Logo Radio Łódź

358 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nowe ognisko zachorowań w powiecie bocheńskim [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 358 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej odnotowano w województwach: małopolskim, gdzie wykryto nowe ognisko zakażeń w Placówce Opieki Całodobowej w powiecie bocheńskim, na Śląsku i w Mazowieckiem. W Łódzkiem pojawiło się 36 nowych zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 40 tys. 104. Dzisiaj (19 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 358 nowych zakażeniach. Najwięcej w Małopolsce (115), na Śląsku (55) i w Mazowieckiem (47). W Łódzkiem wykryto kolejnych 36 zakażeń.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 6 kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 624 osób, z czego 192 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory wyzdrowiały w Polsce 30 292 osoby zakażone koronawirusem.

  • Jak wynika z dziennego raportu resortu zdrowia, kwarantanną jest obecnie objętych 89 956 osób, a nadzorem epidemiologicznym - 9 665 osób. W związku z COVID-19 zajętych jest 1560 łóżek szpitalnych i 67 respiratorów.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem 

Władze ŁKS-u Commercecon potwierdziły wykrycie zakażenia koronawirusem u jednej z siatkarek. W związku z tym u pozostałych zawodniczek, członków sztabu szkoleniowego i pracowników klubu przeprowadzono testy. Te okazały się negatywne. Czytaj więcej

W podsumowaniu tygodnia posłuchasz i przeczytasz o najważniejszych wydarzeniach mijających dni. Są to m.in. wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich w kraju i województwie łódzkim, epidemia koronawirusa w Polsce oraz zakażeniach w regionie, rosnące ceny, a także historyczne wydarzenie na Uniwersytecie Łódzkim. Czytaj więcej

Pięciu lekarzy z Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera oddało swoje osocze, by wspomóc leczenie innych chorych na COVID 19. Czytaj więcej

Zobacz także: "Niewystarczająco poradził sobie z sytuacją w szpitalu po wybuchu pandemii COVID-19" - dyrektor sieradzkiej lecznicy odwołany

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w czerwcu 2020 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z czerwcem 2019 r. wzrosły o 3,3%. Najwyżej, aż o 27 % poszybowały ceny owoców. Inflacja bazowa w czerwcu tego roku była najwyższa od 19 lat. Wzrost cen towarów i usług staje się coraz bardziej dotkliwa dla konsumentów. Czytaj więcej

Epidemia koronawirusa trwa i wciąż słyszymy o kolejnych zamkniętych placówkach. Tym razem w Skierniewicach i okolicy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Skierniewicach zamknięta na cztery spusty. Powodem koronawirus u pracowników oddziału. Wirus pojawił się też w skierniewickim szpitalu. W Głownie poszukiwane są osoby, które miały kontakt z zakażonym koronawirusem proboszczem. Czytaj więcej 

Wojskowa infolinia na temat bezpiecznego wypoczynku w dobie epidemii

Terytorialsi zachęcają do kontaktu w sprawie organizacji bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Żołnierze udzielają porad pod numerem infolinii 800-100-102.Eksperci podczas rozmowy informują między innymi o tym, jakiej pomocy mogą udzielić Wojska Obrony Terytorialnej organizatorom letniego wypoczynku - wyjaśnia rzecznik WOT pułkownik Marek Pietrzak. W ramach wsparcia wojsko oferuje zabezpieczenie logistyczne i sanitarne w razie wystąpienia ogniska koronawirusa w miejscu wypoczynku. Terytorialsi mogą przeprowadzić ewakuację i dekontaminację miejsc, w ktorych przebywają dzieci, oraz wesprzeć organizatorów przy ozonowaniu sal między jednym a drugim turnusem kolonijnym.Terytorialsi oferują również szkolenia z zakresu organizacji wypoczynku zgodnego z wytycznymi sanitarnymi. Szkolenia takie prowadzono już na Śląsku i Wielkopolsce oraz w województwie zachodniopomorskim.Numer 800-100-102 wcześniej służył do wsparcia psychologicznego dla osób, które przebywały w kwarantannie lub źle znosiły obowiązkową w pewnym momencie izolację społeczną. Infolinia była prowadzona w ramach operacji "Odporna wiosna".

Druga fala koronawirusa nadejdzie jesienią?

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że rząd przygotowuje się na ewentualną drugą falę epidemii koronawirusa, która mogłaby nadejść jesienią. Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że dzięki doświadczeniom zebranym wiosną jesteśmy w stanie dużo łatwiej przejść przez tę drugą falę.

Minister Müller powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych ma już w dużej mierze zabezpieczone dodatkowe środki ochronne na wypadek wzrostu liczby zachorowań. - Zamawiamy kolejne dostawy, została też uruchomiana produkcja krajowa, dlatego nie mamy obaw co do zabezpieczenia pod kątem sprzętu  - mówił rzecznik rządu.

Minister Müller dodał, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań brane jest pod uwagę utrzymanie systemu szpitali jednoimiennych. - Ten system sprawdził się w ostatnich miesiącach - podkreślił rzecznik rządu.

Dodał, że nie spodziewa się ponownego "zamknięcia" gospodarki. - Mamy już doświadczenie z wiosny, przygotowaliśmy odpowiednie procedury na wypadek wzrostu liczby chorych, obywatele są też dużo bardziej ostrożni niż jeszcze kilka miesięcy temu, dlatego myślę, że nawet gdyby pojawiła się w Polsce seria ognisk, to nie wrócimy do lockdownu w takim zakresie, jaki pamiętamy z początku roku - powiedział rzecznik rządu.

Minister środowiska o koncesjach dla górników

Minister środowiska Michał Woś powiedział, że kończony jest proces przedłużania koncesji górnikom. Michał Woś, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, że wręczy górnikom stosowne certyfikaty.

- Na kolejnych 25 lat, prawie do 2050 roku, 2044. Dzisiaj na dziewięć złóż, ale ogólnie kończymy cały proces wydawania koncesji, jako ministerstwo środowiska dla 25 kopalni - wyjaśnił. Dodał, że koncesje wydane będą dla Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Michał Woś powiedział ponadto, że inwestycje w energetykę muszą być robione z pożytkiem dla obywateli i gospodarki. Dodał, że trwają prace nad inwestycjami w energetykę atomową.

Spadła liczba wniosków o zamknięcie działalności gospodarczej

Spadła liczba wniosków o zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - mówił o tym w Sejmiepodsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Marek Niedużak. Stwierdził, że według stanu na 13 lipca było ich o 12 procent mniej niż miesiąc wcześniej i o 53 procent mniej niż rok temu. Wiceminister dodał, że jednocześnie odnotowano większą niż przed pandemią liczbę przedsiębiorców aktywnych w Centralnej Ewidencji i

Informacji o Działalności Gospodarczej. Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju zaznaczył, że przedstawione dane świadczą o stopniowym odmrażaniu się polskiej gospodarki.

Marek Niedużak stwierdził, że pozytywne dane z CEIDG, jak wskazują przedstawiciele branż zajmujących się finansami, są zależne od właściwego podejścia i reakcji rządu na zaistniały w gospodarce kryzys.
O efekty wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców przedstawiciela resortu rozwoju zapytali podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus na świecie

W Rosji do 771 tysięcy wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. Rosyjscy lekarze ostrzegają przed drugą falą epidemii i apelują do Rosjan o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Od ponad sześciu tygodni sytuacja epidemiczna w Rosji nie zmienia się. Codziennie rosyjskie służby sanitarne notują powyżej 6 tysięcy nowych zakażeń. Podobnie było minionej doby. W mijającym tygodniu poprawiła się sytuacja w Moskwie. Liczba wykrywanych codziennie przypadków spadła poniżej 600. W ciągu ostatnich 24 godzin w Rosji zmarło 95 chorych na COVID-19. Łącznie od początku pandemii lekarze stwierdzili 12342 zgony osób zakażonych koronawirusem. W tym czasie wyzdrowiało 550 tysięcy.

Mieszkańcy Melbourne, drugiego co do wielkości miasta Australii, będą mieli obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. W stanie Wiktoria, w którym leży miasto, od dwóch tygodni notuje się trzycyfrowe wzrosty liczby zakażeń koronawirusem. Tylko ostatniej doby odnotowano 363 przypadki zakażenia. Zgodnie z decyzją władz stanowych, mieszkańcy Melbourne będą musieli zakładać maseczki za każdym razem, gdy wyjdą z domu. Kara za jej brak ma wynosić 200 dolarów australijskich, czyli około 550 złotych. Wiktoria jest pierwszym stanem w Australii, który wydał tego typu nakaz. W całym kraju odnotowano do tej pory około 11 800 zakażeń koronawirusem.

Mijającej doby zanotowano rekordowy przyrost nowych zakażeń koronawirusem. COVID-19 potwierdzono u prawie 260 tysięcy kolejnych osób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Najwięcej nowych przypadków w sobotę zanotowano w Stanach Zjednoczonych (71 tysięcy), Brazylii (45 tysięcy), Indiach (35 tysięcy) i w Republice Południowej Afryki (13 tysięcy). Do poprzedniego rekordowego przyrostu doszło dzień wcześniej - w piątek. Potwierdzono wtedy prawie 238 tysięcy nowych zakażeń. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 7360. To największy przyrost od 10 maja. W lipcu średnia dzienna liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi 4800. W czerwcu było to średnio 4600 nowych ofiar śmiertelnych każdego dnia. W sumie na całym świecie koronawirusa potwierdzono u ponad 14 milionów osób, a 600 tysięcy chorych na COVID-19 zmarło. Blisko 8 milionów osób to ozdrowieńcy, czyli osoby, u których ustąpiły objawy choroby. 

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Według ministerstwa zdrowia we Francji zanotowano kolejne czternaście przypadków śmierci spowodowanych koronawirusem. W sumie od marca zmarło 30 152 pacjentów. Coraz bardziej alarmująca jest sytuacja w Mayenne nad Loarą. W Mayenne na sto tysięcy mieszkańców stwierdzono pięćdziesiąt dwa przypadki zachorowań, co budzi obawy powrotu epidemii. Na razie tylko w tym rejonie Francji. W Mayenne obowiązuje noszenie maseczek w miejscach publicznych i przeprowadzane są masowe testy mieszkańców. W całym kraju średnia to siedem nowych zakażeń na sto tysięcy mieszkańców. W ciągu doby przyjęto stu dziewiętnastu chorych. Liczba wszystkich hospitalizowanych pacjentów to ponad 6,5 tysiąca osób. Na oddziały intensywnej terapii, gdzie wciąż maleje liczba ciężkich przypadków, przyjęto siedemnaście osób z poważnymi niedomaganiami górnych dróg oddechowych. Pogarsza się sytuacja także w Bretanii, gdzie na tamtejszych plażach są tłumy turystów.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 14 osób zakażonych koronawirusem, trzy więcej niż wczoraj. Nieco wzrosła też liczba nowych zakażeń, ale jest mniej chorych i hospitalizowanych.
Dziś we Włoszech wykryto blisko 250 nowych przypadków, kilkanaście więcej niż wczoraj, ale wyzdrowień było blisko 80 więcej. Liczba leczących się na koronawirusa spadła poniżej 12,5 tysiąca. Znaczna większość przechodzi chorobę bez objawów. W szpitalach przebywa ponad 750 osób, kilkanaście mniej niż wczoraj. 50 pacjentów przechodzi chorobę ciężko na oddziałach intensywnej terapii. W trzech z 20 włoskich regionów nie stwierdzono nowych zakażeń. W 11 kolejnych było ich kilka. Coraz więcej nowych przypadków dotyczy osób przybyłych z zagranicy, w tym migrantów. W Lacjum ze stolicą w Rzymie było ich dziś 13 na 20 wszystkich.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką