Lampa ksenonowa w szpitalu w Zgierzu do dezynfekcji sal z cząsteczek koronawirusa
To pierwsze w Polsce tak nowoczesne urządzenie do dekontaminacji. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu pojawiła się lampa ksenonowa. Dzięki urządzeniu szpitalne pomieszczenia, w tym sale operacyjne, gabinety lekarskie mogą być kompleksowo dezynfekowane w krótkim czasie.
Lampa ksenonowa umożliwia skuteczne oczyszczanie pomieszczeń z substancji, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, między innymi z cząsteczek koronawirusa.
Urządzenie jest niewielkich rozmiarów i jest mobilne - o funkcjonowaniu lampy ksenonowej mówi Hubert Syrk z firmy dostarczającej urządzenie do szpitala. - Bardzo łatwo jest przeprowadzić lampę z jednego pomieszczenia do drugiego. Paca urządzenia polega na emitowaniu światła UV o bardzo wysokiej intensywności. To daje nam możliwość całkowitego wybicia drobnoustrojów, które są oczywiście w zasięgu tego światła - mówi Syrk.
W szpitalu w Zgierzu do tej pory używano różnych metod dezynfekcji. Prowadzono ozonowanie, rozpylano środki chemiczne, a teraz będzie to światło ultrafioletowe. Lampa kosztuje około 300 tysięcy złotych, a jej zakupem interesuje się również szpital w Bełchatowie.
Posłuchaj także:
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |
Niestey przy tej cenie lampy nie każdy może sobie na nią pozwolić pomimo jej niewątpliwej skuteczności. W firmie myśleliśmy nad różnymi metodami dezynfekcji ale ze względu na cenę pozostaliśmy przy klasycznych płynach. Oczywiście zapowiadanego przez rząd płynu nie było, więc wybraliśmy ofertę od polskiego producenta PCC (https://www.products.pcc.eu/pl/srodki-dezynfekujace/). Możemy polecić jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na lampy czy ozonowanie.