Łódzki Panel Obywatelski "Zieleń w mieście"
W Łodzi zakończył się pierwszy panel obywatelski, zorganizowany przez urząd miasta. Przez 5 miesięcy ponad 70 panelistów pracowało nad rekomendacjami dla urzędników w zakresie działań na rzecz zieleni mieście.

Kształtowanie zieleni w mieście, zapobieganie suszy i wspólne działania, jakie mieszkańcy i władze mogłyby podjąć na rzecz zazieleniania miejskiej przestrzeni to główne tematy Łódzkiego Panelu Obywatelskiego "Zieleń w mieście".
Ze względu na epidemię, większość spotkań odbyła się online, tłumaczy Konrad Szpak z krakowskiego Instytutu Polityk Publicznych, który był operatorem panelu. - Zorganizowaliśmy trzy spotkania edukacyjne, na których wystąpiło 15 ekspertów, także przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, grup nieformalnych, którzy przekazywali swoje opinie i stanowiska w sprawie. Mieszkańcy pracowali w grupach, zarówno stacjonarnie jak i online. Korzystaliśmy z narzędzi tak, aby każdy z mieszkańców mógł czuć się pewnie i komfortowo oraz żeby mógł przekazywać informacje i razem pracować nad rekomendacjami - informuje Szpak.
Uczestnicy panelu opracowali 64 rekomendacje, które urząd miasta ma wdrożyć w swoich działaniach na rzecz zieleni. To m. in. przygotowanie listy miejsc, gdzie można by utworzyć ogrody społeczne, czy zazielenianie przystanków komunikacji miejskiej, mówi z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ Katarzyna Dyzio. - Oczywiście część działań będzie bezkosztowa, ale też zdajemy sobie sprawę, że będziemy musieli w budżecie położyć większy nacisk na te zielone projekty. Jesteśmy na to przygotowani. W najbliższych tygodniach każdą jedną rekomendację przeanalizujemy, jak możemy ją sukcesywnie wdrażać w mieście - zapowiada Dyzio.
Łódzki panel obywatelski był pierwszą tego rodzaju inicjatywą w regionie.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |