie nowych zachorowań poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. W Stanach Zjednoczonych, gdzie jest najwięcej ofiar śmiertelnych oraz najwięcej zakażeń, w ostatnich godzinach zmarło ponad tysiąc osób.

 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Rośnie liczna nowych zakażeń w Ameryce Łacińskiej. W największym brazylijskim mieście Sao Paulo władze już teraz przełożyły przyszłoroczny karnawał. Odwołano ponadto tegoroczny wyścig Formuły 1.

Pogarsza się także sytuacja w kilku europejskich krajach, gdzie notuje się nawrót koronawirusa. Katalońskie władze apelują, by pozostać w domach, a Francja odradza swoim obywatelom wakacje w Barcelonie. Francuskie władze wprowadziły także obowiązkowe testy po przylocie do kraju.

113 nowych przypadków koronawirusa wykryto ostatniej doby w Korei Południowej. To największa od marca liczba nowych przypadków w kraju, który miał już poradzić sobie z epidemią.

Od dziś w Belgii obowiązują zaostrzone reguły w związku z pandemią koronawirusa. Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w zatłoczonych miejscach publicznych, a lokale gastronomiczne muszą prowadzić rejestr klientów.

W Belgii od kilkunastu dni obserwowany jest wzrost zakażeń koronawirusem. W ubiegłym tygodniu dobowa średnia liczba wykrywanych przypadków przekroczyła 200. To o 89 procent więcej niż przed dwoma tygodniami.

O zaostrzonych regułach zdecydowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Premier Belgii Sophie Wilmes poinformowała, w których miejscach maski ochronne będą obowiązkowe. "Na targowiskach, pchlich targach, na ulicach handlowych, w każdym miejscu, gdzie jest duże skupisko osób. Miejsca te będą musiały zostać precyzyjnie określone w każdej gminie przez władze lokalne" - wymieniła szefowa belgijskiego rządu.

Już wcześniej w Belgii obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa w transporcie publicznym, w sklepach, a także salach kinowych i teatralnych. Ponadto od dziś sklepy nocne muszą być zamykane o 22.00, by zapobiec organizowaniu ulicznych zabaw.

Są też kolejne wymogi. "Klienci lokali gastronomicznych będą proszeni o pozostawienie adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu" - powiedziała belgijska premier. Chodzi o to, by możliwie szybko dotrzeć do wszystkich w przypadku wykrytych zakażeń koronawirusem. Dane kontaktowe będą przechowywane przez dwa tygodnie.

Francja wprowadza obowiązkowe testy na obecność koronawirusa u osób przylatujących z państw, gdzie epidemia wciąż się rozprzestrzenia. Informację na ten temat przekazał szef rządu, Jean Castex. Dotychczas takie badania były dobrowolne. Premier Castex powiedział, że władze francuskie doskonale wiedzą, iż w wielu państwach nie ma jasno sprecyzowanej strategii walki z epidemią, a do testów dostęp jest bardzo utrudniony. Szef rządu stwierdził, że ostatecznie podjęto decyzję co do powszechnego przeprowadzania testów osób przylatujących z krajów, w których szaleje epidemia. Jean Castex zapowiedział, że te ustalenia wejdą w życie w najbliższych dniach, najpóźniej pierwszego sierpnia. Wiadomo, że na tak zwanej czerwonej liście 16-tu krajów najbardziej dotkniętych epidemią są między innymi Stany Zjednoczone, RPA, Brazylia, Indie, a w Europie Serbia i Czarnogóra. Jean Castex odradza rodakom podróże do Katalonii. Rząd chce wprowadzić podobne kroki we francuskich portach.

W Niemczech powracający z zagranicy turyści będą mogli na większości lotnisk międzynarodowych przeprowadzić darmowy test na obecność koronawirusa. Taką decyzję podjęli przedstawiciele federalnego ministerstwa wraz z ministrami zdrowia krajów związkowych podczas wideokonferencji. Testy będą mogli zrobić turyści, którzy wracają z tak zwanych obszarów podwyższonego ryzyka. Inne procedury będą obowiązywały dla powracających z krajów o dużym stopniu ryzyka zakażenia koronawirusem. W takim przypadku testy będą obowiązkowe i nawet jeżeli wynik będzie negatywny, to dany turysta będzie musiał udać się na obowiązkową dwutygodniową domową kwarantannę. Osoby powracające z obszarów niezagrożonych także uzyskają możliwość zrobienia w ciągu 72 godzin testu, ale będzie on przeprowadzany poza lotniskiem. Wszystkie testy będą bezpłatne. Berlińska senator do spraw zdrowia Dilek Kalayci, która była przewodniczącą Konferencji Ministrów Zdrowia zapewniła, że najlepszym rozwiązaniem byłoby testowanie wszystkich powracających do Niemiec podróżnych.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies