Logo Radio Łódź

Rekordowy przyrost dobowy zakażeń koronawirusem na świecie. W Polsce prawie 300 nowych przypadków [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 299 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej wykryto w województwach mazowiecki, śląskim i podkarpackim. W Łódzkiem pojawiło się 18 nowych zakażeń. Na całym świecie w ciągu doby odnotowano rekordowe prawie 231 tys. nowych zakażeń.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 38 tys. 190. Dzisiaj (13 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 299 nowych zakażeniach, w tym 72 z województwa mazowieckiego, 65 ze Śląska i 62 z Podkarpacia. W Łódzkiem ujawniono 18 nowych zakażeń. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci pięciu kolejnych chorych na COVID-19. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 576 osoby, z czego 187 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że COVID-19 pokonało w Polsce 27 tysięcy 515 osób. Pacjenci z koronawirusem zajmują 1 tysiąc 640 łóżek. Do respiratorów podłączonych jest 69 osób. Na kwarantannie przebywa 85 tysięcy 610 osób, a nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9 tysięcy 138 osób.

  • W ciągu doby wykonano 15,7 tys. testów w całym kraju. Łącznie od początku epidemii wykonano ponad 1,813 mln testów, badając ponad 1,6 mln osób.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Koronawirus w zakładzie produkującym słodycze w Tomaszowie Mazowieckim. Czytaj więcej

Sześć kolejnych zachorowań na koronawirusa w Mniszkowie. W sumie w miejscowości potwierdzono 18 dodatnich wyników testów. Czytaj więcej

Czytaj też, Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich. Frekwencja w nich wyniosła 68,9 procent [ZDJĘCIA]

Pracownicy wydziału budżetowo-finansowego wieluńskiego Urzędu Miasta zostali 11 lipca poddani testom na obecność koronawirusa. Badania zlecono po wykryciu COVID-19 u 5 pracowników magistratu. W budynkach urzędu przeprowadzono też dezynfekcję. Czytaj więcej

Stabilna sytuacja polskich przedsiębiorstw

60 procent firm w Polsce ma zapasy finansowe na ponad trzy miesiące - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzonego w pierwszych dniach lipca. Jak podkreśla dyrektor PIE Piotr Arak, sytuacja przychodowa i popytowa polskich przedsiębiorstw jest coraz stabilniejsza. Co piąta z badanych firm deklaruje nowe zamówienia. W podobnej skali rośnie także wartość sprzedaży. Piotr Arak zaznaczył, że badanie wykazało, iż pracownicy po wybuchu pandemii nie widzieli znaczących redukcji w swoich zakładach pracy, co potwierdzają dane makroekonomiczne wskazujące, że stopa bezrobocia w Polsce znacząco nie wzrosła. Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślił, że w kolejnych miesiącach możliwy jest wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił uwagę, że do gospodarki trafiło z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR w 2. kwartale ponad 100 mld zł, czyli 5 proc. PKB. Te środki skutecznie ustabilizowały sytuację finansową przedsiębiorstw oraz rynek pracy - zaznaczył Paweł Borys. Dodał, że ostatnie dane z gospodarki wskazują, że działania antykryzysowe były skuteczne w tym, aby polska gospodarka mogła przejść możliwie bezpiecznie przez kryzys związany z pandemią. Prognozy Komisji Europejskiej mówią, że spadek gospodarczy w Polsce będzie najniższy wśród krajów Unii Europejskiej - zwrócił uwagę szef Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zdaniem 48 procent badanych pracowników, kondycja finansowa ich pracodawcy nie uległa zmianie w porównaniu do lutego tego roku. 10 procent pracowników deklaruje nawet poprawę.

Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na próbie obejmującej 406 firm.

Projekt Wojownik wraca po przerwie

Projekt Wojownik wraca po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Program skierowany jest do weteranów i ich rodzin. Zajęcia sportowe i edukacyjne odbędą się za dwa tygodnie w Słupsku na terenie 7. Brygady Obrony Wybrzeża.

Zajęcia z mieszanych sztuk walki poprowadzi Daniel Skibiński, utytułowany zawodnik mieszanych sztuk walki - mówi szef Centrum Weterana i pomysłodawca Projektu Wojownik, pułkownik Szczepan Głuszczak. Spotkanie w Słupsku będzie zorganizowane zgodnie z wytycznymi zdrowotnymi. W treningach będzie mogło wziąć udział 50 osób, bo takie są zalecenia epidemiczne.

Na zajęcia w Słupsku już zgłosiło się 70 weteranów. Niestety część z nich będzie musiała poczekać na następne treningi ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne.

W ramach 24. edycji Projektu Wojownik w Słupsku odbędą się dwudniowe zajęcia z mieszanych sztuk walki oraz spotkania dla rodzin weteranów. W drugim dniu organizatorzy skupią się głównie na zajęciach z psychologami i weteranami poszkodowanymi, którzy opowiedzą w jaki sposób dochodzili do formy po wypadkach, których doznali w czasie pełnienia służby poza granicami kraju.

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do odwiedzenia Cel Bezpieki

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do odwiedzenia "Cel Bezpieki", które po kwarantannie ponownie zostały udostępnione zwiedzającym. To zewnętrzna wystawa muzeum znajdująca się w miejscu gdzie po 1945 roku przetrzymywano i torturowano Polaków.

Wystawa znajduje się w podziemiach Muzeum Sprawiedliwości w Warszawie, w miejscu gdzie tuż po II wojnie światowej mieściło się Muzeum Bezpieczeństwa Publicznego, w którego kazamatach więziono między innymi generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" oraz Jana Rodowicza "Anodę". Jak mówi Katarzyna Grabowska z Muzeum Powstania Warszawskiego jedną z głównych cech wystawy "Cele Bezpieki" jest jej autentyczność. - Tam w latach 1945-54, na Koszykowej, przy Placu na Rozdrożu w pięknej przedwojennej kamienicy Bogdanowicza znajdowało się więzienie i bardzo ciężki areszt wydobywczy - powiedziała Katarzyna Grabowska.

Podziemne cele zostały starannie odrestaurowane dzięki temu zwiedzający mogą na ścianach zobaczyć autentyczne rysunki i zapiski więźniów. "Można zobaczyć podpisy, kalendarze numeryczne, wydrapki a nawet portrety, choć nie wiadomo kogo" - powiedziała Katarzyna Grabowska.

Informacje dotyczące zwiedzania "Cel bezpieki" znajdują się na stronie internetowej www.1944.pl.

Koronawirus na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia WHO poinformowała, że w ciągu ostatniej doby odnotowano na świecie rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. Było ich 230 tysięcy 370. Większość, bo prawie 143 tysiące zakażeń, zanotowano w obu Amerykach. Na drugim miejscu znalazła się Azja Południowo-Wschodnia - 33 tysiące 173 przypadki, a na trzecim Europa - 18 tysięcy 804 zakażenia. W ciągu ostatniej doby zmarło z powodu koronawirusa 5 tysięcy 285 osób, większość w Ameryce Północnej i Południowej. Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa poinformował wczoraj, że od początku pandemii wirusem zostało zakażonych przeszło 12 milionów 600 tysięcy osób. Zmarło około 570 tysięcy.

Unijni ministrowie spraw zagranicznych spotykają się dziś w Brukseli i rozmawiają między innymi o relacjach z Turcją, Wenezuelą i o sytuacji w Hongkongu. To pierwsze spotkanie unijnych ministrów po wybuchu pandemii. Od połowy marca narady odbywały się wyłącznie w formie wideokonferencji. W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w Europie zdecydowano, że można wznowić osobiste spotkania, ale przy zaostrzonym reżimie sanitarnym. Ministrowie powrócą dziś do rozmów sprzed pandemii o relacjach z Turcją, które były napięte. Wtedy Bruksela krytykowała Ankarę za otwarcie granic i zachęcanie uciekinierów z Syrii i Bliskiego Wschodu do przekraczania granicy z Grecją. - Jest oczywiste, że jesteśmy zdeterminowani chronić zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Musimy bronić naszych interesów, ale też poprawić wzajemne relacje - mówił niedawno szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Dramatyczna sytuacja panuje w związku z epidemią koronawirusa w Gujanie. Francuskiej. W tym sąsiadującym z Brazylią regionie Francji lekarze i personel medyczny są tak przemęczeni, że władze apelują o pomoc medyków z metropolii. Sytuacji nie poprawiają operacje wojska i strażaków - budowa polowych szpitali dla niezakażonych pacjentów i ich ewakuacja w inne rejony na Antylach. Wiele miejscowości objętych jest kwarantanną i odciętych kordonami sanitarnymi od reszty regionu. Do Gujany Francuskiej udał się premier Jean Castex, który podkreślił, że właśnie z tego tak boleśnie dotkniętego epidemią regionu chce powiedzieć całej Francji, że niestety ten kryzys sanitarny jeszcze się nie skończył. Tymczasem władze w Paryżu podjęły decyzję o badaniu na francuskich lotniskach pasażerów przylatujących z państw z tak zwanej „czerwonej listy - krajów najbardziej dotkniętych epidemią, na przykład - z Chin, USA, Brazylii czy Rosji.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 9 osób zakażonych koronawirusem, dwie więcej niż wczoraj. Zanotowano też więcej nowych przypadków, ale liczba chorych i hospitalizowanych ciągle spada. Po raz trzeci od początku pandemii liczba zmarłych nie przekroczyła dziesięciu. Zanotowano blisko 250 nowych przypadków, blisko 50 więcej niż wczoraj. Równocześnie stwierdzono niemal 350 wyzdrowień. Obecnie na koronawirusa leczy się ponad 13 tys. osób. Znaczna większość przechodzi chorobę bez objawów. W szpitalach przebywa ponad 750 osób, 50 mniej niż wczoraj. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 68 pacjentów. W 8 z 20 włoskich regionów nie stwierdzono nowych zakażeń, a w 8 dalszych było ich kilka. Coraz częściej dochodzi do zarażeń od osób przybyłych z zagranicy. Wśród 70 migrantów, którzy przypłynęli do Kalabrii było 26 zakażonych.

Belgia wprowadziła z powodu koronawirusa zakaz podróżowania do kilku rejonów w Unii Europejskiej. Chodzi o rejony w Hiszpanii i w Portugalii. Te miejsca zostały oznaczone kolorem czerwonym. Osoby z nich powracające muszą być poddane obowiązkowej kwarantannie. Belgia wprowadziła system kodów, wykorzystujący kolory sygnalizacji świetlnej, którymi oznaczane są kraje. Kolorem czerwonym w Unii oznaczono dwa regiony hiszpańskie i jeden portugalski, które zostały uznane za strefy wysokiego ryzyka. Osoby powracające do Belgii z tych rejonów muszą poddać się testom na obecność koronawirusa. Jeden musi być przeprowadzony zaraz po powrocie, drugi po 9 dniach. Obowiązkowa jest też kwarantanna. Osoby, które ją złamią mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 4 tysięcy euro, oraz karą 6 miesięcy pozbawienia wolności. Lista krajów uznanych za wysokiego ryzyka ma być na bieżąco uaktualniana przez grupę ekspertów powołaną przez belgijski MSZ.

W Rosji do 727 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu minionej doby zdiagnozowano 6 tysięcy 615 nowych przypadków, w tym 679 w Moskwie. Od początku pandemii wyzdrowiało w Rosji 501 tysięcy chorych na COVID-19. W tym czasie zmarło 11 tysięcy 335 osób zakażonych koronawirusem.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

We Francji lekarze apelują o obowiązkowe noszenie maseczek w zamkniętych miejscach publicznych. Ten postulat zbiegł się z głosami krytyki wobec organizatorów ogromnego koncertu ulicznego w Nicei. Według Ministerstwa Zdrowia koronawirus przedostaje się do nowych rejonów Francji tworząc kolejne ogniska zakażeń. Część środowiska medycznego obawia się, że późną jesienią i w okresie zimowym Francję może czekać nawrót epidemii, w wyniku której do tej pory zmarło ponad 30-ści tysięcy osób. Wciąż są nowe przypadki zakażeń. Lekarze uważają, że Francuzi zbyt lekceważąco zaczęli podchodzić do obostrzeń sanitarnych. Przykładem wczorajszy koncert na Promenadzie Anglików w Nicei, gdzie bawiły się tysiące młodych ludzi, nie zachowując przepisowej odległości i nie nosząc maseczek, które w tej chwili obowiązują personel barów i restauracji, klientów po nich się poruszających, nauczycieli oraz pasażerów kolei i metra. Lekarze apelują, aby maseczki nosić wszędzie, a przynajmniej w miejscach publicznych.

Połowa Belgów poprawiła podczas pandemii i obowiązywania ograniczeń swoje umiejętności kulinarne i teraz zwraca większą uwagę na zdrowe jedzenie. Tak wynika z sondażu, opublikowanego w belgijskich mediach. 72 procent Belgów wykorzystało ograniczenia związane z koronawirusem, by eksperymentować w kuchni i przygotowywać posiłki według nowych przepisów, jeść zdrowo i bardziej świadomie. Te nawyki pozostały u prawie połowy badanych. 44 procent je więcej warzyw, 35 procent pilnuje, by posiłki były zbilansowane. Tylko 30 procent przyznało się, że częściej sięgało po "śmieciowe jedzenie" i nadal to robi. Z sondażu wynika też, że Belgowie czerpali inspiracje z kuchni międzynarodowej, głównie włoskiej, ale rosnącą popularnością cieszy się także kuchnia azjatycka.

Epidemia koronawirusa w dużym stopniu wpłynęła na zmianę francuskich zwyczajów, dotyczących spędzania wakacji. Zaczęto na nowo odkrywać zalety piękna własnego kraju. Francuzki i Francuzi wolą te wakacje spędzić u siebie. Na pierwszym miejscu są plaże i to nie tylko nad Morzem Śródziemnym, ale i w Pikardii czy Akwitanii lub na skalistych wybrzeżach Bretanii nad Atlantykiem. Dużym powodzeniem cieszą się wędrówki po górach. We Francji jest wiele wspaniałych przyrodniczo masywów - od łagodnych Wogezów i Jury, po wulkaniczny Masyw Centralny, dzikie Pireneje i pokryte wiecznym śniegiem Alpy. Jednak prawdziwym przebojem są urlopy spędzane w domach rodzinnych, często w odległych od zgiełku miast, malowniczo położonych wioskach w departamencie Tarn, Alzacji czy Langwedocji. Miejsca te znów przyciągają urokiem starego kamienia, z którego wzniesiono dom w XVIII-stym stuleciu albo i wcześniej. Natura. Zieleń. Szmer strumieni i rwąca woda górskich strumieni. To przyciąga Francuzów do Francji tego lata.

Rząd Węgier zaostrzy kontrolę na granicach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kraje zostaną podzielone na trzy kategorie, wskazujące na zagrożenie: zieloną, żółtą i czerwoną. Wnioskował o to sztab operacyjny ds. koronawirusa. Szef Kancelarii Premiera Węgier Gergely Gulyas, przedstawiając rządową decyzję, zaznaczył, że jego kraj jest jednym z najbezpieczniejszych państw, gdyż liczba aktywnych zachorowań na koronawirusa się zmniejsza. Dodał, że największym zagrożeniem jest sprowadzenie infekcji z zagranicy.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką