Logo Radio Łódź

458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 184 na Śląsku i 29 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej odnotowano w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. W Łódzkiem pojawiło się 29 nowych zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 42 tys. 38. Dzisiaj (24 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 458 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (184), w województwie małopolskim (99) i w Mazowieckiem (32). W Łódzkiem wykryto kolejnych 29 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 4 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 655 osób, z czego 199 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z zakażenia koronawirusem wyzdrowiało 456 chorych. Łącznie takich osób jest już w Polsce 31 tysięcy 997.

  • Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 spadła w ciągu doby o dziewięć i wynosi obecnie tysiąc 617, a liczba zajętych respiratorów spadła o dziesięć - do 61.

  • W kwarantannie mamy o tysiąc 238 osób więcej niż wczoraj, czyli 93 tysiące 815, a nadzorowi epidemiologicznemu podlegają 7 tysięcy 472 osoby. Ich liczba spadła o tysiąc 435.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź w poniedziałek 24 lipca był prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej Tomasz Koralewski. Rozmawiał z Przemysławem Naze m.in. kłopotach branży i bonie turystycznym. Czytaj więcej

Łódzcy naukowcy są przekonani, że koronawirus wywołujący COVID-19 nie pochodzi od nietoperzy. Nie ma także dowodów na sztuczną ingerencję w materiał genetyczny wirusa. Może on być naturalną mutacją, która niechcący uwolniła się z laboratorium w Chinach. Czytaj więcej

Urząd gminy w Nieborowie z obawy przed koronawirusem wprowadza ponownie ograniczenia i zamyka się przed mieszkańcami. Są to działania prewencyjne, w związku ze stwierdzonymi w okolicy przypadkami zakażenia koronawirusem. Czytaj wiecej

To pierwsze w Polsce tak nowoczesne urządzenie do dekontaminacji. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu pojawiła się lampa ksenonowa. Dzięki urządzeniu szpitalne pomieszczenia, w tym sale operacyjne, gabinety lekarskie mogą być kompleksowo dezynfekowane w krótkim czasie. Czytaj więcej

Wieruszowski sanepid informuje o trzech ogniskach zakażeń koronawirusem. Nowym ogniskiem jest tamtejszy szpital. U siedmiu pracownic potwierdzono zakażenie. Dział rehabilitacji w jest zamknięty do odwołania. Czytaj więcej

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia związane z koronawirusem

Władze miasta zapowiadają luzowanie obostrzeń w miejskich Domach Pomocy Społecznej. Od sierpnia rodziny będą mogły odwiedzić swoich bliskich, ale przy zachowaniu wielu rygorów sanitarnych. Czytaj więcej

Co wiedzą szkoły i uczniowie o tym, na jakich zasadach miałyby się odbywać zajęcia od 1 września? Czy istnieje ryzyko przedłużenia nauki online? Czytaj więcej

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na nową karetkę dla zduńskowolskiego szpitala. Uruchomione zostało specjalne konto, gdzie można wpłacać środki. Czytaj więcej

Zawiadomienie do prokuratury ws. zakażenia koronawirusem

Pomorski sanepid złoży w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez organizatora imprezy na katamaranie, pływającym po Zatoce Gdańskiej. U kilku uczestników rejsu stwierdzono koronawirusa.

Impreza o nazwie Big Boat Party odbyła się 12 lipca, wzięło w niej udział około 300 osób. Sanepid wciąż poszukuje osób biorących udział w tym wydarzeniu - mówi rzeczniczka gdyńskiego sanepidu, Elżbieta Dziubich. Zaapelowała jednocześnie do wszystkich wśród uczestników rejsu nie objętych jeszcze nadzorem epidemiologicznym o kontakt telefoniczny z sanepidem w Gdyni.

Pomorski inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak powiedział, że w najbliższych dniach do prokuratury skierowanych zostanie kilka zawiadomień, także dotyczących innych imprez i osób. Będą one dotyczyły sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego, organizacji wydarzeń, a także utrudniania dochodzeń epidemiologicznych.

Organizatorzy Big Boat Party zapewniają, że w trakcie rejsu zachowano wszelkie zasady bezpieczeństwa. Podkreślają też, że nie ma podstaw do twierdzeń, iż do zakażenia doszło w trakcie imprezy.

Rzecznik rządu P. Müller: "Nie ma ryzyka, żebyśmy stracili jakiekolwiek środki finansowe z tych, które zostały uzyskane"

Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapewnił, że nie ma zagrożenia, by nasz kraj stracił środki uzyskane na unijnym szczycie finansowym. Porozumienie unijnych przywódców zawarte na szczycie w Brukseli zakłada, że Polska otrzyma z unijnej kasy ponad 750 miliardów złotych.

Piotr Müller przypomniał, że Parlament Europejski musi zaakceptować ustalenia unijnych przywódców. - Natomiast po jego akceptacji nie ma realnych instrumentów, które by w praktyce mogły pozbawić Polskę środków, które zostały wynegocjowane - podkreślił.

Przywódcy 27 unijnych krajów uzgodnili budżet wspólnoty na poziomie biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Polska ma otrzymać z unijnego budżetu w sumie 160 miliardów euro.

O godz. 9.30 rozpoczęła się nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, na której europosłowie ocenią porozumienie unijnych przywódców na zakończonym przedwczoraj szczycie w Brukseli. Otworzą ją oświadczenia przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, a następnie odbędzie się debata, którą zakończy przyjęcie rezolucji.

Projekt przygotowany przez pięć grup politycznych - chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i zjednoczonej lewicy stwierdza, że ustalenia przywódców w obecnym kształcie są nie do zaakceptowania. Europosłowie pozytywnie oceniają fundusz odbudowy, ale żądają zwiększenia wysokości unijnego budżetu, oraz zaostrzenia zapisów dotyczących praworządności i finansowania ze wspólnej kasy. Zgoda Europarlamentu jest niezbędna, by unijny budżet zaczął obowiązywać. Wkrótce mają zacząć się negocjacje w tej sprawie przedstawicieli Parlamentu i państw członkowskich.

Będzie kolejne wsparcie dla przedsiębiorców?

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie Programu 3 Polskiego Radia zapowiedziała, że w następnych miesiącach zostaną przyjęte kolejne programy pomocowe. Będą mogli na nie liczyć przedsiębiorcy i pracownicy.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że kolejne programy pomocowe zostaną przedstawione jeszcze latem. Do końca wakacji projekty ustaw mają być gotowe, we wrześniu pracować nad nimi będzie rząd. - Tak, aby do końca tego roku zostały przyjęte przez Sejm i weszły w życie od początku przyszłego roku - wyjaśniła wicepremier.

Minister rozwoju powiedziała, że przepisy tzw. mikrotarcz obejmą m.in. branże, które notują straty mimo otwarcia gospodarki, jak chociażby turystykę. Na wsparcie, z tytułu przedłużenia rozwiązań tarczowych, będą mogły liczyć biura podróży, piloci, przewodnicy, kierowcy autobusów turystycznych. Jak wyjaśniła wicepremier, te obszary notują 80-procentowe spadki.

Jadwiga Emilewicz dodała, że wśród nowych rozwiązań będą m.in. "estoński CIT" oraz ulga robotyzacyjna.

Wojskowa infolinia na temat bezpiecznego wypoczynku w dobie epidemii

Terytorialsi zachęcają do kontaktu w sprawie organizacji bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Żołnierze udzielają porad pod numerem infolinii 800-100-102.Eksperci podczas rozmowy informują między innymi o tym, jakiej pomocy mogą udzielić Wojska Obrony Terytorialnej organizatorom letniego wypoczynku - wyjaśnia rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak. W ramach wsparcia wojsko oferuje zabezpieczenie logistyczne i sanitarne w razie wystąpienia ogniska koronawirusa w miejscu wypoczynku. Terytorialsi mogą przeprowadzić ewakuację i dekontaminację miejsc, w ktorych przebywają dzieci, oraz wesprzeć organizatorów przy ozonowaniu sal między jednym a drugim turnusem kolonijnym.Terytorialsi oferują również szkolenia z zakresu organizacji wypoczynku zgodnego z wytycznymi sanitarnymi. Szkolenia takie prowadzono już na Śląsku i Wielkopolsce oraz w województwie zachodniopomorskim.Numer 800-100-102 wcześniej służył do wsparcia psychologicznego dla osób, które przebywały w kwarantannie lub źle znosiły obowiązkową w pewnym momencie izolację społeczną. Infolinia była prowadzona w ramach operacji "Odporna wiosna".

Minister środowiska o koncesjach dla górników

Minister środowiska Michał Woś powiedział, że kończony jest proces przedłużania koncesji górnikom. Michał Woś, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, że wręczy górnikom stosowne certyfikaty.

- Na kolejnych 25 lat, prawie do 2050 roku, 2044. Dzisiaj na dziewięć złóż, ale ogólnie kończymy cały proces wydawania koncesji, jako ministerstwo środowiska dla 25 kopalni - wyjaśnił. Dodał, że koncesje wydane będą dla Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Michał Woś powiedział ponadto, że inwestycje w energetykę muszą być robione z pożytkiem dla obywateli i gospodarki. Dodał, że trwają prace nad inwestycjami w energetykę atomową.

Koronawirus na świecie

633 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 15,5 miliona zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Wyleczyć udało się 9,5 miliona osób.

Stany Zjednoczone niezmiennie są krajem w którym notuje się najwięcej ofiar koronawirusa. Na COVID-19 zmarło tam 147 tysięcy osób, a liczba zakażeń przekroczyła 4 miliony. Prezydent Donald Trump, który jeszcze do niedawna naciskał na organizowanie dużych wyborczych wieców, niespodziewanie odwołał swój udział w planowanej na sierpień republikańskiej konwencji na Florydzie. To właśnie w jej trakcie miał otrzymać formalną nominację partii na listopadowe wybory prezydenckie.

W Brazylii, drugim najbardziej dotkniętym koronawirusem kraju na świecie, minionej doby zmarło 1300 osób, a zakaziło się niemal 60 tysięcy. Boliwia, gdzie wirus również szybko się rozwija przesunęła planowane wybory parlamentarne o co najmniej miesiąc do października.

W Iranie liczba ofiar koronawirusa przekroczyła właśnie 15 tysięcy. Mimo nawrotu patogenu władze zdecydowały się wznowić loty pasażerskie w kraju i w regionie.

Korea Południowa weszła w najgorszą od dwóch dekad recesję. Z kolei w Australii deficyt budżetowy jest największy od czasu II wojny światowej.

W czwartek w Czechach potwierdzono 235 nowych przypadków koronawirusa. Choć liczba przypadków jest niższa niż w poprzednich dniach, to trzeci raz z rzędu przekroczyła dwieście. Władze zareagowały na wzrost zakażeń i zdecydowały się na przywrócenie części obostrzeń. Najgorsza sytuacja epidemiczna jest w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim. W powiecie karwińskim na 100 tysięcy mieszkańców odnotowuje się 67,3 zakażonych, a w powiecie frydecko-misteckim ponad 45. Pogorszyła się sytuacja w powiecie igławskim, gdzie na sto tysięcy obywateli jest 30 zakażonych. Z kolei w stolicy Czech - Pradze - i okolicznych powiatach na sto tysięcy obywateli jest około 20 zakażonych.

Od jutra Czesi będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych na imprezach, w których będzie uczestniczyć ponad 100 osób. Ponadto od poniedziałku zmniejszony zostanie limit uczestników w imprezach, także plenerowych, do 500 osób. Nakaz noszenia maseczek wprowadzono m.in. w reakcji na imprezę w jednym z praskich klubów nocnych. Po niej zdiagnozowano prawie sto przypadków koronawirusa, a ponad 200 osób zostało wysłanych na kwarantannę. Zasłanianie ust i nosa będzie obowiązkowe zarówno podczas imprez zamkniętych prywatnych, jak i publicznych. Chodzi o wydarzenia muzyczne, kulturalne, sportowe, ale i wesela, a także pogrzeby. Nowe przepisy nie dotyczą wizyt w sklepach oraz restauracjach.

Wczoraj czeski minister zdrowia Adam Vojtech zapewnił, że służba zdrowia jest w dobrej kondycji, a liczba pacjentów hospitalizowanych i poważnie chorych nie rośnie. Ogniska występują lokalnie, jednak szybko mogą rozprzestrzenić się na resztę kraju. Polityk partii ANO wyjaśnił, że wszystkie nowe ograniczenia są tymczasowe, mają charakter prewencyjny, a ich celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa w społeczeństwie.

W Czechach planuje się oznaczenie poszczególnych regionów w zależności od sytuacji epidemicznej. Podział będzie czterostopniowy. Epidemiolodzy przygotowują raport dla ministerstwa zdrowia, w którym ocenią przyczyny wzrostu zachorowań. Dotychczas obostrzenia indywidualnie wprowadzały poszczególne czeskie kraje. Najbardziej drastyczne są w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim. Przywrócono obostrzenia w gastronomii, ograniczono imprezy masowe. Wróciły tam też przepisy dotyczące dystansowania i noszenia maseczek, a pracownicy transgraniczni raz na dwa tygodnie muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Od dziś w krajach libereckim i usteckim obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w placówkach medycznych, socjalnych, czy aptekach.

Łącznie w Czechach zdiagnozowano 14 tysięcy 800 zakażeń. Zmarło 365 osób, a wyleczono ponad 9 tysięcy 300 chorych. Aktywnych zakażeń jest tam obecnie niewiele ponad 5 tysięcy sto, a na OIOM-ie przebywa ponad 140 osób. W Czechach wykonano ponad 645 tysięcy testów.

Na zakupy w Anglii od dziś można iść tylko z zasłoniętą twarzą. W życie wchodzą nowe zasady. W sklepach, bankach czy też urzędach Anglik albo na przykład emigrant z Polski będą musieli mieć maseczkę; kupioną w aptece lub zrobioną domowym sposobem, na przykład z szalika. Rząd długo się wahał, początkowo wyrażając wątpliwość, co do skuteczności zasłon. Wraz z kolejnymi poluzowaniami regulacji administracja Borisa Johnsona wprowadziła jednak ten obowiązek. Dotyczy on też na przykład kawiarni sprzedających napoje na wynos i barów fast food. "W restauracjach to byłoby niepraktyczne, ale jeśli kupujesz kanapkę na wynos, też musisz zamówić w maseczce, a potem wyjść" - mówił w BBC Brandon Lewis, minister w rządzie Borisa Johnsona. Wszystko to dotyczy Anglii. Szkocja wprowadziła podobne regulacje wcześniej. Walia tego nie zrobi. A w Irlandii Północnej trwają na ten temat dyskusje.

Wiele francuskich nadmorskich kurortów zaostrza przepisy dotyczące noszenia maseczek - w stosunku do tych obowiązujących w całym kraju. To reakcja na wiadomości o wzroście liczby zakażeń koronawirusem o 27 procent w ciągu tygodnia. W całym kraju maseczki są obowiązkowe w zadaszonych miejscach publicznych. Ich brak grozi mandatem w wysokości 135 euro. Jednak coraz więcej nadmorskich miast, tłumnie odwiedzanych przez turystów, wprowadza obowiązek noszenia maseczek także na ulicach, szczególnie tych handlowych. Takie decyzje podejmowane są w obliczu narastającej fali zachorowań i nowych ognisk zakażeń. W tej chwili jest ich we Francji ponad dwieście. Najbardziej dotknięte rejony to te czerpiące zyski z turystyki - Bretania, Mayenne w krainie nad Loarą i okolice Bordeaux, dokąd przyciągają szerokie, piaszczyste plaże Akwitanii. W ciągu doby liczba nowych zakażeń we Francji wzrosła do ponad tysiąca - to więcej niż w ostatnich dniach. Zmarło kolejnych dziesięć osób, a w sumie od początku epidemii niemal 31 tysięcy pacjentów. Wciąż prawie sześć tysięcy chorych jest hospitalizowanych, z czego nieco ponad czterystu - na oddziałach intensywnej terapii.

W krajach Ameryki Łacińskiej zarejestrowano 100 tysięcy nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. Najwięcej infekcji odnotowano w Brazylii i Argentynie. W Peru nadal pogarsza się sytuacja pandemiczna.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

W Brazylii liczba przypadków koronawirusa przekroczyła już 2 miliony 227 tysięcy, a liczba zgonów zbliża się do 83 tysięcy. Tylko wczoraj zakażonych koronawirusem zostało niemal 68 tysięcy osób, a zmarło ponad 1200.

Jak podaje Brazylijski Instytut Geograficzno-Statystyczny, w czerwcu ponad 7 milionów Brazylijczyków nie otrzymało wynagrodzenia. Dziś w Rio de Janeiro zaczęły protestować pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia. Niektórzy z protestujących mówią, że nie dostają wypłaty od czterech miesięcy.

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zmarło 10 osób zakażonych koronawirusem, o jedną więcej niż wczoraj. Po raz kolejny wzrosła liczba zakażeń i chorych. Dziś we Włoszech zanotowano ponad 300 nowych przypadków i ponad 200 wyleczeń. W związku z tym znów wzrosła liczba leczących się na koronawirusa. Jest ich w tej chwili blisko 12,5 tysiąca. Większość przechodzi chorobę w domu bez objawów. W szpitalach przebywa ponad 700 osób. Od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło ponad 35 tysięcy osób. Włoska Izba Deputowanych ogłosiła dziś 18 marca dniem pamięci o ofiarach pandemii. Tego dnia Italią wstrząsnął widok konwoju ciężarówek wojskowych wywożących trumny ze zmarłymi z Bergamo, epicentrum pandemii. Ofiar było tyle, że nie można było ich ani skremować ani przechować w mieście.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 167 nowych zakażeń koronawirusem. To poziom, który utrzymuje się w ostatnich dniach. Na Białorusi od początku epidemii zanotowano ponad 66,5 tysiąca osób zakażonych patogenem. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że wczoraj na COVID-19 zmarło 6 osób, a od początku epidemii 519. W ostatnim dniu wykonano ponad 10 tysięcy testów na wykrycie patogenu.
Na Białorusi od 2 tygodni dziennie notuje się mniej niż 200 zakażeń koronawirusem. Dla porównania w szczycie epidemii w maju codziennie przybywało niemal tysiąc nowych zakażeń. Portal internetowy "TUT.by" zwraca uwagę, że na Białoruś bez problemu mogą przyjeżdżać obywatele większości krajów sąsiednich. Jedynie po przyjeździe z Ukrainy należy przejść 14-dniową kwarantannę.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką