Logo Radio Łódź

262 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Kolejne dwa zgony z powodu COVID-19 w Łódzkiem [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 262 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wśród nich są 84 osoby ze Śląska, 50 z Mazowieckiego i 22 osoby z województwa łódzkiego. W ciągu minionej doby zmarło 9 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 36 tys. 951. Dzisiaj (9 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 262 nowych zakażeniach, w tym 84 ze Śląska, który jest największym ogniskiem koronawirusa. W Łódzkiem ujawniono 22 nowe zakażenia. 

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 9 kolejnych chorych na COVID-19. W tym gronie są 2 osoby z województwa łódzkiego: 80-letni mężczyzna i 92-letnia kobieta. Wszyscy byli hospitalizowani w Zgierzu.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 551 osoby, z czego 182 w Łódzkiem.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że COVID-19 pokonało w Polsce 25 tysięcy 447 osób. Pacjenci z koronawirusem zajmują tysiąc 687 łóżek. Do respiratora podłączonych jest 65 osób. Na kwarantannie przebywa 85 tysięcy 955 osób, a nadzorem epidemiologicznym objętych jest 10 tysięcy 889 ludzi.

Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o drugiej turze wyborów prezydenckich w dobie koronawirusa, bezpieczeństwie sanitarnym i głosowaniu w gminie Mniszków, gdzie podczas pierwszej tury wykryto zakażenie COVID-19. Czytaj więcej

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia i dowiedz się więcej:

7 lipca gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przemysław Naze rozmawiał z nim m.in. o ocenie pierwszej tury głosowania pod kątem wirusa, obostrzeniach przed drugą turą wyborów prezydenckich, współczynniku redukcji wirusa oraz o tym, co czeka nas jesienią po wakacyjnych urlopach. Czytaj więcej

Urząd Gminy w Sulejowie został zamknięty dla mieszkańców. Powodem jest podejrzenie zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników. Czytaj więcej

W gminie Mniszków w powiecie opoczyńskim zakażenie koronawirusem wykryto u urzędników zajmujących się wyborami, a także członków obwodowych komisji wyborczych. W sumie 12 osób. Czytaj więcej

W Łodzi powstało Akademickie Centrum Wirusologii. To konsorcjum dwóch łódzkich uczelni i Polskiej Akademii Nauk. W centrum będą prowadzone wspólne badania naukowe i realizowane projekty badawcze. Czytaj więcej

Dwóch ratowników medycznych z Wieruszowa ma wirusa. Problem z obsadą karetek w powiecie. Czterech ratowników znajduje się na kwarantannie. Pojawił się problem z karetką obsługującą okolice Sokolnik. Prezes wieruszowskiego szpitala zapewnia, że potrzebujący pomocy medycznej nie mają powodów do obaw. Czytaj więcej

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi, którzy korzystali ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy. Pożyczka na 5 tysięcy złotych udzielana w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będzie automatycznie umarzana. Czytaj więcej

Czytaj także: Badania na koronawirusa policjantów i pensjonariuszy sanatoriów. Wyniki obiecujące

Jeżeli lekarze będą wystawiać elektroniczne skierowania, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ich placówkom więcej pieniędzy. E-skierowania weszły w życie w ubiegłym roku, ale nadal medycy chętnie korzystają z tradycyjnych, papierowych. Czytaj więcej

Ponad 56 mld złotych trafiło do firm w ramach Tarczy Finansowej

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że z Tarczy Finansowej do firm trafiło ponad 56 miliardów złotych.

Tarcza Finansowa PFR to rządowy program dla przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku COVID-19. Pomoc z Tarczy Finansowej trafiła dotychczas do ponad 312 tysięcy przedsiębiorstw - wyjaśnił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. "Stworzyliśmy najbardziej nowoczesny system wsparcia gospodarki, ochrony miejsc pracy i firm w Unii Europejskiej" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Paweł Borys. Dodał, że w ramach Tarczy Finansowej PFR firmy otrzymywały subwencje w ciągu zaledwie dwóch dni. Podkreślił też, że wypłacone kwoty bardzo pozytywnie wpłynęły na sytuację finansową przedsiębiorstw i ich decyzje dotyczące utrzymania zatrudnienia.

Pomoc z Tarczy Finansowej jest skierowana do sektora mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich oraz dużych firm. Łączna wartość wsparcia to 100 mld złotych. Do tej pory do mikrofirm trafiło 17 mld złotych, a do małych i średnich przedsiębiorstw - 39,3 mld złotych. Firmy, do których trafiło wsparcie, zatrudniają 2,91 mln osób.

Bon turystyczny i sytuacja na rynku pracy

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała, że prace nad bonem turystycznym są na ostatniej prostej - ustawa wraz z poprawkami Senatu wróciła do Sejmu. W Programie 1 Polskiego Radia szefowa resortu wyjaśniła, że będzie to dodatkowe 500 złotych na każde z dzieci.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że przyczyni się to do ratowania miejsc pracy. Jak oceniła, dzięki tarczom antykryzysowym udało się ochronić 5 milionów stanowisk.

Kolejnym etapem wsparcia mają być inwestycje poprzez program inicjatyw lokalnych. Minister Marlena Maląg powiedziała, że do samorządów trafi 6 mld złotych. Dodała też, że z 1,9 mln wniosków o mikropożyczki zrealizowano już 1,8 mln. Do przedsiębiorców trafiło 9 mld złotych. Pożyczki zostaną umorzone po trzech miesiącach nieprzerwanej działalności firm.

I tura wyborów bezpieczna pod względem sanitarnym

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 mówi, że bezpieczeństwo w czasie I tury wyborów zasługuje na docenianie, a Polacy powinni się zachowywać w ten sposób na co dzień. Waldemar Kraska dodał, że reżim sanitarny często nie jest przestrzegany. - Były maseczki, były płyny dezynfekcji, zachowywaliśmy odległości, komisje wyborcze także miały swoje procedury, których przestrzegały, więc myślę, że to jest jedno z bezpieczniejszych miejsc, które mieliśmy w czasie pandemii. I myślę, że te wybory są bezpieczne - mówi Waldemar Kraska.

Wiceminister zapowiedział, że podczas drugiej tury będą obowiązywały dodatkowe ułatwienia dla osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dziećmi do 3. roku życia i osób z niepełnosprawnościami. - Może być ciepło, widzieliśmy, że przed lokalami w niektórych miejscach tworzyły się kolejki. Dlatego chcemy, żeby te osoby mogły oddać głos nie czekając w kolejkach. To szczególnie ważne jest dla osób starszych, które czekając kilkanaście minut w takim upale, mogą się źle poczuć - mówił wiceminister.

Druga tura wyborów w najbliższą niedzielę 12 lipca.

Polska z najmniejszym spadkiem PKB w Unii w tym roku

Polska w tym roku najlepiej poradzi sobie ze skutkami koronawirusa - wynika z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Polska gospodarka skurczy się o 4,6 procent, w przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,3 procent. Tegoroczne dane to najlepszy wynik we Wspólnocie. Inflacja nad Wisłą w tym roku będzie na poziomie 2,7 procent.

Unijni eksperci napisali w analizie, że polska gospodarka okazała się stosunkowo odporna w pierwszym kwartale tego roku, głównie z powodu zróżnicowanej struktury gospodarczej i mniejszego uzależnienia od sektorów dotkniętych kryzysem. "Konsumpcja prywatna znacznie spadła, ale inwestycje spadły umiarkowanie, bo sektor budowlany wciąż się rozwijał, a produkcja przemysłowa odnotowała jedynie niewielki spadek" - czytamy w analizie dotyczącej Polski.

Spadek konsumpcji prywatnej wynika z faktu, że Polacy gromadzili zapobiegawczo oszczędności i ograniczali wydatki w związku z koronawirusem. Spadek inwestycji związany był zakłóceniami łańcucha dostaw, niepewnością wśród biznesu i mniejszą liczbą zamówień w marcu i kwietniu.

Sytuacja ma się poprawić w przyszłym roku. Z danych Komisji wynika, że wzrośnie inflacja - w porównaniu z ubiegłym rokiem o 0,6 punktu procentowego, w przyszłym roku osiągnie poziom 2,8 procent. Jej wzrost ma być napędzany wzrostem cen żywności i usług.

Koronawirus na świecie

W Brazylii w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarły 1223 osoby. Potwierdzono też 44571 nowych przypadków zakażeń - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia.
Łącznie w Brazylii z powodu koronawirusa zmarły 67964 osoby. Zakażenie potwierdzono u ponad 1 miliona 700 tysięcy osób. 1 milion 120 tysięcy z nich uznaje się za ozdrowieńców - to osoby, u których objawy choroby zakaźnej ustąpiły. Carissa Etienne, dyrektor ds. Ameryk Światowej Organizacji Zdrowia poinformowała wczoraj, że w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach odnotowuje się obecnie ponad 50 procent przypadków COVID-19 w obu Amerykach, a liczba zarejestrowanych przypadków stale rośnie. Według niej niektóre z najbardziej uporczywych problemów Ameryki Łacińskiej przyczyniły się do eskalacji pandemii w regionie, a są nimi między innymi nierówności społeczne i osłabione przez lata braku inwestycji systemy opieki zdrowotnej. Koronawirusa potwierdzono u prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. Pozytywny wynik testu na COVID-19 uzyskano u ponad stu pracowników brazylijskiego pałacu prezydenckiego. Stanowią oni niespełna 4 procent spośród wszystkich pracowników. Wśród zakażonych - jak poinformował pałac prezydencki - "nie odnotowano zgonów, a ponad 90 procent przypadków przeszło chorobę bezobjawowo lub miało jedynie łagodne objawy".

546 tysięcy ofiar śmiertelnych i prawie 12 milionów zakażeń - to najnowsze dane amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Wyleczyć udało się 7 milionów osób.

W Stanach Zjednoczonych liczba zakażeń jest największa na świecie i przekroczyła właśnie 3 miliony. Mimo pogarszającej się sytuacji prezydent Donald Trump naciska, by jesienią otworzyć wszystkie szkoły w kraju, a federalne służby sanitarne mają wydać w tej sprawie nowe zalecenia.

Liczba ofiar w USA to ponad 134 tysiące, a w Brazylii, w drugim najbardziej dotkniętym koronawirusem kraju na świecie, zmarło 67 tysięcy osób. Wśród ponad półtora miliona zakażonych jest też prezydent Jair Bolsonaro, który przez wiele tygodni ignorował zalecenia i nakazy miejscowych służb.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Lawinowo rośnie też liczba zachorowań w Izraelu, który niedawno zniósł wcześniejsze restrykcje. Minister obrony tego kraju i niedawny lider opozycji Benny Gantz trafił na kwarantannę po tym, jak okazało się, że miał kontakt z osobą chorą na COVID-19. U polityka nie wykryto na razie objawów zakażenia.

Drugi dzień z rzędu przez Belgrad przetaczają się z kolei gwałtowne protesty. To reakcja opozycji na zapowiedź władz, że w weekend stolica Serbii zostanie poddana kwarantannie w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń.

We Francji kolejne 32 osoby zmarły z powodu koronawirusa. W sumie od początku epidemii w marcu zmarło 29 965 osób. Bilans został podany przez Naczelną Dyrekcję w Ministerstwie Zdrowia. Ponad siedem tysięcy dwieście osób jest hospitalizowanych. Mimo, że liczba ciężkich przypadków stopniowo maleje to na oddziałach intensywnej terapii wciąż przebywa ponad pół tysiąca pacjentów. Siedemdziesiąt procent ciężkich przypadków pochodzi z czterech regionów, w tym ze stołecznego Ile-de-France i z chętnie odwiedzanego w czasie wakacji rejonu Lazurowego Wybrzeża. Od marca w szpitalach leczono ponad sto pięć tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Aby lepiej poznać sposób jego przemieszczania się władze sanitarne zleciły badania wody. W tej, którą używa się w Paryżu stwierdzono śladową obecność wirusa.
Nowy premier Francji Jean Castex potwierdził, że w dalszym ciągu istnieje możliwość nawrotu epidemii. Szef rządu poinformował, że opracowany jest plan działania w przypadku takiej ewentualności oraz dodał, że trzeba zrobić wszystko by uniknąć powtórzenia powszechnej kwarantanny.

Dziś we Włoszech stwierdzono blisko 200 przypadków koronawirusa. Statystyki podane przez Ministerstwo Zdrowia świadczą jednak o dalszej poprawie sytuacji epidemiologicznej.

W ciągu ostatniej doby zmarło 15 osób zakażonych koronawirusem, 15 mniej niż wczoraj. Zanotowano ponad 800 wyzdrowień. Obecnie na koronawirusa leczy się ponad 13,5 tysiąca osób. Ogromna większość nie wykazuje żadnych objawów i przebywa w domu. Liczba hospitalizowanych spadła po raz pierwszy od początku marca poniżej 900. W Bergamo, mieście najbardziej dotkniętym pandemią, po raz pierwszy od 23 lutego na oddziałach intensywnej terapii nie ma żadnego chorego na Covid-19.

W 5 z 20 włoskich regionów nie zanotowano nowych zakażeń, a w 12 dalszych było ich kilka. Niepokoi sytuacja w Lombardii i Emilii Romanii, gdzie znów stwierdzono kilkadziesiąt nowych przypadków.

Ponad stu pracowników brazylijskiego Pałacu Prezydenckiego uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Stanowią oni niespełna 4 procent spośród wszystkich pracowników. Wśród zakażonych "nie odnotowano zgonów, a ponad 90 procent przypadków przeszło chorobę bezobjawowo lub miało jedynie łagodne objawy" - poinformował sekretariat Pałacu Prezydenckiego. Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) życzyła prezydentowi Jairowi Bolsonaro szybkiego powrotu do zdrowia po tym, jak wczoraj uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Organizacja ostrzegła jednocześnie, że sprawa ta wskazuje na pilną potrzebę wzmocnienia środków w celu zwalczania choroby. "Wirus jest nieprzewidywalny i nie zwraca uwagi na rasę, klasę społeczną ani kto stoi u władzy” - powiedział dyrektor Departamentu Chorób Zakaźnych Organizacji, Marcos Espinal podczas wideokonferencji prasowej. Carissa Etienne, dyrektor ds. Ameryk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowała, że w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach odnotowuje się obecnie ponad 50 procent przypadków Covid-19 w obu Amerykach, a liczba zarejestrowanych przypadków stale rośnie. Do dziś w regionie zarejestrowano 3 miliony zachorowań, najwięcej w Brazylii, Peru, Chile i Meksyku. Dodała, że niektóre z najbardziej uporczywych problemów Ameryki Łacińskiej przyczyniły się do eskalacji pandemii w regionie, a są nimi m.in. nierówności społeczne i osłabione przez lata braku inwestycji systemy opieki zdrowotnej. W Brazylii tylko w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano ponad 45 tysięcy nowych zakażeń i ponad 1250 zgonów z powodu Covid-19. Łącznie w kraju liczba przypadków zbliża się do 1 670 000, a liczba ofiar śmiertelnych do 67 tysięcy.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies